Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A szomszédnak kell a kerítést...

A szomszédnak kell a kerítést felújítani, vagy én kössem meg a kutyát?

Figyelt kérdés
A szomszéd ház hátsó udvar felőli kerítése igen rossz állapotban van, így a kutyámnak "lehetősége" nyílik átmenni és mivel van baromfi, így át is megy. Ma például sajnos lefolytott 3 tyúkot is. A kérdésem, hogy jogosan gondolom-e úgy, hogy a szomszédnak kell megcsináltatni az ő kerítését, ha nem akarja, hogy a kutya átmenjen, vagy pedig nekem nincs jogom a saját kutyámat a saját otthonomban úgy tartani szabadon, ahogy én szeretném?! A válaszokat előre is köszönöm!
2013. szept. 11. 14:59
 1/8 anonim ***** válasza:
75%

A hátsó szomszéd felőli kerítés(jogszabály szerint) 50-50%-os!

A rendben tartása közös dolog. Meg kellene egyeznetek.

2013. szept. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Viszont neked arról kell gondoskodnod, hogy a kutyád nem menjen idegen területre. Az utcára sem engedheted ki, ha nem vagy vele.
2013. szept. 11. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%
A kulcsszó a saját és nem a másé! A törvény szerint kötelességed gondoskodni, hogy a háziállatod ne menjen más területére, se kutya, se macska se más. Ami kárt ott okoz, az mind a te felelősséged függetlenül a kerítés állapotától, és ami nagyobb szívás, hogy egy ilyen tyúköldöső akció közben a gazda jogos védelmi helyzetben van! Vagyis akár agyon is ütheti a kutyát, és szavad nem lehet ellene.
2013. szept. 11. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%

"nekem nincs jogom a saját kutyámat a saját otthonomban úgy tartani szabadon, ahogy én szeretném?"


Ajjaj, hogy mindenki csak a jogait nézi...igen, jogod van úgy tartani ahogy akarod a SAJÁT otthonodban, a szomszéd telke nem a tiéd. Ahogy írták fele-fele arányban közös a kerítés, bár szerintem azért elvárható lenne az is hogy ha valaki állatot tart, akkor oldja meg azt is hogy az "otthon" maradjon.

2013. szept. 11. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
59%

Úgy gondolom,ha kutyád át tud menni,akkor az ő tyúkja is hozzád.Így közös lenne a kerités megépítése.Ha a saját telkeden fogja megy a tyúkot,akkor nincs mit reklamálnia.

Ha kutyád okozta a kárt az ő telkén ,azt bízony meg kell téritened a kárát .

2013. szept. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Nádszálkisasszony ***** válasza:
42%
Közösen kellene megcsináltok. Én biztos kiharcolnám, mert 50%-ban az ő hibája is.
2013. szept. 11. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddig érkezett válaszokat, viszont van egy-két dolog, amit nem fejtettem ki bővebben. A kerítés úgy áll, hogy az csak és kizárólag az Ő kerítése, mivel a mi kertünk oldalról határolt. Tehát van két kerítés egymással párhuzamosan, illetve egy ami erre a kettőre merőleges. Na most én úgy tudom, hogy az egyik kerítés, amiről szó van, az csak és kizárólag az övé, illetve a vele párhuzamos a sajátom, és a merőleges a másik kertszomszédé és az az, amit 50-50%-ban közös. És itt nem csak arról van szó, hogy az én jogaim, mert tudom azt is mi a kötelességem, viszont az ő kerítését, amiért csak ő a felelős nem vagyok hajlandó felújíttatni. Köszönöm a válaszokat! Üdv.
2013. szept. 12. 08:12
 8/8 anonim ***** válasza:

Az ő kerítését a hozzájárulása nélkül nem is újíthatod fel.

Viszont ha nem lett kötelezve kerítés építésre, nem köteles kerítést építeni.

Az, hogy melyik oldalon kinek kell megépítenie a kerítést (ha kötelezik rá) még településenként is eltérő lehet.

Ajánlom figyelmedbe a következőket:

253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről és a

1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről

Ez utóbbi törvény szerint neked gondoskodnod kell arról, hogy a kutyád ne szökhessen el.

Hogy ezt milyen módon teszed, a te dolgod, vagy láncon tartod (szabályozva van, hogy mekkora kutyát hány méteres láncon tarthatsz), vagy megoldod másképp, pl. kennelben tartod, vagy elkeríted azt a részt, ahol a kutya tartózkodhat. Ha te azt szeretnéd, hogy a kutyád az egész kertben szabadon szaladgálhasson, akkor el kell kerítened (méghozzá "kutyabiztos" módon) a kertedet.

A kérdéseidre a válasz:

A szomszédodnak nem kell felújítania a kerítést.

Neked sem kell megkötnöd a kutyát, más módon is gondoskodhatsz arról, hogy ne jusson ki a kertetekből.

"vagy pedig nekem nincs jogom a saját kutyámat a saját otthonomban úgy tartani szabadon, ahogy én szeretném?!"

Jogod van. Pont ahogy írtad, a saját területeden.

Az viszont kötelességed, hogy onnan ne jusson ki felügyelet nélkül.

Ha pedig levadássza a szomszéd tyúkjait, akkor ha feljelent a szomszéd megbüntethetnek azért mert nem tartottad megfelelően a kutyát (ki tudott szökni), valamint kártérítésre kötelezhetnek a tyúkok miatt.

Mi is falun lakunk, 4 kutyánk van, mégis meg tudtuk oldani, hogy a kutyák csak a mi területünkön vannak. A hátsó kerítést pl. felesben kellett volna a kertszomszéddal megépíteni (mindkettőnknek hátsó kerítés), de mivel arról volt szó, hogy a mi kutyáink ne tudjanak kimenni a kertünkből, megépítettük mi.

2013. szept. 12. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!