Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mivel védekezzen egy ateista,...

Mivel védekezzen egy ateista, ha ilyen helyzetbe kerül?

Figyelt kérdés
[link]

2017. okt. 25. 21:33
1 2 3 4 5 6 7
 11/67 Mojjo ***** válasza:
66%
@10: Te valamivel nagyon összekevered az ateizmust...
2017. okt. 27. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/67 anonim ***** válasza:
0%

Elvileg az ateizmusnak a józan észen és a tudáson kellene alapulnia. Igaz? Sokan mégis úgy mondják magukat ateistának, hogy 1-2 egyszerű kérdéssel zavarba lehet őket hozni a világnézetükkel kapcsolatban. Divatból vagy közvetlen környezetük hatására döntenek úgy, hogy ateisták. Ezzel viszont az ateizmust hiteltelenítik el.

Egy hívő az mondhatja, hogy ezt nem tudom, de így vagy úgy hiszem.

2017. okt. 28. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/67 Mojjo ***** válasza:
67%
@12: Továbbra is összekevered valamivel az ateizmust... Ez így nehéz lesz, ha megpróbálsz okoskodni valamiről, aminek a mibenlétét még csak nem is érted.
2017. okt. 28. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/67 anonim ***** válasza:

#13

A véleményemet írtam le, de akkor kérlek áruld el, hol hibádzik az okfejtésem?

2017. okt. 28. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/67 Mojjo ***** válasza:
55%

@14: Ez nem vélemény kérdése, ez definíciós kérdés. Ateista az, aki nem hisz Isten/istenek létében. Az ateizmus az állításoddal ellentétben tehát NEM tudáson alapul. Ezt a hülyeséget nem is értem, honnan vetted. Mivel egy akármilyen isten léte nem cáfolható, és nem is igazolható, nem is alapulhat tudáson.


Az ateizmusnak legdurvább és elnagyoltabb felosztásban két ága van: a gyenge és erős ateizmis. A gyenge ateisták nem hisznek istenek létében és nem hisznek istenek nem létében sem. Sem pozitív, sem negatív meggyőződéssel nem rendelkeznek ez irányban. (vö.: agnosztikus ateizmus). Az erős ateisták hiszik, hogy nincs semmilyen isten. A gyenge ateizmus tehát nem alapul hiten, míg az erős ateizmus igen.


Az ateizmusnak az állításoddal ellentétben nem kell a tudáson sem alapulnia. Ismételten: nincs arról tudásanyagunk, hogy lenne isten, mint ahogy arról sem, hogy ne lenne. Ez a kérdés kívül áll a világunk működésével, annak leírásával foglalkozó tudományágakon, a természettudományokon. Azok ezt a kérdést nem tárgyalják, objektív tudásanyaggal nem rendelkezünk róla.


Szóval semmi olyasmiről nem szól az ateizmus, amit bele akarsz magyarázni, épp ezért teljesen értelmetlen az ateistáktól elvárni, rajtuk számon kérni ilyen-olyan tudást, tájékozottságot a világ dolgaiban. Persze az pozitív dolog, ha az ember művelt, csak épp nincs köze az ateizmushoz.


Ajánlott szócikk a témában:

[link]

2017. okt. 28. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/67 Mojjo ***** válasza:
57%
@15: Hmmm, került némi redundancia a válaszomba, de mindegy, ez már így marad...
2017. okt. 28. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/67 Pombe ***** válasza:
81%

#12: "Elvileg az ateizmusnak a józan észen és a tudáson kellene alapulnia. Igaz?"


Nem.


#12: "Egy hívő az mondhatja, hogy ezt nem tudom, de így vagy úgy hiszem."


Tényleg? És mire ne tudná ugyanezt mondani az ateista is? Nem tudja, de hisz abban, hogy a dolog kialakulásának természetes okára is fény derül egyszer, oszt jónapot.


Pl. ugye az olyan rettentően összetett dolgokat, mint az élőlények, csak tudatos elme készíthette (vagy közvetlenül vagy közvetetten), vagyis Isten. Akkor ezen logika alapján Isten nem létezhet, mert azt állítod, hogy a rettentően összetett dolgot csak egy még rettentőbben összetett dolog hozhat létre, de mivel Isten fölött nincs egy másik még rettentőbben összetett lény (ezt szoktátok hinni), így ezzel kijelented, hogy Isten magától nem jöhetett létre, magyarán nem létezhet.


Ilyenkor ugye abban szoktatok hinni, hogy Isten mindig is volt. Erre az ateista meg abban hisz mondjuk, hogy a legegyszerűbb anyag volt mindig, és ez logikusabb is, mert ha már azt feltételezzük, hogy valami mindenképpen volt mindig is, akkor nyilván az a legegyszerűbb lesz, és nem kapásból a legösszetettebb.


Szóval, ha minderre nem is tudod majd a választ, de milyen válaszban hiszel? És ha megkérhetlek, a válaszod ne tükrözze majd a zavarodat...:)

2017. okt. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/67 anonim ***** válasza:

#16

Oké, tehát akkor az erős ateizmus hiten alapul. Racionálisan az illető nem tudja megmagyarázni a meggyőződését. A gyenge ateisták pedig nem hisznek sem istenek létében, sem a nem létében. Na de valamerre csak húz egy kicsit jobban a szívük, vagy a józan eszük. Nem? Jó persze az se mindegy hogy a bibliai Istenről beszélünk, vagy egy istenről, aki mondjuk megteremtette a világot és magára hagyta, de nem tudom elképzelni hogy valaki ne tudna dönteni. Persze a hivatalos válasz ez, hogy racionálisan nem lehet eldönteni, de az ember szubjektív énje csak elbillenti a mérleget valamerre, aztán már őszinteség kérdése, hogy ezt bevalljuk vagy nem.

2017. okt. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/67 Mojjo ***** válasza:
50%

@18: Én pl egy általános istenképpel szemben gyenge ateista vagyok. Nem hiszek a létében, meg a nem létében sem. Ettőt _természetese_ még nem áll középen a mérleg. Rendkívül valószínűtlennek tartom, hogy létezne, csupán nem zárom ki. Lehet, hogy létezik. De a gyenge ateizmusnak ez a lényege: tökmindegy merre billen a mérleg, a másik serpenyőt is tartsuk lehetsésnek.


De amúgy nem ez a lényeg. Az a lényeg, hogy szerinted az ateizmus tudáson alapul, pedig ez közel-távol nem igaz.

2017. okt. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/67 anonim ***** válasza:

#17

Szerintem nem baj az, ha valaki bevallja, hogy nem tud valamit, vagy nem biztos benne. Az viszont baj, ha nem tudja megindokolni miért azon az állásponton van, amin van.

2017. okt. 28. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!