Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit mond a biblia a kannibaliz...

Mit mond a biblia a kannibalizmusról, és vajon mit gondolhat Isten a jelenségről?

Figyelt kérdés

Persze nyilván mindenkinek az első gondolata az hogy megítéli mert mielőtt meg ennénk bárkit is meg kell ölnünk.

Na de mi van akkor ha valaki természetes halállal halt meg és aztán esznek a húsából?

Mit mond erről a biblia?



2014. ápr. 7. 17:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Nincs erről egyértelmű parancs a Bibliában, de az ószövetségi történetekben többször említve van, mint az Isten ítéletét kísérő szörnyű jelenség.

Ugyanakkor, ha az életem múlna rajta, valószínűleg képes lennék enni emberhúst, ahogyan az Életben maradtak c. filmben volt látható. Ez csak az én személyes véleményem, nem tudom mások mit tennének.

2014. ápr. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A mózesi törvényekben nem vagyok otthon, de úgy rémlik még állatból sem volt szabad azt megenni, ami magától halt meg. Megölni meg ugye embert emiatt nem lehet. Mondjuk ha meghal magától, és ezen múlna az életbenmaradásod, akkor elvileg az újszövetség alapján, az élet fontosabb a törvénynél... Ugye ha a szamarad beleesik a kútba szombaton, kihúzod, mert az élet felülírja a törvényt... Tehát gondolom itt is, de ez csak az én véleményem, nem vagyok bibliakutató :)
2014. ápr. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
52%

Biblia: Szörnyűséges és undorító enni egy másik ember húsából.

Isten: Sajnos vannak olyan bolondok, akik megeszik a halottaikat. Egy kis kuru talán észhez téríti őket.

2014. ápr. 7. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 tibor019 ***** válasza:

Bár a biblia időben még ismeretlen volt a kannibalizmus fogalma, van egy kis hely a Szentírásban, ami erre utal.

A "Siralmak könyvében", mely a Kr. e. 587-es pusztítást és következményeit énekli meg, amikor az Újbabilóni Birodalom elfoglalta és lerombolta Jeruzsálemet ill. egész Palesztinát:


"Nézd, Uram, és lásd: Kivel bántál így valaha? Az asszonyok megették kicsinyeiket, gyermekeiket, akiket karjukon hordoztak." (Sir 2, 20)

"Gyengéd lelkű asszonyok saját kezükkel főzték meg gyermekeiket, hogy eledelül szolgáljanak nekik, népem leányának romlása idején." (Sir 4, 10)


Tehát ezt Izrael népe szégyenletesnek és megalázónak élte meg.

2016. jan. 20. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 tibor019 ***** válasza:
Lásd még: 2Kir 6,24-31
2016. febr. 8. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 tibor019 ***** válasza:

Harmadszor is én vagyok. Íme egy részletes válasz, hogy mit mond a Biblia a kannibalizmusról. Ezt a www.gotquestions.org angol nyelvű oldalról fordítottam le. [link]


Kérdés: Mit szól a Biblia a kannibalizmusról? Van-e a Bibliában kannibalizmus?

Válasz: A kannibalizmus meg van említve a Bibliában. Habár nem közvetlenül azzal a kifejezéssel, hogy: „Te magad nem ehetsz emberhúst”, nyilvánvaló jelzés található a Szentírásból, hogy a kannibalizmus borzalmas gonoszság.

A vízözön után Isten engedélyt adott Noénak a húsfogyasztásra: „Minden, ami él és mozog, szolgáljon nektek eledelül, mindent nektek adok, mint a zöld növényt.” (Ter 9,3) Azonban Isten megszabja, hogy a „nektek eledelül”-be nem tartozik bele az embertárs. Sokkal különbözőképpen kell bánni az emberekkel, mint az állatokkal: „Aki embervért ont, annak ember ontsa ki vérét, mivel Isten saját képmására teremtette az embert.”

A kannibalizmust különböző helyeken említi a Szentírás (Lev 26,29; MTörv 28,53-57, Jer 19,9; Siralm 2,20; 4,10; Ez 5,10), de minden esetben alkalmazását borzalmas átoknak és a kétségbeesés embertelen tettének tekintik. Mózes és más próféták előre megmondták, hogy ha az izraeliták elhagyják Istent, ilyen súlyos bomlásba fognak esni, amint megeszik tulajdon gyermekeiket. Ezen szívszaggató próféciák beteljesült Szamária ostroma idején Jerobeám király uralkodása alatt (2Kir 6,28-29). A kannibalizmus testi iszonyat volt, melyet a hitehagyás lelki iszonyata követett.

A kannibalizmus néhány pogány kultúrában ritualizált, amint vallási ceremónia vagy kulturális babonaság része. Így nemcsak a cselekedet önmagában rossz, de az ok is rossz a cselekedet mögött. Például néhány embercsoport megeszi elhunyt családtagjainak húsát, mert hiszi, hogy ezáltal lehetővé válik azon lelkek továbbélése, akik meghaltak. Ilyen kannibalista rítusok bibliailag nem jogos. A Biblia tanítja, hogy a lélek nem marad a testben, sem hogy szabadon vándorol. Egy lélek bárhová megy, azonnal az Úrral lesz a halálon (2Kor 5,8) vagy az alvilágba megy, és marad az ítéletig (Lk 16,19-26; Jel 20, 11-15).

Megölni valakit, hogy kibelezzék (gyilkossági kannibalizmus) tagadhatatlanul rossz. Mi van akkor, ha egy már halott embert azért belez ki (nekro-kannibalizmus), hogy megakadályozza az éhezést? Ez nem egy teljesen feltételezett kérdés, mert „túlélési kannibalizmus” valóban történt. Azok, akik felhasználták a kannibalizmust éhségük csillapítására, tartalmazza a Donner-hágót 1846-ban és az 1972-es repülőgép-katasztrófa túlélőit az Andokban. Azonban a Biblia egésze megadja a kannibalizmus negatív leírását, és látni lehet, hogy az önfenntartás nem tudja indokolni ilyen barbárságot. Még az egyenek és legkétségbeesettebb körülményekben, a kannibalizmust nem szabad megfontolni.

Összességében, amíg a Szentírás nem kifejezett parancsot ad a kannibalizmus ellen, a kezdetben (Ter 1,26-27) Isten megtisztította, hogy az emberiség egyedi módon és kivételesen az állati királyságból. Az emberiség Isten képmásaként teremtetett, hogy értéke és tisztelete legyen az állatok fölött. Az Ószövetség szorosan összekapcsolja a kannibalizmust az Istentől jött ítélet végső szakaszával, így az utálatos és gonosz praktika.

2016. aug. 19. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!