Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Istent ki teremtette?

Istent ki teremtette?

Figyelt kérdés
A hívők mindig azzal bizonyítgatják Isten létezését, hogy egy ilyen komplex világ, és egy ilyen értelmes lény, mint az ember(már amelyik) megalkotása csakis egy tervező munkája lehet. De kérdem én, ha valaki ezt megalkotta, annak a lénynek még tőlünk többmilliószor értelmesebbnek és komplexebbnek kell lennie... de akkor feltételeznünk kell a mi megteremtésünknek magyarázatából kiindulva, hogy a tervezőt is terveznie kellett valakinek... de így beindul egy lánc, aminek sosincs vége, tehát nem állja meg a helyét.... magyarul magától, tervező nélkül is kialakulhat értelmes lény,összetett életforma...
2009. febr. 22. 18:40
1 2 3 4 5 6
 41/52 A kérdező kommentje:

kedves utolsó, ez akár fordítva is lehet: majd meghalsz és ott állsz a te istened nélkül és akkor majd látni fogod, hogy igazam van... és sajnálom, hogy zavar az okosságom, tudom, hogy irigységgel tölt el a szabadságom, de te is válaszhatnád ezt...

a kérdést azért teszem fel, mert értelmes magyarázatokat, észérveket várok! de az nem észérv és nem magyarázat, amit ti hajtogattok,hogy isten van volt,lesz....ennyi erővel a világ is lehetett magától mindig... és akár mi is lehettünk már kezdetektől fogva... nem én okoskodok, hanem te vagy gyengeelméjű, ha nem látod, hogy sántít és önmagának mond ellen, amit állítotok

2009. nov. 13. 12:17
 42/52 A kérdező kommentje:
mellesleg a persze persze is arra vonatkozik,hogy mást nem tudtok kinyögni, csak annyit, hogy isten mindig létezett...de remélem, érzed, hogy ez nem magyarázat semmire, ez csak egy állítás...de az állításokat alá kell támasztani érvekkel
2009. nov. 13. 12:19
 43/52 anonim válasza:
41%
Csak az a probléma,hogy nem fogadod el az érveket :) Azt mondod az nem alátámasztás,hogy mit ír a Biblia. Mégis szerinted akkor honnan lehetne érvelni? Ez nem csak egy mesekönyv gyerekeknek,ez a könyv az egész alapja a hitnek,amit ha csak egy sima könyvnek tartasz,akkor sose fogod megérteni a dolgok komolyságát,amik bele vannak írva. Azt választok amit akarok én is,nem vagyok gyerek,én se hittem régen ezekben,de mióta személyesen is meg tudtam tapasztalni Isten jelenlétét,azóta nem kételkedek ezekben a dolgokban. Most hülyének nézel,és zavarodottnak,de sajnos ezt csak akkor értheted tényleg meg,ha átéled,így most én is csak nevetnék,ha valaki ezt írná. Azt tesz mindenki amit akar,egyszer úgy is mindenkinek el kell számolnia a saját tetteivel,remélem később megváltozol,mielőtt túl késő lenne.
2009. nov. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/52 Zenon ***** válasza:
49%
Az ember.
2010. jan. 2. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/52 anonim ***** válasza:
49%
Az emberi elme szülte istent. az összeset.
2010. jan. 18. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/52 anonim ***** válasza:

= Ki teremtette a Teremtôt? =


A filozófia jelen állapotában döntô jelentôségűvé lépett elô a közölhetôség. A televízió tudományos felfedezéseket ismertetô dokumentumfilmjei elkényeztetnek bennünket. S a jelen kérdés sajátos kihívása épp az, hogy meghökkentô egyszerűséggel és naivitással megfogalmazott formájában találkozik benne az élénk eszű tinédzser a filozófiát csak felületesen ismerô természettudóssal. Elôbbirôl tizenéveseknek tartott hittanórák tanúskodhatnak. Utóbbiról az Univerzum világszerte ismert tudósa nyilatkozott, a maga szintjén is föltéve a kérdést, ,,Az idô rövid története'' című portréfilmben. Holott ô a kozmikus ,,fekete lyuk'' nagyhírű fölfedezôje, zseniális matematikai gondolkodás birtokában: Stephen Hawking. S ez a kérdés az, hogy ,,Ki teremtette a Teremtôt?''


A kezdet és a vég a filozófia visszatérô problémája. A válaszadásra azonban nem a szaktudósok illetékesek, akkor sem, ha a kozmológia, ill. kozmogónia felôl közelítenek. Holott sokan az ô tekintélyükre hivatkozva bíznak a tudományos igényű válasz megfogalmazásában. A kérdésnek azonban a filozófus a szakembere. S a bölcselet története elárulja, hogy a számban és minôségben jelentôs többségben lévô filozófusok hogyan jutottak el a maguk sajátos útján az Abszolútumig, ,,amely'' -- vagy ,,aki'' -- az egyetlen kielégítô válasz a kérdésre. Ez a válasz pedig így fogalmazható: a Teremtôt mint Abszolút Valóságot senki és semmi nem teremtette, sôt nem is teremthette. Nem csak a pantheizmus tarthatatlan tehát, hanem az a feltevés is abszurd, hogy a Világegyetem és annak egyik bolygóján, a Földön kibontakozó élet hordozója, az általunk ismert anyag, öröktôl fogva létezik. Ez ugyanis visszafelé számolva a ténylegesen végtelen számú és ténylegesen végtelen idôkvantumú létezés föltételezését követelné meg. Teljesen világos és meggyôzô logikai zátonya ennek a feltevésnek az, amit már Schütz Antal megfogalmazott, s amire többször hivatkoztam: ,,Nem lehet minden mástól, mert a mindenen kívül nincs más''.


