Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen zöldséget lehet most...

Milyen zöldséget lehet most vetni konyhakertbe?

Figyelt kérdés

A net szerint a talajhőmérséklet 2-7°C, és vasárnap körül 3 napos lehűlés (levegőhőmérséklet éjszaka mínusz lehet), és utána felmelegedés.


A sárgarépamag tasakokon egyik márka 15°C talajhőmérsékletet ír, a másik 5°C-ot. Valaki, akinek

van tapasztalata, tud segíteni?


Spenót, petrezselyem, vöröshagyma, póré......?


(A kérdésben a "most" szó akkori most, amikor olvasod, tehát egy hét múlva az akkori állapotokra vonatkozik! )



2020. márc. 17. 13:29
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Rendkívül hasznos a válaszod, nagyon köszönöm.
2020. márc. 21. 15:45
 12/17 A kérdező kommentje:
Ez a slaggal öntözés általi betömörödés kicsit aggasztó, mivel slaggal öntöztem meg az elvetett magokat, és így tervezem. Próbáltam szétteríteni a vízsugarat, amennyire tudtam. Ennek kapcsán jutott eszembe, hogy régebben láttam videót az esőcseppek talajkiverő hatásáról, amikor nincs növényzettel borítva a föld, talán növényzet helyett enyhítheti egy mulcsréteg a talajra gyakorolt kedvezőtlen hatását a slagos locsolásnak? Muszáj lenne slaggal locsolnom, más szakszerűbb lehetőség nincs.
2020. márc. 21. 16:54
 13/17 anonim ***** válasza:
Az a baj az ilyen slagos öntözésnél, hogy ha megfigyeled, a víz megáll a felszínen hosszú másodpercekre, mert nem tudja elnyelni ilyen sebességgel a kötött talaj. (Már, ahol az van. Homokon nincs ilyen gond.) És ha megáll a víz, az már ugyanaz a hatás, mint az árasztásos öntözésnél, vagyis túlságosan tömöríti a talajt. Ameddig folyamatosan ismétled, addig ezzel sincs baj, de a talajszerkezetben olyan változás fog beállni, hogy ha leállsz az öntözéssel, akkor egyrészt nagyon felgyorsul a kiszáradás, másrészt betonkeménnyé válik az átitatott rész. Néha nagy nyári esők után is van ilyen, hogy nem tudja elnyelni a föld a hirtelen sok vizet, utána megint száraz idő jön, és két hét múlva az ásót nem lehet leszúrni, ha ki akarok szedni egy hagymát.
2020. márc. 22. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Nem gondoltam volna. Részemről is köszönet a tanácsokért.:)

Tényleg olyan tud lenni a talaj, mint a beton.

2020. márc. 22. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Kötött a talaj, és tényleg volt, ahol kis tócsa keletkezett locsoláskor, annak ellenére, hogy 3x locsoltam végig egy alkalommal, hogy minél egyenletesebben tudjon beszívódni. Akkor nem hagyom abba a locsolást, nem gondoltam, hogy ilyen összefüggések léteznek. Meg mivel a snidlingre, fehérrépára, meg biztos másra is írták, a tasakon is, hogy vetéstől kelésig nedvesen tartani a magokat. Nagyjából mindegyik mag jó lenne, ha kikelne, mert egyenként vetettem a köz betartásával,( ezt lehet, hogy elszúrtam, hogy nem sűrűbben) - gondolom, ez is a slagozás mellett szól. 

A mulcsozást valamiért negligálod, de nem értem mi a gond vele, (már ha ingyen rendelkezésre áll az anyag,) nekem irtó szimpi ez a mulcsozás dolog.

2020. márc. 22. 07:38
 16/17 anonim ***** válasza:

Nem kell annyira komolyan venni azt a nedvesen tartást. Egy minimális nedvesség sokáig megmarad a kötött földben, nem kell a felszínnek feketének lenni.

Mulcsozás:

Szalma jó, de csak ahol szélvédett a hely. Nálam megoldhatatlan probléma, hogy nyitott a kert, az első nagyobb szél után a kerítésen lenne az egész. Volt, hogy decemberben a kivágott karácsonyfákat csak a kerítés fogta meg. Az ilyen-olyan növényi maradványokról (egész évben) nem is szólva.

A fű lehet száraz (ennek széna a neve), szintén szélveszélyes, bár nem annyira, helyette megvan az a hátránya, hogy rothad, penészedik. A szalma az ugye csak a növény "váza", de a szénában minden romlékony dolog benne van. Én nedvesen keveset, vagy félszárazon többet szoktam lerakni egyszerre. Ha nem száraz, akkor elég jól lesimul. De részben a rothadás, részben a giliszták miatt évente legalább 3x kell lerakni 10 cm vastagságban, mert idővel eltűnik. Kevesebbet letenni nem jó, mert nem árnyékol, vagy esetleg át is látszódik közte a talaj, és akkor ugyanúgy kel közte a gyom, csak már kapálni se lehet. Kb. 10 m2 erősen növő gyep termése kell 1 m2 kert mulcsozásához.

A mulcs előnye, hogy nedvesen tartja a felszínt. Hátránya (amit a hívei nem szoktak elismerni), hogy levegőtlenné teszi a talajt, mert nem éri a felszínt se rendesen a levegő. A talaj év közbeni fellazítása sem lehetséges. Nagyjából az a lényeg ilyen tekintetben, hogy a talaj mikroorganizmusokkal teli élő szintjét feljebb hozzuk vele: művelés esetén a felszín száraz és élettelen, mulcsozás miatt meg a mélyebb szint levegőtlen és élettelen. Mindkettőnek megvan a hátránya és előnye, hogy melyik a jobb, az kérdéses.

Még a mulcsozás ellen: közte meztelen csigától kezdve minden létező kártevő és betegség jó tanyát talál. A giliszták a füvet lehúzzák erjeszteni, de csak kis részét eszik meg valójában, és beáll az "éretlentrágya-effektus", azaz, a lebomlófélben lévő fű minden létező nitrogént leköt, ami a környező talajban van. Ez persze kamatostul vissza felszabadul, amikorra lebomlott a fű, de addig hiányozni fog a növényeknek. Ez a probléma nincs meg szalma esetén.

2020. márc. 23. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Jó ilyen tartalmas elemzést olvasni.

Ez a kert szerintem viszonylag szélvédettnek számít, kb. nyugati szelek közlekednek jobban. Azonban árnyékosabb részek akadnak, érdekes volt ma megfigyelni, hogy honnan olvad el a hó gyorsabban, honnan lassabban, illetve valahol még mindig van. A mulcs félig száraz levágott fű, egy nagy zsáknyi jól teletömve, amit az utcában kitettek még bő egy hete, hogy elvigyék zöldhulladékként komposztálni. Csak nem hagytam ott, kiborítottam egy halomba a kertbe. Végülis használtam belőle, még hóesés előtt. Láthatóan késleltette a hóolvadást. Még dél körülre száradt meg a fűhalom teteje. Most a szél is nagyobb, mint szokott lenni, lehet, megöntözöm, nehogy elvigye nekem.

Jó tudni a hátrányokról, kipróbálom azért, tapasztalatot mindenképp nyerek.

2020. márc. 24. 13:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!