Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ez miért van így a bibliában?

Ez miért van így a bibliában?

Figyelt kérdés

Alkalmam nyílt beleolvasni egy református biblia első pár lapjába. Nos azon túl, hogy legalább 500 szóismétlést lehet találni egy oldalon (isten, úr, úristen), van egy furcsa dolog méghozzá a teremtéstörténet.

Volt ádám és éva, kiátkozták, blabla, ők az elsők.

Született két fiuk, káin és ábel talán? Nem lényeg.

Viszont ami a legfurcsább, hogy valamelyiknek lett felesége.

Nos nézzük, volt a két első ember, és született két gyerek, mind a kettő fiú. 4-en vannak, mégis bejött a képbe egy 5. nő.

Mindemellett szexista, a férfit embernek, a nőt asszonynak nevezi.

Arról már nem is beszélve, hogy akkoriban minimum 800 évig élt egy ember. (persze egyikük se halt meg még balesetben vagy betegségben se).


2011. júl. 8. 14:04
1 2 3 4
 11/39 A kérdező kommentje:

14:22

Ilyen téren a szexizmus kilőve, elfogadom. Viszont nem lehet minden bibliai kritikára azt írni, hogy "jelképes". Ezzel lényegében azt ismeritek be, hogy nem igaz az egész.

2011. júl. 8. 14:27
 12/39 A kérdező kommentje:

14:26

Jogos, azt visszavonom, valahogy felsorolásnak néztem az egészet.

2011. júl. 8. 14:35
 13/39 anonim ***** válasza:
75%

(1Mózes 5:4) És Ádám napjai, miután Sétet nemzette, nyolcszáz évet tettek ki. Időközben nemzett még fiúkat és lányokat.


Kedves kérdező, most akkor mondja a Biblia, vagy nem mondja, hogy születtek lányai is Ádáméknak?


A Biblia valóban arra utal, hogy Káin az egyik leánytestvérét (1Móz 4:17; 5:4) vagy esetleg egy unokahúgát vette feleségül, Ábrám pedig a féltestvérét vette feleségül (1Móz 20:12). Később azonban a Mózes által közölt Törvény külön kitért arra, hogy az ilyen házasság tiltott (3Móz 18:9, 11). Ma sem megengedett a keresztények között. A közeli rokonok házassága esetén a leszármazottakban az átlagosnál nagyobb az ártalmas genetikai tényezők öröklődésének valószínűsége.


Miért volt megengedhető az emberiség történelmének kezdetén a testvérek közötti házasságkötés? Isten Ádámot és Évát tökéletesnek teremtette meg, és azt akarta, hogy tőlük származzon az egész emberiség (1Móz 1:28; 3:20). Nyilvánvaló tehát, hogy különösen az első nemzedékeken belül a közeli rokonoknak egymás között kellett házasodniuk. Még a bűn megnyilvánulása után is igen csekély volt az a veszély, hogy az első generációk gyermekeinél szembeszökő fogyatékosság forduljon elő, mivel az emberiség sokkal közelebb állt Ádám és Éva tökéletességéhez. Ezt bizonyítja az akkori emberek hosszú élettartama is. (Lásd még: 1Mózes 5:3–8; 25:7.) De körülbelül 2500 évvel Ádám bűnbeesése után Isten megtiltotta a vérfertőző házasságot. Ez a leszármazottak védelmét jelentette, és hozzájárult ahhoz, hogy Jehova szolgái között magasabb szintű nemi erkölcs alakuljon ki, mint a körülöttük élő népeknél, amelyek a romlott szokások különféle válfajait gyakorolták. (Lásd: 3Mózes 18:2–18.)

2011. júl. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
100%

Biztos elég figyelmesen olvastad?


"Sét születése után Ádám nyolcszáz évig élt, és még nemzett fiakat és leányokat."


1Móz 5,4

2011. júl. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 A kérdező kommentje:
Hm, amit én olvastam, abban nem volt szó erről, talán utána. Annyira nem merültem bele, csak érdekesnek gondoltam. Viszont ha máshol is foglalkoznak vele az utal arra, hogy félreérthető.
2011. júl. 8. 14:38
 16/39 anonim ***** válasza:
69%

"Ez az egész Ádám-Éva dolog jelképes."


Igen, ez is teológiai álláspont, csak sok problémába ütközik.

Ésszerűtlen azt hinni, hogy mindannyian ugyanazoktól az ősszülőktől származunk?


