Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Passzív ház kialakítása, házi...

Passzív ház kialakítása, házi készítésű "légkondival", direkt hideg levegő befújással. Légtechnika szakértők válaszait várom?

Figyelt kérdés

Adott egy 2 szintes családi ház + alatta pince (vagyis 3 szint)

Az alsó szint 60cm-es mészkő falazat, elég hűvös, viszont a felső szint 35cm-es porotherm tégla, jelenleg még szigeteletlen fal. Nyári nagy melegben a tetőtérben akár 30-32 fok is van sajnos.

Tető szigetelt, ill a 3 db tetőtéri ablak is árnyékolókkal ellátva.


Mindenképpen szeretném a tetőteret klimatizálni, viszont erősen környezettudatos lévén, semmiképpen nem szeretnék X KW-os elektromos klímát.

Helyette azt találtam ki, hogy egy csőrendszeren keresztül direktben felvezetném a pincében stabilan (télen-nyáron) 12-13C fokos levegőt.

Pince falazata 2 db talajszintre felvezető ferde szellőzőjárattal ellátva, tehát a légutánpótlás biztosított.


Ennek legjobb megoldására keresek tippeket, ill. nagy félelmem, hogy a pince páradús levegője esetleg penészedést okoz a odafent.

További kérdésem, hogy kell -e / érdemes -e valamiféle szűrőket beépítenem a rendszerbe, amik mikrobiológiailag szűrik a levegőt, így megakadályozva a gombák, baktériumok feljutását.


Pincém tök üres, tiszta, nem fáskamrának vagy zöldségtárolónak használom, (akár lakótér is lehetne) levegő nem büdös, nem dohos odalent, csak párás/nyirkos.


Klimatizálandó terület odafent: kb 35-40nm (80-90 légköbméter) (2db hálószoba)

Pince területe: kb 40-45nm (120 légköbméter)


Ezen adatok ismeretében kérnék tippeket, tanácsokat, lehetőleg szakértőktől...


Előre is köszönöm.



2016. jún. 29. 16:20
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
"Légtechnika szakértők válaszait várom" Kac-kac!
2016. jún. 29. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Szerintem egy épületgépésszel beszélgessél, levegős talajkollektor ügyben.
2016. jún. 29. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Milyen csőrendszerre gondoltál? Hol vezetnéd? Vagy a födémet kell átfúrnod vagy a falon kívül viszed.

A levegőt csak felfele vinnéd? A páradús levegő felmelegszik, a relatív páratartalma lecsökken, így szerintem penészedés nem várható.

Viszont, ha kintről kapja a friss levegőt a pince, az nem fog tudni lehűlni és egy idő után egyre melegebb levegőt juttatsz majd fel. Ez a megoldás szerintem így nem fog működni.

2016. jún. 29. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Az a baj ezzel, hogy a pincéből elszívott hűvös levegő helyére bejön a kinti meleg levegő sokkal magasabb abszolút páratartalommal. Először nyirkos lesz a pince, később átmelegszik.

Piti Kw hűtés rövid ideig, drágán és persze a ventilátor ami ezt keringeti nem egy wc venti lesz, az szintén fogyaszt.

Hallottam olyantól aki kipróbálta, nem volt rá büszke.

Jó gondolat, de sajnos nem működik.

Esetleg a kútvíz - fancoil kombó?

2016. jún. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Flexibilis légkondi csövön vinném (dupla rétegű, 2 réteg között küzetgyapot hőszigetelés)

Födémet fúrok (amúgy is kell puffertartály miatt)

100-110-es csőre gondoltam, abba való venti nem eszik sokat.


Pince légköbmétere több, mint a hűtendő légköbméter és nyilván nem menne egész nap a cucc, csak hétköznap du. amikor otthon vagyunk.


Vagyis a pincének van kb 16-18 órája visszahülni.

Nagyon mély (több, mint 4 méter) a pince és nagyon nehezen melegszik fel.

Pár hónapja (még tavasszal) tartottam ott egy kisebb bulit és előtt majdnem 20 órán keresztül kellett főtenem szieszta gázkályhával + elektromos konvektorral, hogy a 12 fokról feltornásszam 18-19-re.

Majd a buli után, főtés nélkül, kb 3-4 óra alatt vissza is hült.


Emiatt nem aggódom.

A pára és a bacik miatt annál inkább.

