Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Saját otthon teremtés, de...

Saját otthon teremtés, de mégis hogyan?

Figyelt kérdés

Kedves Mindenki!


Aki belevágott már lakás/ház vásárlásba vagy esetleg már le is tudta, az adjon már tanácsot, hogy mégis hogy lehet kivitelezni ezt 2018-ban Magyarországon. Komolyan nem tudom elképzelni, hogy teljes eladósodás, külföldi munka, öröklés vagy svájci "takarító munka" nélkül, hogy teremthet magának az ember otthont. Nem szeretnék a szüleim nyakán maradni életem végéig, én is vágyom saját családra és egy saját kis otthonra. Nem nagyra és semmi extra elvárásom sincs. Tanácstalan vagyok. Sokan jönnek a jól fizető hiányszakmákkal, de aki nem abban jó, ami ahhoz kell (pl. mérnök, IT) az mégis mit csináljon? Nem lehet mindenki ugyanabban jó. Nekem van egy átlagos diplomám, nem rég végeztem. Szeretem, értem, kitudnék benne teljesedni, még ha nem is havi több millát keresek. Ha minden jól megy azért a havi nettó 200-250 meglesz, bár tudom alulról kell kezdeni mindenhol. Viszont ilyen fizuval se lehet félretenni egy kis panel lyukra valót sem, max 60 éves koromban, majd végre beköltözhetek a saját otthonomba. Bár akkor már mindegy is, mert helyette tárt karokkal fognának az idősek otthonában. Pedig van, aki még kevesebbet keres, mint nettó 200. Egyelőre így látom és nagyon nagyon lehangoló, hogy úgy érzem nincs jövőm. Nem akarok külföldre menni, mert itt a családom, a barátaim, a kiskutyám. Borzasztó érzés, hogy úgy érzem egy senki vagyok és leszek is, a szüleim nyakán. Vagy eladósodóm, mert még a hitel is lehetetlennek tűnik, meg aztán ahhoz is kell kezdésnek min 2 vagy 3 millió önerőként azt hiszem. A harmadik lehetőség pedig az albérlet örök életemre, ami szintén nagy szívás, nem éri meg. Gazdag férjet meg végképp nem akarok fogni, nálam a szerelem a motiváló tényező, nem a pénztárca. Nagyon divatba jött ez a lakástakarék kötés is, nekem is van, de igazából az azután kapott pénzből sem lehet túl sok mindenhez kezdeni. Kérdezhetnétek, akkor minek kötöttem, ha nem hiszek benne. Hát mert jónak tűnt, és azért jó lesz még valamire kezdő lökésnek, de az még messze van egyébként is, és igazából nincs 100%-os megoldás, amire építhet az ember és még legális is. Folyton épülnek az újépítésű kis kertes hátak a lakóparkokban, valószínű van igény rá, máskülönben nem építenék őket. Nem szeretnék én senki pénztárcájában kutatni, de azokat a házakat mégis miből tudják mások megvásárolni? Akár átlagos fiatal házaspárok is, akik biztos vagyok benne nem rendelkeznek annyi félretett pénzzel még szintén. Nagyon elkeserítő ez számomra és kezdem érteni miért van annyi depressziós meg öngyilkos ember manapság Magyarországon, hiszen nincs innen kiút, csak ha mindent magad mögött hagysz, köztük a szeretteidet és elhúzol innen a francba valami jobb országba, ahol értékelnek téged meg a munkádat is. Beszélgettem erről anyukámmal is, és ő is azt mondta vagy az eladósodás marad, vagy a szülőkkel való együtt élés több generációs házban, akiknek az van, vaaagy külföld ismét.


Bocsánat, ha hosszú lett.

Előre is köszi a válaszokat!


24/nő



2018. aug. 25. 21:34
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
45%

Még egy fontos szempont.

Otthon mekkora lakrészed van?

Nekem 44 nm volt.

Ha kirepülsz, ezeket a nm-eket a szüleid be akarják lakni, és képesek fizikailag és anyagilag fenntartani?

Az enyémek nem akarták és nem tudták. Ezért eladták, és az árát nekem adták. Ez majdnem teljesen fedezte a lakásom vételárát.

2018. aug. 26. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
73%

Jól látod a dolgokat, manapság tőke nélkül nagyon nehéz lakáshoz jutni.

Úgy gondolom, a többségnek van szülői támogatása, ill. sokan élnek szülői házban, vagy örökölnek.


A másik dolog a gépjármű: Tele van az utca több milliós értékű autókkal. Hogyhogy ilyen jól megy mindenkinek?

Meg egy család aztán 2-3 autó, azaz luxus van, aztán arról beszélnek, hogy szegény az ország...

Nyilván egyébként két dologról lehet szó: rengeteg hitele van mindenkinek, esetleg lizingre vásároltak autót (mondjuk az rizigós) ill. meg van terhelve az ingatlan.

A másik lehetőség, hogy sokan összelopnak mindent, csalnak, hazudnak (mint ahogy szokás) és akkor lesz lakás.

