Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek a vallásosak,...

Szerintetek a vallásosak, vagy az ateisták IQ-ja nagyobb?

Figyelt kérdés
A nagy átlagra gondolok, nem a kivételekre.
2012. okt. 29. 19:59
1 2 3 4 5
 11/48 anonim ***** válasza:
59%

"Az is érdekes, hogy az USA-ban a keresztények aránya a börtönökben és a börtönökön kívül megegyezik, az ateisták aránya a börtönökban 2 nagyságrenddel kisebb, mint a társadalom egészében. (Ennyit arról, hogy a vallás jobbá teszi az embert.)"


Oké, és az egyes emberek vallásosságát mivel mérték?? Azért mert azt állítják magukról, vagy más állítja róluk, még nem feltétlenül lesz az...

Amúgy a kérdésre válaszolva, ezt így nem lehet megmérni, ez nem hit kérdése.

2012. okt. 29. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/48 anonim ***** válasza:
77%

Tessék parancsolni, itt a statisztika:


[link]


Az ábrát is érdemes megnézni:


[link]

2012. okt. 29. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/48 A kérdező kommentje:
Köszi. Végre valami kézzelfogható vizsgálat.
2012. okt. 29. 21:43
 14/48 anonim ***** válasza:
50%
Lehet, hogy egyedül vagyok, de szerintem nagyon szánalmas, amikor egy ateista azzal akar okosnak látszani, hogy ő atesita...
2012. okt. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/48 anonim ***** válasza:
57%
ateistáké
2012. okt. 29. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/48 Ila7 ***** válasza:
28%

Aki ateista, az is vallásos. Az ő hite az, hogy nincs Isten. Hiszi, mert tudni nem tudhatja.

Isten nemlétét éppugy nem lehet bizonyítani, mint a létét. Egy ateista is legfeljebb annyit mondhat, hogy jelenleg nem ismer bizonyítékot a létére.

2012. okt. 30. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/48 anonim ***** válasza:
97%

A fenti, tudomanyos kutatasok alapjan keszült Wikipedia-cikk szerint azzal hozhato összefüggesbe az ateistak vallasosaknal magasabb IQ-ja, hogy az ö gondolkodasukban nagyobb szerepet jatszik a materialista racionalitas.


A magasabb IQ-t eredmenyezö racionalis gondolkodasmod altalaban kisebb spiritualitasra valo fogekonysaggal jar. Ezert, mivel Isten lete racionalisan nem megmagyarazhato (ezert is hivjuk a vallasossagot "hit"-nek), a racionalisabb (magasabb IQ-ju) emberek inkabb nem hisznek benne.


A jobb analitikus/logikai kepessegekkel rendelkezö egyenek (sajat szellemi kapacitasaiknak köszönhetöen pozitiv tapasztalataik alapjan) ugy gondoljak, hogy a vilag megismerhetö, es nincsen szükseg termeszetfelettire/spiritualisra a vilag jelensegeinek megmagyarazasahoz.

2012. okt. 30. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/48 anonim ***** válasza:
38%

Wikipediára én is szoktam hivatkozni, ha nem találok mást, ugyanakkor pontosan tudom, hogy ez nem az a dolog, amitől aztán nekem már rögtön hú de igazam lesz.


Amúgy tegnap egy anyaghoz hozzátettem a saját ismereteimet a Wikin, ezt bárki megteheti.

A Wikipédia nagyon hasznos dolog az interneten, talán az egyik leghasznosabb, de hiteles forrásként nem lehet tekinteni rá.


A legmegbízhatóbb statisztika meg mindig az, amit te magad hamisítottál. :)


Népcsoportok, rasszok közt mértek átlagos intelligencia hányadost, és kimutattak jelentős eltéréseket.

Amit most leírok, azt nem tudom, csak egy hipotézis a részemről.


Tételezzük fel, hogy az arabok IQ-ja, mondjuk 5 ponttal kevesebb az európai embernél, ez nem egy olyan vészes különbség. Az arabok általában muzulmánok. Ha megvizsgálják az muzulmánok (akik zömmel inkább arabok) IQ-ját és az európai ateisták IQ-ját, akkor valószínűleg ez a 5 pontos különbség ugyanúgy megmarad.


A vallásosokat sem lehet egy kalap alá venni. Össze lehet rakni egy példás életű keresztény családot, egy öngyilkos merénylőnek készülő fanatikus iszlám hívőt, egy sámánista újmagyart, aztán összevetjük azzal a vallással, ami nem hisz a természetfelettiben. Hát naná, hogy nem kaphatunk korrekt eredményt, mégha nem is történik hamisítás.

