Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tölgyet lehet-e ültetni...

Tölgyet lehet-e ültetni relatíve kisebb méretű kertbe?

Figyelt kérdés

Imádom a tölgyeket. A kertem közepén van egy "üres" rész, ahová kerülhetne egy fa. Több, mint 5 méterre esik minden járdától/autóbeállótól, a háztól pedig vagy 20 méterre. Viszont azért összességében nem egy hatalmas kert.

Egy vörös tölgyön gondolkoztam, de bizonytalan vagyok.

A legtöbb helyen azt írják, hogy ne gondolkodjon az ember tölgyben, ha ekkora kertje van, viszont ha rákeresek (angolul), hogy oak tree in garden, akkor sok képet kiad, ahol nem nagyon nagy helyre vannak ültetve, vagy meglepően közül van hozzájuk másik fa.

Most mi az igaz? Melyikre érdemes hallgatni?



márc. 4. 14:08
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha nem zavar, hogy teljesen kitölti a helyet, és a gyökérzete a házat (házakat) is megrongálja, akkor nyugodtan.
márc. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Lehetni lehet, de nem túl jó ötlet. Nagyon nagyra nő, alatta nem marad meg semmi, és még csak nem is terem semmi hasznosat, ami indokolná a helyfoglalást.

Oké, ott lesz egy nagy fa a kertedben, na és? Mire már kezd valahogy kinézni, megunod. Aztán más növényeket is szeretnél, de nincs hová, és egyre többet gondolsz arra, hogy nem volt egy jó ötlet. De kivágni sajnálod, inkább mérgelődsz állandóan, hogy miért is kellett.

márc. 4. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
60%
Ertelmetlen valaszok. Irta, hogy szereti. Mindenkepp ultetnek egyet.
márc. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#1: Úgy is meg tudja rongálni a gyökérzet a házat, hogy valamivel több mint 20 méterre esik tőle? Angol oldalakon 40-50 láb távot írnak épülettől, az 12-15 méter. Ennél távolabbra is tud akkor kárt tenni?


#2: Ezt nem igazán értem. Kicsit itt most magadból indultál ki, mert az, hogy megunom-e (miért unnám meg??), vagy más növényeket szeretnék (kertet szerintem normális ember nem így tervez, hogy hirtelen kitalálom, most mást akarok) nem objektív tényezők, hanem a te hozzáállásodat tükrözik. Ahogy az sem szempont, hogy "hasznos" legyen, mert én speciel egy barack és egy szilvafától szabadulok meg a kertben, mielőtt odakerül a tölgy, mert nekem nem kell se gyümölcs, se termeszteni nem akarok semmit. Egy árnyékos kertet szeretnék, ahová ki tudok ülni olvasni, pihenni, és minél kevesebbet kell vele foglalkozni.

A kérdés arra vonatkozott, hogy a neten található képek tanúsága szerint nem nagy gond, ha közel van a járdához vagy úthoz, viszont szövegben nagyon kizárólagosan azt írják, hogy nem jó ötlet.

márc. 4. 18:40
 5/10 anonim ***** válasza:
38%

Azért írtam, amit írtam, mert ez a válasz a kérdésedre, emiatt nem javasolják kicsi kertbe a nagy fát.

Én már nem vagyok annyira fiatal, és van annyi élettapasztalatom, hogy tudjam, hogy az emberek gondolkodása és prioritása eléggé meg tud változni 10-20 év alatt. És ekkor lesz az, mikor már elég nagy lesz az a fa. Lehet, hogy akkorra lesz egy élettársad, aki folyamatosan bszogatni fog, hogy minek ide az az értelmetlen és folyton szemetelő fa... Vagy családtagod, aki szereti a gyümölcsöt, vagy a virágot... Szóval megváltozhatnak a körülményeid, és ebből is adódhat, hogy másként fogsz gondolkodni.

Technikailag lényeges kárt nem fog csinálni a járdában sem egy 5 m-re lévő fa, meg a házban se egy 20 m-re lévő. Majd 50 év után esetleg, de azon meg idegeskedjen az örökösöd...

márc. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ezt akartam írni én is, nem éred meg hogy méret problémát jelentsen. Nagyon lassan nő.
márc. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#5, amiket leírsz, ugyanannyira állnak akkor is, ha kitalálom, hogy gyepszőnyeget fektetek vagy ha beültetem gyümölcsfákkal az egész kertet. Az, hogy most egy nagyot választok, vagy 20 gyümölcsfát, irreleváns szerintem. Az élettársamnak kb mindegy, mi van a kertben, csak foglalkoznia ne kelljen vele, más családtagom meg nem fog az én kertembe beleszólni.

Szóval ha egyszer valaha másként gondolkodnék, ugyanúgy probléma lenne, ha addigra lenne egy kész gyümölcsösöm vagy bármi másom. Ugyanúgy vágni kéne, rombolni kéne.

És hiába írod, hogy ez a válasz, hogy ezért nem jó kis kertbe nagy fa, ez szimplán nem igaz, mert normális kertészeti témájú helyen senki nem érvel azzal, hogy a fa "nem hasznos", vagy hogy "megunod".


Amúgy igen, az jogos, hogy az én életidőmben ez nem fog gondot okozni, de nem szívesen ültetném és nevelném úgy, hogy már előre látszik, hogy aki majdan megörökli a kertet kénytelen lesz kivágni. Tudom, hogy így is úgy is megtörténhet, de azért nem akarok egyértelmű kellemetlen helyzetet teremteni.


Még nem határoztam el magam egyébként, még olvasgatom meg töprengek egy sort a dolgon; ha valakinek van releváns érve (ami még jobb: tapasztalata), az mondja nyugodtan, érdekel.

márc. 4. 20:17
 8/10 Mattias ***** válasza:
100%

Nálam van egy oszlopos tölgyfa, kiskertekbe ideális, felfelé nő, nem oldalra.

Egyébként gyönyörűen bírja konténerben is, akkor valóban mini marad.

márc. 5. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Hogyne lehetne. Vissza kell mindig vágni. Nálunk is van egy kocsánytalan olyan erős 15 éves. kb 10 év után párszor izmosan vissza lett vágva (a teteje is). Most nagyon jól mutató kis fa lett belőle. Biztos nő majd még de ha vissza van vágva nem veszélyes.
márc. 5. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ültesd ha neked tetszik, nekünk is van egy de még kicsi, azért is ültettem hogy egy kis erdei hangulatot hozzon a kertbe.
márc. 5. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!