Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogyan tudnám eladni az...

Hogyan tudnám eladni az osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlanunkon lévő házrészemet a legjobb áron?

Figyelt kérdés

Nehéz egy mondatba besüríteni a kérdésemet, a részletek a következő:


Egy osztatlan közös tulajdonban lévő telken lévő háznak a fele az enyém a másik fele a telek másik tulajdonosé. (tehát nem csak az ingatlan közös hanem a ház is, így örököltem ezt anno.)


A másik tulajdonos, akinek jóval nagyobb hányada az övé, a napokban megkért, hogy adjam el neki a mi részünket a háznak, mert azt ő leakarja bontani (az egész házat) és egy társasházat akar a helyére építeni.


És állítólag addig nem építhet a telekre társasházat (mint ingatlanra) amíg áll egy ház rajta mert addig az ingatlan csak mint ház udvara létezik.


Nekem nem állt szándékomban eladni a házrészemet illetve az ingatlanrészemet ebben az évben, de felmérgesíteni sem akarom a telekszomszédom. (a mi házrészünk üresen áll, nem lakott.)


Tehát azt szeretném megtudni, hogy mi módon hirdessem meg az én részemet, hogy azután azzal az ajánlattal menjek hozzá mint osztatlan közös tulajdonos, hogy annyiért megveszi-e?


Vagy talán ilyen speciális esetekben nem is szoktak hirdetni csak megegyezni?


Az ingatlan egyébként nagyon jó helyen van, ráadásul a szomszéd helyrajzi számú ingatlanból is tartozik hozzá pár száz m2.


A lényeg az, hogyha egy mód van rá, fair akarok lenni, nem akarok se szemét lenni de azt sem akarom, hogy átverjék a bucimat. (a másik tulajdonos már gyakorlott ingatlan vevő-eladó.)


A kérdésemből nyilvánvalóan kisüt, hogy nem gyakran adok-veszek ingatlant, tulajdonképpen ez a legelső az életemben és már 60-on túl vagyok. :)



2021. márc. 28. 21:52
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Hiába hirdeted, nem lesz rá komoly érdeklődő, de leginkább semilyen, szóval inkább értékbecslőt hívj. Vagy esetleg szállj be vele a társasházba.
2021. márc. 28. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ki akar majd használni, pedig te vagy nyerő pozícióban, kb bármilyen pofátlan összeget kérhetsz most. Én felbecsültetném a teljes ingatlant és minimum a fele értékét kérném tőle, hiába kisebb rész a tied mozdulni nem tud nélküled. Igazából ha bontandó a ház akkor a telek ár lesz a mérvadó lényegében annak a 75%-át biztos vagyok benne, hogy kifizené neked.
2021. márc. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Én is hivnék értrlbecslőt, 30-40 ezer forintért csinál egy hivalatos becslést, ez alapján már be lehet lőni egy korrekt árat.

Egyébkent ha osztatlan közös, akkor neki elővásárlási joga van.

Hirdetni nem kell, kivéve ha nem neki szeretné eladni, viszont az elővásárlási joga miatt a kialkudott áron ő vásárolhatja meg, kivéve ha lemond ezen jogáról.

2021. márc. 29. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

Úgy tegyél, ahogyan a #3 javasolja.

Ha a társtulajdonos egyúttal ingatlanos is, akkor tudja az ottani árakat. Kérj tőle ajánlatot, aztán vagy elegendőnek találod, vagy kérsz még ráadást. Végül megegyeztek.

Úgy tudom, hogy megegyezés híján ő az eladást bíróságilag is kikényszerítheti, mert értéknövelő tervei vannak. A bíróság hivatalos becsüst nevez ki és azon az áron leszel köteles eladni.

2021. márc. 29. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

1-es válaszoló: beszállni a társasházba, vagyis megvenni az egyik lakást, valóban jó ötlet, csak az én esetemben azért nem mert már tudom, hogy ki fogja megvenni az egyik lakást és azzal a személlyel én tutti, hogy nem szeretnék egy társasházban élni, illetve valaha is találkozni vagy beszélni vele. De köszönöm a tanácsot.


