Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Akik a Bibliai szavait szóról...

Akik a Bibliai szavait szóról szóra veszik, mivel magyarázzák azt, hogy minden egyes mozzanata koppintás és egyébként is a kereszténységen kívül számos más, sokkal ősibb vallás is létezik? (amik mégis sokkal felvilágosodottabbak)

Figyelt kérdés

Pl. ízisz és Hórusz [link]


Pán:

[link]


Stb.



2012. júl. 18. 11:04
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

Szia Berta!


Biztosan nagy az arcom. Neked lehet igazad, hisz ezt meg lehet állapítani így a neten keresztül. De ez a 21. század, nem igaz?

De akkor elnézést kérek azoktól, akikkel "arcoskodtam" volna.


A Bibliát végig valóban nem olvastam és vannak fontosabb dolgok is, amiket észben kéne tartani, mint a bibliai idézetek.

Viszont 2 évig jártam szülői nyomás hatására hittanra és hallottam eleget, mind az iskolában, mind odahaza vagy a templomban.

Szerencsére főleg a nagymamám nevelt és volt velem kisgyerek koromban, aki a korhoz képest, amelyben született lenyűgözően felvilágosult volt.


Nos, nem értem, miért mutattad meg ennek a filmnek a kritikáját, hiszen én még csak nem is említettem, életemben nem láttam, főleg nem hivatkoztam rá. De ám legyen.


Azt írják a kritikában, hogy ha a kereszténységnek politikai céljai lettek volna, akkor a császár köré építették volna ki.

Nos, valójában ugye a kereszténység a szegénység soraiban volt elterjedt még az 1. században és amíg kis létszámban voltak, nem is érdekelte ez a rómaikat. Viszont ahogy növekedett a létszámuk ez már császárság figyelmét is felkeltette és elkezdték üldözni a keresztényeket. Voltak eléggé brutális és véres megtorlások is. Viszont a kereszténység idővel akkora mennyiségű követőt szerzett, hogy már nem volt értelme az üldözésnek, hisz magas rangú polgárok is felvették a vallást. A rómaiak saját maguk alatt vágták volna a fát.

Tehát Constantinus császár úgy dönt szabad vallásgyakorlatot ad. Tehát igenis gazdasági és politikai okai voltak, mert a Birodalmat muszáj volt fenntartani.

[link]


Remélem jól írom a 3.1 fejezetben ugye a Nappal való kapcsolatát taglalja. Bár ennek értelmezéséhez valószínűleg túl hülye vagyok, mint egy másik válaszoló frappáns válaszához:

"Hanem az számít mit vall és minden körülménye amit írnak. Ez például az, hogy Isten teremtette a földet azaz attól korábbi nem lehet."

Esküszöm próbáltam megfejteni, nem megy. De biztos ehhez túl egyszerű vagyok.

Erre azt tudom írni, hogy valaki szerint a rajtam lévő póló sötétkék, valaki szerint fekete.

Szintén ragad ki pár idézetet és leírja, hogy SZERINTE hogyan kell értelmezni. Ez a baj a Bibliával. Nem ír konkrétumot, mindenki szerint van egy helyes értelmezés. Tehát no comment.

Én nekem is egy verzióm a kígyóra, Ábrahámra, Júdásra. stb...


A Hórusz/Jézus/Mitrász párhuzamban pedig túl sok közöset bélyeget keres. A filmet nem láttam, így nyilatkozni állításairól nem tudok.

Viszont a kritika írója azt az egyszerű magyarázatot sem veszi figyelembe, hogy a 3 személy nem egymás alteregói, hanem összeolvasztott eredménye. Ami igaz egyébként a Sátánra is.

Ebben a korban (1-3 század), amikor a Római Birodalom révén keveredtek a kultúrák, megkezdődött az egybeolvadásuk is, így a mítoszaik személyeinek is elmosódása.

