Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen lehet az igazi Isten?

Milyen lehet az igazi Isten?

Figyelt kérdés

Nem hiszek a vallások isteneiben. A muszlim, keresztény, hinduista, vagy az ókori egyiptoki istenek emberi elképzelések arról, hogy Isten milyen lehet, de valószínűleg egyikük sem létezik. Viszont a vallások jól keresnek ezekkel az istenekkel, - mármint azokkal, akik forgalomban vannak - szóval ez biznisz meg politika is.


Azt viszont nem tudom, hogy létezik e-valamilyen Isten, de ha igen, akkor a deista istenképet tartom elfogadhatónak. Semmit sem tudok róla, de én erre következtetnék:


Az igazi Isten:


- nincs köze egyetlen valláshoz sem

- csak félig nevethező teremtőnek. Az Ősrobbanás után ugyanis visszavonult, és nézte, mi keletkezik. Vagyis az ember tényleg csak véletlenül alakult ki.

- nemtörődöm, nem hallgatja meg az imákat. Esetleg(!) ritkán avatkozik bele a történelembe, a saját maga szórakoztatására. De az nem várható tőle, hogy az hívek mindennapi problémaira választ/megoldást adjon.

- nincsenek érzelmei, nem hatja meg a szenvedés, sem az, ha imádják.


Mi az, amit esetleg kihagytam, mennyire helyes, amit irtam?


2020. okt. 18. 17:13
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:

Ha nem igazságos, akkor halált érdemel.

Ha nem bölcs, akkor nem való neki hatalom.

2020. okt. 18. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 A kérdező kommentje:

Figyelem! Amikor azt írtam, hogy "nincs köze egyetlen valláshoz sem", azt szó szerint értettem.


A hagyományos vallásoktól elhatárolódó (pl. Jehova tanúi, Church of God, stb.) bandák is benne van ebben. Ők is hamis istent imádnak, és az igazi Istennek nincs köze hozzájuk.

2020. okt. 18. 17:17
 3/37 Mansour ***** válasza:
100%
Nem tudom, de amiket leírtál, még mindig nagyon közel áll a keresztény istenképhez (a deizmus is keresztény alapon jelent meg). Szóval fogod a keresztény istenképet, és átalakítod a világról szerzett ismereteid/elképzeléseid alapján. Persze ha keresztény kultúrkörben nőttél fel, és nem ismered más vallások tanítását/istenképét, akkor nem is tudsz másként, csak a keresztény sémában gondolkodni. Az "igazi" Istenhez ezzel még egyáltalán nem biztos, hogy közelebb vagy, mint bármelyik vallás.
2020. okt. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 A kérdező kommentje:

#3


A keresztény istenkép számomra azért nem elfogadható, mert a keresztény hívek úgy képzelik el, mint a Mikulást. Kérnek tőle egy rakás ajándékot, aztán azt várják, hogy teljesítse.


Isten talán adott az embernek annyi értelmet, hogy megoldja a maga gondjait, így ha pl. meg akar házasodni, nem az Istent kell ezzel nyaggatni, hanem el kell menni ismerkedni, és mérlegelni kell, hogy XY alkalmas-e a házasságra.


A keresztények azonban ilyen dolgokkal zaklatják az Istent, mert arra sem képesek, hogy felnőtt ember módjára megoldják ezt a problémát. Az ateista életmód ezért szimpatikusabb, mert önállóbb. Ha van Isten, akkor az ateistákat, előbbre tarthatja, mert azok használják az eszüket. Én amúgy agnosztikus ateista vagyok.

2020. okt. 18. 17:37
 5/37 anonim ***** válasza:

"nincs köze egyetlen valláshoz sem"


De van köze, mert ahogy mindnnek a teremtett világegyetemben, a hamis vallásoknak is megteremtette a lehetőségét.


"csak félig nevethező teremtőnek. Az Ősrobbanás után ugyanis visszavonult, és nézte, mi keletkezik. Vagyis az ember tényleg csak véletlenül alakult ki."


Tévedés. Ebben az univerzumban, amiben élünk, NINCS véletlen, minden tervezőasztalon született a legapróbb részletekig! Az ősrobbanás után egy exponenciálisan gyorsuló kibontakozás figyelhető meg, ami valószínűleg egy bizonyos pontot elérve vissza fog roskadni önmagába (ez már puszta spekuláció, mivel jelenleg az exponenciális tágulás idejét éljük).


