Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Akik azért nem tudnak hinni...

Akik azért nem tudnak hinni Istenben, mert szerintük a hit nem elég racionális, azok miért nem próbálják meg racionalizálni az Istenhitet?

Figyelt kérdés

2023. máj. 1. 15:10
1 2 3 4
 11/36 A kérdező kommentje:

"Szerintem nála helyére kerültek a dolgok..."


Szerintem nem. Vágó István csak pár napja halt meg, és tudjuk hogy ő ateista volt. Na és mit ért vele? Hol van most Vágó István? Hát vajon racionális volt amit ő tett?

Jézus nem kevesebbet ígért nekünk, min hogy aki még ha meg is hal, de hisz ő benn, az örökké élni fog.


Még a legszkeptikusabb ateista sem mondja hogy 0%-esély van Isten létezésére.

Adjunk neki egy 00,01%-esélyt hogy létezik.

Most képzeljük azt, hogy egy szobában össze vagyunk zára egy időzített bombával ami 1 napon belül fel fog robbanni, és pontosan 00,01% esélyünk van arra, hogy hatástalanítani tudjuk, és így tovább élni. Mondjuk azt, hogy a szobában minden megvan ami egy bőséges élethez kell, ám az a bomba miatt csak 1 napig tarthat.

De most akkor melyik döntés az ésszerűbb, racionálisabb? Jól élni a szobában rövidke ideig és nem venni tudomást a bombáról hogy ott van, vagy inkább megpróbálni hatástalanítani azt, még akkor is ha oly csekély az esély a sikerre?

Még ha nagyon minimális esély van arra hogy Isten tényleg létezik, azt meg kell ragadni mert nincs más esélyünk a tovább létezésre, és szerintem ez egy nagyon racionális döntés.

2023. máj. 1. 21:46
 12/36 anonim ***** válasza:
81%

"Még a legszkeptikusabb ateista sem mondja hogy 0%-esély van Isten létezésére."

Dehogynem. Az ateizmus pont azt jelenti, hogy nem hisz semmilyen istenben. Nem csak egy kicsit hisz, hanem nem hisz.

Te az agnosztikusokra gondolsz.


"Még ha nagyon minimális esély van arra hogy Isten tényleg létezik, azt meg kell ragadni mert nincs más esélyünk a tovább létezésre, és szerintem ez egy nagyon racionális döntés."

És akkor melyik isten az a sok ezer közül? Mi van ha ateistaként csak tévelygőként könyvelne el az az isten, de egy másik vallás híveként már egyenesen eretnek lennél a szemében? Akkor kapásból racionálisabb döntés ateistának maradni.

2023. máj. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 A kérdező kommentje:

"És akkor melyik isten az a sok ezer közül?" A nagybetűs isten(Isten) ígért hitért cserébe örök életet.


Különben nem értem mitől olyan nehéz hinni benne?

Mintha hozzám jönne egy ember, és felajánlja hogy majd sok milliárd ft-ot fog majd nekem adni csak úgy, ha cserébe elhiszem neki ezt az állítását.

Na már most, ha elhiszem neki semmit nem bukok, de ha nem hiszem el akkor sokat bukhatok.

Ha egy üzlet 0 befektetett energiával 100%-os hasznot hoz, akkor azt csak a balga nem fogadja el.

Ugyan mitől olyan nehéz hinni Istenben, ha az pusztán csak annyit kér hogy higgy benne? Elég lenne megvonni az ember vállát, és azt mondani magában, hogy jó akkor elhiszem hogy létezik Isten, majd ezt a gondolatát magában félre teszi, és nem foglalkozik vele tovább.

De ha egyszer csak ennyit kell tenni és nem többet az örök létért cserében, akkor ez mitől olyan nehéz? Komolyan mintha valami mágikus erő hatna rátok ami megakadályozza hogy magatokban kimondjátok "létezik Isten"......

2023. máj. 1. 22:11
 14/36 anonim ***** válasza:
91%

Szóval akkor melyik istenben kell hinni? Mert lesz nagy meglepetés, amikor Visnu isten haragja lecsap rátok, amiért nem neki áldoztatok! Vagy Tor, amiért kiröhögted pattogatott kukoricával ülve a moziban.


Rossz amúgy a példád, mert aki találomra választ magának istent, pusztán hit alapján, könnyen hibásat választhat a sok ezer közül.

