Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Van értelme kivárni az ingatla...

Van értelme kivárni az ingatlan piacon? Olcsóbb lesz később házat venni?

Figyelt kérdés

Van x millió forintom ingatlan vásárlási célra,amit megyeszékhelyen tennék meg.

Van értelme várnom, hogy hátha alacsonyabbak lesznek az árak?

Maximum 5 évet tudnék várni a vásárlással, de persze az lenne a legjobb, ha már holnap venném. Mi lesz a helyzet az árakkal a következő 5 évben?

Sajnos nem értek a pénzügyekhez, közgazdaságtanhoz, politikához stb.


2019. nov. 26. 14:00
1 2 3 4
 11/38 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


3# és 10# teljes mértékben egyetértek veletek. A házasságok fele így is válással végződik és nagyon gyakran a gyerek születése után jön el ez a pillanat. Sokan felvették 3 gyerekre a hitelt és a támogatást, úgy, hogy még egy gyerekük sincs. Honnan tudják előre, hogy lesz 3? Honnan tudja előre az anya, hogy hogy fogja megélni a szülést? És a kapcsolatuk hogy fog változni.

Én is azt látom a környezetemben, amit írtatok. Elhagyja magát a nő, elege lesz az egészből. A pasira meg egyre nagyobb teher helyeződik, egyedül kell eltartania az egész családot és nyögni a hitelt. Muszáj tűrnie a szar munkahelyen is. Ha hazamegy, ott is könnyen kipattan a vita.

Hát nem egy túl jó garancia ez a hosszú házasságra.. Ha meg vàlnak, a nő hogy megy vissza dolgozni 2-3 kisgyerekkel és x év kiesett munka után?

Nagyon nehéz ez az egész téma, semmiképp sem akart jót ezzel a magyaroknak a kormány szerintem. A babavárót is érdekesnek tartom, hogy BÁRMIRE köthetik, miközben tavaly a lakástakarèkok után járó állami támogatásokat azért vonták meg, mert sokan urizáltak belőle és szaunára költötték meg mit tudom én. És az csak évi ~70k állami pénz volt, ez meg több millió kamattámogatás (és hitel elengedés, 2. és 3. gyerek esetén).


De kérdés, hogy mire ezek a családok kénytelenek lesznek eladni, kiszállni, addigra mennyi idő telik el.


Én jelenleg albérletben vagyok, de elég kedvező, évi szinten fél milliába fáj nekem. Azaz, ha 5 évig itt maradnék, akkor 2,5 millióval lennék rövidebb. Nyilván úgy lenne értelme maradnom, ha 5 évvel később ennél többet tudnék spórolni a vásárlással.

Mert hát csak kényelmesebb lenne a sajátomban élni és egyedül (most lakótársaim vannak).


Lenne pénzem hitel nélkül egy kb egy szobás, felújítandó lakásra.

De megmondom őszintén, attól félek, hogy nagyon le fognak menni az árak és a pénzemből mondjuk 5 év múlva kitelne egy 3 szobás, jobb állapotú is.

Kb élethosszra vásárolnék, nem szeretnék utána költözködni.

Gondoltam hitelre, de elég sokat kéne felvennem, igazából kedvezőbb nekem az albit fizetni most, mint egy nagy összegű hitelt.

Ha már veszek, hitel mentesen szeretnék. Tudom hogy ez nagy elvárás a mai árak mellett, úgy, hogy nem akarok parancsra szülni még egy magyart. De hát ez van.

Lehet, hogy 1-2 évet várok még és ha nincs változás, akkor veszem amire futja.

De úgy szeretnék jól járni, mint akik 6-7 éve vettek.