„ A tudomány most megerősíti azt, amit már a nagy vallások többsége régóta hirdet: az összes ember, bármilyen rasszhoz tartozik is . . . , ugyanattól az első embertől származik” (Heredity in Humans. [Philadelphia és New York, 1972] Amram Scheinfeld, 238. o.).


„ Amit a Bibliában Ádámról és Éváról, az egész emberiség atyjáról és anyjáról évszázadokkal ezelőtt feljegyeztek, az megegyezik napjaink tudományos vizsgálatainak eredményével: a föld minden népe egyetlen családot alkot, és közös eredetük van” (The Races of Mankind. [New York, 1978] Ruth Benedict és Gene Weltfish, 3. o.).


Csel 17:26: Isten „e g y emberből alkotta az emberek minden nemzetét, hogy lakjanak a föld egész színén”.


A Biblia úgy ábrázolja Ádámot, mint csupán jelképes szereplőt, aki az összes régen élt embert képviseli?


Júd 14: „Énók, Ádámtól fogva a hetedik, szintén prófétált róluk.”


Énók nem az összes régen élt ember leszármazási vonalában volt a hetedik.


Luk 3:23–38: „Maga Jézus egyébként mintegy harmincéves volt, amikor elkezdte munkáját, és . . . Dávid fia . . . Ábrahám fia . . . Ádám fia . . . volt.”


Dávid és Ábrahám jól ismert történelmi személyek. Nem ésszerű akkor úgy következtetni, hogy Ádám is valóságos személy volt?


1Móz 5:3: „ Ádám százharminc évet élt, és akkor nemzett egy fiút az ő képmására és hasonlatosságára, akit Sétnek nevezett el.”


Sétet biztos nem az összes régen élt ember nemzette, és nem az összes régen élt ember nemzett 130 éves korában fiakat.


Ha az „első ember, Ádám” csupán jelképes személy volt, mi a helyzet az ’utolsó Ádámmal’, Jézus Krisztussal?


1Kor 15:45, 47: „Így is van megírva: »Az első ember, Ádám, élő lélekké lett.« Az utolsó Ádám életadó szellemmé lett. Az első ember a földből való, és porból alkották; a második ember az égből való.” (Annak tagadása, hogy az Isten ellen vétkező Ádám valóságos személy volt, kétséget ébreszt Jézus Krisztus kilétével kapcsolatban is, és oda vezet, hogy elutasítjuk azt, ami miatt szükséges volt, hogy Jézus az életét adja az emberiségért. Ennek elvetése viszont egyben a keresztény hit megtagadását jelenti.)


Mi volt Jézus álláspontja a Mózes első könyvében lévő beszámolóval kapcsolatban?


Máté 19:4, 5: Jézus „így felelt: »Nem olvastátok-e [az 1Mózes 1:27-ben és a 2:24-ben], hogy aki teremtette őket [Ádámot és Évát], kezdettől fogva férfinak és nőnek alkotta őket, és ezt mondta: ,Ezért a férfi elhagyja apját és anyját, és ragaszkodik feleségéhez, és a kettő e g y test lesz.’«” (Ha Jézus valóságosnak tartotta a Mózes első könyvének beszámolóját, nem kell-e nekünk is ugyanúgy hinnünk abban?)

2011. júl. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 A kérdező kommentje:

Sét születése után Ádám nyolcszáz évig élt, és még nemzett fiakat és leányokat.

És a házasság ez előtt volt, vagy után? Mert az sem mindegy, Ádám Sét születése után nemzett még fiakat és leányokat a szöveg szerint.

2011. júl. 8. 14:41
 18/39 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, akkor lehet mondani, hogy inkább felületes és figyelmetlen voltál? Az, hogy így "félreérthető" amit olvasol, már nem csoda!
2011. júl. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 A kérdező kommentje:

14:43

Én arra hívtam fel a figyelmet, hogy az előzőoldalon linkelt weblap is foglalkozik vele, szóval a félreértés, ha az, akkor nem egyedi eset.

Mindemellett azóta tovább folytattam a vitát azzal, hogy felhívtam a figyelmeteket az (ha jól emlékszem) azután szóra.

2011. júl. 8. 14:47
 20/39 A kérdező kommentje:
Rosszul emlékeztem, de ez nem számít. A lényeg benne, azután feltettem egy kérdést, hogy ez azelőtt volt-e, hogy káin megházasodott?
2011. júl. 8. 14:49
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!