Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A szocializmusban milyen volt...

A szocializmusban milyen volt a hazai egyetemeken a közgazdaságtan oktatása?

Figyelt kérdés
2010. okt. 18. 23:24
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

A szaktárgyakból ugyanazt tanultuk,amit most is tanítanak. (Természetesen akkor még nem volt informatika,meg menedzserképzés).

A kapitalista politikai gazdaságtan Marx- és Engels tanaira épült. (Volt szocialista is,de az valóban marhaság volt)

Amit Marx tanított,abban sok igazság volt és van ma is.

"Az egyenlő munkáért egyenlő bért",vagy "Mindenki a szükségleteinek megfelelően részesüljön a megtermelt javakból" tana valóban csak álmodozás volt,mert ellenkezik az emberi természettel.

De pl. abban igaza van,hogy ahol a tőke megjelenik,ott a tőke diktálja a feltételeket! Vagy az is igaz,hogy a lét határozza meg a tudatot.(Akinek a kapitalizmus jólétetet,vagyont hozott,annak a kapitalizmus jó,de aki alig él meg,vagy munkanélküli, az nem ért vele egyet.)

Akkor ezt nem éreztük,mert nem piacgazdaság volt,hanem az állam által mesterségesen irányított gazdaság. Ma viszont már tapasztalhatjuk a tőke jelenlétét és annak következményeit.

2010. okt. 19. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
0%
Főleg kóser volt. A fitymahiány még ma is jellemző...
2010. okt. 19. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

01.00 Te mikortól számítod a "szocializmust"? Mert az nem csak egy korszak, hanem egy eszme is.



Az Első Internacionálé egy nemzetközi szocialista szervezet volt, mely abból a célból alakult ,hogy összefogja a különböző baloldali csoportosulásokat és munkás szervezeteket, amelyeknek tagjai a munkásosztályból kerültek ki. A szervezetet 1864. szeptember 28-án alapították a londoni Saint Martin’s Hallban egy munkásgyűlésen. Az első kongresszusuk 1866-ban Genfben volt. A szervezet működésének csúcsán a taglétszám elérte az 5 millió főt a rendőrség adatai szerint, habár más hivatalos iratok 8 millió főről szóltak. Az 1876-os philadelphiai kongresszuson ért véget az Első Internacionálé.

2010. okt. 19. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Se akkor se most nem lehet tanulni a lényegről. Akkor se és most se oktatják a pénz keletkezését. Még a közgazdászok sincsenek teljesen tisztában a pénz keletkezésének folyamatával.
2010. okt. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
jáááj utolsó csak nem Zeitgeist fóbiád van? időközben kiderült, hogy azt meg az amerikai kormány készítette figyelemelterelésként!
2010. okt. 19. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
A pénz keletkezését már első félévben oktatják. Egyszerűbb elméletként pedig középiskolában az elméleti gazdaságtan tantárgy keretein belül.
2010. okt. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
NEM HINNÉM, HOGY BÁRMILYEN FÓBIÁM LENNE. Nem is láttam a Zeitgeist c. filmet. Szerinted, ha megkérdezünk 1000 embert, hogy hol és hogyan keletkezik a pénz a gazdaságban, akkor hányan fognak bambán nézni? Hányan fogják -magukat qrva okosnak gondolva- rávágni, hogy a pénzjegynyomdában, és hányan fogják elmondani, hogy hogy is történik ez a folyamat valójában? Kíváncsi volnék, te hogy látod.
2010. okt. 19. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

"A pénz keletkezését már első félévben oktatják"


Ezek szerint nekem sikerült egy közgazdász és egy jogi diplomát szereznem úgy, hogy nem találkoztam ezzel az anyagrésszel.


Melyik tankönyvben van szó a pénz keletkezéséről, azaz a hitelpénzrendszer működéséről? Szeretném elolvasni. Őszintén kíváncsi vagyok.

2010. okt. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Nem tudom te miféle iskolába járhattál! :)

Én csak egy egyszerű agrárkémikus-agrármérnök vagyok (1993-ban diplomáztam), de elsős koromban annak ellenére hogy a közgáz nem tartozott a legfontosabb tantárgyak közé, elég alaposan végigmentünk a pénzrendszerek fejlődésén. Arany érme rendszer, arany standard rendszer, hitelpénzrendszer, remélem jól emlékszem.

Néhány évvel később Zalaegerszegen a Pénzügyi és Számviteli Főiskola mérnök-közgazdász szakán, végigzongoráztam ugyanezt még egyszer, csak sokkal részletesebben.

Sokan hasonlóan vannak bizonyos dolgokkal. Felnőtt fejjel jó páran nem tudnák megmondani mi az differenciál hányados. Sőt néhányan megesküdnének, hogy soha nem hallottak róla. Pedig aki leérettségizett, az valószínűleg egyszer megtanulta!

2010. okt. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
Természetesen történeti áttekintés volt már gimnáziumban is. Én arra gondolok, hogy a hitelpénzrendszer működési elvét, a pénz keletkezésének pontos folyamatát nem ismerik meg még a közgazdászok sem. Helyi pénzekről, alternatív lehetőségekről pedig elvétve sincs szó.
2010. okt. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!