Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Tízemeletes tömbházakban...

Tízemeletes tömbházakban mennyire jó lakni?

Figyelt kérdés

Tudom, ez egy eléggé általános kérdés, mert nagy a szórás az egyes 10 emeletes tömbházak között is. Jellemzően ezek a szocializmus utolsó két évtizedében épültek, vagyis az 1970-80-as években, az akkori kor színvonalának megfelelően. Sokat azóta felújítottak, főleg hőszigeteléssel látták el őket kívülről.

Én egyébként kb. 13 évet laktam Újpalotán egy három lépcsőházat magába foglaló (kb. 120 lakás) tízemeletesben, a II. emeleten, és vegyesek az emlékeim (2007-ben költöztem el onnan). Szerintem, ahol jó lakóközössé van, és áldoznak a karbantartásra, ott élhetővé lehet tenni ezeket a - hazai viszonylatban - túlméretezett társasházakat is. Azonban, lehet, hogy nektek más véleményetek van. :-)



2018. júl. 14. 22:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
90%
6 évig éltem Kispesten 10 emeletes panelban...borzalmas volt.
2018. júl. 14. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
67%

Én kb. 40 évet éltem 10 emeletes panelban és szerettem.

Nemrég költöztem udvaros társasházba, de sokszor úgy érzem, rossz lépés volt..

2018. júl. 14. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Kőbánya 10-ik emelet lakásban nőttem fel. Vannak jó tulajdonságai de vannak rossz. Mi 1979-ben költöztünk be. Akkor olyan új volt,és jó, hogy minden osztálytársam, barátom a "szomszédaim" voltak. Jó volt, hogy minden évben az ablakból nézhettük a tűzijátékot. Rossz volt, hogy hiába volt 2 lift, sokszor elromlott, és gyalogolni kellett a tizedikre fel, volt,hogy 1 nap többször is ( iskola, menj a boltba, vidd le a kutyát stb)

Rossz volt, hogy ha valaki valami büdöset főzött azt mindenki érezte még csukott ablakon keresztül is. Volt aki fel is gyújtotta a konyháját. Sokszor lehetett hallani amikor az alattunk lakók berúgtak, és verekedtek, kiabáltak egymással. Sokszor volt, hogy télen nem volt központi fűtés( mert elromlott valami) így fáztunk, vagy nyáron nem volt víz( karbantartás hát persze, hogy a nagy melegben kell csinálni) akkor tartálykocsikkal hozták a vizet. Internet, mobil nem volt, de bizony itt is működött a "szomszéd radar"amikor tudták ki mikor mit csinál. Idővel jöttek olyan lakók akik alpáriak, primitívek voltak. Példa: Én a tizediken laktam, és gyerekként a barátnőmmel mi is az ablakban lógtunk ha unatkoztunk. Egyik szórakozásunk az volt, hogy az alattunk lévő lakásokba ha beláttunk (mert nem volt függöny vagy el volt húzva) akkor próbáltuk kitalálni az ott lakókról dolgokat. Így vettük észre, hogy az ötödiken olyan család költözött be, akik a kisszobában élő disznót neveltek. Lett is ebből balhé (nem mi mondtuk el, mi csak röhögtünk rajta gyerekként)

Később egyre rosszabb lett, Mi végül egy nagy baleset miatt költöztünk el, (ahogy a szomszéd barátnőmék is) Eltelt már több mint 25 év de néha ma is rémálmaim vannak tőle. Azóta sem vagyok képes magas lakóházban élni.

2018. júl. 15. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

A tízemeletesekben szintenként általában 4 lakás van, és ha a földszintre csak 3-at számolok a bejárat miatt, akkor összesen 43 lakás jön ki. Ez kb. 100 lakót jelent. Ha több lépcsőház össze van építve, akkor a fenti számokat 2, 3, 4-gyel stb. be kell szorozni.