A tágulás valószínűleg nem csak térben és időben történik, hanem dimenziók között is, illetve számtalan permutációban létezhet a teremtés az ősrobbanás pillanatától kezdve (párhuzamos valóságok). És valószínűleg még a felszínét sem kapargatjuk a teremtés valós mélységének és minőségének a jelenlegi tudásunkkal.


Azért állítom, hogy nincs véletlen, mert ez a valóság a megfigyeléseink alapján szabályok szerint működik, amelyek megismerhetők és az egyes folyamatok végeredménye reprodukálható (erről szól a tudományunk is). Egy ilyen rendszerben NINCS véletlen, csupán túl szűk a látókörünk/tudásunk ahhoz, hogy egy véletlenszerűnek tűnő dologról megállapítsuk a valós ok okozati összefüggéseket.


"nemtörődöm, nem hallgatja meg az imákat"


Az, hogy nem hallgatja meg az imákat, még nem jelenti azt, hogy nemtörődöm lenne. Az ősrobbanás pillanatától kezdve a teremtés a részéről készen van és teljes. Az idő rá nem vonatkozik, csak azokra, akik a teremtett univerzumon belül vannak. Miért avatkozna bele egy működő, kész, tökéletes alkotásba egy tökéletes, mindenható alkotó, aki sohasem hibázik. Akkor szoktunk beavatkozni valamilyen általunk előidézett folyamatba, ha hibáztunk. Nincs oka beavatkozni.


Az, hogy itt vagy, az vagy azt jelenti, hogy elfogadtad a szabályokat (amennyiben nem pusztán teremtett anyagi lények vagyunk, hanem van az anyagi sík felett álló összetevőnk is, ami akár isteni minőségű is lehet), vagy pedig azt, hogy pontosan azért lettél megteremtve, hogy azt tapasztaltad meg (ebben a világban), amit jelenleg is megtapasztalsz.


"a saját maga szórakoztatására"


Nem feltétlen a szórakozásról szól ez. Inkább az alkotás öröme. Ez az embereknél is megvan. Sokakat gyönyörködtet az alkotás. Lehet, hogy az isteni létezésnek a teremtés a kiteljesedése.


"nincsenek érzelmei, nem hatja meg a szenvedés, sem az, ha imádják"


Olyan érzelmei biztosan nincsenek, mint egy embernek. A szenvedés csak a kényszerektől, szükségletektől terhelt testedben értelmezhető.

2020. okt. 18. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 A kérdező kommentje:

"Tévedés. Ebben az univerzumban, amiben élünk, NINCS véletlen, minden tervezőasztalon született a legapróbb részletekig"


Semmi sem utal arra, hogy tervezték volna a dolgokat, erre Dawkins hozott érvet A legnagyobb mutatvány című könyvében. Emlékeim szerint a zsiráf gégéje volt az, amivel érvelt, hogy azt egy tervező másképp alkotta volna meg. A kvantummechanikában pedig bizonyítottan létezik a véletlen. Ebből van levezetve a spontán megteremtődő Univerzum(ok) is. Akár Isten teremtette a világot, akár más, vagy magától jött létre, NINCS mögötte tervező.


A tervezővel tudománytagadó a neoprotestáns/álkeresztény szekták érvelnek. Nincs tervezezés, az ID egy áltudományos maszlag.

2020. okt. 18. 18:53
 7/37 Mansour ***** válasza:
100%

#4

Ez csak a naiv keresztény hívőkre, többnyire a fundamentalistákra igaz.

A keresztény teológia ennél fényévekkel magasabb szintű. Amit leírsz, az tulajdonképpen a kereszténység paródiája. Csak az a szomorú, hogy sok hívőre mégis igaz.

2020. okt. 18. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 A kérdező kommentje:

"Az, hogy nem hallgatja meg az imákat, még nem jelenti azt, hogy nemtörődöm lenne"


Én ezt másképp látom.

2020. okt. 18. 18:55
 9/37 A kérdező kommentje:

Ha van Isten, az Ősrobbanás után visszavonult.


Nem terveztett, nem alkotott semmit. Megadta a kezdőlökést, onnantól, kivonta magát.


A gép forog, az alkotó pihen - nagy gondolat.

2020. okt. 18. 18:57
 10/37 Mansour ***** válasza:
Tervezettség a szó mérnöki értelmében szerintem sincs a világban. Inkább a teremtő erő egyfajta kibomlása, irányítatlan burjánzása. Hogy valamilyen tudatos szándék/akarat van-e mögötte, az nem tudható.
2020. okt. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!