Kell tehát lenni egy végsô Valóságnak, ,,amely'' mindig volt és mindig lesz, ,,amely'' az egyetlen biztos hordozója és alapja a létezésnek, ,,amely'' tehát maga a Teremtô Valóság. Scotus Eriugena találékonyan így nevezte meg: ,,A Teremtetlen Teremtô Természet''. Ez a rejtélyes Ôsvalóság pedig a metafizika gondolati ostromának legfôbb célpontja. Esendô hasonlattal: ô a körhinta acél tartóoszlopa, miközben az Univerzum és benne mi is olyanok vagyunk, mint a körhinta acélhuzalain forgó elemek. A teljesen Önmagában Való, ,,amely'' a ,,keletkezô-elmúló'' és ,,változó'' létformák stabil fenntartója. Arisztotelész -- kevéssé szerencsésen -- ,,Mozdulatlan Ôsmozgatónak'' nevezte, holott a legdinamikusabb teremtô Valóságról van szó. A filozófia szaknyelvén kifejezve: nincs létében függô, relatív létforma Abszolút Való nélkül. Ez fogalmából eleve adott, kényszerítô erejű következtetés. Ahogyan a ,,fiú'' fogalmából következik az ,,apa'' léte, az ,,árnyék'' fogalmából a ,,fény'' léte, úgy következik -- belsô kényszerrel -- a ,,keletkezô és elmúló'' létformából a ,,nem keletkezô és soha el nem múló'' Létforma, a teremtett létezôbôl a Teremtô Létezô. Ez persze belátás kérdése, amelyhez érdemes kijárni a filozófia iskoláját -- akár magánúton is --, hogy szellemi tapasztalattá érjen, belsô evidenciává fényesítve a felismerést, amellyel túlemelkedünk a tinédzser és a nagy természettudós idézett kérdésfölvetésén: ,,Ki teremtette a Teremtôt?''


Szükséges tehát ehhez a valóságra való logikai ,,rálátás''. S meg kell érteni a nagy tudósok filozófiai esendôségét. Egy híres festmény -- mondjuk a Mona Lisa -- szépségét csak képi egészében ragadhatjuk meg. A nagy tudósok tekintélyes része nagyítólencsével, sôt mikroszkóppal vizsgálja a képet. Így közelrôl és élesen látja a részleteket, de nem szemléli eléggé a kép egészét. Eljuthat akár a festékszemek egyes atomrészecskéinek fotózásáig is, anélkül, hogy a kép esztétikai egészét megragadná. A létezés összefüggô egészének, magának a Létnek kutatói a filozófusok. Korunk tömegtájékoztatásában mégis a szaktudósok véleményét kérik ki, még a tudományuk határán túli kérdésekben is. És ez a baj. Ha a szaktudós -- mondjuk kozmológus -- eljut az ôsrobbanásig, mint a kezdetek kezdetéig és Univerzumunkat egy atomnyi ôsmagból eredezteti, akkor megkérdezik tôle: mi volt az ôsrobbanás elôtt? A gyanútlan szaktudós erre beleesik a csapdába és esetleg ezt válaszolja (egyébként megtörtént): ,,A Semmi''. Tehát a Semmi a teremtô Ôsvalóság? Holott a korrekt válasz ez volna: ,,Errôl kérdezzék meg filozófus kollégámat''. Amikor pedig a legvégsô végre, az Univerzum omega-állapotára kérdezünk rá, a kozmológia tudósához fordulva, akkor nem az a korrekt válasz, hogy megint a Semmi jelenti a végsô megoldást, a fizikai világ energiáinak totális elernyedésével és a kozmikus sötétséggel, a Weltnachttal. A korrekt válasz ez: ,,Ha pusztán fizikai energiák vannak és csupán azokkal kellene számolnunk, akkor a Kozmosz visszahullana a végsô sötétségbe. Ha azonban magasabb Teremtô Energia is létezik és magasabb létdimenziókkal is számolhatunk, akkor nem ez a végsô felelet. Ebben átadom a szót a filozófusoknak.'' A létbizalom képviselôje egyszerű és logikus választ ad: ,,Mivel a Semmit ki kell iktatnunk mint végsô magyarázó elvet, ésszerűen feltételezhetjük, hogy ugyanaz a Teremtô Valóság, ,,amely'' elindította kibontakozásának kozmikus útjára a Világegyetemet, újjá is teremtheti azt''. A végsô okot keresve az Abszolútumot mint Teremtô Ôsvalóságot nem tudjuk kikerülni. A metafizika minden útja ôhozzá vezet. És tôle nem vezet tovább, visszafelé a létben. A metafizika ,,visszaszámlálása'' eddig ér el.