2-es válaszoló: csak a példa kedvéért, az én telekrészem csak 1/5-e az egésznek, 3300 m2-ből csak 660 m2 az enyém. (a ház fele viszont az enyém, konkrétan a bal oldala az enyém, a jobb a másik tulajé, 65 m2 + 65 m2)

Az ingatlan.com-on a környékre 80000 Ft/m2 ingatlanárat ír, ezen számok alapján az egész telek ér 264 mill. Ft-ot, az én részem pedig 53 milliót.

Ilyen babafekvés mellett is hasonló arányokat javasolnál?


3. válaszoló: Én szerintem is a másik tulaj fogja megvenni, hirdetni csak azért gondoltam, hogy ne rám legyen mérges ha az őáltal gondolt összegnél többet kérek, hanem a kereslet-kínálat alapján jelentkező esetleges potenciális vásárlóra :) persze ez alatt azt értem, hogy a kereslet kínálatra haragudjon inkább mint rám. De az sem kizárt, hogy ebben az őrült világban ahol annyi embernek van annyi pénze, hogy lehet, hogy lenne olyan is aki kapva kapna az alkalmon azon, hogy két db. több ezer m2-es ingatlanba is betehetné a lábát egy ilyen olcsó "belépőjeggyel" jövőbeni elővásárlási jogok reményében. Persze lehet, hogy csak túl gazdag a fantáziám. :)

2021. márc. 29. 10:48
 6/13 anonim ***** válasza:
63%
Szep is lenne ha kikenyszerithetne az eladast, hulyesegeket ne irjunk mar.
2021. márc. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
#4: a bírósági verzióról én is olvastam néhány évvel ezelőtt és nem lakott házrész esetén ennek veszélye valós. De akkor a szokásos meghirdetés-kereslet-kínálat felmérése ebben az esetben nem legit vagy reális? (persze azután, hogy a társtulajjal közöltem az árat amit én gondolok, és ő azt sokallta.)
2021. márc. 29. 11:38
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha sokallja az árat, természetesen meghirdetheted, hamar ki fog derülni, megadnák e érte az általad becsült árat vagy sem.

Ha a vevőddel megegyeztek az árban, a 2. tulajodnossal közölnöd kell ezt irásban, mivel elővásárlási joga van. Ha annyiért ő is megvenné, neki kell eladnod. Ha annyiért nem kell neki,irásban le kell mondania a vételről.

Ez a nyilatkozat mindenképpen kell az adásvételihez, ügyvéd kérni fogja.

2021. márc. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#8: Köszönöm a válaszod, ennyi infóval már sokkal jobban értem, hogy mik a lehetőségeim.


Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszait és az időt amit rászántak.

2021. márc. 29. 14:04
 10/13 anonim ***** válasza:
71%

Válaszom a kérdezőnek #7 alatt:

A társad megtette az első, korrekt lépést: meg akarja venni a részedet.

Te vagy beleegyezel, vagy nem. Ha beleegyezel, már csak az ár kérdéses. Erről is írtál fentebb, tehát lesz egy javaslatod a vételárat tekintve. Ha ő beleegyezik, nincs probléma. Ha sokallja, akkor jön az alku.

Ha nem tudtok megegyezni, akkor ő vagy belenyugszik (aligha), hogy nem eladó és dugába dőlne a terve, hogy értéket növelne a telken, vagy bíróságra ad és ott alighanem vesztenél, de nem én vagyok a bíró és nem ismerem az érveiteket.

Pontosabban ingatlan ügyekben jártas jogász tud felvilágosítani. Egyes politikai pártoknak is vannak ingyenes jogi szolgáltatásaik, vagy érdeklődhetsz egyes folyóiratok jogi tanácsadóinál.

2021. márc. 29. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!