Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Saját otthon teremtés, de...

Saját otthon teremtés, de mégis hogyan?

Figyelt kérdés

Kedves Mindenki!


Aki belevágott már lakás/ház vásárlásba vagy esetleg már le is tudta, az adjon már tanácsot, hogy mégis hogy lehet kivitelezni ezt 2018-ban Magyarországon. Komolyan nem tudom elképzelni, hogy teljes eladósodás, külföldi munka, öröklés vagy svájci "takarító munka" nélkül, hogy teremthet magának az ember otthont. Nem szeretnék a szüleim nyakán maradni életem végéig, én is vágyom saját családra és egy saját kis otthonra. Nem nagyra és semmi extra elvárásom sincs. Tanácstalan vagyok. Sokan jönnek a jól fizető hiányszakmákkal, de aki nem abban jó, ami ahhoz kell (pl. mérnök, IT) az mégis mit csináljon? Nem lehet mindenki ugyanabban jó. Nekem van egy átlagos diplomám, nem rég végeztem. Szeretem, értem, kitudnék benne teljesedni, még ha nem is havi több millát keresek. Ha minden jól megy azért a havi nettó 200-250 meglesz, bár tudom alulról kell kezdeni mindenhol. Viszont ilyen fizuval se lehet félretenni egy kis panel lyukra valót sem, max 60 éves koromban, majd végre beköltözhetek a saját otthonomba. Bár akkor már mindegy is, mert helyette tárt karokkal fognának az idősek otthonában. Pedig van, aki még kevesebbet keres, mint nettó 200. Egyelőre így látom és nagyon nagyon lehangoló, hogy úgy érzem nincs jövőm. Nem akarok külföldre menni, mert itt a családom, a barátaim, a kiskutyám. Borzasztó érzés, hogy úgy érzem egy senki vagyok és leszek is, a szüleim nyakán. Vagy eladósodóm, mert még a hitel is lehetetlennek tűnik, meg aztán ahhoz is kell kezdésnek min 2 vagy 3 millió önerőként azt hiszem. A harmadik lehetőség pedig az albérlet örök életemre, ami szintén nagy szívás, nem éri meg. Gazdag férjet meg végképp nem akarok fogni, nálam a szerelem a motiváló tényező, nem a pénztárca. Nagyon divatba jött ez a lakástakarék kötés is, nekem is van, de igazából az azután kapott pénzből sem lehet túl sok mindenhez kezdeni. Kérdezhetnétek, akkor minek kötöttem, ha nem hiszek benne. Hát mert jónak tűnt, és azért jó lesz még valamire kezdő lökésnek, de az még messze van egyébként is, és igazából nincs 100%-os megoldás, amire építhet az ember és még legális is. Folyton épülnek az újépítésű kis kertes hátak a lakóparkokban, valószínű van igény rá, máskülönben nem építenék őket. Nem szeretnék én senki pénztárcájában kutatni, de azokat a házakat mégis miből tudják mások megvásárolni? Akár átlagos fiatal házaspárok is, akik biztos vagyok benne nem rendelkeznek annyi félretett pénzzel még szintén. Nagyon elkeserítő ez számomra és kezdem érteni miért van annyi depressziós meg öngyilkos ember manapság Magyarországon, hiszen nincs innen kiút, csak ha mindent magad mögött hagysz, köztük a szeretteidet és elhúzol innen a francba valami jobb országba, ahol értékelnek téged meg a munkádat is. Beszélgettem erről anyukámmal is, és ő is azt mondta vagy az eladósodás marad, vagy a szülőkkel való együtt élés több generációs házban, akiknek az van, vaaagy külföld ismét.


Bocsánat, ha hosszú lett.

Előre is köszi a válaszokat!


24/nő



2018. aug. 25. 21:34
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:

#15

Sokallod az 50%-ot mi? Most már csak 39%.


Amúgy mostanság egy lepontozási hullám van a honlapon.


Én bő 80%-ról indultam, helyes válaszaim ellenére már csak 66-on vagyok. Te is eléred ezt, csak 1% hiányzik.

A buta lepontozók ezt pedig bőven fedezik...

2018. aug. 27. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:

Én 24 évesen kezdtem a mesterképzést. Meglehetősen kevés pénzzel a zsebemben és már akkor tudtam, hogy nem lesz opció az otthon maradás. Albérletben éltem többed magammal, 25 évesen, a mesterképzés felétől kezdtem dolgozni kb. 3 éve nettó 150 ezerért, amiből egy lakástakarékot is fizettem.

Azóta csak 3 év telt el, megismertem a páromat, a fizetésem majdnem a triplája, összejött egy önerőnk és fizetjük a saját lakásunk hiteltörlesztőit, ami fele a budapesti albérlet áraknak. Mellett fizetünk 4 lakástakarékot és egyéb megtakarításba is teszünk, hogy mihamarabb tudjunk előtörlesztgetni. Nem áll szándékunkban 20 évig fizetni.