Ahol én éltem 2 lépcsőház volt egybeépítve, ez több, mint 80 lakást jelent. Ilyen helyen törvényszerű, hogy valakik vagy javítanak, karbantartanak, felújítanak, költöznek stb. így folyamatos a kopácsolás, fúrás, tehermozgatás, tehát van azért probléma. A vasbeton szerkezet pedig olyan, hogy nagyon jól vezető a kopogó hangokat.

Emellett, minél több ember vagy egymás hátán, annál nagyobb az antiszociális elemek előfordulásának valószínűsége. Hisztis, állandóan bagózó, kiabáló, frusztrált, alkoholista, kábítószeres, bűnözői kapcsolatokkal rendelkező emberek megjelenése valószínűbb, bár az is igaz, hogy nagyobb a „vegyítési arány”, és összetartó közösség (de főleg rátermett közös képviselő) esetében nagyobb nyomás fejthető ki az ilyen emberekre, mert nagyobb a tömegerő („csapaterő”), pláne, ha esetleg egy tisztességes rendőr is van a házban (mert azokból is vannak, sajnos, hülyék).

A legnagyobb probléma szerintem az volt az utóbbi években, hogy a családsegítő idealisták előszeretettel szemelték ki ezeket a tömbházakat arra, hogy mindenféle védencüket, de főleg cigányokat ilyen társasházakba költöztessenek. A szépelgő, jótét lelkek ezzel sokszor több száz ember életét tették egyből tönkre, és a protezsáltjaiknak sem segítettek érdemben (lásd a miskolci Avas lakótelep példáját). Ők persze jól jártak, mert felvették a sikerdíjakat és egyéb pályázati pénzeket.

Szóval, alapvetően, ezekkel a tömbházakkal nem lenne gond, mert egy kis szigeteléssel, karbantartással, korszerűsítéssel még akár 100 évig is lakhatóak lennének, minden az embereken, a lakókon múlik.

Egyébként, mielőtt az ember egy ilyenbe beköltözne, alapvetően elég az is, ha kívülről megnézi a környezet állapotát (mennyire vannak, ha vannak, karbantartva a virágágyások, a járda, a bejárat, a lépcsőház), valamint magát az épületet (kívülről nagyon jól látszik, ha egy lakás elhanyagolt, mert a nyílászárók, a falak sokat elárulnak). A tömbház összességében számít leginkább, mert, ha van rá pénz és idő, egy-egy lakás felújítása (szegény lakók!) megoldható.

2018. júl. 15. 11:36
 5/15 A kérdező kommentje:
A bevezetőmben 3 egybeépített lépcsőházat írtam, de már magam sem emlékszem, hogy 2 vagy 3 volt-e.
2018. júl. 15. 11:37
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

ma 00:37 vagyok.

Nálunk emeltenként 12 lakás volt. Mint írtam mi a tizediken laktunk, és a mi ajtószámunk a 80-as volt. Volt még magasabb ajtószám is.

2018. júl. 15. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Ez akkor gondolom a hosszú folyosós kivitelezés volt.


Amúgy tévedtem, mert a mi házunkban is emeletenként 6 lakás volt (ebből két garzon), így összesen 10×6 + 4 (fszt.) = 64 lakás volt egy lépcsőházban. Két lépcsőházban volt 128 lakás (erre a 120 körüli lakásszámra emlékeztem jól a bevezetőmben).

2018. júl. 15. 16:09
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Anyósomék és unokatesómék is 10 emeletesben laknak, én 4 emeletesben éltem le a kisgyermek koromat. Én nagyon szerettem, de utólag rájöttem, hogy valószínű csak azért, mert buli volt, hogy a barátaim egy köpésre laknak tőlem. Anyuék árnyalják a helyzetet azért, amikor visszaemlékezősdit játszanak. :)

Nekem nem szimpatikus, hogy annyi embert tömörít egy tömbbe egy ekkora épület. Mindig elborzadok, ha ránézek. Anyósoméknál tetézi a helyzetet, hogy mindenki az egykori önkormányzattól jutott potom pénzért a lakáshoz a 90-es évek elején és hát olyan is a lakóközösség. Többnyire öregek. Felújításokra pénz nincs, a közösköltség eltűnik, mindenki tojik rá milyen a közös képviselő, csak a lift működjön. Néhányan a saját lakásukra is sajnálják, nemhogy a közös terekre... Nyilván ez lerí a házról is, ha kívülről megnézed. A környéken a panelok 80%-a már panelprogramos. Ez sosem lesz.