Szerinted ha pusztán játszmázásból teszel úgy, mintha hinnél valamelyikben, az nem fog átlátni a szitán?


Mondok egy másik példát: egy szobában élsz, és valaki bekiabál az ablakon, hogy Visnu isten az igaz isten, mostantól minden nap pár órát hozzá kell imádkoznod, különben rádgyújtja a házat. Imádkozni fogsz? Aztán hetente bekiabálnak mások is, hogy az ő istenük az igazi, és ha pár órát nem imádkozol hozzá, akkor véged. Végül mindhez imádkozni fogsz, alvás és evés helyett is? Egyáltalán hol a határ? Lehet mindhez őszintén imádkozni?

2023. máj. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
91%

"Különben nem értem mitől olyan nehéz hinni benne?"

Nem nehézségről van szó, a hit szimplán nem döntés kérdése. Ha valamit ostobaságnak látok, akkor nem is fogok hinni a létezésében. Ha kimondom hogy jó, akkor hiszek benne, mert jó lenne megkapni azt a jutalmat, akkor simán csak hazudtam, hisz ettől még ugyanúgy ostobaságnak tartom és valójában ugyanúgy nem hiszek benne.


"Mintha hozzám jönne egy ember, és felajánlja hogy majd sok milliárd ft-ot fog majd nekem adni csak úgy, ha cserébe elhiszem neki ezt az állítását."

Csak aztán utána jön még vagy ezer másik ember, aki mind azt mondja hogy csak tőle fogsz jutalmat kapni, és ha bármelyik másikban hiszel, akkor meg egyenesen büntetést kapsz, nem sok milliárd forintot.

2023. máj. 1. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 Darkmoon80 ***** válasza:
74%

"A nagybetűs isten(Isten) ígért hitért cserébe örök életet."


Odinnal pedig találkozhatok a Walhallában mézsört szürcsölgetve.

Vagy akár Allahot követve a 77 szűzzel ...

Esetleg a Nagy Manituban híve az örök vadászmezőkön űzhetem a bölényeket.

Bármelyik szimpatikusabb mint a te sápadt istenedet követve a mennyországba jutni, ahol megölne az unalom a folytonos Istent dicsőítő karénektől.


-----


"Különben nem értem mitől olyan nehéz hinni benne?"


Soroljam?

A Bibliában leírtak alapján, önző, nárcisztikus, kegyetlen zsarnoknak tartom, akit ha létezne sem követnék.


----


"Mintha hozzám jönne egy ember, és felajánlja hogy majd sok milliárd ft-ot fog majd nekem adni csak úgy, ha cserébe elhiszem neki ezt az állítását.

Na már most, ha elhiszem neki semmit nem bukok, de ha nem hiszem el akkor sokat bukhatok."


Hát tudod, ha ezt elhiszed, akkor az IQ-d mélyen a nulla alatt van...

2023. máj. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 Jégszív ***** válasza:
89%

Bizony ennek több oka van:

- Ez NEM AZ EMBEREK dolga!

- Így könnyen felmerül a gyanú, hogy ember teremtette az istent, és nem fordítva.


Agnosztikus létem ellenére eljátszom a gondolattal. Ha "Isten ítélőszéke elé" kerülök, feltennék neki pár kérdést. Miután válaszol, ODA KÜLD, AHOVÁ CSAK AKAR!

1. Ha valóban JÓ és BÖLCS mindenható (mennynek és földnek teremtője), mi szüksége van rá, hogy szeressük, imádjuk? Ez nem szánalmas hiúság? Senki nem kérte, hogy létrehozzon minket.


2. Ha már végtelenszeresen megszenvedtük a tudás fáját, miért nem a tapasztalaton alapuló MEGGYŐZŐDÉSEN keresztül engedi magát megismerni a hit zavarossága helyett?


3. Ráadásul a világ népeinek miért különbözőképpen nyilatkoztatta ki magát?


4. A ránk erőltetett HIT mit hozott többet az emberiség történetében:

- Békét, szeretetet, megnyugvást, vagy

- fájdalmat, harcot, keserűséget!


5. A könyörtelen világgal szemben Isten mi alapján állítja magáról, hogy jó és igazságos, ha félretesszük a Biblia igéit?



6. Miért vétlenek millióinak kell megbűnhődni pár elvetemült alak égbekiáltó gazsága miatt? Miért van az, hogy rombolni mindig könnyebb, mint építeni?


