Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek a katolikusok...

Szerintetek a katolikusok bálványimádók?

Figyelt kérdés

2022. jún. 26. 18:07
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/104 anonim ***** válasza:
43%

#10


Te miféle ítélkezésről beszélsz? 🙄


Tény, amit írtam a katolikus hívek és a szobraik viszonyáról (tisztelet a kivételnek, de az talán már nem is igazán katolikus, hanem a protestáns hit felé kacsintgat).


A Vatikán pedig semmit nem tesz ez ügyben. Ferenc Pápa nem adott ki olyan közleményt, amiben elítélte volna a szobrok előtti leborulást, vagy a szobrok csókolgatását.


A Római Katolikus Egyház szervezete tehát jóváhagyja burkoltan a bálványimádást.


Sem a zsidók, sem a korai keresztények nem csináltak ilyeneket, de még a muszlimok sem.

2022. jún. 27. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/104 anonim ***** válasza:
6%
Ja, és #9-es voltam a #11-es kommentben, ha esetleg nekem írtad azt a választ.
2022. jún. 27. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/104 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem a 2-es írta, csak ugye amikor írta, még csak 9 komment volt, ezért 2/9.


Amúgy pedig a kérdésre válaszolva: érteni kell, hogy mi az a bálvány. És a bálvány nem azt jelenti, hogy "valami tisztelete, ami nem Isten". A bálvány lényege, hogy a neki szóló tiszteletet magának vindikálja, kisajátítja. Ezért lehet bálvány akár egy politikus vagy egy sztár is. Vagy egy tárgy. Vagy egy pogány istenség. A bálvány egy lázadó, aki kivonja magát a hierarchiából, és nem ismer el maga fölött semmit, miközben ő maga a fennhatóságát felülről kapta. Ezért is azonosították a zsidók és keresztények a pogány istenségeket (helyesen) bálványnak.


Viszont nem mindennel történik ez meg, amit emberek tisztelnek. Létezik olyan személy, vagy tárgy, vagy szellemi lény, ami a neki szóló tiszteletet Istenhez irányítja, és nem tartja meg magának. Az ilyet ikonnak nevezzük. Minden ikon túlmutat önmagán, mert megjelenít valami fölötte álló, transzcendens minőséget. Tehát amikor egy szenthez, angyalhoz imádkoznak, vagy egy szentkép előtt leborulnak az emberek, akkor az nem a szentnek vagy angyalnak szól, hanem annak, amit ők megjelenítenek életükkel, tanúságtételükkel.


Persze fel lehet hozni, hogy a tízparancsolat tiltja az ábrázolások tiltását, de azt is tudni kell, hogy Jézus Krisztus személyében Isten elküldte nekünk az ő képmását, hogy rajta keresztül tisztelhessük. Ha Jézusban tisztelhetjük Istenhez való hasonlatosságát, akkor a szentekben is tisztelhetjük Jézus Krisztushoz való hasonlatosságukat. És azt még annak is el kellene ismernie, aki szerint Jézus nem volt Isten, hiszen az apostolok ugyanúgy leborultak előtte, és még ha Isten előtt is hódoltak, akkor is Jézus előtt borultak le, vagyis Jézus ebben az esetben ugyanúgy egy ikonként működött, mint bármilyen szent, aki nem Isten.


Ezért is szoktam mondani, hogy a politeizmus és a monoteizmus között nem a számokban van a különbség. A monoteizmusban is ugyanúgy jelen vannak olyan hatalmak, szellemi fejedelemségek, és emberi hősök, mint a politeizmusokban, csak éppen ezek mind hierarchiában, alárendelve egyetlen legfőbb hatalomnak. És a köztük lévő kapcsolat pedig az ideális hierarchia. Az alattvaló aláveti magát a feljebbvalónak, és a feljebbvaló pedig szeretettel gondoskodik a neki alárendeltekről.

2022. jún. 27. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/104 anonim ***** válasza:
96%
*a tízparancsolat tiltja az ábrázolások tiszteletét
2022. jún. 27. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/104 anonim ***** válasza:
77%
5 ös vagyok. Nem azt mondtam hogy úgy jobban meghallják hanem nekem könnyebb úgy imádkozni hogy elképzelem azt akihez imádkozom.
2022. jún. 28. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/104 anonim ***** válasza:
36%
Hát érdekes, ha a reformátusoknak, és mindenki másnak sikerül, akkor talán a katolikusoknak is menni fog. Vagy azt mondod, hogy a katolikusok fogyatékosak?
2022. jún. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/104 anonim ***** válasza:
64%

Amúgy sose értettem, hogy miért csak a katolikusok a bálványimádók, vagy csak a katolikus a fogyatékosok, mint 16-os írta, amikor minden korai keresztény felekezetben vannak képek és szobrok, sőt protestáns felekezetekben is, például anglikánoknál (itt szentek tisztelete is van), de evangélikusoknál is sok Jézus szobor vagy kép van.

De mindegy, nagyon keresztényi gyakorlat folyamatosan a katolikusokat kritizálni, szidni, kárhoztatni. Igazi krisztusi, szeretetteljes mentalitás.

2022. jún. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/104 A kérdező kommentje:
A zsinagógában nincsenek szobrok. 😀
2022. jún. 28. 19:39
 19/104 anonim ***** válasza:
23%
A jeruzsálemi templomban is voltak okoska, látod, ennyire buta vagy. Sőt nem csak szobrok, de díszfaragások is.
2022. jún. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/104 A kérdező kommentje:
Milyen szobrok? 😄 Meghajoltak előttük? Könnyezek?
2022. jún. 28. 19:45
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!