Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi történik, ha mindenféle...

Mi történik, ha mindenféle regisztráció nélkül egy külföldi konzulátuson szavazok? Részletek lent

Figyelt kérdés

Sziasztok, kicsit bonyolult a helyzet, leírnám.


Gyerekkoromban kiköltöztünk külföldre, DE még mindig van magyar lakcímkártyám is (időközben rájöttem, hogy nem szabályos).

Ma tudtam meg, hogy ahhoz, hogy az itteni konzulátuson szavazzak, regisztrálnom kellett volna valahol, vagy valamit átjelenteni… de sajnos már elmúlt a határidő (ezen felül fogalmam sincs a magyar online ügyintézésről, semmi fiókom nincs).

Kérdésem tehát:


Mi történik, ha én a magyar személyimmel (esetleg magyar + külföldi lakcímkártyával?) felsétálok az itteni konzulátushoz, és szavazok? Ellenőrzi ott valaki, hogy regisztrálva vagyok-e vagy sem?

21 évesen ez az első választásom, és fogalmam sincs, hogy mi ennek a menete (és nincs is kit kérdeznem).



2022. márc. 26. 12:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
73%
Elkérik az irataid.Ha úgy ítélik meg, hogy ott nem vagy jogodult szavazni, akkor nem fogják engedni.Ez Magyarországon is így megy.
2022. márc. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Pontosan mit kérnek el?


Mi van ha csak a külföldi címem mutatom meg, akkor beengednek szavazni?


És ha már szavaztam, hiányzó regisztráció miatt lehet érvénytelen a szavazatom?

2022. márc. 26. 13:05
 3/12 anonim ***** válasza:
71%
Nem fogsz tudni szavazni, nem fogják engedni. Ha jól tudom az átjelentkezési határidő pedig lejárt
2022. márc. 26. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
21%
#2 Nem szavaztam még külföldön, nem tudom pontosan hogy megy ez.Abban viszont nyugodt lehetsz, hogy nem véletlen kérik a regisztrációt, amit elmulasztottál Ha nem lenne jelentősége, akkor mem kérnék.Így biztos nem fognak engedni szavazni.
2022. márc. 26. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Mi van ha csak a külföldi címem mutatom meg, akkor beengednek szavazni?"


Mivel van egy listájuk arról ki jelentkezett oda szavazni, ha te nem vagy rajta akkor nem fogják engedni.

2022. márc. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy lejárt sajnos tegnap a határidő. Le is írtam.


Engem viszont nem a találgatás érdekelne, hanem mondjuk olyanok tapasztalata, akik külföldön szavaznak/konzulátuson dolgoznak. Hogy pontosan mit kérnek el, hol ellenőrzik (ha ellenőrzik egyáltalán minden esetben) a regisztrációt stb.

2022. márc. 26. 13:12
 7/12 A kérdező kommentje:

5. értem…

Akkor reménytelen, meg se próbáljam becsempészni magam?

2022. márc. 26. 13:13
 8/12 anonim ***** válasza:

#6 Ez nem találgatás.

[link]

"Van magyarországi lakcímem...

...Külképviseleti szavazás: kérheti külképviseleti névjegyzékbe vételét, amennyiben szavazatát a külföldi magyar nagykövetségek, konzulátusok valamelyikén kívánja leadni."

"Nincs magyarországi lakcímem...

...Külhoni magyar állampolgárként - választási regisztrációját követően - szavazatát az önnek megküldött szavazási levélcsomagban leírtak szerint adhatja le az országgyűlési általános választásokon, az országos népszavazásokon, valamint – amennyiben az Európai Unió más tagállamában sincsen lakcíme – az európai parlamenti választásokon."

[link]

"2. Szükséges-e regisztrálnom, ha Magyarországon tartózkodási hellyel rendelkezem, de az állandó lakcímem külföldön van?

 IGEN, ebben az esetben kérnie kell a választó névjegyzékbe vételt, vagyis regisztrálnia kell. Kérjük, a 2. pontban foglaltak szerint járjon el."

"3. Hol szavazhatok, ha Magyarországon bejelentett lakóhellyel rendelkezem?

...amennyiben külföldön tartózkodik, felvételét kérheti a tartózkodási helye szerinti külképviselet külképviseleti névjegyzékébe, miután a választás kitűzésre került (2022. elején)."

"4. Mi a teendő, ha magyarországi lakóhellyel rendelkezem, de a választás napján

külföldön tartózkodom, és külföldön szeretnék szavazni?

 Önnek, mint magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgárnak, amennyiben a szavazás napján külföldön tartózkodik, ahhoz, hogy külföldön szavazhasson, kérnie kell a külképviseleti névjegyzékbe vételét, miután a választás kitűzésre került (2022. elején)."

"7. Mikor kell benyújtani a külképviseleti névjegyzékbe vételre irányuló kérelmet?

 A kérelmet a választás kitűzését követően (2022. elején) lehet benyújtani, és annak legkésőbb a szavazást megelőző kilencedik napon kell megérkeznie Nemzeti Választási Irodába. "

Vagyis ha a szavazás április 3-án lesz, akkor az azt megelőző 9. nap az március 25. volt, tegnap - ahogy te is tudod már helyesen.

Ha március 25. éjfélig nem kérted a névjegyzékbe való felvételedet akkor nem tudsz külföldön szavazni. Akkor csakis úgy szavazhatsz ha van magyar lakcímed és ott alapból benne vagy a szavazójegyzékben, majd ebbe a szavazókörbe mész el, amiről kaptál is értesítést.

Sajnos másképpen most nem fogsz tudni szavazni, ez a határidő nem túlléphető.

Amúgy az online felület még most is megnyílik, próbáld meg kitölteni, hátha online elfogadja a rendszer még ma határidőn túl is. A jövő héten meg érdeklődd meg azon a konzulátuson (email-ben vagy telefonon) ahol szavazni akartál volna, hogy benne vagy-e a szavazói névjegyzékben vagy nem sikerült!

2022. márc. 26. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

8.


Én már csak egy PDF-et találok. Küldenél linket, hol próbálhatnám meg?

2022. márc. 26. 13:41
 10/12 anonim ***** válasza:
Betettem a linket. Nyisd meg a valasztas.hu oldalát és onnan tovább léphetsz a regisztrációra!
2022. márc. 26. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!