2012. okt. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/48 anonim ***** válasza:
38%

#18


Az ateizmus nem vallas.


Tessek parancsolj, itt a Wikipedia-cikk a rassz es az IQ közötti összefüggesröl. En mar attanulmanyoztam.


[link]

2012. okt. 30. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/48 Ila7 ***** válasza:
75%

Először is elfogadom, hogy a teszt eredménye valós lehet.


Ez azonban nem jelent ok-okozati összefüggést!!!!


Az, hogy a vallásosak IQ-ja alacsonyabb, az nem feltétlenül abból következik, hogy vallásosak.

Lehet, hogy azért alacsonyabb, mert nem kaptak megfelelő képzést, eleve nem volt lehetőségük elsajátítani az ilyen tesztekhez szükséges gondolkodási módszereket, és az, hogy vallásosak lettek, szintén ennek a következménye.


"A magasabb IQ-t eredmenyezö racionalis gondolkodasmod altalaban kisebb spiritualitasra valo fogekonysaggal jar"

(látom, hogy ezt csak idézed, így az idézetre regálnék)


Igen, ez egyfajta logika.

De aki valóban racionálisan gondolkodik, az az összefüggések rendszerét is látja. AZ IQ-tesztek egyfajta gondolkodási képességet vizsgálnak, amibe eleve az van beleépítve, hogy a spiritualitás nem ) Minden kérdés az általános, főként a nyugati civilizáció számára elfogadott logikai és méginkább a természettudományos-matematikai logikai rendszerre épül.

Olyan gondolkodási formák nem jelennek meg benne, amelyek ahhoz szükségesek, hogy valaki például képes legyen kilépni, és mintegy felülről, az emberiség általános tapasztalatain túlról, vagy azzal ellentétesen vizsgálni egy kérdést.


A sprituális gondolkodás is lehet racionális. Egy ilyen mondat leírója eleve abból indul ki, hogy a vallásossághoz kell egy spiritualitásra (nem racionálisra) való fogékonyság.

Mintha azt nem lehetne épp oly racionálisan levezetni, mint az Istenben való hitet.


Nem véletlenül írtam, hogy az atezmusról, hogy vallás. Ahogy a materializmus is az.

Az istenhívő és a materialista abban különbözik, hogy ellentétes a premisszája. A premissza viszont befolyásoja, hogy milyen következtetéseket tartok helyesnek. Az IQ-teszt viszont olyan kérdéseket tartalmaz, melyek materialista gondolkodásban használt logikai eszközökre épülnek. A materialista logika csak olyan válaszokat enged meg, melyek az anyagi világban jelentenek ok-okozati összefüggéseket. A "spirituális logikát" használó ember viszont el tud fogadni olyanokat is, amelyek nagyobb rendszerben látják a világot.


Próbálok egy közelítő kitalált példát írni csak a szemléltetés kedvéért.


Van egy ország, ahol kétféle ember él. Aki az euklidészi geomertiát ismeri és aki egy nem euklidészit is, mondjuk a Bólyai-Lobacsevszkij félét. Ha ebben az országban egy tesztben felteszik a kérdést:

Mennyi a háromszög belső szögeinek összege?

90, 180, vagy 181?

Akkor az első csoportba tartozó kapásból kiválaszja a 180-at és megkapja az érte járó pontot. A másik csoport tagja viszont nem tud választanni, mert számára a 180 és a 181 is helyes válasz.


Tudom, hogy sántít a hasonlat, csak a lényeget próbáltam érzékeltetni vele.


Az IQ-teszt egy fajta intelligenciát vizsgál. Ebben a tesztben jogosan, teljesen logikusan érhetnének el alacsonyabb pontszámot a vallásosak.


De más oka is lehet ennek az eredménynek.

Messze nem mindegy a mintavétel módja. Nyilván más eredményt kapnánk mondjuk Svácban, ahol a vallásos emberek is magasszintű képzésben részesültek és nagyrészük vallásos, mint mondjuk Indiában, ahol mindenki vallásos, a csekély mennyiségű ateista viszont mind magasan kvalifikált, különben nem lett volna képes szakítani az erős hagyományokkal. Az ateisták IQ-ja ott messze kimagaslóan magas lenne, hiszen az ott nem a társadalom átlagát képviseli, míg a vallásosak közt vannak a legszegényebb, legelnyomottabb rétegek teljes egészében.


Tehát igen, a ma használatos IQ-tesztek és a jelen kor társadalmi folyamai miatt, ma az ateistáknak valóban magasabb lehet az IQ-ja. De ez nem az egyén képességeitől függ.és nem a vallás és az intelligencia közötti közvetlen összefüggést jelenti.

2012. okt. 30. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!