Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Saját otthon teremtés, de...

Saját otthon teremtés, de mégis hogyan?

Figyelt kérdés

Kedves Mindenki!


Aki belevágott már lakás/ház vásárlásba vagy esetleg már le is tudta, az adjon már tanácsot, hogy mégis hogy lehet kivitelezni ezt 2018-ban Magyarországon. Komolyan nem tudom elképzelni, hogy teljes eladósodás, külföldi munka, öröklés vagy svájci "takarító munka" nélkül, hogy teremthet magának az ember otthont. Nem szeretnék a szüleim nyakán maradni életem végéig, én is vágyom saját családra és egy saját kis otthonra. Nem nagyra és semmi extra elvárásom sincs. Tanácstalan vagyok. Sokan jönnek a jól fizető hiányszakmákkal, de aki nem abban jó, ami ahhoz kell (pl. mérnök, IT) az mégis mit csináljon? Nem lehet mindenki ugyanabban jó. Nekem van egy átlagos diplomám, nem rég végeztem. Szeretem, értem, kitudnék benne teljesedni, még ha nem is havi több millát keresek. Ha minden jól megy azért a havi nettó 200-250 meglesz, bár tudom alulról kell kezdeni mindenhol. Viszont ilyen fizuval se lehet félretenni egy kis panel lyukra valót sem, max 60 éves koromban, majd végre beköltözhetek a saját otthonomba. Bár akkor már mindegy is, mert helyette tárt karokkal fognának az idősek otthonában. Pedig van, aki még kevesebbet keres, mint nettó 200. Egyelőre így látom és nagyon nagyon lehangoló, hogy úgy érzem nincs jövőm. Nem akarok külföldre menni, mert itt a családom, a barátaim, a kiskutyám. Borzasztó érzés, hogy úgy érzem egy senki vagyok és leszek is, a szüleim nyakán. Vagy eladósodóm, mert még a hitel is lehetetlennek tűnik, meg aztán ahhoz is kell kezdésnek min 2 vagy 3 millió önerőként azt hiszem. A harmadik lehetőség pedig az albérlet örök életemre, ami szintén nagy szívás, nem éri meg. Gazdag férjet meg végképp nem akarok fogni, nálam a szerelem a motiváló tényező, nem a pénztárca. Nagyon divatba jött ez a lakástakarék kötés is, nekem is van, de igazából az azután kapott pénzből sem lehet túl sok mindenhez kezdeni. Kérdezhetnétek, akkor minek kötöttem, ha nem hiszek benne. Hát mert jónak tűnt, és azért jó lesz még valamire kezdő lökésnek, de az még messze van egyébként is, és igazából nincs 100%-os megoldás, amire építhet az ember és még legális is. Folyton épülnek az újépítésű kis kertes hátak a lakóparkokban, valószínű van igény rá, máskülönben nem építenék őket. Nem szeretnék én senki pénztárcájában kutatni, de azokat a házakat mégis miből tudják mások megvásárolni? Akár átlagos fiatal házaspárok is, akik biztos vagyok benne nem rendelkeznek annyi félretett pénzzel még szintén. Nagyon elkeserítő ez számomra és kezdem érteni miért van annyi depressziós meg öngyilkos ember manapság Magyarországon, hiszen nincs innen kiút, csak ha mindent magad mögött hagysz, köztük a szeretteidet és elhúzol innen a francba valami jobb országba, ahol értékelnek téged meg a munkádat is. Beszélgettem erről anyukámmal is, és ő is azt mondta vagy az eladósodás marad, vagy a szülőkkel való együtt élés több generációs házban, akiknek az van, vaaagy külföld ismét.


Bocsánat, ha hosszú lett.

Előre is köszi a válaszokat!


24/nő



2018. aug. 25. 21:34
1 2 3 4
 31/36 A kérdező kommentje:
Bocsánat ez a 27esnek ment válaszként. Elnéztem a számot.
2018. szept. 11. 05:57
 32/36 anonim ***** válasza:

Érdekes mentalitás, akinek a szülei tolják a szekerét az halál komolyan gondolja, hogy mindenki más törődjön bele, hogy csak ő juthat előre.


Egyébként pedig az itt levezetett előtörlesztési terv több, mint jó. Gyakorlatilag, ha nem rokkan le a válaszoló olyan mértékben, hogy töredékére esik a jövedelme élete végéig nem lehet gondja. Szintén hasonló meggondolásokat írtam az elején, amiért én is le lettem pontozva.

Akinek van lehetősége annak a jelenlegi pénzügyi helyzetben érdemes hitelből ingatlant vennie. Bár már az árak elszálltak nagyon, 3-4 éve még inkább érdemes volt. De a válaszoló által is levezetett előtörlesztési lehetőségekkel biztosítani tudja magát, hogy még akkor sem fog csődbe menni, ha az életkörülményei jelentősen változnak. Az ingatlanok ára nem fog jelentősen csökkenni, ahhoz kb. háborús körülmények kellenének. Szóval ha végképp fizetésképtelen lesz, el tudja adni a lakást/házat és nem marad tartozása sem. És akkor ugyanott van, mintha fizette volna az albérletet és még az esélyt sem adta volna meg magának.

(És még nem beszéltünk a generációkon átívelő előrejutásról, mit tud adni valaki a gyerekének, ha elhanyagolható pénzmaggal a bankban hal meg és még egy ingatlanja sincs)

2018. szept. 11. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 29-es!

