Kezdőoldal » Otthon » Kert » Aki magának termeli a zöldsége...

Aki magának termeli a zöldséget-gyümölcsöt, kb mennyi időt fordít rá naponta/hetente? Munkahely mellett lehetséges?

Figyelt kérdés
Szeretnék minél több dolgot megtermelni magunknak, de teljesen állásban dolgozunk a párommal (1 gyerek is van). Mennyi időt emészt fel, vagy milyen praktikáitok vannak esetleg egy kb 250 nm-es veteményes kert rendben tartására?
2016. ápr. 11. 15:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
250m2 az nem sok , nem kell pánikolni. Egyikőtök még másodállást is vállalhat akkor is elgyőzitek.
2016. ápr. 11. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%
A szüleim egy 1000nm- es telken dolgoztak munkaidő után. Volt benne szőlő gyümölcs, vetemény. Valamint volt egy 200 fás őszibarackosunk is. Mit beszélek, hogy volt! Hiszen most is van! Ja és engem is befogtak dolgozni, már 6évesen. Most hog, édesapám meghalt én vettem át a gazdaságot. Rengeteg a munka. De mikor jön a szüret, az ember úgy érzi, hogy minden fáfadságot megért, a sok finom zöldség, és gyümölcs. Vágjatok bele bátran, bírni fogjátok. Hisz mi is bírjuk!
2016. ápr. 11. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
50%

Én sokat gondolkodtam ezen és arra jutottam, hogy nem igazán éri meg vele kis méretben, munka melett foglalkozni...


Egyszerűen drágábbra jött ki minden, mint amennyiért meg tudom venni. Arról nem is beszélve, hogy egy csomó minden csak időszakosan lenne elérhető, ha csak azt fogyasztanám amit megtermelek (paradicsom, paprika, saláta...), viszont én már olyan kényelmes vagyok, hogy télen is eszem ilyesmit. Ha meg már "csalok" akkor minek vesződni a többivel?

Persze gyerekkorunkban nem volt, mégis túléltük, de már nem is vagyunk gyerekek!! :-)


Egy szó mint száz, azt a napi 1-2 órát inkább másra fordítom. Tanulok, dolgozom pénzért, pihenek, stb.


Szóval nekem ez nem pálya, de nem akarlak lebeszélni, ha ezt akarod, vágj bele nyugodtan.

2016. ápr. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%

Ne szórakozz már, a veteményezést kivéve heti 1, nagyon ráérősen 2 óra alatt rendbe lehet rakni 250 m2-t.

Én ennek majdnem hússzorosát művelem munka mellett, pontosabban, a munkavégzésnek nagyjából a felét végzem én. (Zöldség + gyümölcs, eladásra is.)

2016. ápr. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
55%

Ez hülyeség, amit a 3. írt.

Igaz, mindent akkor kell enni, amikor érik, ill. amikor megnőtt. Ennyi a hátránya.

De olyan nincs, hogy nem éri meg.

Igaz, ilyen apró területen nem lehet kétmilliós bevételre szert tenni, de hát heti 1-2 óra munkával ugye ne is számítson sokra az ember.

Ha csak a felét beülteti krumplival, akkor mondjuk 4 E Ft ráfordítással lesz 3 mázsa krumplija, ami 30-40 E Ft.

Vagy megvesz pár csomag vetőmagot, és egész nyáron meg ősszel nem kell paprikát meg paradicsomot venni.

De ez minden növénnyel így van.

Kell locsolni, de kis területen kevesebb költség.

Kell növényvédelemre költeni, de nem literes kiszerelésben kell megvenni a permetszert, hanem 5 ml-esben vagy 10 grammosban.

Stb.

A vetőmagok árát meg ugye ne is említsük, egy 39 Ft-os padlizsánmag elég évekre.

2016. ápr. 11. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
60%
ha több mindent vetsz az több oda figyelést kíván, azt a rész szerintem ültesd tele málnával ribizlivel meg pár gyümölcsfával,
2016. ápr. 11. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
73%
Heti 1-2 óra maximum. Aztán rájöttök, hogy milyen kevés. 2 sor borsó, 2 sor hagyma, egy sor répa, 10 tő paradicsom, 10 tő paprika, 1 sor zöldbab, 4 bokor cukkini, és majdhogynem be is telt. Nem fogtok belerokkanni, ne aggódj. Bátran vágjatok bele, és élvezni is fogjátok.
2016. ápr. 12. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
79%

Azért ez elég lutri. :) Valami gatter van a vetőmaggal, máris csak egy zsák krumplid van, az is ócska, apró szemű. Nem kel ki a borsó, nem nő meg rendesen a répa, stb.


