Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Elszegényedünk. Mit tehetnénk?

Elszegényedünk. Mit tehetnénk?

Figyelt kérdés
Szerintem a kérdés politikai és nem csak gazdasági. Húsz éve több gyermekem után fizetem gyerektartást, mégis egész jól megéltünk. Ma is van munkánk, a feleségem és én is keresünk, évről évre egyre több dologról mondunk le, már nem járok az autóval, csak nagyon ritkán, már nem dohányzom, már nem veszek újságot stb. és hónap közepén elfogy a pénzünk, nem, hogy megtakaríthatnánk bármit is. Már nyaralásra sem marad. Meddig lehet ezt így folytatni? Büntetlen előéletű emberek vagyunk, nem tettünk semmi rosszat, nem akarunk külföldre menni élni, szerintetek mi vár ránk?

2012. okt. 23. 10:29
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:
Megismételném: nem a romákról van szó és nem a lopásról van szó. Én nem lopok, és az, hogy most szegénynek nevezhetem magam, még mindig nem jogosított fel arra, hogy lopjak. Nincs ilyen jog, hogy lophatsz. Pusztán arról van szó, hogy van vagy fél tucat diplománk kettőnknek, évtizedek óta dolgozunk ebben az országben és nem élünk meg! nem marad pénzünk semmire! nem romákról és nem tolvajokról írok és nem azokról kérdeztem. Én nem vagyok roma és nem vagyok tolvaj, de magyar vagyok és itt szeretnék élni, velem mi lesz?
2012. okt. 23. 12:00
 22/32 anonim ***** válasza:
kedves Kérdező, bocs, ha butaságot mondok, de ha nem nagyon használod az autódat, akkor azt el lehetne adni, esetleg ha van hozzá garázs, azt is és nem tudom mekkora lakásban laktok, azt esetleg kisebbre lehetne cserélni. (pl. nem kell 100nm-es, elég 2 főnek a 36nm-es is)
2012. okt. 23. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 A kérdező kommentje:
20-as, nem a gép előtt lopom a napot, elhiheted. De ünnep van, és ilyenkor itthon vagyunk. És keresem a munkát. Egész életemben nem egy, de legalább másfél, két ember helyett dolgoztam, hogy megéljek. Volt, hogy éjszakai közértben adtam el másodálásban, volt, hogy totót értékeltem hétvégenként éjszaka, volt, hogy másodállásban "éjszakás nővért" játszottam fogyatékosoknál... de mindig volt valami, ami még a rendes, nappali, állami állásom mellett kellett kiegészítésnek. Szóval, nem ülök, nem várom a sült galambot, teszek is érte mindig. De most már hónapok óta nem volt számlás bevételem sem, a munkámon kívül. Minden épül le, mindenhol leszálló ágban van minden. És nem csak a nyavalygás, amiért írok. A méltatlan büntetés, az értelmetlen embertelenség a legfájóbb ebben.
2012. okt. 23. 12:07
 24/32 A kérdező kommentje:
Kedves 22-es, igazad is lenne, ha nem éppen az autómmal tudtam volna eddig egy kicsit mellé keresni a jövedelmemnek. Más csak arra kell, hogy nagy ritkán egy-egy megbizatást, ha kapok, el tudjam látni vidéken. De igazad van, köszönöm!
2012. okt. 23. 12:09
 25/32 A kérdező kommentje:
...egyébként meg sajnos nem ér már annyit az az autó sem, hogy valami jelentős bevételre rtehetnék szert az eladásával. De ez nekem luxus? Hogy sok évtized után egy kisebb autót tarthassak? 2012-ben, a demokráciában?
2012. okt. 23. 12:10
 26/32 anonim ***** válasza:
48%
Engem sem vígasztal,hogy a világ fele éhezik!Ez a válság viszont TUDATOSAN,SZÁNDÉKOSAN van gerjesztve,tehát pártoktól nem várhatunk megoldást.Igazságos megoldást pedig Isten fog adni.Ebben biztos vagyok.
2012. okt. 23. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 Komplikato ***** válasza:
100%

Sajnos én nem tudok jobb tanácsot adni, hogy ad el a kocsit és árából menekülj nyugatra állást keresve.

És azt szokták mondani első 3-4 hónapban bármilyen melót el kell vállalni, mert arrafelé ha tényleg értesz valamihez azért annyi idő után már lehet végzettségedhez köthető állást találni. Ezt a példát már kb. 400.000 ember követte.

A gond az, hogy a többségük a honvágy ellenére is ha már beleszagolt az ottani működő rendszerbe, nem biztos, hogy hazajön vagy haza hozná a gyerekeit ...

