Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » CSOK egy fiatal szemével?

CSOK egy fiatal szemével?

Figyelt kérdés

Üdvözlök mindenkit!


Nem politikai szemszögből szeretném megközelíteni a kérdést csupán a saját gondolataimat szeretném megosztani!


Egy 24 éves fiatalembere vagyok.A párommal gyermeket várunk.Mind a ketten több éve dolgozó személyek vagyunk.A párom 150-200 én 300 ezer forint felett keresek. Bérelt lakásban élünk és fogunk is egy darabig.


Nem is olyan régen volt a devizahiteles csőd ha lehet így mondani de most újra rengeted ember vesz fel hitelt 10-20 évre mert itt a CSOK is milyen hű de szuper!Őszintén nekem a gyomrom kifordul ettől.Szinte mindent az életünkben már irányítanak vagy irányítani akarnak de az,hogy én a gyermekem/gyermekeim születését szerződésbe foglaljam bele elképzelhetetlen és a lelkiismeretemmel összeférhetetlen.


Most,hogy az ingatlanárak az egekben a kevésbé tehetős fiataloknak vagy akit a szülők támogatni tudnak nem maradt más mint kivárni és albérletben élni.Van megtakarításunk 2-3 millió forint de nem szeretnénk másfélszeres áron saját lakást venni.Inkább kivárunk hátha pár év múlva picit jobb lesz a helyzet.Nyilván más országokhoz képest így is olcsóbbak az ingatlanok de ott az átlagbérek is jóval magasabbak.Én biztosan nem merném bevállalni,hogy az állammal ilyen szerződést kössek.Ha oda kerülünk,hogy saját ház/lakás csak fix törlesztős kölcsönt vennénk fel minél rövidebb futamidővel.


A tévében jól hangzik ,hogy ez a családok éve csak úgy érzem,hogy azt felejtik el mellé tenni azoké a családoké akik jól állnak anyagilag.3 gyermeket nyilván nem vállal be aki rossz körülmények között él.Ha lenne 3 gyermekünk és több megtakarításunk jobb fizetésünk akkor ez egy jó lehetőség lenne nekünk is de akinek ezek a feltételek nem adottak azok teljesen tehetetlenek.


Úgy érzem,hogy lesz ennek a CSOK-nak még böjtje .Nagyon rossz előérzetem van.Rengeteg hitel,új lakások,házak magas törlesztők netán utólagos feltételek.Nekem nem ér meg annyit jobb esetben pár millió forint,hogy a gyermekemre szerződjek anyagi okokból.Nyilván szerintem ahhoz képest jó helyzetben vagyunk és nem kell panaszkodjak mert másnak ennyi sincs.


Biztosan van jó oldala ennek az otthon teremtési programnak nem tagadom.De nekem nagy parasztvakításnak tűnik ez az egész a fiatalok kivándorlásának a megállítására. Szerintem sokan belebuknak majd.Ne így legyen de ez az előérzetem van.


Szeretném más emberek tapasztalataiból,véleményeiből is körbejárni ezt a témát!


2019. jún. 17. 12:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nektek van pár millátok eltéve, meg amúgy is, csak 24 vagy. Így lazán vagy, könnyen dühönghetsz állambácsin (ezt minden rosszindulat nélkül).

Én pl 29 vagyok, párom rég 30 felett. Egyszobás lakásban nyomorgunk albérletben, ahová nem lehet gyereket vállalni. Megtakarításunk nincs, mivel a mai árak mellett egyikőnk fizuja elmegy a kötelezőkre, a másikból élünk... és hiába kuporgatunk forintonként, pont elég, ha kell egy új ruha, egy új cipő (és elhiheted, mindent addig hordunk amíg lerohad...), vagy neadjisten elromlik valami, és oda minden. Úgy élünk, mint a nyugdíjasok, ha néhány havonta egyszer egy mozi össszejön, sokat mondok. Nem járunk étterembe, bulizni, akármi.

Nincs családi segítség, örökség, amire számítani lehet, csak beteg szülők, akik maguk is segítségre szorulnak.


Szarul hangzik és dühítő, hogy el kell adjam a méhem állambácsinak és átmegyek tenyészkancába. De szerinted nekünk milyen lehetőségünk van családalapításra önerőből? A garzon albérletbe kéne szülnöm, avagy anyám 30 nmes lakásába galériára? Vagy szabolcsi zsákfaluba anyósékhoz, ahol már párom testvére is gyerekestől él a szülők nyakán?

2019. jún. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem muszáj felvenni, csak erősen nyomatják. Meg kell várni míg elkezdenek belebukni és akkor lehet kapni olcsón házakat, mert gyorsan el kell adni, ha nem össze a megfelelő számú gyerek, vagy válnak.
2019. jún. 17. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A csok egy nagyon jó lehetőség azoknak, akik már 2-3 gyerekkel rendelkeznek. Valószínű mi is élnénk hasonló helyzetben a 10 milliós támogatással, hiszen nem muszáj felvenni a hitelt mellé.

Ez nem más, mint az állam mesterséges gazdaság pörgetése. Ahogy a kedvezményes hitelek is. A támogatásokat nem tudja máshogy kötni, mint gyerekhez, hiszen neki abból lenne haszna, semmi másból. Ha nem erre ad támogatást, akkor mire adjon, ami nem érinti a teljes társadalmat, tehát nem kell irgalmatlan pénzeket rááldozni és még némi hasznot is hoz az államnak?