Az, hogy megéri-e, mindenki maga döntse el. Ha 10-12 órát dolgozol naponta (utazással együtt könnyen összejön ennyi), akkor nem biztos, hogy ezzel akar az ember vesződni. Főleg nem akkor, ha egyébként szép udvara, díszkertje van, amit locsolni kell, nyírni a füvet és a sövényt, permetezni és metszeni a fákat, stb.


Éves szinten lehet, hogy spórolhat így az ember 40ezer forintot. Ez kinek sok, kinek kevés. Én pl. munka után vagy hétvégén tudok úgymond "maszekolni", amivel ennél jóval többet megkeresek. A maradék csepp szabadidőt meg inkább a családommal töltöm.


Megint más az, amikor otthon van az ember (gyerekkel, átmeneti munkanélküliség, betegség, stb.). Akkor (talán) több ideje van vele foglalkozni, kicsit nagyobban is csinálhatja, ha van rá lehetősége. De persze ezt is mindenki maga döntse el, másnak nem kell belevauvauznia.


Kérdező, szerintem próbáljátok meg. Túl sokat nem veszíthettek. Aztán eldöntitek magatok, hogy megéri-e vele foglalkozni.

2016. ápr. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
65%

Nekünk 1200 m2 a telek, amin van egy 10x10-es kádár kocka, és egy 300 m2-es előkert + diszkert hátul. Aztán egy térelválasztó rózsalugas után egy kb 800 m2-es haszonkert. A tyúkólat szerszámosnak használjuk, a disznó-kifutót meg komposztálásra. A málnától az almáig, a barackféléktől a meggyekig, szilváig, birsig van mindenféle gyümölcs. A szomszédtól a térelválasztó a kerítéstől egy méterre telepített szőlő. Természetsen termelek paradicsomot, paprikát, cukkinit és fűszeres ágyásom is van. Van egy hatéves kisfiam, akit amikor az anyja hazahoz az oviból, még szeret kinn játszani és molyolni a kertben. Gyakran besegít, ha játékos formában kérem. Én gyomlálok például egy vödörbe, aztán "fuvart kérek" hogy álljon elő a dömperével, és fuvarozza a komposztra a vödröm tartalmát - amit átöntök a dömperbe. De persze van kerti hintája, homokozója és mostanában már fára is szeret mászni. Hétköznapokon egy-egy óra ténykedés elég a kertben, ha hét végén sikerül egy délelőttöt, vagy délutánt kint dolgozni (800 m2-ről beszélek) Itt a fák megpermetezése is legalább 2 óra, mert a levélzöldségeket fóliával előtte le kell takarjam, hogy a sodródó cseppek ne hulljanak rájuk. Ha tehetem leginkább ökológiai gazdálkodásban is ajánlott szerekkel permetezek.

Abban is biztos vagyok, hogy ha összeadnám a munkaórákat és a anyagköltségeket, akkor drágábban termelek, mint ahogy a piacról megvehetném.

Hogy mégis miért teszem?

Mert annak a paradicsomnak, amit puhára és pirosra érve én szedek le a tőről - nincs párja. Meg van érve, beltartalmi értékekben elérte a maximumot a fenn a tövön, és nem féléretten lett levéve, hogy még két hétig piacképes legyen. Amit én leszedek, az 2 nap múlva már megszottyad.

Szóval azt akarom kihozni belőle, hogy mindig teljesen megérett, ízletes, zamatos gyümölcsöt, zöldséget eszünk. És ha frissen nem győzzük megenni, akkor lefagyasztunk belőle, vagy befőzzük befőttnek, lekvárnak, zöldségkrémnek, paradicsompürének.

Mondjuk annyit hozzátennék, hogy én szeretek is a friss levegőn tüsténkedni, szellemi munkát végzek nap közben. Abból valóságos felüdülés a jólevegőn egy kis fizikai munka, a magam kényelmes tempójában.

2016. ápr. 12. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
55%

Nagyon kedvelem én az ilyen "nem éri meg"-embereket.

Általában az ilyenek küzdenek állandó pénzgondokkal, mert amihez nincs kedvük, vagy lusták hozzá, arra azt mondják, hogy nem éri meg, így semmi hasznosat nem csinálnak.

Akár kertészkedés, akár maszekolás, bármi.


Olyan van, hogy valaki lusta, és utál a napon dolgozni, ez egy elfogadható indok, hogy nem termel zöldséget-gyümölcsöt.

Hogy valaki nem ért hozzá, és tudatlansága miatt nem képes semmit jó minőségben megtermelni, ezért nem kertészkedik, ez is egy indok. (Bár ezen lehet változtatni.)

Hogy napi 12 órát dolgozik, és nincs ideje rá, ez is elfogadható.

De azt nekem senki ne állítsa, hogy ésszel csinálva nem éri meg a kertészkedés még akkor is, ha csak 5 tő paradicsom van a kertben. Ez igenis megéri, csak hát kevés munka, kis haszon. De haszon.

2016. ápr. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!