Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ez jó érv, hogy miért nem...

Ez jó érv, hogy miért nem vagyok keresztény?

Figyelt kérdés
Régen keresztény voltam,de később ez megváltozott és ma már agnosztikus vallom magam.Nem vagyok vallásos,de nem vetem el egy esetleges felsőbb lény létezésének az elméletét. Tehát,kezdem, a legerősebb érvem amiért nem vagyok keresztény az maga a Biblia. Először is vannak benne furcsaságok. Ami a legjobban bosszant,hogy a Biblia nem,hogy tiltaná a rabszolgaságot(amely véleményem szerint az egyik legmocskosabb dolog,legyen bármilyen alapja/fajtája is(szex,rassz,gyermek),hanem törvényeket fűz hozzá. Emellett más furcsaságok is találhatóak benne,mint például,hogy a rovaroknak négy lába van,a denevér madár,a nyúl és hörcsög kérődző,stb...plussz vannak benne be nem teljesedett jóslatok,mint például Türosz városának elpusztulása,melynek a Biblia szerint be kellett volna következnie,de nem történt(Türosz egy ma is létező város Libanonban). Vannak más dolgok is,amelyek nem hagynak nyugodni ,például(ez csak egy rövid példa) Isten miért égette halálra azt a zsidót,aki meg akarta igazítani a Frigyládát? Szegény ember csak jót akart és ezt kapta...ha Isten olyan megbocsátó,miért nem bocsátotta meg a tiltott gyümölcs leszedését. Elvileg minden bűnt megbocsát(kivéve a Szentlélek káromlását,bár nem tudom,hogy ezalatt mit ért),na de a lényegre visszatérve a Biblia szerint még az olyan "emberek",mint Hitler,Sztálin,Pol Pot vagy Idi Amin is lehet a mennyben van,hiszen simán elképzelhető,hogy megtértek. Akkor a tiltott gyümölcs leszedését miért büntette meg ennyire? Csak emiatt a kis botlás miatt,az emberektől elvette az ingyenes örök boldogság lehetőségét,hogy aztán egy idő után meghalhassanak,mindenféle kegyetlen betegségben(Csontrák,Elefánt kór,Lepra,Pestis,Gyermekbénulás,Fibrodiszplázia stb)szenvedjenek,éhezzenek,háborúzzanak(tudom ezekről az ember tehet.de sokszor akkor is csak az ártatlanok isszák meg a levét),stb. Egy kis botlás miatt,ráadásul erről nem is mi tehetünk elvileg,hanem Ádám és Éva,ebben hol az igazság? Szenvednümk kell más bűnéért. Isten ezt a kis "bűnt" miért nem nézte el simán,amikor állítólag olyan megbocsátó. Az Ószövetség gyakorlatilag nem más mint tömény erőszak,a legkeményebb fajtából,bár az Újszövetségben is akadnak furcsaságok. Például amikor Jézus(talán nem pontosan így történt)ördögöket űzött ki az emberekből és egy disznó csordába "tette" őket,akik belerohantak a vízbe emiatt és megfulladtak. Miért kellett szegény ártatlan állatoknak meghalniuk,ezt máshogy nem lehetett volna elintézni? De ilyen volt az is,amikor a fügefát megátkozta,mert nem termett gyümölcsöt(abban az időszakban nem is termett),na jó ez lehet csak képletes volt,és ezzel csak Izraelt jelképezte,de a disznósat akkor sem értem. Jézus többször is utalt rá,hogy a Második Visszajövetel még abban az időben,vagyis nem sokkal ezek után lesz. Ezzel kapcsolatban több kijelentése is volt,Például ne aggódjatok a holnapért...stb. Alapjában véve elég sok minden bajom van a Bibliával,röviden összefoglaltam,de a lista nagyon hosszú. Háborúzások,ahol Isten parancsba adta,hogy még a csecsemőket is mészárolják le,stb. A Biblia tudománytalanságát már említettem. Ilyenkor sokszor azzal védekeznek,hogy akkoriban ez normális volt(rabszolgaság)stb,de a Biblia azt írja,hogy a Teljes írás Istentől ihletett,akkor e szerint a rabszolgaság helyeslése is,többek között isteni eredetű. Nem merülök nagyon bele,mert a lista nagyon hosszú lenne,várom a véleményeket.

2015. dec. 13. 00:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
90%

Nem, nem ez a jó érv. A jó érv az, hogy azért nem vagy keresztény, mert közöd nincs az egészhez.


De különben se csinálj ebből problémát. Kereszténynek lenni nem kötelező, senki sem várja el tőled. :)

2015. dec. 13. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

Csak a rabszolgasághoz szeretnék hozzászólni:

[link]


Ezt a részt kiemelném:

Ha valaki embert rabol el, akár eladta már, akár még nála van, halállal bűnhődjék” (2 Mózes 21:16). Ehhez hasonlóan az Újszövetségben a rabszolga-kereskedők „a törvényszegők és az engedetlenek” közé soroltatnak, és ugyanabba a kategóriába tartoznak, mint az apa- és anyagyilkosok, embergyilkosok, paráznák és fajtalanok, hazugok és hamisan esküvők (1 Timóteus 1:8–10).


