Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A teista az, ki vègsô soron...

Balogh Vajk kérdése:

A teista az, ki vègsô soron nem hisz semmiben vagy az ateista aki semmiben sem hihet?

Figyelt kérdés

2020. márc. 8. 10:47
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
100%

#10

Szerinted... A buddhisták szerint meg pont az ellenkezője:

"A buddhizmusban a karma nem egy kozmikus büntetőjogi intézményt jelent. Nincs intelligencia, aki ezt irányítaná, és aki jutalmakat osztana és büntetéseket."


Gondolom ateista vagy, s nem tetszik, hogy vannak ateista vallások is. Ettől függetlenül vannak, például a buddhizmus, mint írtam.

2020. márc. 8. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
0%

Nekem a választóvonal nem tetszik az ateizmus és a teizmus között: ugyanis az ezotériások ilyen meghatározás szerint mind ateisták.

Valójában pedig 99%-uk közben hívő 𝐢𝐬 - tehát jól látszik, hogy ez a felosztás nem életszerű.

Ugyanígy a buddhisták, akik 𝐞𝐥𝐯𝐛𝐞𝐧 lehetnek ateisták (ha nem hisznek egyetlen istenben sem) - valójában szerintem vallásosak mind.

Azért is, amit leírtam: mert olyan élettelen erő nem létezik, amelyik képes 𝐦𝐢𝐧𝐝𝐢𝐠, 𝐦𝐢𝐧𝐝𝐞𝐧 𝐞𝐬𝐞𝐭𝐛𝐞𝐧 különbséget tenni a rossz és a jó között, és e szerint fogja az embereket bárhova is sorolni.

Ehhez minimum egy isten, tehát egy értelmes felsőbb lény kell.

Attól függetlenül, hogy ők miben hisznek.

2020. márc. 8. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
100%

Nem, vannak olyan ezoteriások, akik teisták is, s vannak olyanok, akik ateisták. Arányokat nem tudok, nem is mernék mondani. Ismerek olyan elvileg keresztényeket, akik hisznek a horoszkópban, esetleg jóshoz is már mentek, pedig a kereszténység szerint halálos bűn. De lehetnek olyan ateisták is, akik ugyanúgy olvasnak horoszkópot, elmennek jósokhoz. Láthatóan ennek nem sok köze van az istenhithez.


Az, hogy te mit gondolsz a buddhizmusról, teljesen irreleváns, engedd meg, hogy a buddhisták maguk meghatározzák ezt, amit meg is tettek. Nem véletlenül idéztem az adott szöveget. Szerintem olvasgass arról, hogy a buddhisták mit gondolnak a karmáról, a sorsról, ne a kisujjadból akard kiszopni, mert én is inkább utána néztem. S lám, pont az ellenkezőjét vallják, mint te gondolod hasadra csapva.

Azzal pedig sajnos nem tudok mit tenni, hogy te ateistaként nem fogadod el; bizony vannak vallásos ateisták is. Sőt mondok még jobbat, vannak olyan teisták is, akik nem vallásosak.

2020. márc. 8. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
15%

"lehetnek olyan ateisták is, akik ugyanúgy olvasnak horoszkópot, elmennek jósokhoz."

Én azt tapasztaltam, hogy az ilyeneknek elég nagy többsége bizony hívő.

Csak mondja magáról, hogy ateista - de ha az ember kicsit megkapargatja, akkor kiderül, hogy hisz egy értelmes felsőbb erőben.

Akkor meg hívő.

Ez van.


"Láthatóan ennek nem sok köze van az istenhithez."

De, a kettő nagyon közeli rokon. Ezzel együtt azért tényleg létezik néhány olyan ember is, akiről te beszélsz.


"engedd meg, hogy a buddhisták maguk meghatározzák ezt"

Egy végtelenül értelmes felsőbb erő szerinted lehet élettelen?

Hogyan?

A karma a buddhisták szerint úgy működik, mint a gravitáció, vagy más természeti erő - viszont ilyen nem létezik, nem létezhet. Ez olyan, mintha a gravitáció válogatni tudna, hogy a rossz embereket lefelé húzza, a jókat felfelé tolja, aki meg most született, azt helyben hagyja... és persze pontosan tudná mindenkiről azt is, hogy mennyire jó. Az összes létező emberi kultúra aktuális felfogása szerint.


"Szerintem olvasgass arról, hogy a buddhisták mit gondolnak a karmáról, a sorsról"

Ezt az egyet magyarázd el, amit kérdeztem.


"bizony vannak vallásos ateisták is."

Konkrétan?

