Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mikor zárjátok le a cserépkály...

Mikor zárjátok le a cserépkályhát? Mindenki mást mond, nem tudom hogyan csináljam. Valaki azt mondja hogy legyen benne parázs Csak akkor zárjam le. Más meg, hogy dobjak a parázsra fát és zárjam le.

Figyelt kérdés
2016. okt. 26. 10:28
 1/5 anonim ***** válasza:
Én akkor zárom le, amikor parázs van a kályhában. (Fával fűtök.)
2016. okt. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Trafó1 ***** válasza:

Én tizenöt éve lezártam, azóta villannyal fűtök:-P

Viccen kívül mind a két megoldás jó.

2016. okt. 26. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a parázsra fát dobsz, akkor megindul benne a kémiai reakció, a fát alkotó szerves molekulák a hőtől bomlani kezdenek, ami gázfejlődéssel jár. Ha kap levegőt (oxigént), akkor a fejlődő gázok reakcióba lépnek vele, és hőt adnak le (égni fog). Ha nem kap levegőt (elzárod az oxigént), akkor ezek a gázok a kéményen mennek ki, hasznosítatlanul. Ráadásul elkormolják a kéményt és a füstjáratokat is. Tehát tenni rá és lezárni a levegő útját értelmetlen dolog.

Várd meg amíg kialszanak a lángok, és utána zárd le. Ekkor már csak a fa visszamaradt széntartalma (faszén) az, ami izzik, ezt pedig csak annyira teszi, amennyi oxigénhez tud jutni, vagyis amennyi levegőt hagysz neki bejutni.

Azt tudom elképzelni, hogy aki rak rá és utána le is zárja, azért teszi, mert ócska a kályhája, és lezárás után is kap annyi levegőt a tűztér, amennyivel vígan tud benne égni a tűz.


De próbáld ki azt, hogy teszel rá, és nem zárod le, majd kimégy a házból, és megnézed, mennyire füstöl a kémény. Ha kellően száraz a fád, akkor nem, vagy csak alig fog látszani a kéményből jövő füst (jó minőségű az égés folyamata, majdnem csak CO2 keletkezik az égés közben).

Ha most bemégy, és lezárod miközben lángol a fa, és újra kimégy, akkor a kéményből dőlni fog a füst, mert nem kap levegőt a tűz, nem tudnak a tűztérben keletkező fagázok elégni. Ha újra adsz neki levegőt, akkor a füst megszűnik.

Ha megvárod míg leég, kialszanak a lángok, akkor kell lezárni, és ha most kimégy, akkor látni fogod, hogy nem, vagy csak alig füstöl a kémény, és az is 5-10 percen belül teljesen megszűnik.


Ha nem így működnek a dolgok, akkor vagy túl vizes a fád, vagy valami probléma van a cserépkályháddal.

2016. okt. 26. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Az előző válaszoló tökéletesen leírta. Annyit tennék hozzá, hogy az általánosan rossz gyakorlat, hogy teszek rá fát és lezárják a kályhát, rossz, és mindemellett még veszélyes is, a tökéletlen égés miatt szénmonoxid keletkezik, s ha a kéményed sincs a legjobb állapotban, megvan a tragédia.
2016. okt. 26. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Jól írják itt előttem!Szigorúan tilos lezárni amíg ég a tűz a cserépkályhában!Meg kell várni amíg teljesen leég a fa,még egy nagyon kicsi lángnyelv sincs,csak akkor szabad lezárni,különben fel is robbanhat a kályha!Én frissen fel vagyok világosítva a cserépkályhás fűtéssel kapcsolatban,egy 30 éve szakmában lévő kályhás mester által.Mellékesen megjegyzem,hogy a interneten lévő sok videót a vegyes tüzelésű cserépkályha felfűtéséről,jobb ha meg se nézi senki,mert teljesen hibás módszerek!
2016. okt. 26. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!