Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy jön ki, a kondenzációs...

Hogy jön ki, a kondenzációs kazán 100% fölötti hatásfoka? Hogy lehetséges 100% fölötti hatásfokot elérni? Ha lehet köznyelven, egyszerűen, hogy én is megértsem! Kösz!

Figyelt kérdés

2012. febr. 7. 14:00
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

Fizikai értelemben tényleg hülyeség a 100% feletti hatásfok, hiszen sértené az energiamegmaradás törvényét. Akkor hogy is van ez? Így:

A tüzeléstechnikai hatásfok a hasznosított energia és a bevezetett energia (tüzelő fűtőértéke) hányadosa. A veszteség pedig az égéstermékkel távozó hő.

Csakhogy a tüzelő fűtőértékébe nem számították bele a levegőben található (és a hagyományos kazánoknál a füsttel távozó) vízpára energiáját. Márpedig a pára -azáltal hogy gáz halmazállapotú- jelentős energiát képvisel.

A víz elpárologtatásához ugyanis jelentős energiát kell befektetni, míg lecsapatásakor (kondenzációjakor) ez az energia felszabadul.

Ha a bemenő oldalon is beleszámítanánk ezt az energiát, mindjárt nem jönne ki 100% feletti érték, de nem tesszük. Ugyanis a tüzelővel ellentétben a pára ingyen van, és minket mérnököket a fűtés költségei érdekelnek.


De mindjárt mondok durvább dolgot is! A talajszondás hőszivattyúk "hatásfoka" 300-700% is lehet.

A működési elv ugyanaz, mint egy fordított hűtőszekrénynél. Egy fázisváltó közeget áramoltatsz a belső tér és a talaj között. A földben elpárolog, a lakásban lecsapódik. Ily módon lehetséges 5°C-os talajjal 40°C-ra felfűteni pl. a padlófűtés vizét. Energia mindössze a fázisváltó közeg áramoltatásához, a szivattyú működtetéséhez kell. De ez kevesebb, mint az így nyert hőenergia. Pl 40kW hőenergiát kapsz, de csak 10kW elekromos áramot használsz keringtetésre (COP=4 jósági tényezőjű hőszivattyú esetén).


A fizikusok megint felhördülnek, hogy ez csalás, a hiányzó energiát a földből szedtük ki, azt is tessék beleszámolni, és akkor mindjárt nem jön ki 100% feletti érték. Igen, de a föld hője -a keringtetéshez használt elektromos energiával ellentétben- megintcsak ingyen van. És a lakókat az fogja érdekelni, hogy mennyibe kerül majd neki a fűtés.


Megjegyzés: az igazsághoz hozzátartozik, hogy a dolog azért nem ennyire kedvező. Ugyanis a villamos energiát elég rossz hatásfokkal állítjuk elő a fosszilis energiaforrásokból, így drága is. Szóval ha gáz helyett hőszivattyúval fűtesz, nem negyedannyiba fog fájni, csak egy kicsit lesz olcsóbb.

2012. febr. 7. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Még mindig 19:59 vagyok.

Még egy megjegyzés: Hogy elkerüljük a hasonló fogalomzavarokat, a hőszivattyú esetében nem is hatásfokról beszélünk, hanem ún. jósági tényezőről. Azt fejezi ki, hogy a kinyert hőenergia hányszorosa a keringtetésre használt energiának. Hatásfoknak hívni tényleg pofátlanság lenne, nem beszélve arról, hogy a fizika szempontjából nem is pontos.

Talán a kondenzációs kazánok esetében is kereshetnénk egy találóbb kifejezést.

2012. febr. 7. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Tényleg így árulják,átverés az egész,aki ilyet feltalálna megkapná a Nobel-díjat a perpetum mobile feltalálásáért!
2012. febr. 8. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%
Megpróbálom nagyon egyszerűen és érthetően leírni. Pedro és az utolsó hozzászóló jól leírta,én is egyetértek velük,csak kissé bonyolultan és tudományosan fogalmaztak. Miközben a gáz elég a kazánban kondenzációs víz-gőz keletkezik. Miközben működik a kazán és nézed a kéményt, vagy azt a kivezetést ahol távozik az égéstermék fehéres gőzt látsz távozni.Ez főleg hidegben látszik jól.Na ott "repülnek" el a forintok. A kondenzációs gázkazán ezt a távozó energiát fogja meg.Ez a gőz magas hőmérsékletű, tehát ezt nem engedik a kéményen távozni, hanem egy hőcserélő segítségével kivonják a hőt belőle és ezzel a plusz hővel is melegítik a fűtési rendszerben lévő vizet, vagyis a lakást.Ez megemeli a kazán hatásfokát az tény,de hogy 100% fölé vagy alatta marad ez már pusztán fizika vagy ügyes markteting fogás ebbe nem mennék most bele.A lényeg az adott mennyiségű gáz elégetéséből több energiát nyerünk. Talán 20% a hatásfok növekedés de ebben nem vagyok biztos már régen olvastam ezt a témát. Nekem régi gázkazánom van, 17 éves, de ha újat vennék csak ilyet vásárolnék. Remélem érthetően fogalmaztam és segítettem a témában.
2012. febr. 8. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszi minden komentet, kezdem kapiskálni. Pedró nem rád értettem az előző hozászolásomban hanem neked köszöntem meg mert addig tied volt a legértelmesebb válasz. Köszi mindenkinek, így már érthető hogy jön ki 100fölötti hatásfok!
2012. febr. 8. 15:15
 16/17 Attila551122 válasza:

Csak egy tapasztalat.

Buderus kazánt (Logamax plus GB042-22K )vettem és építettem be 3 éve csekély 600 ezer volt az össz költség a régi ÉTI gáz fűtés kazánt és az átfolyós melegvizes kazánt váltottam ki vele.A csoda azonban nem következett be, pedig van külső hömérséklet mérés meg belső meg....... nincs 20-25%-os megtakarítás. Szerintem csak a régi kazánok őrlángját lehet megspórolni.P

2012. márc. 1. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Nos. A 100% feletti hatásfok, az egy rossz számítási módszerből ered. Ez pedig a fűtőértékre vonatkoztatott hatásfok számítás. Égéshőre számítva már más a helyzet. Természetesen itt szó sincs 100% feletti számokról. Amint azt már más is írta, marketingfogás miatt maradt ez a hibás (fűtőértékre vonatkoztatott) számítási módszer. A régi és új (kondenzációs) kazán közötti fogyasztás különbsége nagyban függ a fűtési rendszertől. Nem feltétlenül fogunk megtakarítást elérni pusztán csak egy kazán kiváltással. Nagyon-nagyon fontos a méretezés is. Ami pedig a hazai mérnökgárdát ismerve, ... nos hát mondjuk úgy, elég gyászos a helyzet. Tisztelet a kivételnek! Akiket akár név szerint is fel lehetne sorolni egy db. sms-ben.
2012. máj. 29. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!