Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Új tulajdonosa lett a szomszéd...

-Jani- kérdése:

Új tulajdonosa lett a szomszéd ingatlannak és most vitatja a telekhatárokat. Felméreti GPS rendszerrel a területét. Ha mást állapít meg a mostani mérés mint ami a mi 1980-as dokumentumunkban szerepel/anno kitűzték, akkor nekünk bontani kell?

Figyelt kérdés
Belecseppentem nyugdíjas szüleim zárkerti nyaralója kapcsán egy történetbe. Rendelkezésünkre áll egy 1983-as 1:1000 méretarányú dokumentum a terület méretéről, ill az akkor letűzött jelölés is megvan még. A probléma az, hogy a régi szomszédok lassan elfogynak (sajnos idővel mindenkinek elfogy a földi ideje), és tulajdonosváltozás következett be a szomszéd telek/ingatlan kapcsán. Így három terület lett érintett egy vitában, ugyanis az új tulajdonos jelezte szüleimnek és a szomszédnak, hogy szerinte a telekhatárok nem úgy vannak mint ahogy most használatban vannak. A 80-as években feljelöltek szerint építették szüleim a kerítést (mellé ültettek örökzöldeket és gyümölcsfákat) de most ezt és egy melléképületet szeretne elbontatni mert ő onnan is meg szeretné nyitni a területét gépkocsi közlekedési céllal (egyébiránt a jelenlegi közlekedése ami az elmúlt 4 évtizedben is megvolt, továbbra is változatlan a telkének a másik végében közvetlenül egy másik utcából, mindig az volt használva már azelőtt, hogy szüleim a 70-es évek végén megvásárolták ezt a területet). Tehát jó barátságban telketek a régi tulajdonosok közt az évtizedek, mindenkinek tökéletesen megfelelt így minden, senki nem vitatott semmilyen telekhatárt sosem. Most földmérőt fog hívni és kiméreti újra a területet GPS segítségével. Kérdésem annyi lenne, hogy ha a mérések szerint megállapításra kerül, hogy a kerítés és a kis lemez mellépület (szerszámtároló) valóban a tűréshatárokon kívül esik, akkor ki kell vágni mindent és el kell bontani olyan területet, ami már 34 éve változatlanul így áll és használatban/művelés-gondozás alatt áll?

#földmérés #telekhatár #vitás terület
2017. aug. 22. 16:02
 1/9 anonim ***** válasza:
55%

1. Nem kell megijedni.

2. A megtekintett állapotban vette meg. Szüleidnek "szerzett joga" a jelenlegi telekhatár. Főleg úgy, hogy jóhiszeműen jártak el.

3. A földhivatali alaptérkép és a valóság között van eltérés (van ahol több van ahol kevesebb a tűrés/hibahatár, ez akár +/-60 cm is lehet! Ha ezen belül van akkor nincs korrekció, csak az alaptérképet módosítják.)

4. Egy telek - egy kapubejáró!

2017. aug. 22. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
52%
Az apja fa..t az ilyennek. 10 éven belül vagy köteles bontani. Kit érdekel ő hol akar közlekedni ? Így vette meg az ingatlant,így járt. De csak fizesse ki a földmérőt. Megérdemli. Max annyi ha át lóg a fa ága levágod és ennyi.
2017. aug. 22. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
57%
Tíz éven belül úgy értem,ha most megvette idekoltozik ,te építesz valamit ami "àtlóg"azért szólhat. De te esetedben esélye sincs .
2017. aug. 22. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
39%

Ami a térképen van,ahhoz kell igazodni. Ha máséra esik a valami épitmény ,a területet meg kell venni a szomszédtól .

1 közel 60 éve használt úttal vagyunk több mint 10en igy .

A jegyző azt mondta,az az érvényes telekhatár,ami a földhivatali térképen van.Vegyük meg az utat,ha tulaj lezárja ,megszünteti,járunk helikopterrel .

2017. aug. 22. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
57%
A jegyző azt mond amit akar . Kedves attól hogy nullazod a többit még nincs igazad. Ezt írtuk mi is ,ami a térképen szerepel !!!! Majd az új tulaj kedvéért lebontják az egész utcát? Ne gyere már ilyen helikopter szöveggel. Meg jegyző pffffff .....
2017. aug. 22. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
83%

Nagyon el vagytok tévedve, manapság pl. építkezés esetén már kötelező kiméretni a telket és rendezni a határokat. Az, hogy hogyan, már megegyezés kérdése. Meg lehet vásárolni a sávot, arrébb tenni a kerítést, stb. Sajnos az elmúlt évtizedekben ezt nagyon lazán vették, egyesek szerettek lecsipegetni a szomszéd telekből, ennek most vége.

