Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Honnan tudták a Biblia írói,...

Honnan tudták a Biblia írói, hogy Jézus anyja szűz volt?

Figyelt kérdés

Jézus sehol sem említi, az ő korában senki nem tud ilyesmiről, sőt, egyház-történeti adatok vannak arról, hogy nem is tekintették Istennek a kortársai.

Melyik fejezetben írják, hogy Máris szűz volt, ki írja és ír e róla, hogy ő honnan tudja?



2018. máj. 22. 21:33
1 2 3 4 5
 11/45 A kérdező kommentje:

Elnézést, valóban melléütöttem a névnél, az a mellet van az s a billentyűzeten, bocsánat.


"Nem, nem lehet. Ha nem ismert férfit korábban, akkor az azt jelenti, hogy nem ismert férfit korábban.


Ha én azt mondom, hogy nem drogoztam korábban, az nem azt jelenti, hogy az elmúlt néhány napban nem tettem, hanem még soha. Egyszerű szövegértés, 2. osztályos tanulónak már menne."


Ez a szövegértés nem éppen találó, hiszen írták, hogy héberben mit jelent. Azt viszont, hogy miképpen fordítja ezt le valaki, azt nem lehet alapnak tekinteni, különösen, ha előzőleg több nyelvre (latin, vagy görög) is fordították a sorokat.

A régies beszéd mai értelmezése sem mindig helytálló.

Szerintem sok mindent jelenthet.


"Valószínűleg Jézus sem emlékszik saját fogantatására. Szóval valószínűleg Máriától."


Valószínűleg? Ez nem valószínűség, hanem találgatás.

Jézus soha nem magasztalta vagy dicsőítette a földi anyját, Máriát, hanem egyenlőként kezelte őt a többi emberrel. Továbbá kijelentette, hogy aki követi őt és megtartja a parancsolatait, az közelebb áll hozzá, mint az ő anyja. Soha nem szólította fel az embereket, hogy magasztalják Máriát, és Jézus tanítványai és az első keresztények nem is tették ezt.

Soha nem került szóba ilyesmi. ilyen eget, földet megrázkódtató csoda, hogy valaki szűz létére szüljön.

2018. máj. 22. 23:24
 12/45 anonim ***** válasza:
78%

"Ez a szövegértés nem éppen találó, hiszen írták, hogy héberben mit jelent."

Mi köze van a hébernek az újszövetségi könyvekhez? Mindet görögül írták eredetileg is.


"Szerintem sok mindent jelenthet."

Nem túl releváns, hiszen vannak nyelvészek. Esetleg te is az ógörög nyelv szakértője vagy?


"Valószínűleg? Ez nem valószínűség, hanem találgatás."

Miért te emlékszel a saját fogantatásodra? Elég jó az emlékezeted.


"Soha nem szólította fel az embereket, hogy magasztalják Máriát, és Jézus tanítványai és az első keresztények nem is tették ezt."

Ennek mi köze ahhoz, hogy szűzen szülte Jézust vagy sem?


Elmondok neked egy nagy titkot. Mindent amit Jézusról tudunk, a Szentírásból tudjuk. Pont ugyan azok írták le, hogy mit mondott Jézus, akik leírták, hogy Mária szűzen szülte őt.


"Soha nem került szóba ilyesmi. ilyen eget, földet megrázkódtató csoda, hogy valaki szűz létére szüljön."

Olvasd el például az evangéliumoknak azt a részét, ahol Jézus fogantatásáról írnak. Ott éppen szóba kerül.

2018. máj. 22. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 A kérdező kommentje:

"Mi köze van a hébernek az újszövetségi könyvekhez? Mindet görögül írták eredetileg is."


Speciel Máté héberül írt, mivel zsidó volt.


""Valószínűleg? Ez nem valószínűség, hanem találgatás."


Miért te emlékszel a saját fogantatásodra? Elég jó az emlékezeted."


Össze, vissza beszélsz. Azt mondtad, az a valószínű, hogy Mária árulta el, hogy szüzen szült, de ez csak okoskodás.


""Soha nem szólította fel az embereket, hogy magasztalják Máriát, és Jézus tanítványai és az első keresztények nem is tették ezt."


Ennek mi köze ahhoz, hogy szűzen szülte Jézust vagy sem?"