2016. jún. 30. 08:44
 6/18 anonim ***** válasza:

Akkor javaslom nézz utána a levegős hőcserélőnek. Ez általában úgy működik, hogy a lakásba beszívott (hidegebb) levegőt melegíti fel a kifújt (melegebb) levegő hőenergiájával.

Nálad úgy lehetne megoldani, hogy fenti levegőt átnyomod a hőcserélőn, az visszamegy a fenti szintre, közben átadja a pincéből beszívott és oda visszafújt levegőnek az energiáját, vagyis lehűl. A pince és a fenti szint levegője nem keveredik. Az persze egy másik kérdés, hogy egy ilyen berendezés mibe kerül.

2016. jún. 30. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Pont ez a bajom, hogy nem akarok drága és elektromos árammal működő hőcserélőt vagy bármilyen egyéb berendezést használni !


Mindössze 2 hálószobát szeretnék lehűteni vele.

nem akarok nagy befektetést. Födémet meg amúgy is fúrnom kell egy puffertartály beépítése miatt.

Egy füst alatt akkor feljöhetne ez a cső is, ami szállítaná a hideg levegőt.



Pára ill. baktérium/gombák feljutásának megakadályozására várnék tippeket, javaslatokat...

2016. jún. 30. 13:26
 8/18 anonim ***** válasza:
Látszik, hogy fogalmad nincs, hogy mi az a hőcserélő. Inkább utána kellett volna nézned. Sok sikert a tákoláshoz.
2016. jún. 30. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Ezt a tervet nem szabad megvalósítani. Ha megcsinálod, azt fogod tapasztalni, hogy 10-12 percig működik, és kész...


[ A hőcserélő egy olyan eszköz, ahol kis térfogatban is óriási felületeket képeznek ki, és a bensőséges hőátadást még az is segíti, hogy az áramló közeget turbulenciára, örvénylésre kényszerítik. A te pincéd ezzel szemben nagy térfogatú és ehhez képest nagyon kis felületű - szóval nem az a tipikus hőcserélő. És benne a légáramlás is lamináris lenne, nem turbulens.

Ahhoz, hogy a fenti 32 fokos teret rendesen lehűthesd a 15-20 fokos fent kilépő levegővel, ahhoz legalább az óránkénti 5-szörös légcsere meg kéne legyen.

Ez azt jelenti, hogy jó esetben 10-12 perc alatt kiszippantod a pincéből a hideg levegőt - és eddig működött a rendszer. A falak a pincében nem képesek a beáramló levegőt lehűteni, mert nincs kényszer, ami a fal mellé vinné a meleg levegőt, hogy lehűljön. Utána már a beáramló kinti meleg levegőt fogod a rendszeredbe táplálni...]

2016. jún. 30. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszi a pozitív, támogató válaszokat.

A többiek meg fogalmam sincs miért trollkodnak.


Képzeld, tudom, mi az a hőcserélő.

Jóideje olvasgatok, keresgetek, de mindig oda jutok ki, hogy túl drága az eszköz, majd annak az üzemeltetése nagyon energiaigényes.


A turbulenciát valóban nem tudom megoldani a pincében, de a 2 hosszanti falon lévő szellőző, ami talajszintről szívná be a kinti levegőt, pont a legtávolabbi pontokon van a tervezendő csőtől, ami a pince sarkában, aljzatszintről szívná fel a levegőt.

Vagyis a kintről beáramló levegőnek mindenképpen végig kell haladnia a falak mentén hosszában is, ill. lefelé is, hiszen amikor beérkezik, akkor a pince falának felső részén (majdnem a födémnél) jut be a pincébe.

meleg levegő ugye felül helyezkedik el. Felszívni viszont a túlsó oldalon aljzatszintről szívnám.


Ráadásul nem 15-20 fokos a levegő, hanem 12 !!!



Teszt jelleggel biztosan meg fogom valósítani, hiszen a kivitelezése alig kerül valamibe.


Arra mondjon már valaki, valamit, hogy hogyan lehet kiszűrni a levegőből a bacikat, gombákat, nedvességet ?


Létezik erre valamilyen szűrő, amit beépítek a csőbe és végzi a dolgát ?

Természetesen ezt is kerestem, de sajnos nem találtam ilyet.


Hol, hogyan keressem ?

2016. jún. 30. 15:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!