2019. nov. 29. 06:33
 12/38 anonim ***** válasza:

Nem akarlak elkeseríteni, de legjobb esetben is a régi építési házak ara fog lejjebb menni talán. De ezeknél úgy ,ha már régóta árulják és senkinek sem kell. Ilyenkor nagyon sokat lehet pofátlanul alkudni, amivel el lehet érni a reális árát. Az új építési házak/lakások, amik az utóbbi 4 évben épültek biztosan nem lesznek olcsóbbak, mert senik sem akar eladni egy ingatlant kevesebbért mint amennyiért megépíttette. És sajnos ezekre nagyon is érvényes a túlárazott bekerülési költség fűtéskész állapotban, majd még jó sokat elköltenek rá mire beköltöznek. És így egy "ikerház" (1 telken 2 ház közös fal nélkül) 95 m2 átlagba felénk min 35 millióba voltak tavaj, de jövőre még az áfával emelkedik az áruk. Azaz 2020-ban a 2019-es ház már inkább 40 millióba kerül. Ami vicces mert 6 éve munkatársam nettó 120 m-est építettett kivitelezővel kulcsrakészen 19 millióért, bútorok nélkül!


Kivétel majd akad, ha valki megszorul és inkább nyomott áron jóval ár alatt eladják, mielőtt árvereznék. De ez ritka és gyorsan lecsapnakrá. Viszont ehhez min 40-50% önerő szükséges.

2019. nov. 29. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:

12 kiegészítés:

"Kivétel majd akad, ha valki megszorul és inkább nyomott áron jóval ár alatt eladják, mielőtt árvereznék. De ez ritka és gyorsan lecsapnakrá. Viszont ehhez min 40-50% önerő szükséges."


Ezeket a házakat csak úgy lehet megvenni, ha a meglévő hiteltartozást kp-ban kifizeti valaki foglaló címén, a bank csak ezután fog az új vevőnek hitelt adni a fennmaradó részhez. Amivel már nem igen lesz probléma.

2019. nov. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:

Hasonlóan gondolom, ahogy az utolsó hsz.. Annyi különbséggel, hogy szerintem kb. a két évvel ez előtti árak jönnek vissza a közeli jövőben.

Most túl nagy szerepe van az árképzésben a lokációnak vidéken. A jövőben inkább az állapot lesz az, ami meghatározza az árat, mint a lokáció.

A vidéki felújítási áfa visszaigénylés igazából nem fogja megrengetni a házak árait, inkább olyan üzenete van, hogy kifogyott a szufla: egyfajta vállveregetés értéke van.

Inkább csökkenni fognak az árak, mint stagnálni, nőni pedig semmiképpen. Nyilván, amikor megindul a szezon, az ingatlanos cégek elkezdik fosni a cikkeket, játszanak a számokkal, de a végén úgyis látni fogjuk, hogy a túlárazás után jön a maci.

2019. nov. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 Barnabas333 ***** válasza:
Egy ingatlanos szerint 2 év múlva lesz valamennyi esés, addig meg stagnálás, nem tudom mennyit akarsz várni. Mi már 3 éve akarunk nagyobb ingatlant venni, ez alatt az enyém értéke is majdnem a duplája lett, nagyon durva...
2019. nov. 29. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen megválaszoltad a kérdésed.

Azt írod, élethosszra vásárolnál. Egy életre nem elég az egy szoba, amit most meg tudnál venni.

Egyszer majd lesz párod, gyereked vagy gyerekeid.

Vagy muszáj lesz költöznöd, vagy most nem muszáj beleugranod.

Fiatalon még buli együtt élni másokkal. Élj.

Majd veszel máskor, ha most nem sürgős. Nagyon kedvező az albérleted.

Csak ne herdáld el a pénzed!


Ha az elméletem beigazolódik, amivel itt többen egyet értettetek, akkor bizony nem csak a régi házak lesznek olcsóbbak. Vagyis senki sem tudja a pontos árakat, de 10 év múlva rengeteg eladó ingatlan lesz. Azok akkor lesznek 10 évesek, hiszen most új építésűek. A hitel miatt kell majd eladni. Persze először majd úgy próbálják, hogy ne jöjjenek ki rosszul belőle, de biztosra veszem, hogy nagy lesz a kínálat, és emiatt muszáj majd versengeniük egymással. Túl sokat nem kérhetnek majd, mert lesz sok "ellenfél", aki kicsit olcsóbban adja.