Van köze hozzá, mivel Jézus sem említ csodás dolgokat Máriával kapcsolatban, márpedig a szüzen szülés nem túl gyakori, bizonyára mindenki tisztelte volna különösen, de éppen hogy nem tették, mármint a kortársak.


""Soha nem került szóba ilyesmi. ilyen eget, földet megrázkódtató csoda, hogy valaki szűz létére szüljön."


Olvasd el például az evangéliumoknak azt a részét, ahol Jézus fogantatásáról írnak. Ott éppen szóba kerül."


Na igen, de olyanok írják ezt, akik a fogantatáskor semmit nem tudtak Máriáról és az érintettek halála után írják ezt meg, pedig előtte senki sem hoz szóba ilyen intim dolgot, ami ráadásul elképesztően egyedülálló is.

Máté és Lukács evangéliuma minimum jó fél évszázad múlva, ha nem több, íródik meg a fogantatás után.

Az is lehet, hogy nem is írtak ilyesmit, csak évszázadok múlva toldották be a Bibliába.

2018. máj. 23. 00:17
 14/45 anonim ***** válasza:
100%

"Speciel Máté héberül írt, mivel zsidó volt."


Speciel két nézet van, az általánosan elterjedt nézet szerint görögül írta, néhány történész szerint arám nyelven. Hogy héberül íródott volna, egyedül tőled hallottam. Milyen régészeti leletekre bukkantál, amik alapján ezt állítod?


"Össze, vissza beszélsz. Azt mondtad, az a valószínű, hogy Mária árulta el, hogy szüzen szült, de ez csak okoskodás."

Rosszul fogalmaztam akkor (az adott mondat második felében), nézd el, éjjel van már. Egész biztos Mária árulta el, ahogy mindent ami fennmaradt Jézus gyermekkoráról. Azért jó néhány dolgot elmesélnek erről az evangéliumok. Például pásztorok és bölcsek hódolata, Egyiptomba való menekülés, Jézus bemutatása a templomban, stb...

Az a valószínű, hogy Jézus nem emlékezett vissza se születésére, se fogantatására.


"bizonyára mindenki tisztelte volna különösen, de éppen hogy nem tették, mármint a kortársak"

Miért ne tisztelték volna? Elvégre a Messiás édesanyja. Azon kevesek egyike volt, akik az apostolokkal együtt megkapták a Szentlelket pünkösdkor. Jézus halálakor János apostolra bízza. Ahogy az evangéliumokban is olvashatod Máriától: "Íme, mostantól fogva boldognak hirdet minden nemzedék..."


"Máté és Lukács evangéliuma minimum jó fél évszázad múlva, ha nem több, íródik meg a fogantatás után."

Máté és Lukács evangéliuma Jézus után íródik jó 20 évvel. Ennyi erővel akkor a Jézusról leírt részeket sem fogadod el?

Próbálom megérteni a logikádat, de nem sikerül. Például tetszik neked Jézus személye, akkor ő biztos létezett, elismered. Nem tetszik, hogy Mária szűzen szülte, akkor biztos kitaláció. Pedig mint írtam Jézus is ugyan azon könyvekben van bemutatva egyedül, ugyan azon személyek által, akik azt írták, hogy Szűz Máriától született.


"Az is lehet, hogy nem is írtak ilyesmit, csak évszázadok múlva toldották be a Bibliába."

Mint ha most te kezdtél volna találgatásba, előbb még engem vádoltál vele hevesen.

Bármi lehet, csak nem valószínű. Elég sok írás fenmaradt a korai századokból, például apostoli atyák írásai, amik teljesen összhangban vannak a ma ismert Szentírással.


Persze állítohatod, hogy a szűzen való fogantatás mese, de akkor következetesen az egész "Jézus story" is mese.

2018. máj. 23. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/45 A kérdező kommentje:

Tényleg elég késő van, vagy korán, ezért most csak röviden

Az arámit benéztem, valóban nem héber, hanem arámi és azt fordították görögre, mert azon a nyelven terjedt el.

Máté evangéliuma 70 és 110 között keletkezett, vagyis minimum négy évtizeddel Jézus halála után.

[link]

Máriát nem tisztelték különösebben a kortársai, már fentebb kifejtettem.


"Egész biztos Mária árulta el, ahogy mindent ami fennmaradt Jézus gyermekkoráról."