A szomszéd miatt pedig a ti telketeken nem kell bontani, az nem az övé, hacsak nincs szolgalom bejegyezve a javára. De ha másik utcáról be tud közlekedni, akkor a szolgalmat is lehet töröltetni.

Ha a régi kimérés pontos volt, nem kell aggódnotok, de a telketeken átjárást ne engedjétek (tudod, az ilyennek először a kisujjad, aztán az egész karod kell...)

2017. aug. 22. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Volz hasonló pereskedés anyum nyaralójánál is. A jegyző döntött, a kiírt telekhatárok szerint, amit (tíz éven belül és tudatosan), de egyikük átlépett. komoly bontás, és alakítgatás lett a következménye.

Kérdés ezek után, mi a "törvény"?! Szerintem a Jegyző szava dönt. Kérdés, ő kedvez-e, ha igen, kinek?!

2017. szept. 10. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ! Egyelőre úgy tűnik h elcsendesült a dolog, semmi mozgolódás az ügyben. Szüleimnek mondtam, hogy a szomszéd az ő területét felméretheti és slussz passz. A földmérő nem hatósági személy mint utána olvastam, ő egy jegyzőkönyvet ad át a megrendelőjének és ez nem szentírás, az alapján max előzetesen tudnak majd egyezkedni ha lesz miről, ha nem, akkor pereskedés de az állítólag 4-5 év és a bírói gyakorlat szerint ha valami 34 éve úgy van ahogy és az eddigi tulajdonoknak ezzel nem volt baja, akkor ritkán elmarasztaló a döntés. Legrosszabb esetben egy megállapított áron meg kell venni, vagy az elbirtoklás jogát kell érvényesíteni. Állítólag számít, hogy az új tulajdonos a megtekintett kondíciókkal vásárolta meg, előzetesen jobb esélye lett volna ha az előző (és egyben egyetlen és első) tulajdonosnak jelzi, hogy a telekhatár nem jó így a dokumentumok szerint, de ekkor is a volt szomszéd járhatott volna el az ügyben, ellenben neki pont jó volt így, régi jó barátja a családunknak (eleve ez az ő öccsének volt a telke). Mivel semmi szándékosság nincs az ügyben szüleim részéről (anno a telekvásárlásnál a szomszédokkal közösen lett felméretve minden és kijelölve), így a kerítés senki nem sérelmezte soha. Nem tudom merre megy tovább a dolog...
2017. szept. 11. 15:20
 9/9 anonim ***** válasza:

No hát igen. Itt látszik, hogy mennyire különbözően gondolkodnak az emberek. Nemrég vettem egy telket, a fele van körbekerítve, a másik felénél a telekhatár még csak kijelölve sincs. Én már annak örülnék, ha a mellettem lévő telek gondozva lenne, nem egy "erdő" lenne vagy legalább le lenne verve pár karó, mint telekhatár. Egyáltalán nem vitatnám a dolgot, hogy most az jó helyen van-e vagy sem, örülnék neki, hogy van és erre nem kell pénzt költenem, csak a kerítésre.


Hogy ennyire mérhetetlenül bunkó "paraszt" emberek hol termelődnek ki, azt nem tudom, de a gyártósor beszüntetését szorgalmaznám, mert elképesztő, hogy egyesek képesek így indítani az "új" szomszédnál, hogy má' egyből vitatkoznak, hogy a kerítés, szerszámos nincs jó helyen. S akkor ebből mi lesz? Hogy tud élni, pláne nyaralni, azaz pihenni két ember vagy két család így egymás mellett, ha ilyen a viszony közöttük? Mert nyilvánvalóan ez egy majdani rossz viszonynak a vaskos alapja.

Tehát akkor itt jön az, hogy sz.rik rá, hogy te pihennél, Ő zörög vagy fordítva, mert b... ez a kretén stb.

A szomszédság lényege a jó viszony lenne, ha nekem kell segítség, segít a szomszéd, ha neki kell, segítek én, legyen szó akár arról, hogy kell még 1 tojás de nincs, vagy arról, hogy valamit/valamivel nem bír el egyedül és megyek, segítek.

Szóval ilyen utolsó senkik honnan termelődnek ki? Elnézést a nyilvánvalóan akár sértő feltételezés miatt, de onnan, ahol egyébként azok sem ismerik egymást akik azonos emeleten laknak? (Kinek nem inge...) Mert jellemzően ott nincs meg, ott nem ismert A szomszéd definíciója.

2017. szept. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!