Kezdőoldal » Otthon » Kert » Teleltetni szükséges növényeke...

Teleltetni szükséges növényeket mindenképpen teleltetni kell? Melyek azok, amik a fűtött szobában is elvannak avagy jobb ha ott vannak?

Figyelt kérdés
Én azt nem értem,hogy elsődleges szempontnak a teleltetni való növényeknél miért nem az optimális hőmérsékletre törekszik a szakirodalmi utalás? Hiszen ezek a növények származási helyükön nincsenek teleltetve! Nem erre kéne elsősorban törekednünk? Hogy folyamatosan fenntartsuk azt a klímát,amihez az élőhelyén szokott? Aztán értem persze,hogy akiknek nincs erre lehetőségük,azok teleltessenek és akkor jöhet a sötét hely és hideg helyiség.De jól gondolom,hogy ez csak másodlagosnak kéne legyen? Köszönöm!

2014. máj. 9. 19:11
 1/8 A kérdező kommentje:
Sőt ahogy a kulcsszavakat írtam,eszembe jutott egy másik visszatérő gondolatom,de ez az egynyári növényekkel kapcsolatos. Hogy ezek javarészt ugyebár attól egynyáriak,mert fagyérzékenyek. Na de ha ezeket is bevisszük a fagyok közeledtével ezek is gyönyörűen áttelelnek nem? Ha mondjuk nem gyönyörűen,mert mondjuk felnyurgulnak,hát visszavágjuk...stb. Nem? Szívesen fogadok "egynyári" növények teleltetésével kapcsolatban is tapasztalatokat. Köszi!
2014. máj. 9. 19:18
 2/8 anonim válasza:
Oszinte leszek en ugy vettem eszre h ez a "szarmazasi hely" csak nalunk fontos a novenyek tesznek ra. Ugyanis nekunk van narancsfank es amikor behoztuk a futott lakasba h jelszo "teleltetjuk" lehullott az osszes levele. Ezutan kivittuk a futetlen hideg garazsba es ujra levelbe borult.
2014. máj. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

1-esnek is szól:

A teleltetés nem azt jelenti, hogy télen bevisszük a melegbe a melegről a fagyok beállta előtt, hanem az, hogy biztosítjuk neki a mediterrán tél normál hőmérsékletét a 2-10 fokot, optimálisan 5 fokot. Persze hogy lehullik egy sokkal kevesebb fényben, ámde 20-22 fokban a levele a cirtomnak, narancsnak. Akár még ragacsos is lehet. A leánder kevésbé kényes a kényszermelegre, elvan a +15-18 fokos télikertben is ugyanúgy mint a 2 fokos pincében vagy garázsban. Teleltetéskor kevesebbet is kell öntözni.

2014. máj. 9. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem, az egynyáriak is két csoportba oszthatók. Pl. a paradicsom elélne 10 évig is ha a trópusokon élne, nálunk egynyári, illetve azért, mert a terméscsúcsa az első évében van, nem kínlódnak vele hogy újra formába hozzák. De pl. a borsikafű, hajnalka tavasszal kihajt magról, őszre elszárad és elpusztul. Magját vagy elszórja és kikel amikor neki jó, vagy be lehet gyűjteni és tavasszal elvetni.
2014. máj. 9. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Erdekes. Nekem a leander kint volt anno a -25be es semmi baja nem lett
2014. máj. 9. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
82%
Kissé összezagyválódnak a dolgok. Bárhonnan is származnak a növények, minden klíma alatt vannak melegebb és hűvösebb időszakok, ráadásul ezekhez bizonyos fény- és csapadék-viszonyok is társulnak. A növények a maguk szaporodását is ezekhez a viszonyokhoz igazították pár millió év alatt. Nálunk nem lehet egyszerű eszközökkel fenntartani az eredeti élőhelyen uralkodó klímaviszonyokat, legfeljebb igen költséges fitotronokban. A késő őszi fagyok egyes növényekben kárt tesznek, tehát fagymentes helyiségbe kell vinni őket. Ott viszont lényegesen kevesebb fényhez jutnak, mint a szabadban. Ahhoz tehát, hogy eredeti habitusukat megtartsák (ne nyurguljanak fel, ne etiolálódjanak), csökkenteni kell anyagcseréjük intenzitását, azaz viszonylag hűvösben kell tartani őket és óvatosan kell adagolni a vizet is. Sötétben nem kell tartani semelyik növényt sem, csak éppen egy kisebb lakásban nincsen hely és ehetőség arra, hogy ott hónapokig tároljanak növényeket és a családtagok meg télikabátban dideregjenek, hogy a növények "ne menjenek ki a formájukból". Ha jól körülnéz az ember, azt azért láthatja, hogy a nagy üvegezett lépcsőházi ablakokkal rendelkező házakban az ott elhelyezett növények, amelyek megfelelő fényt kapnak (és az a lényeg!!), azok csodálatosan élnek egész télen (a muskátlik virágzanak) és a hőmérséklet is 10-15 fok között van, meg időnként vizet is kapnak. A kaktuszok és hasonló pozsgások locsolása azonban alacsonyabb hőmérsékleten meggondolandó, holott nyáron akár vízkultúrában is tarthatók !! Ebben a tekintetben azért jelentős különbség van északi és déli tájolású ablakok tekintetében. Sajnos arról sem szabad elfelejtkezni, hogy a napfény iránya télen megváltozik, az alacsonyabban vonuló Nap oldalról világítja meg a növényeket, ami napégést okozhat, vagy pedig oldalra görbülnek meg.
2014. máj. 9. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Vannak olyan mediterrán növények, amelyek jól bírják a fagyokat, őket nem kell teleltetni ha szabadba vannak ültetve, legfeljebb takarni az északi széltől. Nem a fagy szimpla feszítőereje a legveszélyesebb, hanem a szél által keltett mozgás nyíró hatása. A medvetalp, fügekaktusz, rozmaring elvan a -15 fokban is rövidebb ideig, hosszabb távon a -10 semmilyen kárt nem tesz bennük. A citrusok és a banán például 0 fok alatt pár nap alatt súlyos károkat szenved a fiatalabb hajtásoknál, hosszabb távon meg átfagy és kifagy. Van kint teleltethető banán is, de levelei annak is lefagynak és csak a takart törzs csonja éled újra tavasszal, de így nullázódik az életkora és kezdődhet előlről a 3 éves termésrevárás.
2014. máj. 10. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nagyon,nagyon köszönöm a válaszokat,nem is gondoltam volna,hogy ennyien leszünk!:)

Annak pedig,hogy egy szakértőt is köszönthetünk 6-os személyében,külön örülök.De mindenkinek is!:)


Igazából az egyik dolog,ami miatt tényleg gondolkodóba estem,az a muskátlijaim teleltetése.Idén szinte minden színből beszereztem, szaporítási céllal is.És tudom,hogy az 1db tavalyi piros anyatövem, a meleg radiátoron,ablak előtt "telelt" és úgy ahogy 6-os írja,még télen is virágzott.Ráadásul gigantikus méretű lett,szerette.


Még amikkel idén bővítettem a repertoárt (egyenlőre),azok pedig pálmafák és leanderek,melyek kapcsán szintén már most,gondolkodom a téli elhelyezésükről.


Várok további bármilyen hozzászólásokat a témával kapcsolatban. Köszönöm!

2014. máj. 10. 18:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!