Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hívők, mi változna az életetek...

Hívők, mi változna az életetekben, ha kiderülne, hogy nincs Isten és a Biblia is csak "mese"?

Figyelt kérdés

Ezt amolyan gondolatkísérletnek szánom.

Ezért nem érdekelnek azok a válaszok, hogy de ilyen nem fog kiderülni, meg hasonlók. Nem akarok senkibe belekötni és nem akarok senkit arról győzködni, hogy nincs Isten.

Csak és kizárólag az érdekel, hogy ha minden kétséget kizáróan bizonyítani lehetne, hogy nem létezik semmilyen isten, akkor mihez kezdenének a hívő emberek. És nem csak a keresztények véleményére vagyok kíváncsi, bár a kérdést így sikerült feltennem, hanem minden egyéb vallást gyakorlóéra is.


Hogyan reagálnátok rá, ha kiderülne, hogy amiben hittetek az nem létezik, nem igaz? Mit éreznétek, mit kezdenétek a ténnyel? Mi változna a mindennapjaitokban?


És kérem szépen, hogy ne válaszoljanak azok, akik képtelenek magukat ebbe a helyzetbe képzelni!


2012. márc. 22. 11:58
1 2 3 4 5 6 7
 21/68 A kérdező kommentje:

Kedves Hoffman József,

Ha a világ olyan egyszerű lenne, hogy mindenki ugyanúgy gondolkozik, akkor valóban válaszolhatnék magamnak is. De mivel ez nem így van, így bátorkodtam feltenni ezt a kérdést a provokáció legkisebb szándéka nélkül. Ha provokálni akarnék, azt egész más stílusban tenném. Az észosztást nem díjazom. Viszont érdekel, hogy mások hogyan viszonyulnak bizonyos dolgokhoz, amikhez nekem is van egy hozzáállásom (ami nem is állandó, hiszen az évek alatt változott). De ugye a magamét ismerem, másokét pedig csak akkor, ha elmondják. Aki ezért a kíváncsiságomért kioktat, kigúnyol, lenéz, az nézzen mélyen magába és gondolkozzon el rajta, hogy válasz helyett, miért engem támad, vagy miért másról beszél.


És azért voltak páran, akik képesek voltak arra, hogy értelmes választ adjanak. Nekik újból köszönöm.

2012. márc. 22. 22:15
 22/68 anonim ***** válasza:
38%
Nem tudom kérdező, hogy te pontoztál-e le, de szerintem a miért megfogalmazása soha nem mellébeszélés. Csak így értheted meg, hogy ki mit miért tenne.
2012. márc. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/68 anonim ***** válasza:
44%

Az utolsó jól megmondta: ott a pont. Hogy miért pontozta el valaki az rejtély. Ez a kérdés már szerintem egyszer fel lett téve. Egyébként értelmetlen. Nem azért mert a hívő ember nem tud elvonatkoztatni és beleképzelni magát ebbe, hanem mert aki a kérdést kiírta, az nem tudja, egy hívő kinek/minek tartja Istent, kit/mit hív Istennek.


Az egész teremtett világot átható intelligenciát, okságot, fényt, tisztaságot hívjuk Istennek. Ha Isten nem létezik, csak káosz van és egy random, zavaros, értelmetlen világ. Mi a logikusságot, tisztaságot, az élet értelmét, "sóját" hívjuk Istennek. Kérdező, te ezt vajon el tudod képzelni?

2012. márc. 22. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/68 anonim ***** válasza:
9%

#23


Ennél szebben, precízebben nem is lehetett volna megfogalmazni a lényeget! Tökéletesen egyetértek veled és örülök, hogy te érzed, érted ezt! Így névtelenül is nagyon tisztellek és értekesnek tartalak.

2012. márc. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/68 A kérdező kommentje:

Kedves utolsók. Sok mindent el tudok képzelni. Sokkal többet, mint amit kinéztek belőlem. De gondolom, nem mondok vele újat, hogy nem mindenki ugyanazt hiszi és nem is ugyanúgy. Az emberek nem egyformák. És én most az emberekre vagyok kíváncsi (az érzéseikre az adott "felvetésemmel" kapcsolatban), nem az istenük lényegére meg a vallásukra (sem arra, hogy miért hisznek). Olyan nehéz ezt megérteni?

Érdekes, hogy hívők is tudnak a kérdésemre választ adni. Ők sem tudják, kedves 23-as, hogy kit vagy mit hívnak Istennek?


A miértekkel pedig csak annyi bajom van, hogy nem azokra kérdeztem rá, mert engem most nem az érdekel. Nem kényszer itt semmire sem válaszolni, de sem engem, sem más kérdezőket nem tisztelnek meg sokan azzal, hogy a feltett kérdésre válaszolnak... helyette kioktatnak, leszólnak, beszólnak, észt osztanak.

A válaszokat egyébként annak megfelelően értékelem, hogy hasznos volt-e a kérdésemre, de néha inkább nem is értékelek, mert minek... (És 80%-os válaszoló, ha te írtad azt a sok választ, akkor elárulom, hogy egyiket sem értékeltem az elsődön (14-es) kívül.)

