Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kell gazos földből...

Hogyan kell gazos földből kiskertet csinálni?

Figyelt kérdés
Az van, hogy segíteni szerettem volna anyukámnak ásni, mert ő dolgozik. Kiskertet szeretnénk, ezért ma a közel 20 négyzetméteres föld felét felástam (rajta volt gaz) Nem tudom hogy nem jutott eszembe, hogy először ki kéne szedni őket kapával :)) a kérdésem az lenne, hogy mit tudok vele kezdeni? Illetve a másik részéről akkor először szedjem le a gazt és utána ássam fel? Szükség van műtárgyára? Mikor alakíthatom ki a kis ágyásokat? Értékelném, ha ilyesmiket tanulnánk akár 2-3 alkalommal az iskolában, és nem rajz órára járnánk évekig. Sokkal hasznosabb, mint gondolná az ember. A "nem tudsz kertészkedni? Hol nőttél fel?" kommentet hagyjátok kérlek, évek óta az iskola padban ülök, utójára 12-13 évesen volt alkalmam anyukámnak segíteni, dehát ez sem ma volt. Előre is köszi a segítséget.

2021. márc. 30. 01:35
1 2
 1/11 mindentudó99 ***** válasza:
44%
Én minden tavasszal legyomírtózom először. Utána rotálom vagy ásni is lehet ha leszáradt a gaz.
2021. márc. 30. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Mindegy, ha így csináltad, picit gazosabb lesz a föld év közben, majd kigazoljátok. Most gereblyézd el és a nagy darabban lévő gazokat azért szedd ki, majd alakíts ki néhány ágyást.


Le ne gyomírtózd, vegyszerezett zöldségeket a boltban is kapsz.


Már sok mindent lehet vetni, pl. borsót, salátákat, hagymákat, répatorta, fehérrépát, karfiol, van, aminek az ideje is kifut lassan. Mit szeretnétek ültetni?


20 nm-en vegyeskultúrában sok zöldség elfér, de azért nem rengeteg, így elsősorban olyat ültetnék, amit sokat esztek, de boltban drágább, szóval krumplit még véletlenül sem.


Ha, leírás, mit vetnétek, többet tudunk segíteni.

2021. márc. 30. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Mit értesz azon, hogy gaz?

Ha évelő gyomot, ami már most zöld volt, azt érdemes legyomirtózni. Nem kell évente, hanem egyszer rendesen. És akkor se tavasszal, hanem ősszel, még ásás előtt. Tarackkal mást nem is nagyon tudsz csinálni, meg pl. szulák és hasonlók is rengeteg felesleges pluszmunkával járnak.

Ha a gaz csak a tavalyi egyéves gyomok elszáradt szárát jelenti, annak nincs sok jelentősége. Nyilván érdemes eltakarítani, de ha nem, az se akkora baj. A magok nagy része szétszóródott mostanra, a beásott szárak meg idővel komposztálódnak. Idén ne hagyd begyomosodni ezt a hatalmas területet, hanem kapáld át időnként még akkor is, ha üressé válik.

Valami tápanyagutánpótlásra mindenképp szükség van. Ha szerves trágya nincs, akkor marad a műtrágya. A komplex, ami mikroelemeket is tartalmaz, mert akkor nem tudod elvinni semerre a tápanyagtartalmat. (Ha mondjuk csak nitrogént juttatsz ki, a többi szükséges nélkül, akkor lesz olyan felfújt terményed, mint amiket a boltban árulnak. Szóval, nem a műtrágya a baj, hanem a rossz arány.)

A kimondott korai tavaszi növények esetében már húzzál bele, ha akarsz még valamit. Borsó, hagyma, retek, saláta, ezek esetében már nagyon a szezon vége van. Ha bejönnek a hosszú, meleg nappalok, akkor ezeknek végük, ha még nem nőttek meg addig. Gyökérzöldségek még jók most is, ha öntözni tudod. Krumplit, hagymát (zöldhagymát kivéve), babot, borsót, szóval amit nagyban kellene, azokat nem érdemes ilyen apró helyre. Se a helyigényes kukoricát, kabakosokat.

Palántákat majd április 25. táján legkorábban, ha az időjárás engedi (és nem fagyzugban laksz).