Erre pl. jó példa a manapság tartott Halloween. Ugye eredetileg ennek semmi köze a mi kultúránkhoz, mégis a gimimben minden évben megrendeznek egy maszkabált ennek az ünnepnek a tiszteletére, ugyanakkor a maszkok viselésének valódi célját már sokan nem is tudják. Beöltöznek katicának, egérkének, ami nagyon aranyos, viszont a Halloween lényege az ijesztő jelmezek viselése volt.

De ezt a már említett egyiptológus, Kara Cooney elmagyarázza az Out of Egypt c. dokumentumfilm sorozatában, ami direkt ezekről a vallási személyek eredetéről szólnak. Disocvery worldon meg lehet tekinteni, de néhány rész neten is kering. (Nem hiszem volt magyar DVD kiadás, külföldi oldalakon kell szaglászni.)

Tehát a mi általunk ismert Jézus egy 2.0 Jézus.


A következőkben megint nem veszi figyelembe az egybeolvadást. Mert igen, a kultúrában is létezik "evolúció".


Az özönvíz mítosza pedig attól még szájhagyomány útján fennmaradt, nem volt nagy tudomány beleépíteni egy vallásos műbe, tekintve, hogy tényleg valami nagy kataklizma lehetett, ha mindenhol van róla említés. De erre már kaptunk linket egy másik válaszadótól.


"Bár a Zeitgeist megpróbálja a kereszténységet leleplezni, mint egy ember alkotta

intézményt, azt állítva, hogy csak politikai okokból, a társadalmi kontroll és manipuláció

végett jött létre, láthatjuk, hogy állításai megdőltek"

Ami nem volt igaz, az hogyan dőlt meg?

A másik meg, igenis manipuláló szándékkal maradt fent, a parasztság, jobbágyok kordában tartásával a középkortól.


Én nem azt mondom, hogy mindenki, aki hisz rossz ember, de vannak olyanok akik ezt gonosz célokra használják ki, még ma is. Ugyan már nincs hatalmuk (de kitudja). Tudom, hogy nehéz a felismerés, ha én valamiben/kiben annyira hittem.


„Az ég

és a föld elmúlik, de az én beszédeim nem múlnak el”

Ez megint csak nem igaz. De erre majd a jövő fog választ adni, igaz nem nekünk.

A vallások egyre vesztenek a tekintélyből, hamarosan már csak hobbi szinten maradnak meg a "nyugati kultúrában".



A másik az Tolkien. Persze, vallásos volt. De ugye ide megint jöhet a valaki szerint sötétkék, valaki szerint fekete. Mint mondtam, nem a vallásos emberek a rosszak. És egy sajátos értelmezés az övé is.

Viszont amit írt, jellemzés. A legtöbb értelmes regényben felbukkan a jó és rossz harca, a kísértés. És nyilván erre épít, hisz a foglalkozása is ez volt, nyelvész. Folyamatosan ezeket a régi történeteket bújta. Nem csupán a keresztény irodalomból merített, ugyanis ezek a jó/rossz motívumok jelennek meg minden mítoszban.

2012. júl. 19. 15:11
 22/26 A kérdező kommentje:

09:57


Megint csak nem értelek. Mindegy. Most egyikünk nagyon nem értheti a másik mire akart rámutatni.

2012. júl. 19. 15:15
 23/26 A kérdező kommentje:

10:20


Azért mutattam képeket, mert a legtöbb ember vizuális típus. És ezek a népi ábrázolások vannak ott a templomok falán, ablakain, mennyezetén, szoborként.

2012. júl. 19. 15:16
 24/26 anonim ***** válasza:
89%

Szia!


Megszólítottnak érzem magam, mert én a "Sola Scriptura" "Egyedül a Szentírás" elvét vallom, és a Bibliát Istán által kinyilatkoztatott iratok gyüjteményének tartom.


Viszont fontos tisztázni, hogy az általad felhozott példáknak semmi köze nincsen a Bibliához, hanem egyetlen keresztény felekezethez a Római Katolikus Egyházhoz, amely tudvalevőleg nem vallja a Sola Scriptura elvét.