Csak azért írom le, hogy nehogy valaki azt gondolja, hogy lehet rabszolgája.

2015. dec. 13. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
84%

Most mondjam azt, hogy: Isten tudja... ? :D


Viccen kívül, elolvastam a magyarázatot, de igazából mindegy. Ha nekem kell helyetted megmondanom, hogy jó érv-e, akkor lényegében azt a stafétát adtad a kezembe, amit a keresztények Isten kezébe. Pedig én csak földi halandó vagyok hozzá képest, akár valós Istenről beszélünk, akár képzeletbeliről (ha már agnosztikust mondtál). Szóval jó érv lenne, ha ezt te saját meggyőződésedből ki tudnád mondani (álljon bármi a magyarázat alatt), és nem megkérdeznéd, hogy ez-e. Bocs.


Egyébként a vallásos hitet nem érdemes keverni a racionális gondolkodással. Az két teljesen más dolog.

2015. dec. 13. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
81%

Szia!


Kiemelek néhány érvet a soraidból, és megírom rá a véleményem, aztán összefoglalom, a konklúziómat. Remélem, így jó lesz.


"Régen keresztény voltam,de később ez megváltozott és ma már agnosztikus vallom magam.Nem vagyok vallásos,de nem vetem el egy esetleges felsőbb lény létezésének az elméletét."


-->Kb ezen én is átmentem, megértem, hogy mit érzel, de én visszatértem Istenhez.


"Ami a legjobban bosszant,hogy a Biblia nem,hogy tiltaná a rabszolgaságot(amely véleményem szerint az egyik legmocskosabb dolog,legyen bármilyen alapja/fajtája is(szex,rassz,gyermek),hanem törvényeket fűz hozzá."


-->Először is, a Biblia nem támogatja a rabszolgaságot, csak megőrizte, mint egy régi ószövetségi törvényt. Másodszor meg az a "rabszolgaság", ami a zsidóknál volt, nem összekeverendő azzal az embertelen bánásmóddal, ahogyan a rómaiak bántak a rabszolgákkal. A zsidóknál a rabszolgákat minden 7. év végén el kellett bocsátani megfizetve, ha jól emlékszem, és hogy mennyire jó sorsa volt a rabszolgának, azt jelzi az is, hogy külön törvény volt arra is, hogy mit kell tenni akkor, ha a rabszolga nem akar elmenni. Bővebben lásd a Hertz kommentárt.


"Emellett más furcsaságok is találhatóak benne,mint például,hogy a rovaroknak négy lába van,a denevér madár,a nyúl és hörcsög kérődző,"


-->A Bibliát összességében Isten nem diktálta, hanem sugalmazta, ezért látszódik benne a korabeli gondolkodásmód is. Nem a szavakon van a hangsúly, hanem a lényegi mondanivalón. Csak a fundamentalisták hirdetik a verbálinspirációt, nagy gondokat okozva ezzel. A felvilágosult szentíráskutatók elvetik azt a (tév)tanítást.


"plussz vannak benne be nem teljesedett jóslatok,mint például Türosz városának elpusztulása,melynek a Biblia szerint be kellett volna következnie,de nem történt(Türosz egy ma is létező város Libanonban)"


-->A mostani Tíruszt nem az eredeti Tírusz helyén építették, tehát két külön városról beszélhetünk. Körülbelül olyan ez, minthogy a mai macedóniának sincs semmi köze Nagy Sándor makedón birodalmához. Csak a nevük ugyanaz.


"szenvedjenek,éhezzenek,háborúzzanak(tudom ezekről az ember tehet.de sokszor akkor is csak az ártatlanok isszák meg a levét),stb."


-->Az Úr már régen közölte, hogy amíg ez a világtörténelem tart, addig ez lesz. De ez nem az Ő akarata. Isten pedig azokat, akik hozzá kiáltanak, meg is segíti.


"Például amikor Jézus(talán nem pontosan így történt)ördögöket űzött ki az emberekből és egy disznó csordába "tette" őket,akik belerohantak a vízbe emiatt és megfulladtak. Miért kellett szegény ártatlan állatoknak meghalniuk,ezt máshogy nem lehetett volna elintézni?"


-->A disznó Isten szerint tisztátalan állat (Leviták könyve 11. fejezet). Ebből kifolyólag eleve tenyészteni sem lehetett volna.


"Jézus többször is utalt rá,hogy a Második Visszajövetel még abban az időben,vagyis nem sokkal ezek után lesz."


