Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A szomszédom villanyt szerelte...

Ág István kérdése:

A szomszédom villanyt szereltetett, aminek következtében sikerült az egyik fázison túl áramot létrehozniuk. A túl áram következtében a mosógépünk elfüstölt. Az én biztosítóm nem fizet, de a szomszéd sem igen akar. Mit tehetek?

Figyelt kérdés
A túl áram úgy keletkezett,hogy lekötötték a nulla vezetéket.Sorházban lakunk,a négy lakásnak közös a gyökérvezetéke.A szerelést valami kóklerre bízta. Tanúk vannak,hogy ő okozta. Amikor a feleségem szólt neki a mosógépről,akkor azt mondta neki,hogy:-Nem gondolod,hogy én fogom kifizetni. A ténykedésük során elégett egy fázis,amit később egy igazi szakemberrel megjavíttatott.Mit tehetek,hogy megkapjam a pénzemet?
2015. júl. 23. 13:49
 1/8 Trafó1 ***** válasza:

Tudni kellene pontosan mit is csinált, ha elég a fázisvezető akkor folytak rendesen az áramok és nem volt ami kikapcsolja a zárlatot.

Én arra tudok gondolni, hogy lekötötte a nullát és visszakötésnél véletlenül fázist kötött a helyére igy a 240V helyett 380 at kaptak a fogyasztók és azért ment tönkre a mosógép.

Azt, hogy hogyan tudod behajtani a pénzt a károkért már jó kérdés, de mindenképpen a károkozónak kellene fizetni, vagy a fővállalkozónak.

2015. júl. 23. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha nem akar fizetni, és a biztosítód sem (nem is a biztosítónak kellene szerintem, hanem a károkozónak), akkor sajnos nincs más lehetőséged, mint a feljelentés.

Mi mást tudnál tenni?

2015. júl. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A szomszédnak vagy a háznak nincs biztosítása? A szomszéd vagy a szerelő felelősségbiztosítására is meg lehet próbálni kártérítést kérni.
2015. júl. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

szép munkát végzett az ürge; így simán kaphatott a mosógépet 400V-ot a 230V helyett. egy nulla lekötése, bontása rossz dolgokat művel.

próbáld meg leverni rajta, másképp nem lesz kifizetve.

2015. júl. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

ahhoz, hogy más valaki biztosítója fizessen, először meg kellene állapítani a felelőst, meg el kellene ismerni a kárt.

ez kivizsgálást feltételez, a szomszéd meg hülye lenne elismerni a felelősséget. főleg meg ha tényleg kóklerrel csináltatta, akinek engedélye sincs.

én nem hiszem, hogybírósági út nélkül itt bármi esélyed lenne, de az meg költség meg idő. ügyvédet kell fizetned, meg lehet évekig elhúzódik. arról nem is beszélve, hogy hogyan állapítják meg a hibát így utólag? lehet a szomszéd már rég helyreállíttatta az egészet, és így a hálózatban nyoma sincs, ha letagadja, te hogyan bizonyítod, hogy tényleg nála volt valami? A feleséged azt mondja, de az ő felesége meg majd mást mond, és nincs semmi bizonyíték.

2015. júl. 23. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%

Na arra én kiváncsi lennék hogy tudott túláramot létrehozni .Úgy látszik van még aki kicsit konyít a dologhoz ,és nem lehet megetetni .Zárlattól eltud égni a vezeték,meg attól is ha gyenge keresztmetszetű,és nem bírja a terhelést .

Na ez lehetett nálad is .Lehet ez még véletlen egybeesés ,nálad is most jött ki ,gyenge villamos vezeték rendszer .

2015. júl. 23. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves utolsó.

3 fázisos rendszernél a nulla megbontása miatt 2 fázis egymást zárhatja be ,így azon a szálon ami előtte nulla volt,(és párhuzamosan futott a szomszédhoz is nullaként)azon a nulla szálon 120 fokban egy eltolt fázis jelent meg.

Azaz a mosógépe 2x 240V feszültséget kapott,és szét cseszett mindent benne.


Emiatt az elmű ma már szigorúan tiltja a nulla bonthatóságát a 3 fázisos rendszerben. Ha te sem "konyítasz" hozzá ,ne írkálj butasságot.

2015. júl. 23. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat. Amikor a szerelője jött,már javában este kilenc volt. Számunkra már az is furcsa volt.Aztán összecsődítették a másik két szomszédot is,úgy jött a szaki be hozzánk fellengzősen,hogy ő tudja,hogy az én bojlefomben van a hiba. Ő ezt kimérte két lakással arrébb. Miután mutattam neki,hogy a miénkkel semmi gond nincs,ráadásul szerelő kötötte be,nem tudott mást kitalálni. Akkor szóltak,hogy kapcsoljunk le mindent. Megtettük,az öreg áthidalta a bejövő szekrényből a nullát az első lakásba. Tartotta a vezetéket,szólt,hogy mindenki kapcsolja fel az órákat,megnézzük így jó-e. Felkapcsoltuk,a Jóember meg elengedte a vezetéket. Ott volt a többi szomszéd is. Tanúm így van rá.
2015. júl. 25. 11:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!