Az ősi vallások szinte mindegyike sokistenhitű vallás, a zsidóság és a kereszténység sajátossága, hogy egyistenhitű vallások. Továbbá Izráel egyedül állt azzal az álláspontjával, hogy elutasított mindennemű halottkultuszt, a halált a bűn büntetésének tekintette, amelyből csak Isten kegyelme által, csak a halált okozó bűntől való elszakadás nyomán lehetséges a szabadulás, feltámadás által az idők végén.


Nem beszélve róla, hogy egyedül a kereszténység tud felmutatni beteljesült próféciákat, melyek egyetlen más vallásban sem találhatók meg.


Ne felszínes ismeretek alapján ítélj tehát, hanem olvasd el a Bibliát, és az alapján hasonlítsd össze a kereszténységet más vallásokkal.


Üdv. Péter

2012. júl. 19. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:

Ha ti nem veszitek a fáradtságot, hogy utánajárjatok vagy olvassatok szakirodalomban és csak a Biblia szavait bújjátok, ugyan én miért vegyem a kezembe azt a könyvet? (mégha volt is)

Ennek az útnak két irányúnak kéne lennie. De hagyjuk. Ezt soha nem értettem a hozzátok hasonló emberekben.

2012. júl. 22. 21:41
 26/26 anonim ***** válasza:

Szia, Kérdező :)


Hidd el nekem, hogy elég sok mindent meg lehet állapítani így, a neten keresztül is... De az mindenképp pozitívum, hogy magad is beismerted, hogy arcoskodtál, és elnézést is kértél ezért. Továbbá az utóbbi kommentjeidnek már teljesen okés a stílusa. :)


Nos, akkor csapjunk bele a lecsóba. :D


1. "... 2 évig jártam szülői nyomás hatására hittanra és hallottam eleget, mind az iskolában, mind odahaza vagy a templomban..."


1. 1 Én 6 évig jártam katolikus templomba és hittanra; nem mondom, hogy nagyon rossz volt, de nem igazán fogott meg. Több körülmény hatására le is léptem (pl. az én családomban is alig akadt vallásos, tehát nem ez a példa volt többségben; ill. az akkori oktatási rendszer még a mostaninál is materialistább és vallásellenesebb volt).


1. 2 Akkoriban én is hasonlóan éreztem; de azóta rájöttem, hogy nemhogy eleget nem tudtam, hanem szinte semmit, az alapvető tanításokon és történeteken kívül.

És még most sem tudok "eleget", többéves hívő múlttal a hátam mögött. (Pár év ateistáskodás után tértem meg egy kislétszámú protestáns közösségben.)

Sőt, azt is tudom, hogy soha nem fogok mindent tudni; egész életemben tanulni fogok, mindig újabb és újabb dolgokat. Ugyanis a Biblia olyan, mint egy kincsesbánya: mindig talál benne valamit az ember. Akkor is, ha már többször is elolvasta az egészet.

Másrészt pedig az igazi kereszténység nem egy vallás, hanem egy életmód, életforma; egy kapcsolat Istennel. Ez pedig egyáltalán nem unalmas, és itt is mindig vannak új tudnivalók.


2. A filmkritikát azért mutattam meg, mert szó esett magáról a filmről; és gondoltam, akkor legyen mellette rögtön a kritika is, nehogy bekajáld a filmbeli hazugságokat. :D

De látom, te most rögtön a kritikát tetted a célkeresztbe. :D


2. 1 "... a kereszténység a szegénység soraiban volt elterjedt még az 1. században és amíg kis létszámban voltak, nem is érdekelte ez a rómaikat. Viszont ahogy növekedett a létszámuk ez már császárság figyelmét is felkeltette és elkezdték üldözni a keresztényeket."


