Kezdőoldal » Otthon » Kert » Sokmindenre képes vagyok, de...

Sokmindenre képes vagyok, de a szőlőmetszés (és általában a metszés) lényegét nem tudtam megragadni. Mit kezdhetnék (és hogyan) ezzel a szőlővel (rég nem metszette hozzáértő)?

Figyelt kérdés

[link]

[link]

[link]


2020. márc. 8. 13:01
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

Nagyon köszönöm a válaszaitokat!:))

Az zavart, hogy a szomszéd - Isten áldja mindkét kezét- úgy magyarázta, hogy hagyunk 1-2 csapot. Más viszont nem hagy.

Ês mostmár értem!


20-as külön köszönet, mentem a válaszodat.


Elnézést a kedves kérdezőtől, remélem, neki is sikerült profitálni a válaszokból.

2020. márc. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:
Köszi szépen - már sokat tisztult a kép. Az én helyzetem azért bonyolultabb (vagyis a szőlőm helyzete), mert sok évig nem szakszerűen metszettem (ha éppen metszettem). De most fel vagyok lelkesedve, és holnap d.e. nagy lendülettel fogok a metszésnek (talán még nagyon nem késtem el)... Köszi!!
2020. márc. 9. 21:53
 23/31 anonim ***** válasza:

Nem leszólni akartam persze a rövidcsapos metszést, úgy is lehet szakszerűen termelni, hogy kizárólag rövidcsapokat hagy az ember. De ahhoz is ki kell alakítani előbb a karokat, vagyis a vízszintes, idősebb részeket, amiken aztán váltogatni kell a csapokat. Ha ezt választod, akkor nem lefelé kell most ívelni a vesszőket, hanem vízszintesre, egyenesre fektetni. Esetleg egy kis lefelé tartás még hasznos is lehet, ha pont úgy áll a drót.


# 21

Mint írtam, a szomszéd nem mondott hülyeséget, csak általában enélkül is működik a fej kihajtása, ha a fej a legmagasabb az egész meghagyott részen.

Mondjuk, ez kicsit sarkítás, mert ha felfelé tartanak a lehúzott vesszők, akkor is simán kihajthat a fej, de minél inkább felfelé tart, annál kisebb az esély a megfelelő új vesszőre.

Az erős vesszőjű fajtáknál szokott előfordulni, hogy kizárólag olyan erős vesszők nőnek a fejből, amik elég meredeken indulnak. Ezeket nem lehet ugye lefektetni kellő mértékben, mert tőből letörnének, vagyis viszonylag felfelé fognak állni lekötés után. Na, ilyen esetben mindenképpen érdemes rövid csapot hagyni, ha úgy látod, hogy esetleg nem lenne jövőre megfelelő vessző. Aztán a következő évben majd korrigálsz, ha tudsz, azaz akkor majd lesz teljesen lehúzható vessző.

2020. márc. 10. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:

23-as köszönöm!

Nagy segítség a szomszédom!:))

Úgy hallgatom a szavait, mintha, a Talmudból olvasna, pedig nem vagyok zsidó. De azért a "miértek" ott vannak.:)

Kedves Kérdező, én csak- jó esetben- pénteken tudok metszeni.

Bármilyen szép idő van, szerintem nem késünk el. Remélem, az itt válaszoló hozzáértő topiktársaink is így gondolják!

A tanyaszomszédokat szoktam figyelni. Van, akik már decemberben metsz, de ott a jó idő csalta ki a nyugdíjas bácsit. Nincs sok szőlője.

Másik két szomszéd közül, aki segített, tegnap metszett.

Ja, és ami óriási segítség volt - amikor ott álltam, egy ősdzsumbuj szőlőtőke- szerűség előtt, metszőollóval remegő kezemben - az mondta a szomszéd: nyugi, ha hibázol is, a szőlő szívós jószág, túléli!

Ezt üzenem neked is Kérdező! Hajrá!:))

2020. márc. 10. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Köszönöm!!
2020. márc. 10. 07:34
 26/31 mindentudó99 ***** válasza:
Nekem viszonylag sok van két kertben ha jó az idő februárban csinálom. Már kész de nincs elkésve. Ha esetleg teljesen tanácstalan vagy teszel fel egész közeli képet egy két tőkéről talán el lehet magyarázni mit vágj le mit hagyj meg.
2020. márc. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 A kérdező kommentje:

Köszi a sok segítséget, már sikerült elkapnom a lényeget, ma már metszettem is egy keveset (amennyire futotta az időmből...csütörtökön tudom folytatni).

Annyiban kicsit bonyolult (ill. ezt a részt nem tudom biztosan)- hogy nálam a (vízszintes) karokról is vannak helyenként olyan leágazások, amik olyan megvastagodott szárak (talán azok is karokként funkcionálnak, amikről még ágaznak le hajtások (vesszők). Nem tudom, hogy azokat megvastagodottakat meghagyjam-e, vagy levágjam...?

2020. márc. 10. 18:00
 28/31 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, akár a karos-rövidcsapos, akár a szálvesszős megoldást választottad, emeletre nincs szükség.

- vagy a tőketörzs, aminek van egy v. két vízszintes karja, amiken kialakítottad a termőalapokat(?)

- vagy van a tőketörzs, amely fején meghagysz 1-1 szál vesszőt, amelyet ívesen lehajtasz, lekötsz.

Remélem, tudtam segíteni!

2020. márc. 10. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, abszolut!!!

Köszi

2020. márc. 10. 22:44
 30/31 anonim ***** válasza:

Így van, második emeletre nincs szükség, mert onnan már nem tudnak kellően felfelé menni a hajtások, és nyár végére szétborul az egész. Ha legalább 2 m magas lenne a támrendszer, akkor meg lehetne csinálni ilyen lugasjellegűre.

A metszés idejéről: április elejéig lehet metszeni, vagyis kihajtásig (sőt, még azon túl is végszükség esetén), viszont már most is erősen nedvedzik a vastag vágások helye. Később, ha még fokozódik a gyökérnyomás a jobb időben, úgy fog folyni, mint a csepegőre hagyott vízcsap, másodpercenként akár több cseppenés is lesz. Ez nem végzetes ugyan, de nem jó.

Az erősen fagyálló borszőlőket a termelők már lombhullástól metszetik (tavasszal nincs elég emberük), reménykednek, hogy nem lesz -20-nál hidegebb.

A kevésbé fagytűrő csemegék már -15-ben is komoly fagykárt tudnak szenvedni, ezért nem szabad őket túlságosan korán metszeni: elfagyás esetén úgy kell vadászni a megmaradt, pár szemes élő részeket. Ha van egyáltalán. Én februárban szoktam általában, mert ha olyankor nincs nagy hideg, akkor már később se lesz, és olyankor még be tudnak száradni kissé a vágások a gyökérnyomás megnövekedéséig. Ilyenkorig befejezem. (Most viszont késésben vagyok az időjárás miatt, még a fele sincs kész.)

2020. márc. 11. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!