Mint írtam sok százan dolgoztak az ideiglenes melóhelyemen, ezek között rengeteg több diplomás. Szóval itthon a több szakma és diploma sem feltétlenül elég a boldoguláshoz.

2012. okt. 23. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
100%

ADÓZÁS

Így keresnek 5-10 milliót pluszmunka nélkül magyarok tízezrei

2012. október 23., kedd 8:07


Magyarország úgy vezette be az egykulcsos adórendszert, hogy az alacsony jövedelműek terhei jelentősen nőttek az adójóváírás eltörlése, valamint a nyugdíj-, illetve az egészségbiztosítási járulék emelése miatt, miközben három év alatt milliókat hagyott a magasabb keresetűek zsebében. A havi bruttó 243 ezer forint alatti jövedelmekből - családi adókedvezmény nélkül - kevesebb marad nettóban 2012-ben, mint két évvel ezelőtt. A Pénzcentrum.hu cikkében azt mutatja be, hogy 2010 óta hogyan befolyásolta a nettó kereseteket pusztán az adórendszer változása, illetve a bruttó bérek esetleges emelése.


Hiába nőtt két év alatt 21 százalékkal (havi 73 500 forintról 93 ezer forintra) a bruttó minimálbér, továbbra is csak 60 ezer forint marad belőle a munkások zsebében. Ennek legfőbb oka, hogy két lépésben megszűnt az adójóváírás, s emellett 2011-ben a megelőző évi 9,5 százalékról 10 százalékra emelkedett a munkavállalói nyugdíjjárulék, illetve magánnyugdíj-pénztári tagdíj mértéke. Mindezek tetejébe az idei évben 2 százalékról 3 százalékra nőtt az egészségbiztosítási járulék. Az alacsony keresetűeket hátrányosan érintő adóváltozások negatív hatásait az tompította, hogy 2011-ben 7, 2012-ben pedig 19 százalékkal kellett emelniük a munkáltatóknak a minimálbért. Ráadásul az idei évben egészen bruttó 190 ezer forintig meghatározott mértékű béremelésre kényszerültek.


Úgy lehet objektíven megvizsgálni, hogy az adórendszer változása hogyan hat a keresetekre, ha nem számolunk bruttó béremeléssel - magyarázza Angyal József okleveles adószakértő. A keresetek növelésének nem az adórendszer kedvezőtlen hatásait, hanem a fogyasztói árak emelkedéséből eredő pluszterheket kellene kompenzálnia. Ha a minimálbér 2010 óta egyáltalán nem emelkedett volna, vagyis továbbra is 73 500 forint lenne, akkor 2011-ben havonta 2 433, 2012-ben pedig 12 ezer forinttal kevesebbet kaptak volna belőle kézhez a dolgozók - derül ki az adószakértő által készített összehasonlító kalkulátorral végzett számításokból.


Vizsgáljuk meg, mennyi maradt az elmúlt két évben, illetve marad az idén és jövőre bruttó 100 ezer forintból! A számítás azt mutatja, hogy 2011-ben havonta 2 230, idén és jövőre pedig 11 ezer forinttal kevesebbet vihetnek haza a munkavállalók 100 ezer forintból, mint 2010-ben. Ez azt jelenti, hogy három év alatt összességében több mint 290 ezer forintot veszítenek azok, akiknek időközben nem emelkedett a fizetésük.


Két évvel ezelőtt a bruttó 100 ezer forint adóterhelése mindössze 6,5 százalék volt, az érintetteknek 6 490 forint adót kellett fizetniük havonta. Az idei évtől viszont már havi 16 ezer forint az adó bruttó 100 ezer forint után, vagyis 16 százalékos az adóteher. Rádásul nőtt a fizetendő nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék mértéke is, ami havonta plusz 1500 forint levonást jelent 2010-hez képest. Ahhoz, hogy az érintettek zsebében ugyanannyi maradjon, mint 2010-ben, tavaly csaknem 4, az idén pedig további 13,5 százalékkal kellett emelni a bruttó keresetüket.


A béremelés azonban nem azért járt a munkavállalóknak, mert jobban vagy többet dolgoztak volna, hanem azért kellett a munkáltatóknak megadniuk, hogy ellentételezzék az adórendszer kedvezőtlen változása miatt kieső nettó bért. Vagyis az alacsony jövedelműeknél biztosan megdől a kormány azon tézise, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök lépten-nyomon hangoztat, hogy "semmi sem ösztönöz jobban a munkára, mint az arányos adórendszer".