7. Ha a saját képmására teremtette az embert, nem gondolja, hogy alaposan elszúrta? Mi alapján állapítja meg, hogy ki mennyire bűnös a szemében? Hisz a fával az „ősbűnt” is ő teremtette, nem gondolja, hogy ezért vastagon benyújtotta a számlát?

2023. máj. 1. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 Tevenyereggyarto ***** válasza:
84%

#13 Kérdező


Hát ha neked az istenhit annyiból áll ,hogy “oké, elhiszem *vállat vonsz s nem foglalkozol ezzel többet* kérem a jutalmam” akkor az annyit is ér. Ennek így mi értelme? Hazudsz magadnak és másoknak de még az istenednek is valami bizonytalan jutalom reményében. Ahogy így leírtad annyira felületes, felszínes és “anyagias” ,hogy az már nekem fájt… Ennyi erővel menjünk biztosra és “””higgyünk””” az összes többi istenben is. Hit szempontjából ugyan annyira lenne mély és őszinte mint amit felvázoltál. Tehát semennyire.


Amúgy én például nem is akarnék örökké élni. Az öröklét jobban belegondolva számomra sokkal inkább taszító mint csábító. Egy egészséges hosszú élet még esetleg, na de ÖRÖKLÉT?

2023. máj. 2. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
91%

"Szerintem nem. Vágó István csak pár napja halt meg, és tudjuk hogy ő ateista volt. Na és mit ért vele? Hol van most Vágó István? Hát vajon racionális volt amit ő tett?


Jézus nem kevesebbet ígért nekünk, min hogy aki még ha meg is hal, de hisz ő benn, az örökké élni fog."


Sok hívőt ismerek de egyik sem volt 100 éves sem. Sőt még a pápa akinek a legkomolyabban hívőnek kéne lennie sem szokott örökké élni. Sőt annyira nagyon sokáig sem.

Akkor miről is beszélsz?


"Még a legszkeptikusabb ateista sem mondja hogy 0%-esély van Isten létezésére."

Bibliai Isten létezésére 0% esély van. Írnék negatív számot is de az matematikailag nem állná meg a helyét.



"Most képzeljük azt, hogy egy szobában össze vagyunk zára egy időzített bombával ami 1 napon belül fel fog robbanni, "

Kis milliószor lerágott csont. Hogy nem lehet még ezt unni?

Tegyük fel valaki hívő. Neki ez töklényegtelen mert ő már amúgy is már EGY bomba hatástalanításán dolgozik.

Tegyük fel valaki ateista. Ebben az esetben nem egy bomba van (a többi esetben sem csak akkor nem veszel tudomást a többi bombáról) hanem rengeteg. Akkor a kérdés, hogy melyik bomba hatástalanításába kezdesz?


"Még ha nagyon minimális esély van arra hogy Isten tényleg létezik, azt meg kell ragadni mert nincs más esélyünk a tovább létezésre, és szerintem ez egy nagyon racionális döntés."

Nem. Ez nagyon vágy vezérelt döntés amit próbálsz racionálisan eladni. A racionális az lenne max a logikádat követve, hogy elkezdesz minden vallást követni. Mert akkor mindre van 0.01% esély.

2023. máj. 2. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
100%

"Különben nem értem mitől olyan nehéz hinni benne?


Mintha hozzám jönne egy ember, és felajánlja hogy majd sok milliárd ft-ot fog majd nekem adni csak úgy, ha cserébe elhiszem neki ezt az állítását."


Ez pusztán a te hitedről és rólad árulkodik. Az egész nem több mint haszonlesés.

Ha leraknak elém az asztalra egy almát és azt mondják, hogy fizetnek azért, hogy ha elhiszem, hogy nincs ott az alma attól még nem fogom tudni elhinni. Mondani mondhatom, hogy elhiszem. De nem fogom elhinni.


"Na már most, ha elhiszem neki semmit nem bukok, de ha nem hiszem el akkor sokat bukhatok."

Dehogy is nem. Ha elhiszed és másik vallás volt az igazi akkor buktál. Ha egyik vallás sem az igazi akkor is buktál mert egy hazugságra és annak megkötéseire vesztegeted az életedet.


"Ha egy üzlet 0 befektetett energiával 100%-os hasznot hoz, akkor azt csak a balga nem fogadja el."

Csak a vallások nem ilyenek.

2023. máj. 2. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!