Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A teista az, ki vègsô soron...

Balogh Vajk kérdése:

A teista az, ki vègsô soron nem hisz semmiben vagy az ateista aki semmiben sem hihet?

Figyelt kérdés

2020. márc. 8. 10:47
1 2 3 4 5
 31/41 A kérdező kommentje:

"Anahystor nevű felhasználó válasza:


Szép részlet.



De mit akarsz mondani?"



Egyfelől talán azt, hogy célszerű lenne minden szempontból, ha a válaszadók a saját vallási-nézeteiket képviselnék amikor válaszolnak.


Másfelől az ok-okozatiságra is kívánnám felhívni a válaszadók figyelmét ezzel a részlettel ugyanis, ha igaz a szóbeszéd, akkor ez a Szókratész az első, aki mártírhalált halt Krisztus előtt 399 Athénban.

Többek között az ő tanítványa Platón aki megalapította az első Akadémiát és aki megírta ezeket a dialógusokat is.

Egyszóval a téma szempontjából: Releváns.


Harmadrészt szeretném kiemelni és hangsúlyozni mindenki számára, hogy milyen fontos az olvasott szövegértés úgy a dialógus értelmezésének mint a kérdés megválaszolásának szempontjából.

2020. márc. 12. 10:22
 32/41 Anahystor ***** válasza:

"Egyfelől talán azt, hogy célszerű lenne minden szempontból, ha a válaszadók a saját vallási-nézeteiket képviselnék amikor válaszolnak."


Ateistaként azon vagyok, hogy azt képviseljem.


"Másfelől az ok-okozatiságra is kívánnám felhívni a válaszadók figyelmét "


Ok, de az ok-okozatiság milyen értelemben kapcsolódik ahhoz, hogy az ateista olyan világnézetű ember, aki nem hiszi el isten létezését bemondásra, egyébként pedig hihet bármi másban?


Megvilágítanád az összefüggést a két téma között?


"Egyszóval a téma szempontjából: Releváns."


Miért is?


" hangsúlyozni mindenki számára, hogy milyen fontos az olvasott szövegértés úgy a dialógus értelmezésének mint a kérdés megválaszolásának szempontjából."


Ki és mit nem értett meg?

Segíts akkor az értelmezésben!

2020. márc. 13. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/41 anonim ***** válasza:

Ez egy irodalmi műből részlet.

Szókratészről csak Platón írásaiból tudunk, mit mondott, mit tett, miket tanított.

Gyakorlatilag arról szól, hogy Szokratészt megvádolták azzal, hogy istentelen és mint tanító a tanítványait is arra tanítja, de a mű részletében némileg szofista módon úgy védekezik Szókratész, hogy csak logikai szempontból cáfolja a vádat, arra nem tér ki, hogy hisz e istenben, vagy istenekben, vagyis nem hazudik, ha mégis istentelen, amire a védekezőmódszer miatt nagy az esély.

2020. márc. 13. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/41 A kérdező kommentje:

"Ateistaként azon vagyok, hogy azt képviseljem."


Saját elhatározásából vallja magát Ateistának, vagy talán azért, mert valaki - kinek szavát valamely okból kifolyólag nem tudja kétségbe vonni - így rendelte el?



"Ok, de az ok-okozatiság milyen értelemben kapcsolódik ahhoz, hogy az ateista olyan világnézetű ember, aki nem hiszi el isten létezését bemondásra, egyébként pedig hihet bármi másban?


Megvilágítanád az összefüggést a két téma között?"


Hogyne, szívesen: "A metonímia (görög szó, magyarul névcsere) olyan szókép (troposz), amely a névátvitelen alapszik: a név térbeli, időbeli, anyagbeli érintkezésen vagy ok–okozati kapcsolaton keresztül más jelentést vesz fel. Stílushatása a két jelentés közti kapcsolaton alapszik."

forrás: wikipédia


-Valószínűleg volt/van/lesz rá valamilyen oka. :)



Miért releváns a mű a téma szempontjából?


-Minden szempontból releváns műről van szó, nem csak a témát illetően.

Továbbá, magyarázatul szolgál épp úgy a múlt, mint a jelen, s az elkövetkezendő korok eseményeire (így esetünkben 2419 év távlatából) is.



"Ki és mit nem értett meg?

Segíts akkor az értelmezésben!"


-Olyantól kérj segítséget akitől hiheted, hogy segítséget fogsz kapni.

2020. márc. 13. 11:06
 35/41 Anahystor ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Olyan filozófiai magasságokban szárnyalsz, hogy azt halandó meg nem érti.

Válaszokat írsz, de a válaszok és a kérdések között nem látom az összefüggést.