Én azt gondolom, hogy nagyon általánosítasz, abban viszont egyetértünk, hogy nem szabad mindenkinek erején felül hitelt hitelre halmoznia.

Ha az ember hitelt vesz fel, akkor vegyen számba minden eshetőséget, lehetőséget és tényleg rágja át minden irányból a dolgot, hiszen ez jó pár évre szóló döntés, aminek a következményeit csak megtippelni lehet, de biztosan látni nem.

Én azt gondolom, hogy a mi tervünk megdönthetetlen, hiszen szinte minden eshetőséget figyelembe vettünk. Tény, azt nem hogy mindketten egyszerre egy időben veszítjük el az állásunkat, de ennek lehetősége azt gondolom csekély és ha így lenne sem nehéz jelen pillanat Budapest környékén valamilyen áthidaló megoldást találni azonnal. Erre mondtam azt, hogy teljesen mindegy, hogy hitel, vagy albérlet, a lakhatásunkra nem fordulhat elő, hogy nem tudunk pénzt előteremteni, hisz nincs más választásunk! Annak ellenére egyébként, hogy a lehetőség fel sem merül bennünk, mindig rendelkezünk 1-2 havi tartalékkal.

1. Számba vettük a lehetőséget, hogy egyikünk elveszíti az állását és ne adj isten 1-2 hónapig nem talál másikat (bár szintén csekély az esélye).

2. Számba vettük azt, hogy hamarosan családot alapítunk és a nagyobb kezdeti kiadások mellett az én bevételem jelentős része kiesik a büdzséből.

3. Mérlegeltük azt a helyzetet, hogy ugyan most nagyon alacsony a banki alapkamat, ez vélhetően már az első kamatperiódus fordulónk után sem lesz így, tehát ugrani fog a törlesztőnk. --> Erre dolgoztuk ki a nekünk kedvező előtörlesztési tervünket.

4. A hitel törlesztő részletét és a lakástakarékok számát úgy kalkuláltuk, hogy azokat fixen, tartósan egy fizetésből is állni tudjuk ha úgy adódna, ezen felül pedig egy-egy csekélyebb élet- és balesetbiztosítást is kötöttünk, ami éves szinten nem nagy tétel (ezáltal a biztosítási összeg sem az), de a másik helyzetét könnyíthetjük valamelyest átmenetileg, ha valamelyikünkkel történne valami.

5. Latba vettük azt is (egy éve vásároltuk az ingatlant), hogy az árak folyamatosan emelkednek és ez várhatóan még néhány évig így lesz. Fontolóra vettük mennyiért tudjuk most (vagyis akkor) megvenni és mennyiért tudnánk várhatóan néhány év múlva. E mellé párhuzamba helyeztük a kamatunkat és a lakástakarékok állami támogatását. A számok egyértelműen magukért beszéltek és beszélnek most is egy év távlatából.

Atom biztos terv nem létezik, ez tény, de hosszas számolgatás után mi úgy döntöttünk, hogy nekünk ez így megéri. Ha neked érzésre nem érné meg soha semmilyen körülmények között lakáshitelt felvenni, azt is teljes mértékben megértem és szíved joga eldönteni, viszont nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy csak az a jó megoldás, ha valaki kap. Ha nem kap és képtelen összegyűjteni egy lakásnyi pénzt, akkor pedig örök életére albérletben kellene élnie. Nem minden fekete és fehér.

A szüleim is hitelre vettek lakást anno, bár kisebbre, mert őket tudták segíteni a nagyszüleim. Majd hitelre költöztünk családi házba is. Nem dőltek be, SOHA nem volt olyan hogy ne tudtak volna ételt tenni az asztalra hó végén. Nekünk és a testvéreméknek sem tudtak saját lakással, vagy akár nagyobb összeggel segíteni és én ezért abszolút nem haragszom rájuk, avagy abszolút nem gondolom azt, hogy több dologról kellett volna lemondaniuk azért, hogy nekünk most legyen. Egyszó mint száz, nem csak az elrettentő példák léteznek és nem feltétlenül kell olyan borzasztó dolognak felfogni a hitelkérdést.

2018. szept. 11. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen, van itt egy-két igen nagyképű, pökhendi alak, aki a szülőkön élősködik, és velük vetet magának házat, meg autót, mindent.


De a szülők sem élnek örökké, és pont az ilyen moslék emberekből lesznek a későbbiekben a semmirevaló életképtelen, munkakerülő senkiháziak.


Az ilyeneknek csak kezdetben nagy a képük, persze nincs mire, mert a későbbiekben is ugyanolyan buták maradnak mindt korábban...


Aki önerőből, sok munkával építi fel az életét, az igen!

De aki más munkájából, azok gyümölcsét magukszereztének beállítva dicsekedik, semmirevaló naplopó csőcselék, a társadalomnak pedig nem hasznos tagja.

2018. szept. 11. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:

Rinyáltok itt, de leírok egy másik esetet:

Én Erdélyből települtem át 1990-ben, és most, 50 évesen jutottam el oda, hogy banki hitelre tudok venni saját lakást. OK, tudom, az erdélyiek között is vannak szerencsésebbek, nem biztos, hogy mindenkinek ilyen nehezen megy ez, mint nekem.

De, nem ezen van a lényeg!

Azon van a lényeg, hogy miként lehetséges, hogy munkahellyel rendelkező, szorgalmasan dolgozó emberek nem tudnak 1-ről a 2-re jutni ebben az országban? Hogy süllyedhetett le ennyire ez az ország?

2018. szept. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:
Bocsánat, 57 évesen.
2018. szept. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!