Valóban főleg a szegények között terjedt a kereszténység, de nem kizárólagosan. Már rögtön a kezdetektől voltak előkelő, gazdag emberek is a keresztények soraiban. (Megjegyzem, az is egy tévhit, hogy kizárólag tanulatlan emberek lettek keresztények.)


2. 2 Az üldözések szintén a kezdetektől voltak már, nem kellett megvárni a létszámnövekedést... Ha belenézel az Apostolok Cselekedetei című könyvbe, már ott is olvashatod, hogy például Pál apostol is volt már börtönben. Biblián kívüli forrásokból lehet tudni, hogy Jézus 12 tanítványa közül 11 mártírhalált halt; János volt a kivétel, őt "csak" száműzték egy Pátmosz nevű szigetre. És ott voltak a "névtelen" tömegek is, akiket üldöztek, megkínoztak, megöltek.


Én azt gondolom, hogy közrejátszhattak gazdasági és politikai okok a kereszténység elfogadásában, de ezek semmiképpen nem voltak kizárólagosak.


3. Nem gond, ha elsőre nem értesz meg valamit. Csak ne add fel. Lehet,hogy csak sokadszorra fog menni. :D


A lényeg, hogy megpróbálták Jézust Napistenként feltüntetni, vagy azzal azonosítani; de ez nem állja meg a helyét.


Az egyik válaszoló általad idézett mondatára emlékszem; amikor olvastam, még értettem is :D ; de most már fáradt vagyok ahhoz, hogy visszaolvassam és elmagyarázzam. Majd talán legközelebb.


4. Szerintem egyáltalán nem baj, hogy többféle értelmezési lehetőség is van, legalábbis ha azok nem állnak szöges ellentétben egymással. Például egy-egy példabeszédben pont az a jó, hogy ahány értelmezés, annyiféle tanulság. :)

De természetesen vannak egyértelmű dolgok is.

Tessék szíves lenni egy kicsit rugalmasabban gondolkodni. :D


5. A keveredéssel nem értem, mit akarsz mondani. Vannak azonosságok, s ezek pont azt mutatják, hogy minden népnek volt valamilyen ismerete, tudása; csak ezeket a történeteket kicsit átírták, torzították.


6. Meglepi: a Halloween kelta eredetű ünnep, de keresztény, pontosabban katolikus behatással. A 8. v. a 9. századtól volt szokásban ilyen formában, Írországból exportálták Amerikába. :D

(Mindenszentek --> All Hallow's Evening --> Halloween).


7. < "Bár a Zeitgeist megpróbálja a kereszténységet leleplezni, mint egy ember alkotta intézményt, azt állítva, hogy csak politikai okokból, a társadalmi kontroll és manipuláció végett jött létre, láthatjuk, hogy állításai megdőltek"


Ami nem volt igaz, az hogyan dőlt meg? >


Nem értem, hogy mit nem értesz. :P

A film állításai dőltek meg. Ezen még a te "de igenis..." véleményed sem változtat. :)


8. "... de vannak olyanok akik ezt gonosz célokra használják ki, még ma is."


Ez sajnos nagyon is igaz, vannak ilyen emberek. De nem ez az általános; és ebből nem szabad messzemenő következtetéseket levonni. Az, hogy vannak hamis pénzek vagy gyöngyök, nem jelenti azt, hogy igaziak nincsenek.


8. < „Az ég és a föld elmúlik, de az én beszédeim nem múlnak el”

Ez megint csak nem igaz. De erre majd a jövő fog választ adni, igaz nem nekünk. A vallások egyre vesztenek a tekintélyből, hamarosan már csak hobbi szinten maradnak meg a "nyugati kultúrában". >


Mire alapozod az állításaidat? Kutatások, statisztikák?


9. Tolkien: Igen, nem csak a kereszténységből merített, hanem mítoszokból is. De olvasd el, mit mondott ő maga a könyvéről; elég egyértelmű. :D


Üdv. :)

2012. júl. 23. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!