2018. aug. 28. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
Hát bocsi de nem keresel azért rosszul, főleg hogy albérletre sem kell költened. A lakástakarèkra pedig vehetsz fel hitelt. Más sem szatyorból ránt elő 25 milliót. Nagyon felmentek a lakásárak. Szerintem hitel nélkül nagyon kevesen tudnának venni.
2018. aug. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
0%
Pont a hitelek miatt mentek fel a lakásárak, logikai kapcsolatot nem találod kedves utolsó látszik milyen buta vagy.
2018. aug. 29. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
A másik meg hogy egy fős lakást elég megcélozni huszonévesen. Majd ha úgy alakul, hogy családot alapítasz, akkor ugyanannyit hoz bele a másik fél is.
2018. aug. 30. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
24# és szerinted mégis mi a megoldás akkor? Nincs ennyi pénzünk és kèsz... A bérleti díj többe kerülne, mint amennyi a hitelünk lesz.
2018. szept. 8. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:

24# és szerinted mégis mi a megoldás akkor? Nincs ennyi pénzünk és kèsz... A bérleti díj többe kerülne, mint amennyi a hitelünk lesz.


Ennyi, el kell fogadni, hogy nincs, és kész. Mert fel kéne ismerni, a magyar társadalomban folyó banki manőverek nem arról híresek, hogy a lakosság egyenletes és sikeres adósságtörlesztésében érdekelt lenne, mint Németországban, hogy bár átlagosan magasabb hitelösszegeket vesznek fel, de még mindig csak 1 százalék körül van a végig fix hitelek kamatrátája.

Egy albérletből ki tudsz szállni, egy lakáshitelből viszont nem. És itt a bibi.

Ha az embereknek legalább egy minimális rálátása lenne a monetáris rendszerre, akkor látná, hogy mennyire tarthatatlan ez a helyzet. És nem kell mondani, hogy károgok, mert ezeket az összefüggéseket neves közgazdászok a kapitalizmus eddigi időtávját figyelve leírták.

Az én családom sose élt nagy lábon. Rengeteg mindenről lemondtunk, semmi családi életünk nem volt, de ennek az lett az eredménye, hogy 2010ben, készpénzért tudtak nekem venni egy lakást a belvárosban. Igaz nem a legfényesebb helyen, igaz nem a legjobbat, de legalább van.

Csak éppenséggel nem lenne baj, ha az emberek tudnának lemondani csak hát minden kéne. Azzal viszont egyet kell értenem, hogy most a lakásárak emberfeletti szinteket öltöttek, de erről csakis ti tehettek és nem más, mert masíroztok befelé a bankba és a lehető legmagasabb hitelösszeget igénylitek ezzel is fentebb tornázva az árakat. Ha fáj, ha nem. Ez van.

Lehet lepontozni, csak én éppenséggel fogok röhögni, de ti meg nem.

2018. szept. 9. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:

Kedves 27-es! Könnyű úgy nyilatkozni bármiről is, ha te nem vagy érintett, hisz neked vettek lakást a szüleid! :)

Nekem nem vettek a lakást a szüleim, a páromnak sem és a környezetemben másnak sem. Engedj meg egy kis fejszámolást, hogy Budapest környékén még is mit jelent ez nekem, illetve nekünk.

Egy lakás bérleti díja a munkahelyünkhöz közel 120-140 ezer ft+rezsi átlagban. A rezsivel ne foglalkozzunk, mert máshol is fizetni kell és jó eséllyel nagy különbségekkel sem találkozunk hasonló méretű lakások esetében.

Dönthettünk, hogy ezt a bérleti díjat fizetjük a végletekig és soha nem lesz saját tulajdonunk, vagy bebillegünk egy csúnya, csúnya bankba és hitelt veszünk fel az önerőnk mellé. Osztottunk szoroztunk, majd számtalan álmatlan átbeszélgetett éjszaka után utóbbi mellett tettük le a voksunkat. Jelen pillanat a hiteltörlesztőnk 73 ezer forint, plusz a négy lakástakarékunk 80.600 Ft. Tehát összesen a lakhatásunkra 153.600 forintot költünk. Ha beleszámolom azt, hogy további havi átlag 100 ezer forintot teszünk félre előtörlesztésre, akkor havi átlag 253.600 forint megy el erre a célra.

Cserébe előzetes számításaink alapján a hitelfelvételt követő 6 éven belül a lakás tehermentesen a miénk lesz. Pontosan egy évvel a kamatperiódus fordulónk után.

Természetesen azt nem tudjuk a forduló utáni egy évünk hogyan fog alakulni a törlesztő szempontjából, de mivel addigra igen csekély tőketartozásunk lesz csak már, nem izgulunk.

Vegyük alapul a mostani helyzetet. Mivel nincsenek közel szülők, közeli rokonok, akikhez mehetnénk, a lakhatást mindig minden körülmények között ki kell tudnunk gazdálkodni. Tök mindegy, hogy az hitel, vagy albérlet, nincs olyan, hogy erre nincs. Tehát az már nem is opció, hogy az albérletet "fel lehet adni". A legrosszabb lehetőség (amit kb. kizártnak tartok) az, hogy nem tudunk félretenni előtörlesztésre és esetleg a lakástakarékok befizetését sem tudjuk átmenetileg felvállalni. Így a havi lakáscélú kötelező kiadásunk 73 ezer forint lenne a 120-140 helyett. Arról nem is beszélve, hogy ezt is el lehet adni, ha úgy látjuk, hogy erőnkön felül megy. De ha már ez is erőnkön felül lenne, akkor őszintén szerinted mit csinálnánk?