Mitől vagy ebben biztos? Alig említ valamit a Biblia Máriáról, meg Jézus gyermekkoráról, illetve a férfivé válásának időszakáról semmit. Nem írja, hogy anekdotázott volna Jézusról, illetve nem is tudom, mond e Mária valamit is a Bibliában később, azokon a szavakon kívül, amikor elcsodálkozik állítólag a terhességen.


" tetszik neked Jézus személye, akkor ő biztos létezett, elismered. "


Neked ha tetszik valami, akkor az már biztosan létezik, létezett?


"Nem tetszik, hogy Mária szűzen szülte, akkor biztos kitaláció"


Nekem teszik, frappáns sztori, csak éppen honnét tudhatta ezt Lukács, vagy Máté? Miért nem említik korábban, hiszen frenetikus csoda szüzen szülni?


"Pedig mint írtam Jézus is ugyan azon könyvekben van bemutatva egyedül, ugyan azon személyek által, akik azt írták, hogy Szűz Máriától született."


Egyrészt korántsem biztos, hogy ők írták, hiszen a Bibliában rengeteg későbbi betoldás van, ráadásul több helyen feltételezik, hogy egy evangélium nem köthető egyetlen személyhez, hanem munkaközösség alkotása.

Másrészt például Mózes beszámol saját haláláról. ja igen, ő zsidó volt, de mégis a Bibliában van ez a malőr. Aztán meg a Jézusról írt sorok sem túl hitelesek mindenhol. Ami régen vonzotta a népet, az manapság taszít. A csodákra gondolok, egy tudatlan, iskolázatlan embernek minden csoda, de fizikán, kémián, biológián felcseperedett számára, aki látja, hogy a 'csodáknak' is van racionális alapja, azt nem könnyű elképeszteni.


"Elég sok írás fenmaradt a korai századokból, például apostoli atyák írásai, amik teljesen összhangban vannak a ma ismert Szentírással"


Mutass egyet!

Semmi nem maradt fenn, a legöregebb Biblia is egy ezredévvel később íródott.


"Persze állítohatod, hogy a szűzen való fogantatás mese, de akkor következetesen az egész "Jézus story" is mese."


Azért egy ilyen fontos információt mégis illene magyarázni. honnét tudja az illető, aki írja, hiszen Mária álmáról sem tudhat idegen. Egy egyszerű detektívregény szerzője megizzad, hogy valami hiteles hátteret kerítsen a sztorijának, ki mit és honnan tud, hogy valamennyire értelmes legyen az írása, de ilyen komoly dolgokban meg nem számít, honnan az információ, a világ legkönnyebb dolga van egy evangélium szerzőjének, amit ő leír, az úgy van, oszt kész, bezzeg a történetíróknak szemelvényeket, függelékeket, hivatkozásokat kell prezentálni, de még úgy is vitatják, cafatokra szedik sokak írását, még akkor is, ha simán hihető, sőt logikusan van felépítve az értekezése.

2018. máj. 23. 04:27
 16/45 A kérdező kommentje:

Illetve bocsánat, Máté 80 után írta evangéliumát, mert tud Márk 70 után írt írásáról.

Ezt taglalja a wiki, vagyis 80 és 110 között írta Máté a művét.

2018. máj. 23. 04:39
 17/45 anonim ***** válasza:
0%
Arról nem is beszélve, hogy Jézusnak volt bátyja is, szóval Mária nem lehetett szűz, amikor Jézus megfogant.
2018. máj. 23. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 anonim ***** válasza:
51%
Mert abban a korban elítélték az olyan nőket, akik házasságon kívül teherbe estek. Van is arra elmélet, hogy ki Jézus valódi apja. Mária meg jó mesét talált ki.
2018. máj. 23. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 anonim ***** válasza:
100%
#17: Hol voltak Jézus bátyjai Betlehemben, vagy amikor menekülni kellett Betlehemből?
2018. máj. 23. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 LeonScottKennedy ***** válasza:
41%

Na jó, ez a vita annyira értelmetlen, hogy már fáj.

Biológia alapszint: ahhoz, hogy új élet fogantasson, kell egy hímivarsejt és egy női petesejt. Szóval ha Mária azt is állította, hogy szűz volt, hazudott. Vagy ő maga olyannyira nem értett a biológiához, hogy azt hitte, szűz volt, pedig nem. Az egész egy óriási hazugságon alapszik, és itt most ti teljesen feleslegesen vitatkoztok, másolgattok be idézeteket egy 2000 éves mesekönyvből.

2018. máj. 23. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!