2012. márc. 23. 00:06
 26/68 A kérdező kommentje:
És örülnék, ha a hasznos válaszokat nem érzelemből pontoznák le mások, illetve ugyanígy a nem hasznosakat meg föl. De tudom, hogy ez itt így működik. Mintha bárki is adna vallási témában a százalékokra...
2012. márc. 23. 00:12
 27/68 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, ez most nem a kérdéssel kapcsolatos, de te miben hiszel? Engem nagyon érdekel. Nem foglak lehurrogni és kérem, hogy más se. Ja és szerinted mit tennének ezek az emberek, akikről kérdezel? Miért érdekel?

Ha az érdekel, hogy mit tartanak ők Istennek, mi lenne a fejükben, akkoris érdekes lehet a miért. De ezt nem kötekedésnek írom.

2012. márc. 23. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/68 anonim ***** válasza:
62%

Az érzések szerintem nem teljesen függetlenek a gondolatoktól. Biztos nem nagykő esne le a többség szívéről.

Csalódottságot érezne sok ember. Lenne aki elfogadná, attól függ mi az igazság. Mi van helyette. Mert ugye a semminek nincs értelme.

2012. márc. 23. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/68 A kérdező kommentje:

Az a baj, ha leírom mit gondolok erről, akkor én leszek a téma és elsikkad a kérdésem. Az én gondolataimat fogják támadni, hogy az nem úgy van és hülyeség, mert... és akkor jönnek majd a változatosabbnál változatosabb érvek. És megint csak nem látni majd az embert a hite/vallása függönye mögött. Ahogy ez a legtöbb esetben történik. Én pusztán emberi érzésekre vagyok kíváncsi. Kérdezhettem volna azt is, hogy hogy érezted magad, amikor megtudtad, hogy nincs mikulás, vagy húsvéti nyúl. De ezek gyermekkori érzések, én viszont felnőttkoriakra vagyok kíváncsi a hit és vallás témájában.


Azért kérdeztem érzelmekre, mert nem vagyok kíváncsi magyarázatokra, csak a "tényekre". Magyarázatot, magyarázkodást már eleget hallottam, de őszinte, egyszerű válaszokat még nem sokat. Nehéz annyit leírni, hogy "így vagy úgy érezném magam, ez vagy az változna az életemben" anélkül, hogy engem kéne minősíteni, vagy a kérdést lehurrogni, vagy elkezdeni Isten létéről magyarázni? Jó, persze a mellébeszélés is elárul egyet s mást, csak az abbból való következtetés sokkal pontatlanabb, mint egy egyenes válasz. Reméltem, hogy több őszinte és nyílt ember van egy ilyen névtelen oldalon.


Azért válaszolok neked #27:

Én rengeteg verzióját el tudom képzelni annak, hogy mit tennének ezek az emberek, de a képzelet, meg a valóság nem mindig fedi egymást. Hogy miért érdekel? Mert érdekel, milyenek mások. Mert minél több ember véleményét ismerem, annál jobban boldogulok velük, annál könnyebb szót értenem azokkal is, akikkel régebben nem ment. Vagy annál könnyebb nem vennem tudomást azokról, akikkel nem bírok mit kezdeni. Ebből remélem, lejön mindenkinek, hogy egyáltalán nem érdekel a vallásuk, vagy az istenük. Egyedül az ember érdekel, ami ezek mögött az eszmék, hitek mögött bújik meg.


Hogy én miben hiszek? Én nem hiszek (a klasszikus értelemben véve). Én élek és tapasztalok és nem vágyom hinni. Nem hiszek Istenben, de nem hiszek semmi másban sem. Nyitott vagyok az új felfedezésekre, eredményekre. Legyen szó akár arról, hogy valamelyik isten léte bebizonyosodik... ha az az "igazság", akkor az. És itt már előjön az is, hogy kinek milyen definíciója van "istenre". Ennyire meg ugye nem lehet pontos kérdést feltenni, hogy minden eshetőséget lefedjek vele. Így akinek az átlagtól eltérőbb, elvontabb istenképe van, az nyugodtan közölheti velem minden ellenségesség nélkül, hogy számára a nézetei alapján értelmetlen a kérdésem. Előfordul ilyen, de úgy érzem, nem ez az általános. Ezért egy-két egyszerű mondatban el lehet ezt intézni, amiben megint csak nem engem kell minősíteni.


Ennyit rólam és várom a további hasznos válaszokat!

(Aki meg további eszmecserét akar folytatni nem az eredeti kérdésemhez kapcsolódva, az privátban megteheti, de ne itt.)

2012. márc. 23. 09:34
 30/68 Andizsuzsi ***** válasza:
34%
Azért nem lehet válaszlni arra, amit kérdeztél, mert a te példáddal élve, azt, hogy nincs Mikulás, megtapasztaltuk, Isten hiányát viszont nem. Vagyis amit még nem éltél át, arról nem tudsz mondani semmit. Éld bele magad! mondtad. Éld bele magad, hogy megtudod, hogy nem vagy a szüleid gyereke. Mit éreznél? Csalódottságot? Dühöt? Elkeseredettséget? Megkönnyebbülést? Ezt így együtt? Nem tudod, hisze ilyen dologba nem tudod magad beleélni. Így vagyunk mi Istennel.
2012. márc. 23. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!