-->Ez exegetikai kérdés. A preterista iskola szerint Jézus visszajött, mivel ők úgy értelmezik, hogy Jézus eljövetele nem egy fizikai visszatérés. Az ősi keresztény hitvallás szerint azonban Jézus eljövetele még a jövőben van (lásd az apostoli hitvallást). Ebből kifolyólag a 2.adventre vonatkozó kijelentések egy későbbi nemzedékhez szólnak.


Összefoglalva:


Én úgy gondolom, hogy amiket felsoroltál, azok nem indokok arra, hogy valaki ne legyen keresztény, hiszen azokat az érveket kritika alá lehet venni, és lehet cáfolni. A magam részéről azt tanácsolom, hogy békélj meg Istennel. Sokkal jobb vele egy úton járni, mint nélküle.


Természetesen, ha nem szeretnél keresztény lenni, akkor nyilván ez a te döntésd.

2015. dec. 13. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat,utolsónak írom:

"A disznó Isten szerint tisztátalan állat (Leviták könyve 11. fejezet). Ebből kifolyólag eleve tenyészteni sem lehetett volna." Ez nem magyarázza,hogy szegény állatokat miért kellett megkínozni.

"A mostani Tíruszt nem az eredeti Tírusz helyén építették, tehát két külön városról beszélhetünk. Körülbelül olyan ez, minthogy a mai macedóniának sincs semmi köze Nagy Sándor makedón birodalmához. Csak a nevük ugyanaz."

Utána néztem,de csak egyről írtak,ha két Türosz volt,akkor tudnál erről valami infót linkelni?

"szenvedjenek,éhezzenek,háborúzzanak(tudom ezekről az ember tehet.de sokszor akkor is csak az ártatlanok isszák meg a levét),stb."

Bocs,de ez nem magyarázat a kérdésre.

Összességében köszönöm!

2015. dec. 13. 02:04
 6/16 anonim ***** válasza:

@Kérdező


A disznó tisztátalan állat, tehát értelemszerűen a tisztátalan lelkeket is jogos volt oda küldeni.


Ha már szót ejtettél a kínzásról: A disznóvágás vajon nem kínzás? (én még végignézni sem bírnám...) Hát az, ahogyan a húsüzemben bánnak a disznókkal? Múltkor olvastam róla a blikken, még videót is linkeltek mellé, amit néztem meg.


A végeredmény végül így is, úgy is ugyanaz. Az állatot leölik, és a leölésben az állat szenved, végül az emberek megeszik. (Ez rám nem vonatkozik, mert én vegetáriánus vagyok!). Tehát szerintem ez az egész szőrszálhasogatás, és nem érv, de végül is te tudod.


A másik: Nem két Tírusz volt eredetileg, hanem egy. Tírusz egy ókori város volt, ami aztán el is pusztult. Amit ma Tírusznak neveznek, azt nem az eredeti helyén építették, tehát történelmi értelemben két Tíruszról beszélhetünk, de a Biblia nem a mostaniról, hanem az ókoriról szól.


Ezékiel 36-30. fejezetének ebben a kommentárjában szó esik erről is:


[link]

2015. dec. 13. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"A disznó tisztátalan állat, tehát értelemszerűen a tisztátalan lelkeket is jogos volt oda küldeni."

Ezt nem értem. Miért is tisztátalan? Isten miért teremtette tisztátalannak? Ez még így is csak sima állatkínzás,a disznó is érez. A disznóvágással kapcsolatban,az ahogyan bánnak velük,tényleg szörnyű,de e legyünk álszentek,az embernek szüksége van a húsra,a leölést pedig fájdalom mentesen is el lehet végezni. Itt csak sima állatkínzás történt,szerencsétlen disznók meg keveset tehetnek arról,hogy "tisztátalanok".

[link]

Ez a Türosz is az ókor óta létezik,különös két Türosz is létezett volna?

De egyébként köszönöm a válaszokat,csak hálás lennék ha a többit is megtudnád válaszolni.

2015. dec. 13. 03:05
 8/16 A kérdező kommentje:
A disznóhúsra szükségünk van,de az,hogy milyen körülmények közt tartják őket néhol,tényleg kegyetlen és elítélendő.
2015. dec. 13. 03:07
 9/16 anonim ***** válasza:
Disznóhúsra nincs feltétlen szükségünk, egyébként egészségtelen is, azért tisztátalan mert válogatás nélkül mindent megeszik (AKI korpa közé keveredik..), még egymást is néha. A csak növény evő állatok húsa tiszta (táplálkozástudományi szempontból is egészségesebb) azokat lehet enni. De a lényeg hogy hálaadással fogyasszuk, s ehetünk bármit. Na jó emberet azé ne.
2015. dec. 13. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó,de ez még mindig nem válasz,hogy szerencsétlen állatokat miért kellett vízbe fullasztani.
2015. dec. 13. 05:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!