Magyarázatot adsz, de annak látszólag nincs köze a magyarázni kívánt témához.


----


A kérdésed ez volt:


"A teista az, ki vègsô soron nem hisz semmiben vagy az ateista aki semmiben sem hihet?"


Egyszerű és tiszta választ kaptál rá rögtön az első válaszolótól:

"

Teista az, aki valamiféle teremtőben hisz:

[link]

Ateista az, aki nem hisz, de lehet agnosztikus ateista, aki, nem tartja kizártnak.

[link]

"



Az első kommented (5. sz. hozzászólás) egy idézet:


"A wikipèdia szerint pedig: "A metonímia (görög szó, magyarul névcsere) olyan szókép (troposz), amely a névátvitelen alapszik: a név térbeli, időbeli, anyagbeli érintkezésen vagy ok–okozati kapcsolaton keresztül más jelentést vesz fel."


Az addig a kérdésedre érkező hozzászólásokra nem térsz ki, ellenben bemásolsz egy idézetet, melynek a kérdéshez illetve az addig a kérdésedre adott válaszokhoz való kapcsolata nem világos és nem is magyarázod meg, milyen összefüggésben gondolod azt oda illőnek.



A 29-es kommented ismét(!) egy idézet, mely esetben ismét(!) nem írsz semmilyen magyarázatot arra, hogy miképpen kapcsolódik a témához illetve az addigi válaszokhoz.



A kapcsolat vonatkozásában feltett kérdésre adott válaszod is nehezen érthető:


"

'De mit akarsz mondani?'

Egyfelől talán azt, hogy célszerű lenne minden szempontból, ha a válaszadók a saját vallási-nézeteiket képviselnék amikor válaszolnak.

"


Igazad lehet, de ehhez minek az idézet, miért nem elég egyetlen mondatban megfogalmazni ez irányú óhajodat?

Az idézet nem mutat rá a konkrét problémára, magyarázat nélkül őszintén szólva egyszerű szószaporítás.

Amennyiben valakinek a válaszával nem értesz egyet, miért nem konkrétan a hibára mutatsz rá?



"

Másfelől az ok-okozatiságra is kívánnám felhívni a válaszadók figyelmét ezzel a részlettel ...

... Többek között az ő tanítványa Platón aki megalapította az első Akadémiát és aki megírta ezeket a dialógusokat is.

Egyszóval a téma szempontjából: Releváns.

"


Szerinted...


Számomra nem világos, így ismét kérdezem:


Mi köze van

- az általad idézett szövegnek (Részlet Platón Szokratész védőbeszéde című dialógusából),

- a metonímiának

- az ok-okozatiságnak

- a kérdésedhez (az ateista miben hihet?)

?

2020. márc. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/41 A kérdező kommentje:

"Mi köze van


- az általad idézett szövegnek (Részlet Platón Szokratész védőbeszéde című dialógusából),


- a metonímiának


- az ok-okozatiságnak


- a kérdésedhez (az ateista miben hihet?)


?"


Köszönöm kérdésed,


Mielőtt megszülettem -valaki azt mondta nekem, hogy: "Nem hihetek semmiben."

Mire én visszakérdeztem: "Semmiben, vagy semmiben sem?"

-Nem kaptam választ, szóval ezt kérdeztem immár magamtól: "Vajh ki lehet az, aki nem hihet semmiben?" Amint ezt kimondtam, kitört belőlem a nevetés, -az említett valaki köddé vált, (szó szerint!) s én a nagy nevetés közben megszülettem.


Röviden: Semmi.

2020. márc. 16. 11:29
 37/41 Anahystor ***** válasza:

Köszönöm a válaszod.


Ezek szerint röviden megfogalmazva ez egy troll kérdés volt.

2020. márc. 16. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/41 A kérdező kommentje:

"Anahystor nevű felhasználó válasza:


Köszönöm a válaszod.



Ezek szerint röviden megfogalmazva ez egy troll kérdés volt."


Nem, sőt!


Rá is mutattam az összefüggésre a dolgok között.

Vagy talán úgy véled, hogy a semmi az nem valami?

2020. márc. 16. 11:51
 39/41 Anahystor ***** válasza:

Leírtam az ateizmus definícióját, megindokoltam, hogy az ateista (és teista) miben hihet és miben nem, ennél többet ne várj.


A semmiről való filozofikus eszmefuttatásokra írj ki egy arra vonatkozó kérdést, ha úgy szükségét érzed, a feltett kérdésednek nem része. (szerintem)


További eszmecserének a kérdésed vonatkozásában nem látom értelmét, így búcsúzok.

2020. márc. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/41 A kérdező kommentje:
Ezért is tart ott ez a világ ahol...
2020. márc. 17. 13:36
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!