Legalább bruttó 243 ezer forint az a jövedelemszint, amelyből 2010-ben és 2013-ban is ugyanannyi marad nettóban. A közbeeső két évben azonban még ebből a jövedelemből is kevesebbet kaptak meg a munkavállalók, mint 2010-ben: tavaly havi 5 500, idén pedig 1 780 forinttal, és csak jövőre kúszik vissza a nettó bér a három évvel ezelőtti szintre. A bruttó 243 ezer forint keresetből két év alatt összesen 87 ezer forinttal többet szedett vissza az állam, miközben 17,5 százalékról 16 százalékra csökkent az adóterhelése.


Ha viszont ugyanennek a dolgozónak 2011-ben 5 százalékkal, 255 ezer forintra nőtt a bruttó bére, akkor ugyanúgy 159 ezer forintot vihetett haza belőle, mint egy évvel korábban 243 ezer forintból. Ráadásul ezen a ponton hátra is dőlhetett a munkáltatója, mert 2012-ben és 2013-ban - a szuperbruttósítás kivezetése és teljes eltörlése miatt - már egyetlen fillérrel sem kell a dolgozónak több fizetést adni: idén 5 600, jövőre pedig csaknem 8 000 forinttal nő a nettó bére annak, aki 2010-ben bruttó 243 ezer, a következő három évben pedig változatlanul 255 ezer forintot keres. A növekmény ugyan jóval kevesebb, mint amennyivel időközben emelkedtek a fogyasztói árak, de megfelel a bérkompenzációt előíró kormányzati felfogásnak, miszerint az nem jár rosszabbul, akinek nem csökken a nettó fizetése.


Ezek után nézzük meg, mi történt a több százezer forintos bruttó jövedelmek esetében. Legalább 294 ezer forintos kereset kellett ahhoz, hogy 2011-ben béremelés nélkül ugyanannyi pénz maradjon a borítékban, mint 2010-ben. Az érintett munkavállalónak egyáltalán nem kell emelni a fizetését ahhoz, hogy 2012-ben és 2013-ban is növekedjen a nettó bére. Idén havonta 5 800, jövőre pedig már 9 800 forinttal több marad az érintettek zsebében anélkül, hogy bármennyivel is többet dolgoztak volna, és a munkáltatójuk emelte volna a fizetésüket. Ez pedig egyáltalán nem sarkall többlet-munkavégzésre.


Ha a példában szereplő bruttó 294 ezer forintot 2010 óta minden évben csak az infláció környéki 5 százalékkal emeli a munkáltató, akkor 2011-ben havonta 9 ezer, 2012-ben 24 ezer, 2013-ban pedig 40 ezer forinttal több maradt a munkavállalónál. Ez azt jelenti, hogy három év alatt 876 ezer forintot kerestek az érintettek az egykulcsos adórendszeren.


Akinek 2010-ben bruttó 1 millió forint volt a jövedelme, annak a következő három évben béremelés nélkül is havonta több mint 132 ezer forinttal nőtt a nettó fizetése. Ez azt jelenti, hogy három év alatt 4 millió 750 ezer forintot kaszált az egykulcsos adórendszerrel. Ha évente csak 5 százalékkal nő a bruttó bérük, akkor több mint 7 millió forinttal gazdagodik 2010 és 2013 között. Bruttó egymillió forint körüli fizetést kapnak például a Miniszterelnökség államtitkárai.


Még jobban örülhetnek azok, akik bruttó 2 millió forintot keresnek. Ők ugyanis három év alatt több mint 11 millió forintot kaszálnak az adórendszeren anélkül, hogy egy fillérrel is emelkedne a fizetésük.


Tavaly bruttó 1 milliárd forintot keresett a legnagyobb összevont jövedelmet bevalló adózó. Ebből 203 millió forinttal több maradt a zsebében, mintha a 2010-es adózási szabályok maradtak volna életben.

2012. okt. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 A kérdező kommentje:
De emberek... 60 éves vagyok. Hogy menekülnék én már nyugatra? Ki a bánatnak kell egy 60 éves ember? Még 30 évvel ezelőtt lett volna ennek valami értelme.
2012. okt. 23. 13:23
 30/32 anonim ***** válasza:
Itt lenne az ideje a radikális változásnak... én még fiatal vagyok.. de mi is alig tudunk megélni. Én nem akarok gazdag lenni vagy ilyesmi... csak átlag szintre emelni az életszinvonalat. De itt egyenlőre csak a gengszterek a parlamentben, a bankigazgatók... és a kisebbség érdemli ezt meg.
2012. okt. 23. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!