Az a helyzet viszont, hogy az ember a maga sorsa kovácsa. Én aláírom, hogy nincs ma könnyű dolga egy fiatalnak, akit nem tudnak támogatni, de attól, hogy tele sírunk netes fórumokat azzal, hogy "de rossz nekem", nem lesz jobb. Vannak helyzetek amikor mérlegelni kell és ha úgy adódik, akkor lépni, menni, elköltözni, helyezkedni. Tanulni sem késő soha. Rengeteg a hiányszakma, ha férfi lennék, simán megkeresném a mérnök fizetésem háromszorosát már egy hónapban.

2019. jún. 18. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Erre gondoltam,hogy biztosan van az az élethelyzet amikor ezt az opciót kell választani de én azzal nem értek egyet aki kifejezetten a pénz miatt akar gyereket.Tervezitek,szeretnétek és így jó ez a lehetőség ezzel nincs is semmi gond.


Nem tudom,hogy rám gondoltál-e de nem panaszkodom és írom tele a fórumokat.Sokat dolgoztam és tettem érte,hogy ilyen pozícióba kerüljek ennyi idősen pár éves munkaviszony alatt.Jelenleg is képzem magam de ezekről egy szót sem szóltam sőt írtam is,hogy nem panaszkodom mert nem vagyunk rossz helyzetben. :) Más emberek személyes tapasztalataira lettem volna kíváncsi akik élnek ezzel a lehetőséggel

2019. jún. 18. 09:45
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon kevesen vállalnak csak a CSOK miatt gyermeket. Aki megteheti, hogy a feltételeknek megfelelő újépítésű ingatlant vegyen (hiszen ezért jár a legtöbb támogatás ugye), az értelmes annyira, hogy felméri semmi sincs ingyen. Azt a három gyereket is fel kell nevelni valamiből, ami ma még egy jól kereső párosnak sem biztos, hogy normális körülmények között megy, pláne nem egy életre eladósítva magukat. Persze nélkülözve, filléreket jobbra-balra csoportosítva lehet, de nem azért tanul és dolgozik annyit az ember, hogy hó végére felkopjon az álla a tök jó fizetése mellett is. Nem vagyok gyerekellenes, de valljuk be, amit CSOK címszóval adnak, az azért a három gyermek költségeihez képest (csak 18 éves koráig és akkor nem akart egyetemre menni) nevetséges.

Én inkább azt látom, hogy azok veszik fel, ahol már megvan a három gyerek, vagy ahol tervben van a harmadik egyébként is. Használt lakásra meglévő gyerekeknél mégtöbbet. Én még nem láttam olyan fiatalt, aki élt volna az újépítésű ingatlanra felvehető 10+10-zel. A problémát inkább abban látom, hogy nagy családosok vállalják túl magukat. Volt egy 8 milliós deviza hitele, amit már nem tudott fizetni, de azért most felvesz 10 millió CSOK kedvezményes hitelt, meg még 9 piacit, hogy megtudjon venni egy újépítésűt. A buta ember nem tanul a saját kárán sem...


Sokkal jobb próbálkozásnak tartom már egyébként a hamarosan érkező 10 milliós friss házas hitelt. Szabad felhasználású, én döntöm el mire van szükségem, mire költöm és nincs kötelezően előírva, hogy márpedig gyereked kell, hogy szülessen. Ellenben támogat, ha még is. Támogató támogatás és nem olyan erősen szankcionáló. Teljesen más érzetre is, de majd meglátjuk, ha kijönnek a részletek.

Ezen felül szerintem még az anyák otthoni gyermekellátási támogatásával kéne kicsit foglalkozni, hogy egy jól kereső nő ne érezze azt, hogy sz*r világ jön, amiért egyel többen lesznek, de jelentősen megcsappan a családi kassza.

A csedem, gyedem többszörösét simán kifizetem szja-ban az évek alatt, igazán nem kéne maximumhoz kötni ezen támogatásokat, szerintem. Ezen felül jobban kéne támogatni a kismamák munkába való visszaintegrálását. Nem azzal, hogy többé egy fillért nem kap, amíg otthon van a gyerekkel, hanem azzal, hogy nem küldenek el zsigerből, ha megtudják kisgyereked van. Vagy azzal, hogy több családbarát munkahelyet hoznak létre, ahol alap lehetőség ugyanaz, ami nyugaton már megvan. Egy anya miért ne tölthetne egy órát a gyermekével ebédidő táján, ha a bölcsi az irodaház aljában van? (Ja, mert itt bölcsi sincs igazán, nem hogy az irodaházunk aljában... :))

2019. jún. 18. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
5: utolsó bekezdésed nagyon adom! Ezekkel lehet motiválni egy párt, hogy vállaljanak!
2019. jún. 18. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Sztem felejtős, egy újépítésű 30mnel kezdődik de inkabb 40.. a hitel(piaci) 6e/misi/ho a törlesztő.. akik belevágnak (ismeretségi kor) 25 Misi körül vesznek fel.. lehet matekozni. En csak amulok, h mennyire kalandvagyoak az emberek.. jah ezt a viselkedest nem igy hivjak..sztem nezz egy regit kisebb(de normalis) faluban es jozan paraszti esszel kezdd el felújítani. (Bocs telefonról irok)
2019. jún. 18. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!