Passzív ház kialakítása, házi készítésű "légkondival", direkt hideg levegő befújással. Légtechnika szakértők válaszait várom?
Adott egy 2 szintes családi ház + alatta pince (vagyis 3 szint)
Az alsó szint 60cm-es mészkő falazat, elég hűvös, viszont a felső szint 35cm-es porotherm tégla, jelenleg még szigeteletlen fal. Nyári nagy melegben a tetőtérben akár 30-32 fok is van sajnos.
Tető szigetelt, ill a 3 db tetőtéri ablak is árnyékolókkal ellátva.
Mindenképpen szeretném a tetőteret klimatizálni, viszont erősen környezettudatos lévén, semmiképpen nem szeretnék X KW-os elektromos klímát.
Helyette azt találtam ki, hogy egy csőrendszeren keresztül direktben felvezetném a pincében stabilan (télen-nyáron) 12-13C fokos levegőt.
Pince falazata 2 db talajszintre felvezető ferde szellőzőjárattal ellátva, tehát a légutánpótlás biztosított.
Ennek legjobb megoldására keresek tippeket, ill. nagy félelmem, hogy a pince páradús levegője esetleg penészedést okoz a odafent.
További kérdésem, hogy kell -e / érdemes -e valamiféle szűrőket beépítenem a rendszerbe, amik mikrobiológiailag szűrik a levegőt, így megakadályozva a gombák, baktériumok feljutását.
Pincém tök üres, tiszta, nem fáskamrának vagy zöldségtárolónak használom, (akár lakótér is lehetne) levegő nem büdös, nem dohos odalent, csak párás/nyirkos.
Klimatizálandó terület odafent: kb 35-40nm (80-90 légköbméter) (2db hálószoba)
Pince területe: kb 40-45nm (120 légköbméter)
Ezen adatok ismeretében kérnék tippeket, tanácsokat, lehetőleg szakértőktől...
Előre is köszönöm.
"Ráadásul nem 15-20 fokos a levegő, hanem 12 !!! "
15-20 fokos a fent kilépő levegőd lesz - de ezt így is írtam.
A lent 12 fokos levegőt egy csőventilátorral próbálod feljuttatni, aminek a motorját nyilván a rajta átáramló levegő is hűti. Attól függ milyen szűrőt, szűrőket fogsz beépíteni a csőbe - annak az üres csőhöz képest viszonylag nagy a légellenállása - így ennek a ventilátornak jelentős, több száz wattos teljesítménye kell legyen. Külöben a lenti hideg levegő nem mászik fel a tetőtérbe a szűrőkön keresztül magától...
Ennek a teljesítménynek egy része hőveszteség, ami a levegődet fűti. Nyilván igyekszel hőszigetelést rakni a csőre, de a csőfalon keresztül is éri hőterhelés a lent még 12 fokos levegőt.
Emiatt írtam, hogy fent a kilépési ponton 15-20 fokos levegőd lesz.
A lényeget már leírták. Bár írod, hogy mindenképp megcsinálod.
Sok sikert, biztos szuper lesz és gazdaságos, energiatudatos, green.
Nagy érdeklődéssel követem a kérdést és a kommenteket.
Mosolyogtató, hogy a kérdés kiírásakor még "erősen környezettudatos" kérdező rögtön a második kommentjében színt vall: "Pont ez a bajom, hogy nem akarok drága és elektromos árammal működő hőcserélőt vagy bármilyen egyéb berendezést használni!" Magyarán sem a berendezésre, de még az áramra sem akar költeni. Szóval már itt nem lehet tudni, hogy áramfelvétel nélkül mi fogja a köztudottan lefelé törekvő hideg levegőt felhordani a tetőtérbe?!
A 9-es válaszoló nagyon korrekt és szájbarágósan elmagyarázott elméletével sem ért egyet, a kéredező jobban tudja, mi az a hőcserélő, mint a kommentjéből láthatóan képben lévő hozzáértő.
Az egészet a baktériumoktól való félelem elleni megoldás koronázza meg. Ne égjen UV, ne fogyasszon áramot, ne igényeljen drága vegyszereket a karbantartása, (sőt talán még a légáramot se fogja vissza) csak legyen beépíthető a csőbe "és tegye a dolgát".
Kacagtató a naivitás és a hozzánemértés...
Köszi a hozzászólást te okostóni.
Nem arról van szó, hogy áram felhasználás nélkül szeretném megoldani. Nyilvánvalóan ez nem lehetséges. Mindössze nem akarok óránként több KW-ot megzabáló eszközt működtetni.
Képzeld egy pár 100wattos venti feltolja a szükséges levegőmennyiséget a tetőtérbe. (de jöhetsz tekerni a biciklit és akkor nem kell hozzá elektromos áram sem)
Bacik ellen légszűrős megoldás lesz, már találtam is megfelelőt.
Pára ellen pedig páramentesítő ejtőcsapda. Néha kiürítem a felgyülemlő vizet, oszt jónapot.
Lehet ezt kis energiaráfordítással, környezettudatosan is.
De te csak fröcsköld mindenre az energiát. Bravo !
Azért tart itt ez a világ, mert túl sok hozzád hasonló apatikus, önző, ökör lakja.
Remélem egész nap megy a légkondi nálad, hogy amikor belépsz a házba, már akkor 22 fok legyen.
Az picit se zavarjon, hogy ezért valahol olajat vagy gázt égetnek, hogy neked legyen áramod.
Na, ha bacik ellen légszűrős megoldás lesz, akkor egyből megötszörözheted a pár száz vattos ventillátorodat, mert egy olyan szűrőnek, ami sterilre szűri a levegőt olyan kicsi a pórusmérete, hogy iszonyú nagy a légellenállása. Bőven túl vagy az egy kilowatton.
Pár hét múlva meg keresed az okát, hogy mitől ilyen rettentő büdös a tetőtérbe befújt levegő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!