Hogy még tovább bontogassam, mondjuk azt, hogy van havi 255 ezrem (lásd fentebb 253.600, csak kerekítettem), amit lakhatásra tudok most fordítani fixen biztosan.

Abból mondjuk 130-at elköltök albérletre. Marad 125 ezrem, amiből tudok előtakarékoskodni. Ebből már kb. 11 év múlva tudok venni önerőből, hitelmentesen egy 16,5 milliós lakást, ami már kb. most sincs Budapesten.

2018. szept. 10. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:

Kedves 28-as!


Tisztelet becsület, hogy az erősen provokatív kommentemre higgadtan összefüggéseiben válaszoltál pontos számadatokkal.


DE, amiről beszéltem, és ez rád is vonatkozik:


Én ezt értem, hogy inkább fizetik a hitelt, mint a lakást DE - ehhez stabil magánélet kell, stabil munkahely, egészségi állapot ami szintén nagy rizikó.

Csak hagy fogalmazzak meg egy lehetséges kimenetelt. Most a jegybanki alapkamat azért alacsony, hogy ezzel megduzzasszák a pénztömeget, a pénz hitelezése a kereskedelmi bankok felé kedvező és kedvezőbb konstrukciókat is tudnak nyújtani a lakosság eladósítása céljából. Növekednek a bérek is, ami szintén ezzel a fiskális intézkedéssel korrelál. Viszont ez inflációt idéz elő, ami miatt így a bérek is elinflálódnak, ergo kevesebbet tudsz megtakarítani majd a fogyasztói árak növekedése miatt. A jegybanki alapkamat megemelése egy az egyben behúzza a féket a beruházások tekintetében, recessziót idéz elő. Sok munkahely - köztük a tied - megszűnhet, illetve a béreket visszacsapják, új adóterheket vetnek ki a költségvetés finanszírozása céljából. A gazdaság működése nagyon nehezen érthető egyszerű emberek számára, manapság mindenkinek csak az lebeg a szeme előtt: inkább fizetem a sajátomat.

Képzeld el, hogy most egy ilyen hitel fűtötte piac bezuhanása esetén lesz egy jó nagy adósságod és egy sz@rt sem értő lakásod, mivel nem lesz rá fizetőképes kereslet.

Egyébként ezek a fix konstrukciók - amennyiben lesz kamatperiódus váltás - egy potenciális buktatók lehetnek.

Elolvastam tüzetesen több fix konstrukció mintaszerződését és több olyan pontot is találtam, amely a bank számára egyoldalú jogokat biztosít a szerződés módosítására.


Persze én semmi rosszat nem kívánok senkinek, de akinek van füle a hallásra az megérti miről beszélek. Legalább ti vagytok annyira ügyesek, hogy nem egy harmincmilliós őrületet vettetek a nyakatokra.

2018. szept. 10. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 A kérdező kommentje:
Kedves 28as örülök, hogy neked a szüleid tudtak lakást venni, sajnos nekem nem fognak tudni. Már csak azért sem, mert nem egyke gyerek vagyok. De ha az lennék se tudnának igazából. Így a te esetedben könnyen mondod, hogy akkor ennyi, kész és fogadjuk el, hogy csórók vagyunk. Ha mindenki ezt csinálna, sose jutnánk előre. Apuci, anyuci munkája után könnyebben beszélsz. Szóval, ha jól értem azt akarod mondani, ha nincs olyan szerencsénk mint neked, akkor fogadjuk el hogy életünk végéig a szüleink nyakán maradunk vagy marad,hogy örökre albérletre dobjuk ki a pénzt. Véletlenül se próbáljunk többre törekedni, mert itt értelmetlen. Ha mindenki megállna itt, valóban sok sikeres ember lenne a világon. Beletörődni, hogy szar minden ez lehet a legkönnyebb. Valamint említetted, hogy mindenkinek minden kell azonnal meg sokat akarunk. (Ha nem is ezekkel a szavakkal) Szerintem egyáltalán nem mindent akarás, hogy az ember vágyik felnőttként egy saját otthonra, mint anno a mi szüleink is vágytak. Pont hogy ez a természetes, igény az önállóságra és függetlenedésre. Persze nem kacsalábon forgó villát akarunk, de nehogy már egy kicsi, saját otthon ennyire irreális vágy legyen. Tök szép és jó, meg tök okos vagy, így leírod a kis képet a magyar pénzügyi, bankj helyzetről, de a lényegen nem változtat. Te tulajdonképpen más munkája után halál nyugodtan éldegélsz most a saját otthonodban és közlöd meg se próbáljunk semmit, mert felesleges.
2018. szept. 11. 05:56
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!