És még az nagyon fontos, hogy ha kicsi a kerted, ez nem befolyásolja a növényeid helyigényét. Sokan egymás hegyére-hátára ültetnek mindent, aztán csodálkoznak, hogy semmi nem nő. A sor- és tőtávokat (amik pl. a vetőmagok csomagolásán is meg vannak adva) mindenképpen be kell tartani, tehát kis helyre kevés növény kerüljön.

2021. márc. 30. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok, sok jó dolgot írtatok. Nem tudom, hogy ezek milyen gazok. Nem száraz növény, de nem sok van benne, aki évelő. Mindenképp megpróbálok még hagymát ültetni egy kis részre hátha megmarad. Még egy kérdésem viszont lenne. Lehet rosszul emlékszem, de amikor ültetünk és megvan a kis ágyás, akkor azt a részt, ahova a mag kerül, kicsit meg szokás öntözni, igaz? Vagy csak mi csináltuk anno? Ment a zöld kéz mindenkinek!
2021. márc. 30. 10:25
 5/11 A kérdező kommentje:
Répát, salátát, borsót, uborkát, hagymát szeretnék ma vetni, de van cukkini is, az sem menne rossz. A paradicsom, paprika már el van külön ládába ültetve, de még nem palánta méretű
2021. márc. 30. 10:27
 6/11 anonim ***** válasza:
Felásás után érdemes átrostálni a rögöket, így a gyökérmaradványoktól, gyökértörzsektől és építési törmelék daraboktól is meg lehet szabadulni.
2021. márc. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A répát, salátát, borsót vesd el még ezen a héten, mert azok többnyire tavaszi ültetés zöldségek, bár fajtától is függ, vannak nyári típusok, nem tudom, vettél-e már vetőmagot.


A paradicsom és uborka majd május elején-közepén menjen ki a cukkinivel együtt. Az uborkát és cukkini én kiültetés előtt kb. 3 héttel vettem el, majd a kis palántát ültetem ki, szerintem jobban fejlődik, mintha magról veted szabadföldbe. De az uborkának kellene támaszték, mondjuk kerítésre futtatni, a földön sok helyet elvesz.


Első évben én is így kezdtem anno, felástam a gazos földet, nem is tápszereztem/trágyáztatik, ha régóta nem művelt terület, akkor van benne annyi tápanyag, hogy ne kelljen idén trágyáznod, de te tudod.

2021. márc. 30. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget mindenkitől :)
2021. márc. 30. 12:49
 9/11 anonim ***** válasza:

Az előzővel nagyrészt egyetértek, de nekem az a tapasztalatom, hogy helybe vetve sokkal jobban nő minden kabakos, mint palántázva. Április legvégén, vagy május legelején, de ez utóbbi esetben már érdemes beöntözni a fészket.

Ilyen apró helyre szerintem felesleges cukkinit, 2 tő az 3 m2, és hetente négyszer cukkinit kell enned. Uborkát is csak pár darabot, felfuttatva, salátának vagy szendvics mellé szeletelve nyersen.

A hagymát nem azért nem érdemes, mert nem marad meg, hanem mert azt az egy kilót, amit megtermelsz, pár gombért megkapod ősszel a piacon. És ha nagyobb méretű dughagymát használsz, az még magszárat is hoz neked, nem fejre dolgozik. Nagyon kicsi helyre olyasmit érdemes, amit amúgy is kis tételben kellene venni.

2021. márc. 30. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
52%
Ott baszta el az ember, hogy gaznak kiált ki olyan növényeket, amik SZERINTE nem odavalóak. Valójában mindnek megvan a szerepe, és nem hátráltatják, hanem segítik a kultúrnövény fejlődését. Nálam csak a tarack és az apró szulák nem tűrt növény, minden mást csak annak virágzása után (maghozás előtt) török meg. Kihúzni akkor sem szoktam, mert nem ások, nem kapálok, nem forgatom a talajt, hanem a növényekre bízom a talajlazítást. Megjegyzem, 40+ éve agrár vonalon szereztem az első végzettségemet, és ez a "notill" művelési mód szöges ellentétben áll az ott tanultakkal.
2021. ápr. 2. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!