Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Miért szidják sokan a panelház...

Miért szidják sokan a panelházakat?

Figyelt kérdés
Panelben lakom jó pár éve, 8. emeleti lakásban. Télen mindig meleg van bent, a lakás csontszáraz, jó világos is, a légúti panaszaim is elmúltak. Egyedül a nyár az, ami ha tartós 40 fokok vannak keményebb, de kibírható. Előtte téglaépítésű házakban, lakásokban laktam, akár újabb volt, akár régebbi dohosak voltak, magas volt bennük a páratartalom, jégvermek voltak, egyszerűen élhetetlenek voltak. Mi szól mégis a panelek ellen?
2019. szept. 11. 22:59
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
80%

Más genetika.:)

Én 23 fölött meghalok, 18-20 fok közt érzem jól magam. Az utóbbi 6 évben a klasszikusan hűvös téglalakásban is kell hűteni a levegőt, és így is az életbenmaradásért küzdök.

A nagyobb belmagasságot szeretem, légúti panaszaim a 40 fokos páratartalomnál vannak, a 70+ az jó.

(Csontszáraz a lakás, nem tudom, miket fogtál ki.)

2019. szept. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
32%
A panel elavult konstrukció, már réges-rég túlélte a hasznát. Egy nagyon régi technológia, ami a modern világban egyre kevéssé állja meg a helyét. Ezek a posztkommunista barakkok gyakorlatilag munkaerősilónak épültek az "átkozsban", jellemzően csak a szocialista államokban terjedt el ez a technológia, és ahol haladtak a korral, ott fel is számolták őket már.
2019. szept. 12. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
69%

Energetikailag borzalmas, gazdaságosan üzemeltetni nem lehet. Sok embernek nincs pènze, így a közös ès szüksèges felújítások sem kèszülnek el sok helyen. Eleve a gyártáskor a megfelelő pontosságot sem tudták tartani a kapcsolódási pontoknál. Az elemek közti tömítès nagyon ritkán került be. Tűzvèdelmi szempontok szerint is vannak problèmák.

A gazdaságtalanság miatt sok más országban elbontották vagy pár emeletre bontották vissza.

Persze kinek mi jön be. Nekem is van ismerősöm aki szerint ennèl jobb nincsen.

2019. szept. 12. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

Amikor építették őket, akkor a mennyiség és nem a minőség volt a döntő: "Mielőbb jusson mindenki lakáshoz!".

Leggyengébb pontjuk a hőgazdálkodás, mert az ajtók és ablakok silány minőségűek. Laktak régen épült városi téglafalas lakásban és két alkalommal (most is) betonpanelből épültben. Külső szigetelés után a tél alig volt érezhető mondatni egyáltalán. Én nem szidom őket.

2019. szept. 12. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Bocsánat: "laktak" helyett "laktam" a helyes.
2019. szept. 12. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Na igen. 0 szigeteléssel valóban egy katasztrófa, de szerintem még mindig olcsóbb hőszigetelni, korszerűsíteni, mint elbontani. Nem beszélve arról, hogy hova helyeznék azt a sok embert, akik ilyenekben lakunk. Hőszigetelés után viszont gyakorlatilag alig megy a fűtés, pedig saroklakás, 21 fokra állítva az összes radiátor, s mellettem levő se fűt annyira.
2019. szept. 12. 12:50
 7/14 A kérdező kommentje:
Na igen, a korszerűsítésre lehetne némi támogatást adni...
2019. szept. 12. 12:51
 8/14 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem a legtöbben érzelmi okok miatt nem szeretik (vagy szidják) a paneleket. Nagyon sokan nem szerették (teljesen érthető módon) azt a szocialista/kommunista rendszert, amikor ezek az épületek épültek. Lehet azt mondani, hogy a panel technológia ma már elavult konstrukció és régi technológia, de ilyen alapon a magyarországi lakásállomány 80-85%-a ma már ugyanúgy elavultnak és korszerűtlennek számít. Például a vidéki vályogházak (esetleg a régebbi téglaházak) sok esetben ugyanúgy 30-40-50 éves tetőszerkezettel, ugyanennyi idős vízhálózattal, elektromos vezetékekkel, több évtizedes nyílászárókkal, ajtókkal-ablakokkal vannak ellátva, mint a panelek. És ezek a házak sincsenek szigetelve a legtöbbször. Vagy ott vannak a belvárosi századfordulós 100-140 éves bérházak, azok sem éppen modernek, korszerűek. Ugyanúgy "elavultak", mint a panel. Az sem feltétlenül állja meg a helyét, hogy a panelek energetikailag sokkal rosszabbak lennének mondjuk más házaknál (főleg a szigetelt panelek nem), vagy hogy nem lehet gazdaságosan üzemeltetni őket. Egy átlagos 50-60 m2-es panellakás ÖSSZES rezsiköltsége kijön havi 40-45 ezer Ft-ból télen-nyáron (és ebben minden benne van; víz, villany, gáz, tv-interet, közös költség stb.), ugyanez sok esetben nem mondható el egy kertes vagy családi házról, ahol a téli fűtésszezon akár a többszörösébe is kerülhet, lásd az itteni válaszokat, és akkor ebben még csak a fűtés van benne:

https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__rezsi__10082738-havi-..

Tény, hogy a panelnek is van ezer hátránya (kis méretű helyiségek, kicsi szobák, konyhák, beázás/leázás, hangok, szagok, sok ember kis helyre összezsúfolva, nincs kert stb.), de szerintem nem feltétlenül elavultabb és nem feltétlenül drágább, mint bármely más építési technológia. Egy panel épületet is lehet jól karban tartani, meg egy családi/kertes házat is el lehet hanyagolni nagyon. Mindenre van példa. Akik nem szeretik a paneleket, azok szerintem érzelmi alapon nem szeretik inkább. Az adott politikai helyzet miatt, amelyben ezek a házak épültek (egypártrendszer) és a zsúfoltság miatt, meg hogy nincs kert, zöld felület, ahova ki lehet ülni. De mindenféle építési technológiával épült háznak/lakásnak van előnye is és hátránya is. A panelnek is, a családinak is, a társasnak is, a kertesnek is, a régi bérházaknak is, a vályognak is, a téglának is, mindegyiknek.

2019. szept. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
19%
Meg amikor beköszöntöttek ezek a forró nyarak - először a 90-es években -, akkor felforrósodtak, 40 fok is volt bennük heteken át, abban kevés fehér ember tud aludni, és ellepték őket a csótányok, nem tudom, úrrá tudtak-e lenni ezen azóta, de csótányinvázió lett jellemző ezekre a házakra a klímájuk miatt.
2019. szept. 12. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
46%

" Az sem feltétlenül állja meg a helyét, hogy a panelek energetikailag sokkal rosszabbak lennének mondjuk más házaknál (főleg a szigetelt panelek nem), vagy hogy nem lehet gazdaságosan üzemeltetni őket. Egy átlagos 50-60 m2-es panellakás ÖSSZES rezsiköltsége kijön havi 40-45 ezer Ft-ból télen-nyáron"


Viszont az utca túloldalán a 120 éves tégla házakban ez egy 150-200 nm-es lakás rezsije, nem egy 50 nm-esé!

Mi a 90-es években csúszózsalus lakótelepi házból régibe költöztünk 50 nm-ből 90 nm-be és ezzel a rezsink pontosan megfeleződött!!

2019. szept. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!