Unokatesóméknál a probléma ugyanez, csak ott már kihaltak az öregek és mivel egy darabig jóval olcsóbban lehetett panelhez jutni, mint bármi máshoz a környéken, ellepték a házat a csórók. Szintén nincs panelprogram, nem is lesz, nem jutnak egyről a kettőre. Minden ugyanúgy néz ki, mint ahogy átadták a 80-as években.


Mi is társasházban lakunk, de újszerűben. Itt is sok a birka, túl sok is jut a 32 lakásra, de hála a jó égnek, most pont úgy állunk, hogy több az értelmes, a fiatal, a fejlődni akaró, így hamarabb jutunk dűlőre, hamarabb szavazunk meg pénzbe kerülő akciókat is.


Szerintem minden társasházban élőnek el kellene jutnia arra a szintre, hogy tudomásul veszi, hogy közösségben él és ez bizonyos költségekkel, kötelességekkel, alkalmazkodással jár.

Mi pl. pont azért nem költöztünk ekkora tömbházba, mert túl nagy, túl sok, túlontúl túl lett volna nekünk mindenen.

Így is sok a lakás, de kicsi, barátságos a tömb, jó az elrendezése, nincs túlzsúfolt, "sokadik az ezerből" érzetem, nem remeg az ágy alattam, ha kettővel felettem, velem szemben ajtót cserélnek.

2018. júl. 16. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
30 évet éltem panelban, voltak előnyei, hátrányai. Már elköltöztünk onnan, valószínűleg soha nem is költöznék vissza. Most egy 4 lakásos, közös udvarral rendelkező házban lakom. Ez sem sokkal jobb sajnos, pedig reménykedtem benne, hogy az lesz. Emellett van egy vidéki házunk, az a legjobb. Legszívesebben oda költöznék, a három közül messze a legideálisabb lakhely: kis túlzással senkihez nem kell alkalmazkodni, csendesebb környék (igaz, síri csend ott sincs, de a városi zajszintet meg sem közelíti), nyugodtabb környezet, nagy, saját udvar/kert, jó levegő stb. A tesómék is panelban laknak amúgy, elég sokat vagyok náluk, az még talán annál is rosszabb, mint ahonnan mi elköltöztünk: folyamatos lakásfelújítások, ház előtt kocsma, pletykáló szomszédok (kb. mint falun) stb. Sose költöznék vissza panelba, kivéve talán akkor, ha sikerülne egy olyat kifogni, ahol normális a lakóközösség, bár még akkor is meggondolnám, főleg, hogy ott van a kertesünk vidéken.
2018. júl. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Engem a pletykálás zavar a legkevésbé. Az legalább annak a jele, hogy érdeklődnek az emberek egymás iránt. Amúgy eszméletlen, hogy miket ki nem találnak. :-) Például, meglátják, hogy egyedülálló férfihez gyakran járnak szintén férfiak: na, az akkor biztos meleg! Ha pedig sok nőt visz fel, akkor az a baj, mert paráználkodik. Mások azokat nézik le, akik kifogástalan erkölcsi életet élnek: szent fazekak, templomajtók. :-)

A legrosszabbak mégiscsak az erőszakosak, de közülük is azok, akik már szintet léptek, vagyis nem csak a családtagjaikkal, hanem idegenekkel is erőszakoskodnak. Aztán ott lehetnek a tippadók, akik bűnözőknek segítenek.

Választások előtt megy a politika: ki melyik pártra szavaz stb.

Nem is jó ezeket firtatni, mert az embernek elmegy a kedve.

2018. júl. 16. 17:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!