Az építőiparban pl. nagyon durván lopnak mint az állat. De ez gondolom nem sokakat lep meg.

2018. aug. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 Estádio de Felchút ***** válasza:
61%

Szép dolog a lakáskassza, de önmagában kevés.

Elmondom, mi a helyzet jelenleg Budapesten (vidéken talán jobb):


1. Egy elfogadható, jó/felújított állapotú 35-45 m^2 használt lakás 18-20 millió (peremkerület), vagy 23-28 millió (frekventáltabb részek)

ingatlan.com-on és jófogáson nézelődhetsz, a BP-i átlag m^2 ár 600 ezer Ft


2. Ingatlan vételkor leteszel KÉSZPÉNZBEN 10% foglalót, plusz valamennyi előleget/vételárrészletet, ahogyan meg tudtok egyezni; de a 10% KP-s foglaló nélkül egyik eladó sem fog szóba állni veled, az a minimum! tehát kell 2,5-3 millió kp


3. Ügyvédi díj 0,6-1%, nem érdemes rajta spórolni, ez is 200-250 ezer KP


4. Illeték 4%, ezt ha jól tudom, talán meg lehet kérni 12 havi kamatmentes részletre, ha első lakást veszel. Illetékkedvezmény csak 15 millió értékhatárig van, ez teljesen életszerűtlen.


5. Festés, alap felújítások, bútorok, ez-az, 1 millió minimum


6. Ha jelzáloghitelt veszel fel, akkor cumi lesz, több okból:

a, október 1-től életbe lép az adósságfék, szigorítanak a hitelezés szabályain

b, emelkedőben vannak a hitelkamatok

c, felejtsd el a 20% önerőt! az ingatlanpiac erősen túlfűtött, túlpumpált, túlárazott, a bankok ezt sokkal óvatosabban kezelik, bebiztosítják magukat: egy 25 milliós lakást nem fognak 25 millióra felértékelni, ergo nem is fogsz rá 20 milka hitelt kapni. Számolj 30%, de inkább 40% körüli önerővel, vagy alkudj pofátlanul (fundamentásként nem fogsz tudni...)


Pár finomság:

- ingatlanosnak akkor higgy, ha ló legel a sírján

- tervezés, gyorsaság: a jó lakásokat 3 nap alatt elviszik

- fundamentával a legkevésbé vagy alkupozícióban, kápéra jellemzően engednek az irányárból; ha tetszik a lakás, reális áron van, és belefér a keretben, nem lesz időd tökölni


Röviden: legyen fundamentád, nem rossz az, de csak akkor vágj bele ingatlan vásárlásba, ha van készpénzben 4-5 milliód az LTP mellett. Anélkül halott ügy.


MÁS: tudja valaki, hogy lehet ingatlanosnak jelentkezni?

Jelige: becsület versus jutalék :D

2018. aug. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
58%
Örököltem egy 80 éves, régi, rossz állapotú ingatlant, nem sokat ért, illetve csak a telek. És néhány év alatt összegyűjtöttem pénzt önálló lakásra, de közben eszméletlenül felmentek az árak. A rossz házat 20 millióért el tudtam adni telekárban, beköltözni az állapota miatt nem lehetett. A gyűjtött pénz és ez együtt elég volt egy panelprogramos 2,5 szobás lakásra. Tökéletes megoldás, de persze nem örökölhet mindenki.
2018. aug. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
53%

Kíváncsi lennék miért 50%-os a válaszom, amikor teljesen helytálló amit írtam, ebben élek, így lett lakásom...


#8

2018. aug. 26. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 Estádio de Felchút ***** válasza:
77%
Melyik nem idén barnult indiai ómigráns diszlájkolta a válaszokat? :D
2018. aug. 27. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a kedves válaszokat! Átgondolom mindegyiket!
2018. aug. 27. 06:50
 18/36 anonim ***** válasza:
Estádio, most kaptál 2 zöldet, hogy jól induljon a napod. Igazad van. A kérdésre válaszolva annyit mondok, hogy szülőkkel lakva simán , nagyobb nélkülözés nélkül is összejöhet évi 1 millió megtakarításod. 5 év múlva egyedül is belevághatsz a projektbe. És/vagy olyan pasit válassz akinek szintén van megtakarítása. Egy 30+-os ffi 0 Ft-al vagy hitellel nem lenne jó ómen a jövőt illetően, erre is gondolj.
2018. aug. 27. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:

Ltp éri meg még mindig legjobban.

Persze úgyis évek, mire egy 25 millás panel önereje összejön és felvehetsz 25 év hitelt...

2018. aug. 27. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
34%
Adogatjátok neki a tippeket, mintha szerintetek normális lenne az, hogy legtöbben egy élet munkájával se tudnak venni egy leélt panelt a külvárosban, max ha eladósodnak, aminek viszont tudjuk mi a vége. Én csak annyit mondok, bérből-fizetésből ne is álmodj pesti lakóingatlanról ami nem egy patkánylyuk kategoria.
2018. aug. 27. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!