Ki teremtette hát a Teremtôt? Csak nem veszi komolyan egy igényes gondolkodó, hogy a Teremtôt egy másik Teremtô teremtette, azt ismét egy másik, és így tovább, a végtelenségig. A hosszú sorban ütôtávolságra elhelyezett dominók visszatérô példáját idézve: eszerint minden dominót egy elôzô másik dominó ütött volna el. Csakhogy a ,,minden'' dominón kívül fogalmi képtelenség föltételezni egy rajtuk kívüli ,,másik'' dominót, mint arra részletesebben utaltam. Ez a legközérthetôbb példa.

Lehet, hogy sokat kell együtt gondolkodni az olyan kivételesen nagy filozófusokkal, mint Arisztotelész vagy Aquinói Tamás, Leibniz, Pascal vagy Spinóza. El kell jutnunk a belsô tapasztalásig, a bennünk kiérlelôdô gondolat-evidenciáig. Akkor világossá lesz elôttünk, hogy az elemzett kérdésfölvetés a filozófiába még csak belekóstoló tizennégy évesekre jellemzô, amelyre meg kell tudni adni a választ. Akkor is így van ez, ha olyan kiváló természettudós, mint Stephen Hawking szintén megkérdezte egyszer, és ugyanazzal a gyanútlan filozófiai naivitással: ,,Ki teremtette a Teremtôt?''

2010. márc. 11. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/52 anonim ***** válasza:
senki. ami nincs azzal fölösleges foglalkozni-.-"
2010. ápr. 4. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/52 anonim ***** válasza:

Hello! Nagyon viccesnek talàlom az egyik ateista kommentjét (ahogy az elözö kommentekböl kivehetjük az "intelligens oldal" egyik képviselöjének véleményét) miszerint Isten nem létezhet mivel mindennek valahogyan a "létezésbe kell kerülnie". Na most van egy kis probléma...Pontosan mit értessz azalatt hogy "létbe kerülni"? Még soha nem talàlkoztam ilyen fogalommal és egyszerüen nem tudom értelmezni a vàlaszaidat mivel olyan kijelentéseket hasznàlsz melyeknek tudomàsom szerint nincs

meghatàrozàsuk. A lét talàn valami matéria, esetleg tér amelybe belekerül a "nemlét" és létezövé vàlik vagy most hogy van ez?:-)))

2011. jan. 19. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/52 Füst válasza:
2014. máj. 11. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/52 Ga-Te válasza:
Ez a kérdés rengeteg további kérdést vett fel. Mi emberek sok mindent nem értünk sajnos. Engem is nagyon érdekelnek ezek a kérdések, hogy hogy keletkezett a világegyetem?, létezi-e Isten?, van-e párhuzam a hit és a tudomány között? Az én meglátásom az, hogy arra hogy létezik-e Isten és valóban végtelen-e a világűr? van-e a Földön kívül élet? hogyan jött létre mind ez és miért? Ha isten teremtett mindent akkor miért tette ezt és ő hogyan jött létre? Isten a világegyetem, a természet? Erre sajnos sosem fogunk kapni választ mert az élet tűl rövid ahhoz hogy erre választ kapjunk. És mielőtt kérdést kapna az emberiség e kérdésekre azelőtt kipusztítja saját magát. Egy emberi élet egyszerűen lehetetlenül kevés egy esetleges űrutazáshoz is. Sajnos egy olyan világban jöttünk létre aminek a törvényei és határai szerint tudunk csak élni. Állítólag a világegyetem egyes régióiban megszűnik a tér és idő fogalma is. Hogy létezhet egy ilyen nem is nevezném "közeg"-ben egy hús-vér nagyon halandó tér és idő rabja emberi lény teszem azt egy általa készített űrhajóval ? Az Istenben való hit nem éppen egy hülyeség mert nagy vonalakban ugyanarra vezet vissza mint a tudomány csak éppen a hit próbál minket elvonatkoztatni olyan kérdésektől amikre úgy sem kapunk választ ha meg kapnánk egyszerűen fel sem fognánk. A Biblia ad választ kérdésekre de amiket feltudunk fogni. A lényeg az hogy egyszerűen éljük az életünket ezt a kis rövid időt amit eltölthetünk a Földön. Felesleges ilyen nagy volumenű kérdésekkel foglalkozni mint Isten és a világegyetem, ősrobbanás stb. A Biblia leírja a világ teremtését amit 7 nap alatt történt Isten akarata által. Na most a Föld 7 milliárd év alatt érte el a mai állapotát és a világegyetem - Isten által. Sok olyan dolog van ami konkrétan Isten mellett szól sok olyan ami megcáfolja őt és sok olyan miben párhuzamot vonnak. Én nem vagyok vallásos de abszolút nyitott vagyok minden lehetséges alternatíva felé és nyitott szemmel figyelek, tanulok.
2014. okt. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!