És egyetértettünk abban, hogy miért lesznek sokan. Sürgős lesz a válás, a vagyonmegosztás. Talán a válás sok esetben meg is lesz addigra, azzal nem muszáj várni. Vaaagy... várjunk csak? Nem úgy van, hogy válás esetén bukják a hitelt? Mintha szó lett volna ilyesmiről. Akkor bizony a sok válás is épp 10 év múlva lesz esedékes. Előbb megpróbálják eladni a házat.

Ismerek olyat is, aki már most vállalkozó, és feketén dolgozik otthon, eleve úgy építették az új házat, hogy az utcáról kis üzlethelyiség legyen. És azért feketézik, mert 10 évig üzleti tevékenységet sem lehet végezni a CSOK-os házakban.


Egyébként egy kis kiegészítés: lehet, hogy nem 10 év, hanem 8. Mert ez a valaki, akit most írtam, már 2 éve ott lakik. Nem tudom pontosan, mikor vezették be ezt a CSOK-ot. De nem mindenki tudott egyből beleugrani, meg a házak sem lettek kész egyből. Nem tudom, honnan indul a 10 év, a hitel felvételétől, vagy az elkészült ház használatbavételi engedély-időpontjától.

2019. nov. 29. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:

A régi házak nagy része egyáltalán nem lesz olcsóbb, mert azok még jól vannak megépítve.

Viszont az eladásra (szarul) épített újak nagy része addigra már olyan állapotban lesz, hogy mindenki menekülni fog ezektől.


(A környékünkön sok ilyen épült amiből kispórolták az anyagot meg a szakértelmet.)

2019. nov. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
17: Hogy lehet laikusként megállapítani, hogy rosszul építenek egy társasházat?
2019. nov. 30. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:

Bár nem tőlem kérdezed, de én írtam erről, csak nem biztos, hogy ennél a kérdésnél.

A párom villanyszerelő, és többször hívták az utóbbi 1-2 évben frissen átadott társasházi lakásokba. Átalakítani, javítani. Azt mondja, ha nem látja, el sem hiszi, hogy milyen munkát adnak ki a kezükből egyesek, azok tuti nem szakemberek. Kókány munka.

Akinek van ismerőse, rokona az építőiparban, az tudja, hogy nincs ennyi szakember jelenleg itthon, amennyi lakást átadnak. Szóval a szakmunkát is segédek végzik, jó esetben felügyelettel, rosszabb esetben anélkül. Gyorsan kell csinálni, határidőre, mert menni kell a következőt csinálni. Nincs idő, így meg nem lehet minőségi munkát végezni, főleg ha valakinek nem ez a szakmája.

Ez mondjuk villanyszerelésnél elég veszélyes. A gázba bele sem akarok gondolni.

A falak nem tudnak rendesen kiszáradni, mert nincs rá idő.

Lehetne még sorolni a példákat, csak minek...

Az a baj ezekkel a házakkal, hogy most nagyon szépek, de nézzük meg majd 5 év múlva. Valószínüleg sokkal több hibájuk lesz, mint ami egy 5 éves háznál indokolt lenne. Gyorsan elő fognak jönni az olyan problémák, amiknek csak 20 év után kéne megjelenniük.

Azt nem mondom, hogy minden egyes lakás ilyen, de szerintem nem túlzok, ha 80%-ról ez mondom. Mindenhol azt hallani, hogy nincs szakember, ezt biztos te is tapasztalod. És fura módon még soha nem épült ennyi lakás az elmúlt 30-40 évben itthon, csak most.

Akkor gondolom felfedezed az ellentmondást: ki csinálja meg ezt a sok lakást, ha nincs hozzá ember?

2019. nov. 30. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:

18: Voltam olyan 100m feletti új építésű budai lakásban, amit az átadást követően fél év után sem sikerült teljesen lakhatóvá tenni. A kivitelezés nagyjából katasztrófális...

Láttam olyan ikerházat, melynek az átadása 3 évet (!) csúszott.

Mindenesetre figyeld a hirdetéseket, ha az adott megyeszékhelyen egyre több olyan ház lesz eladó, amely neked is megfelel, akkor nyert ügyed van, valószínűleg előbb-utóbb csökkenni fognak az árak.

2019. dec. 1. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!