Mivel vallásos az, aki istenhívő, és még van néhány feltétele.

Istenhívő ateista nem létezik.


"Sőt mondok még jobbat, vannak olyan teisták is, akik nem vallásosak."

Ők a hívők.

Ezzel mi a problémád?

2020. márc. 8. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
55%

#14

Te össze vissza kevered a fogalmakat, ráadásul olyan sajátosan értelmezed a dolgokat, hogy alátámaszd prekoncepcióidat, hogy teljesen felesleges így vitatkozni.

A buddhisták továbbra sem hisznek egy intelligens felsőbb erőben. A vallás egy tág fogalom, s bizony vannak vallásos ateisták is, mint írtam, a buddhisták többsége, de akár a LaVey-i sátánizmus is ilyen. Nekem továbbra sincs statisztikám, hogy az ezotériában hívők közt mennyi az ateista és mennyi a teista, de szerintem neked sincs.


"Ők a hívők."

Ezen pedig már csak röhögtem... Nem, nem ők a hívők. A vallásos keresztények is hívők. Sikerült átvenned néhány szektás "hitvallását", miszerint ő nem vallásos, hanem hívő. Amin azért bármely értelmes ember csak egy jót röhög.

2020. márc. 8. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 Anahystor ***** válasza:
43%

OFF!


Kedves 68%-os hozzászólók!

Valaki igazán felvállalhatná a nick nevét kettőtök közül, mert így olyan mintha egy tudathasadásban szenvedő ember vitatkozna önmagával.

2020. márc. 8. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
57%
Lehet erről van szó. Egyébként van még egy 68%-os is ebben a kategóriában, csak hogy jobb legyen neked.
2020. márc. 8. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem elég élesen elválik a kettőnk írása.

Amúgy szívesen vállalnám a nevem, ha megmaradna ezen a kérdésen belül. Lehetne pl. színezni az azonos %-ú válaszokat, vagy /számmal ellátni, pl. 68%/1.


"A vallás egy tág fogalom"

Valóban, és a buddhistáknál látszik is, hogy nem mindenütt képezi le jól a valóságot.


"bizony vannak vallásos ateisták is, mint írtam, a buddhisták többsége, de akár a LaVey-i sátánizmus"

Ezért mondom, hogy ez a kifejezés itt rossz.

Őrájuk nem lehet azt mondani, hogy ateisták, hanem igenis vallásosak.

Vallásos ateista pedig továbbra sem létezik.


"A vallásos keresztények is hívők. Sikerült átvenned néhány szektás "hitvallását", miszerint ő nem vallásos, hanem hívő."

Hát tudod, elég nagy hülye vagy, mit mondjak.

Nyilván ezért kevered ide a "vallásos ateistákat" is.


Tehát:

HÍVŐ, vagy istenhívő: az, aki valamiféle istenben hisz.

VALLÁSOS: az, aki valamiféle istenben SZERVEZETT körülmények között hisz.

A vallás KIVÉTEL NÉLKÜL MINDIG egy adott isteni körhöz tartozó SZERVEZETT hit.


Aki ilyen szervezés nélkül, a maga módján hisz, az az egyszerű hívő.

Igen, jól írtad: 'A vallásos keresztények is hívők.'

Igaz.

De nem minden hívő vallásos.

Tudod: nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar.

Ennyi.

2020. márc. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
0%

Ja, még egy:

amennyiben pl. a buddhizmusról elfogadjuk azt, hogy nincsen benne semmiféle isten (szerintem nem így van, de tegyük fel), akkor ez nem egy vallási, hanem egy ezoterikus irányzat lesz.

2020. márc. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:

Azon elgondolkoztam, hogy lehet e egy teista - ateista?

Részben talán igen, illetve olyan értelemben, hogy istentagadó bizony lehet, hiszen mindenki istentagadó, a vallásosak is, mert rengeteg istenhit létezik és egy mezei vallásos a saját istenén kívül tagadja az összes többi létezését. Ez alól kivétel lehet a többistenhit, mert ott előfordulhat, hogy a saját isteneiken kívül esetleg mások isteneit is elfogadják, ilyen megesett a Római Birodalomban is, egyes idegen isteneket be is vettek a galériába, Iziszt például, tekintettel az egyiptomi nagy számú hívekre.

Azonban az egyistenhitek hívői az idegen istenekből egyet sem akceptálnak, így az ateista csak abban különbözik a teistától, hogy eggyel több istent tagad, mint a másik, ezért talán nincs is olyan nagy különbség közöttük.

Istentagadók vagyunk mindannyian!

2020. márc. 8. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!