Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ki a hibás, ha az erkély...

Ki a hibás, ha az erkély beázik és az alsó szomszédnak hullik a vakolat?

Figyelt kérdés

Adott egy társasház, földszinten az alsó szomszéddal és felette én. Az erkélyem szélén sokszor megáll a víz, az évek során "kimosta" azon a részen a fugát. (Az erkély egy kilógó rész, nincs alatta semmi).


Az alsó szomszédom feljelentéssel fenyeget, mert a beázás miatt hullik kis darabokban a vakolat, engem okol miatta.

Tudomásom szerint a fugát nem vízszigetelésre találták ki, az erkélyben kellene lennie valamilyen szigetelésnek,szerintem az már nem az én tulajdonom és nem nekem kellene megjavíttatnom, mert az már szerkezeti elem.


Ha burkolóval újra megcsináltatom, szerintem csak időt nyernék, semmi többet...


Hibáztatható vagyok? Nekem kellene megjavíttatnom felül-alul? (nincs lakásbiztosításom, de a társasháznak van)


Előre is köszönöm a válaszokat.



2019. ápr. 1. 19:16
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
77%
Pedig a te hibád. Az erkély is hozzátartozik a lakáshoz, hiszen használatban van, használod. Ha javítani kell, akkor neked kell javítani. Persze ha tied a lakás. Ha csak bérled, akkor szólj a lakás tulajdonosának.
2019. ápr. 1. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

"A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 1. § (2) bekezdése szerint az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát, a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épületberendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljáró szolgáló helyiségen belül van."


Ennek alapján az erkélyek szerkezeti részei: korlátok és üveglapok is közös tulajdonban vannak, kivéve az erkélyek járólapjait. Viszont a járólapok alatt lévő épületszerkezet - általában ennek a szigetelési hibája okoz több beázást - ugyancsak a közös tulajdon része.

2019. ápr. 1. 19:54
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az erkély és a burkolata az a tiéd, neked kellene szakszerűen megcsináltatnod. Ellenőrizni kellene a társasházalapító okiratot. A korlát pl. már lehet osztatlan közös tulajdon, ami a homlokzathoz tartozik, de az erkély szerintem csak a tiéd.


A panasz jogos, te sem örülnél ellenkező esetben. Fel kell újítani az erkélyt, normális vízzárással, vízcseppentéssel.


Ez az időt nyerek semmi többet duma viszont... Minden épületszerkezet karbantartást igényel, rendszeresen. Örülj neki, hogy nem alaptól a tetőig rád tartozik minden, ez a társasház előnye. De azért ami a tiéd, azt legalább tartsd rendben.

2019. ápr. 1. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

A szerkezeti kialakításról / hibákról nem tehetek, a fúga még egyszer mondom, nem vízszigetelésre van.


Ha valakinek van ilyesmiben tapasztalata, illetve el tudna látni jogi információkkal ezzel kapcsolatban, azt megköszönném, de mindenképp felkeresem majd a közös képviselőt, nem szeretnék évente/kétévente burkolásért/vakolásért fizetni.

2019. ápr. 1. 19:59
 5/18 anonim ***** válasza:

#2 - akkor viszont a közös képviselővel kell beszélni és a felújítási alapból megcsináltatni az erkélyt.


De amúgy egy kontakt erkélyen nem igazán van külön vízszigetelés, fagyálló flexibilis habarcsra rakják, fugázzák, a nedvesség nagy része így lefolyik. Van persze ezen felül rengeteg bonyolultabb rétegrend, de hagyományosan igazából a vízzárás a burkolathoz tartozik.

2019. ápr. 1. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
le kell burkolni, úgy, hogy kifele lejtsen, a víz lefolyik, nem fog átázni.
2019. ápr. 1. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Létezik folyékony fólia, azzal is átlehet előtte kenyni és nem ázik át.
2019. ápr. 1. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2019. ápr. 1. 20:12
 9/18 anonim ***** válasza:
71%

Te vagy a hibás, mivel nincs normálisan megcsinálva és emiatt másnak kára keletkezik.

Neked kell megcsináltatni egyszer normálisan, mivel a te teraszod.

Nem is értem honnan szedted ki a szövegből ezt a hülyeséget, hogy nem....

2019. ápr. 1. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Itt nem a fugán van a lényeg, mert persze, hogy nem arra lett kitalálva, hogy álljon rajta a víz.

Itt ahogy már írták, az a baj, hogy nincs lejtése a talajnak és nem folyik le a víz.

Tehát maga a burkolás szar.

Itt a papír szerint az van, hogy vissza kell hívnod a burkolót és csinálja meg vagy megcsináltatod mással és benyújtod a számlát annak, aki Elba szta.

Egy a lényeg, igaza van a szomszédodnak, ez a te sarad, meg kell csináltatnod a sajátod is, meg az övét is.

2019. ápr. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!