Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A kereszténységbe hogyan és...

A kereszténységbe hogyan és mi módon került bele a szexualitással való szembenállás?

Figyelt kérdés

Egy regényben azt olvastam hogy a vallás és a szexualitás nem fér meg egymás mellet. Ez különösen igaz ez a katolikus kereszténységre. Az igazán mély/bigott? hívők csak gyermeknemzés céljából szeretkeznek.

De a kereszténység hallatán gyakran felvillan az emberben nem csak a szerzetesek de a hívőktől is megkövetelt önmegtartóztatás.

Mintha egy sérült ember lelkivilága türemkedett volna bele a vallásba. Vagy maga a vallás ilyen sanyargató?

Miért él ez az ellentét a köztudatban, miért érezzük így? A jó keresztény miért nem bujálkodhat, ez miért bűn?

És egészségügyileg sem túlzottan jó az önmegtartóztatás sem szerzetesnek sem papnak, sem egy hívőnek.

A kereszténységet miért kapcsoljuk össze a szexuális önmegtartóztatással?



2018. okt. 6. 13:20
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
86%
#20, na ez egy tipikus tévhit. Az egyházi vagyon az egyházi vagyon, nem lesz a papé, és nem örökölhetik a pap gyerekei, akkor sem, ha van neki. Tehát nem kaphatják meg a plébániát a pap halála után a gyerekei. Lásd görögkatolikusok.
2018. okt. 7. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
84%
A szexualitás elnyomása bűn.
2018. okt. 7. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
27%

Szia Kérdező


Előszöri: nem vagyok katolikus, sőt..., mégis


"Katolikusok: Házasság előtti szex bűn"

Szerintem minden keresztény egyház ezt vallja, hiszen ezt tanítja a biblia.


Ha tévedek és van olyan keresztény felekezet mely szerint lehet fűvel-fával akkor bátran javítsatok ki, hogy én is tanuljak valamit.

2018. okt. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
86%

"Egy regényben azt olvastam hogy a vallás és a szexualitás nem fér meg egymás mellet. Ez különösen igaz ez a katolikus kereszténységre. Az igazán mély/bigott? hívők csak gyermeknemzés céljából szeretkeznek."

Ez egy érdekes dolog, hogy miért pont a Katolikus Egyházat vádolják meg ezzel. Ugyanis a viktoriánus kori Anglia vagy az különféle amerikai protestáns puritán felekezetek sokkal prűdebbek voltak, mint pl. a középkori egyház vagy a katolikus egyház bármikor. Pl. az egy eretnek felfogás volt, hogy a test eleve bűnös. Ez a kathar eretnekség egyik gondolata. A középkor nem vetette el a szexualitás örömszerző funkcióját, a házasság egyik zálogának tartották, illetve későbbi korokból maradtak is fenn levelezések, hogy pl. nemesi vagy akár király család tagja tanácsokat adnak egymásnak a hatékonyabb nemi életre.

Természetesen a kereszténység mindig is vallotta, hogy a szexualitás helye a házasságban van, de ebben semmi újdonság nincs: a zsidó vallás is ezt mondta, illetve az iszlám is. A szexualitással való éles szembenállás a középkor néhány eretnekségéből, illetve később a radikálisan puritán protestánsok tanaiból származik. A kereszténység túlnyomó része nem osztja ezt a nézetet, a szexualitásnak a házasságon belül nagyon fontos szerepe van az örömszerzés és a gyerekek céljából is.

2018. okt. 7. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
88%

Ha jól tudom, Szent Ágoston óta van jelen ez az erős "test-ellenesség".

Persze az ő esetét úgy szeretik beállítani, hogy micsoda példaértékű, hogy a züllött élete után megtért, és onnantól elítélte a testi dolgokat.

Viszont egy másfajta megvilágításból azt mondhatjuk, hogy Szent Ágoston "kiélte" magát, hisz 30 évig élte ezt az életet. S miután már megcsömörlött ettől az élettől, utána könnyű volt hangoztatni, hogy a testi vágyak ellen minden erővel küzdeni kell.


Olyan ez, mintha én elmennék egy elegáns étterembe, ahol úgy degeszre enném magam, hogy már szabályosan rosszul lennék és a hányinger kerülgetne, majd hazafelé menet látnék egy hajléktalant, aki 3 napja nem evett, s én, háborgó teli gyomorral elkezdenék neki papolni a böjt fontosságáról.

2018. okt. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
9%

"Mintha egy sérült ember lelkivilága türemkedett volna bele a vallásba."


Lehetséges,hogy ez is benne van.Most csak tippelek,maradjunk a katolicizmusnál:Olyan férfiak alapították,akik a nőknél nem voltak túl sikeresek valamilyen oknál fogva.Na már most,minden egészséges hormonháztartású férfinek megcsorran a nyála az ún. jó nőkre.Ha tetszik ha nem,ez így van,a természetet nem lehet meghazudtolni.Csakhogy a hölgyek is válogatósak ám,és nem mindenkinek adják oda magukat.Ezért az udvarlásban kevésbé sikeres férfiak kitaláltak egy erkölcsösnek álcázott bűntudatkeltő stratégiát,aminek célja az volt,hogy a nők elhiggyék,Isten nevében csak velük kufircolhatnak.Így tudtak birtokolni maguknak egy nőt a házasságban,tehát megvolt a szexpartner,és reményeik szerint nem is lépett félre.

2018. okt. 14. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
76%

"Olyan férfiak alapították,akik a nőknél nem voltak túl sikeresek valamilyen oknál fogva."

Nos ez vicces kijelentés és elég ostoba is sajnos.

Jézus miért ne lett volna népszerű a nők körében? Sokan követték Őt, nők és férfiak is. Ahogy az apostolok többségnek is volt felesége, bár nem mindenek.

De későbbi egyházatyát is mondhatok, például Szent Ágoston túl népszerű volt a nőknél fiatalabb korában, s pont ebből a fertőből tért meg. Mielőtt leírsz valami ökörséget, nem ártana, ha jobban utána néznél.

2018. okt. 14. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
0%
Kedves Utolsó, mielőtt válaszolnál, olvasd el a korábbi hozzászólásokat is, mert 2 vagy 3 válasszal korábban leírtam, hogy mi a pálya Szent Ágostonnal.
2018. okt. 14. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:

#28

Nem értem, mit akarsz ezzel írni. Te azt mondtad, hogy Szent Ágoston kiélte magát, a másik hozzászóló szerint meg sikertelen volt a nőknél. Mind a kettő nem lehet igaz, vagy kiélte magát 30 évesen vagy nem jött be a nőknek.

De szerencsére más példákat is hoztam fel, ha nem tetszene Szent Ágostonra vonatkozó válaszom.

2018. okt. 14. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:

Nem érted a lényeget.

Én arra akartam kilyukadni, hogy egy adott helyzetet többféleképpen is be lehet állítani, attól függően, hogy milyen nézőpontból nézzük:


Lelki nézőpontból egyfajta követendő példaként ötlik szembe, aki a bűnös életével felhagyva megtért.


Emberi szempontból viszont más a helyzet: könnyű felhagyni a szexuális élettel annak, akinek ebből olyan sok jutott, hogy attól már megcsömörlött. Erre írtam a hajléktalanos példát, mintha én egy kiadós vacsora után, teli gyomorral elkezdenék a böjt fontosságáról papolni egy olyan embernek, aki 3 napja nem evett.


Remélem így már érthető.

2018. okt. 14. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!