Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit gondoltok erről? "A...

Brain Storming kérdése:

Mit gondoltok erről? "A keresztény-konzervatív értékrend a Bibliára, mint az európai kultúra alapkövére épül. Ez az értékrend mivel egyetemleges erkölcsi bázis, FELETTE ÁLL mindenféle gazdasági vagy politikai HÓBORTOKNAK. "

Figyelt kérdés

#keresztény-konzervatív-értékrend
2013. máj. 27. 01:47
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, hogy keresztény konzervatív.

Valaki vagy keresztény, vagy nem az.

Egyénisége lehet az embernek, de inkább vegyenek körbe "szürke" emberek, mint mindenféle erőszakos, elmebeteg gyilkos.

2013. máj. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
Nem beszélve arról, hogy az emberek már akkor keresztény országról beszélnek, ha az uralkodó felvette a vallást. Pedig ez 1 személy. Vajon hányan követtők az ő példáját és hány generációnak kellett eltelnie, hogy ez emberek elfogadják az új vallást?
2013. máj. 27. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező? Honnan idéztél?
2013. máj. 27. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
11%

"Annyival nem értek egyet, hogy az európai kultúra alapköve. Az európai kultúra alapköveit még a kereszténység előtti korokban lerakták a rómaiak, a görögök"



Tessék már nekem elmagyarázni ezt a közhelyt. Már mástól is kérdeztem és kimerítő választ nem kaptam. Miben is épül a nyugati civilizáció az antik kultúrára?

A vallásban (köztudott, hogy egy kultúra alapköve a vallás volt mindig is)? A politikai rendben? Az építészetben? Művészetekben? A jogban?

2013. máj. 27. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
11%

Egyébként szerintem igaz az idézet. Akik kiakadnak azon, hogy "keresztény-konzervatív" nem értik az egész lényegét. Ma már olyan szófordulatok vannak, mint "keresztény-demokrata", "keresztény-szociális" "ultra-konzervatív" "keresztény-tradicionalista"...stb. Számomra a keresztény konzervatív azt jelenti, hogy valaki magáénak vallja a keresztény hagyományokat, elutasítja a modern ideológiákat (még ha azoknak egyes elemei helytállóak is), mint pl. a nacionalizmus, szocializmus, liberalizmus...stb. A konzervatív jelzőre csak azért van szükség, hogy ezektől elkülönítse magát az ember.


Az európai, ún. nyugati kultúra (amely nem idősebb 1000-1200 évnél) alapja pedig a kereszténység, méghozzá annak nyugati ága.

2013. máj. 27. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:

"Tessék már nekem elmagyarázni ezt a közhelyt. Már mástól is kérdeztem és kimerítő választ nem kaptam. Miben is épül a nyugati civilizáció az antik kultúrára?

A vallásban (köztudott, hogy egy kultúra alapköve a vallás volt mindig is)? A politikai rendben? Az építészetben? Művészetekben? A jogban?"


Az épületeink görög-római mintára épülnek (már azok, amiknek van esztétikai értéke). A városaink "szerkesztése" római módra megy. A filozófiáink, ideológiáink, és a 20. század előtti művészeteink mind a római-görög "módszereken" alapultak. A fréfiképünk és a nőképünk is egy az egyben római modell. A demokráciáink és az államformáink is fejlesztett görög modellek. Persze mi és a keresztények is hoztak új dolgot, de az alap mindig görög-római. A kereszténység nem alapja semminek.


A legnagyobb filozófusok, az első úttörő tudósok, akiknek a tudására épül a világ nagyrész görög-római (vagy hellenizált) tudósok voltak.

2013. máj. 27. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:

A hetedik válaszra reagálva:

Valóban, nem tudjuk pontosan, miért szűnt meg az ókorban a rabszolgaság, én a kereszténységnek tulajdonítottam eddig, bár eszembe jut, hogy a keresztény holland hajósokat nem zavarta a hitük abban, hogy fekete rabszolgákat szedjenek Afrikában, akiket a mélyen keresztény amerikaiak a gyapotültetvényeiken robotoltattak.

Kissé megingattál, bár még mindig érzek a keresztény hitvilág alapjaiban akkora erőt, hogy a rabszolgaságot szolgasággá változtassa.

Globálisan és felülről nézve megpróbálok a történelemben keresni megbízható érveket a folyamatra.

Az az érzésem, a rabszolgaság fokozatosan szelídült és talán a római birodalom bukásával szűnt meg, a gótok törvényei alapján. /Theodorik/

A wiki szerint:

"A kereszténység államvallássá emelkedésével a rabszolgaság bizonyos mértében enyhült. Ekkor került be a jogba a keresztény templomban való felszabadítás (manumissio in sacrosanctis ecclesiis) is, amelynek eredményeképp a személy római polgárrá vált.[6] A birodalommal együtt a rabszolgaság is hanyatlásnak indult. A rabszolgák munkája elégtelenné vált, így bár a rendszer maradványai nyomokban még hosszú ideig megmaradtak, a rabszolgatartás helyét átvette a feudalizmus, a rabszolgák pedig jobbágyokká váltak."

Lényegében mindkettőnk válasza helyes lehet.

üdv.

2013. máj. 27. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:

Az idézetben egyetlen tagmondat az igazság, hogy a keresztény konzervatív értékrend alapja a Biblia. Semmi több.

Ugyanis az európai kultúra alapja a görög és római volt, a kereszténység pedig egyáltalán nem egyetemleges erkölcsi bázis, mivel más vallások is léteznek, sőt még a kersztény (megkeresztelkedett, de nem vallásos) emberek között is számos erkölcsfelfogás létezik. Pláne nem áll felette semminek, a gazdaságot és politikát idekeverni pedig csak a szokásos bajkeverő sunyi "konzervatív" mentalitásról árulkodik.

2013. máj. 27. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:

Elnézést, hogy továbbra is a rabszolgaság érdekel. OFFnak látszik, pedig egyáltalán nem az.

Mindenesetre én ateista létemre tulajdonítok jót is a vallásnak, nevezetesen a régi társadalmi berendezkedésekhez illeszkedett.


Az ókori zsidók más népekkel kapcsolatban teljesen elfogadták a rabszolgaság intézményét, saját népük körében azonban ezt rendkívül szabályozták, védték a saját polgáraikat. A kereszténység kialakulásával ezek az érzelmek terjedtek ki az összes nép képviselőire, így a rabszolgaság megítélése fokozatosan változott. Természetesen ennek kissé ellentmond az újabb kori rabszolgaság, amit azért csak a keresztények kis része fogadott el.


A kérdező túlértékeli a Bibliát.

Miért nem azt írja, hogy ALATTA ÁLL?

A politikát magam sem szeretem, de az nem hóbort, hanem szakma.

2013. máj. 27. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:

Tzolko!


A igazad van, a kereszténység igazából egy zsidó irányzatnak is nevezhető akkori állapotában, és gyakorlatilag a római erkölcstelenség és romló gazdaság "hívta életre".


De maga a rabszolgaság inkább emberi találmány, mint vallási, és bárhol előfordulhat. Sőt, nem tudnám most megmondani hol írta, de Voltaire is támogatta a faji alapú rabszolgaságot. Tehát a felvilágosultak sem voltak szentek.

2013. máj. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!