Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A liberálisoknak vagy a...

A liberálisoknak vagy a genetikusoknak lehet igaza az intelligencia-genetika, örökletesség vitában?

Figyelt kérdés

[link]


Vannak tudósok, akik akár a kirekesztés, egzisztenciális megsemmisítés ellenére is szembe mennek az elvárt politikai korrektséggel és felvállalják azt az álláspontot, hogy az intelligencia, szellemi teljesítőképesség nagyrészt genetikailag determinált tulajdonság és a rasszok között tapasztalható, mérhető különbség ezen genetikai különbségek miatt van. Általában számszerűsítésnél az IQ tesztekre hivatkoznak és az ottani eltérésekre (átlagos IQ érték kelet-ázsiaiaknál 105, európaiaknál 99, amerikai indiánoknál 90, araboknál 84, négereknél és dél-ázsiaiaknál, indoidoknál 70-80, sanoknál, ausztraloidoknál 60-70).

A politikában a jobboldal szerint ezek a különbségek a szellemi, értelmi teljesítőképességben gazdasági, anyagi különbséget is eredményeznek a különböző népek, etnikumok között. Tehát úgy vélik, hogy a gazdagabb, fejlettebb csoportok azért sikeresebbek, mert okosabbak, míg a szegényebbek, elmaradottabbak butábbak lehetnek.


A liberálisok szerint ez nem igaz. Úgy vélik az intelligencia, szellemi teljesítőképesség nem mérhető és nincs is értelme összehasonlítani a különböző népeket, etnikumokat, mivel a kulturális különbségek ezt nem teszik lehetővé. Ha el is fogadnánk a rasszok között tapasztalható intelligencia különbséget, az sem jelenti azt, hogy ennek genetikai okai vannak. A liberális, baloldali társadalomtudósok szerint nem a szülőktől öröklött genetikai tulajdonságok, hanem a környezeti hatások, anyagi körülmények és az iskolarendszer, ami meghatározza a gyermekek, ifjak, felnőttek intelligenciáját, szellemi teljesítőképességét. Tehát nem az alacsony intelligencia, gyengébb szellemi teljesítőképesség okozza a szegénységet, hanem pont fordítva.



2019. jan. 3. 23:33
1 2 3 4 5 6
 1/51 Mojjo ***** válasza:
73%

Szerintem simán arról van szó, hogy azt vonják kétségbe, hogy ez normális, tudományos módszertannal, a zavaró változók helyes szűrésével (!!!) valóban megallapított és helyesen alátámasztott tény lenne:


"átlagos IQ érték kelet-ázsiaiaknál 105, európaiaknál 99, amerikai indiánoknál 90, araboknál 84, négereknél és dél-ázsiaiaknál, indoidoknál 70-80, sanoknál, ausztraloidoknál 60-70"

2019. jan. 3. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/51 Mojjo ***** válasza:
72%
Egyébként már a kérdésed sem igaz, egy genetikus álláspontját nem lehet "a genetikusok" álláspontjának nevezni. Akkor lehetne azt írni, hogy "a genetikusok", ha abban a szakmában/tudományágban az erős többség ezt az álláspontot képviselné.
2019. jan. 3. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/51 anonim ***** válasza:
56%

Olvasd már ezt a nyomorult cikket! Segítek, bemásolom a konklúziót. De vigyázat ennek a felfogása nem egybites gondolkodást igényel, hanem egy komplex téma megértését:


"Mindezekből úgy tűnik, hogy a genetikai háttér nagyjából az intelligenciában fellelhető változatosság feléért felelős. Ez rendkívül magas örökölhetőség (heritabilitás) az egyéb emberi jellegzetességekhez viszonyítva, ez az oka annak például, hogy az örökbefogadott gyerekek intelligenciája inkább a biológiai szüleikére hasonlít, és nem az adaptáló szüleikét követi. Egy vagy néhány domináns szerepet játszó „intelligenciagén” viszont nagyon valószínű, hogy nem létezik. A génscreening vizsgálatok ugyan több ezer allélt találtak, amelyek közrehathatnak az intelligenciában, de ezek egyenkénti hatása szinte elhanyagolható.


Való igaz, hogy az afrikai-amerikaiak gyakran átlagosan alacsonyabb pontszámokat érnek el az IQ-teszteken, mint például a fehérek. És még csak azt sem lehet elméletileg teljesen kizárni, hogy ezen eredménykülönbségnek vannak genetikai faktorai is. Ugyanakkor, ha az emberek szocioökonómiai státuszát, kulturális hátterét, egészségi állapotát és még kismillió egyéb tényezőt is figyelembe vevő analíziseket végeztek az eredményeken, rendszerint az derült ki, hogy


A RASSZNAK GYAKORLATILAG ELHANYAGOLHATÓ A SZEREPE AZ EGYÉB FAKTOROKHOZ VISZONYÍTVA."


----


Magyarul:

1) Rasszon BELÜL sokkal nagyobbak a különbségek mint a rasszok KÖZÖTT.

2) Ha egy random fehér és egy random fekete csoportot vetsz össze akkor a fehérek jobban teljesítenek. De ha ugyanolyan társadalmi helyzetű fehér és fekete csoportot vetsz össze, akkor ELHANYAGOLHATÓ lesz a különbség.

2019. jan. 3. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/51 Mojjo ***** válasza:
49%
@3: Na igen, pontosan jól leírtad a zavaró változók működését. Ha nem szűrünk rájuk, kuka minden következtetés.
2019. jan. 3. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/51 A kérdező kommentje:
Nem csak egy tudós publikált ilyeneket, de ugye a nácizmus, második világháború borzalmai miatt a rasszok, etnikumok közötti különbségek kutatása nagyon kényes, tabu téma a genetikában, kevesen merik felvállalni. Különösen a '90-es évektől Nyugaton várt alapvetően elvárttá a politikai korrektség. Aki nem a kívánt tudományos eredményt hozza, azt rasszistának, nácinak bélyegzik, kitaszítják, kirúgják és nem kap több lehetőséget, anyagi forrást kutatásokra. Ellehetetlenül, véget ér a karrierje.
2019. jan. 4. 00:04
 6/51 Mojjo ***** válasza:
53%
@5: Itt minden azon múlik, hogy a pro és kontra tanuományok mennyire feleltek meg a szükséges módszertani alaposságnak. Ami azt illeti, én sem vagyok benne biztos, hogy azm polkorrektsét által gúzsba kötött emberiség gyomra be tudná venni, ha tényleg azt találná a tudomány, hogy van különbség a rasszok között, de úgy tűnik, helyes módszertannal nem is született ilyen tanulmány, így ez csak elméleti eszmefuttatás.
2019. jan. 4. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/51 Mojjo ***** válasza:
Sorry a sok elütésért, nem nagyon megy a telóról írás...
2019. jan. 4. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/51 anonim ***** válasza:
61%

Ismerek olyan diplomást, akinek mindkét szülő 8 általánossal rendelkezik és olyan mucsaiul beszélnek, hogy az már fáj.

Akkor ez most hogy lehet, ha genetikailag mindenkibe bele van programozva az intelligencia? Akkor nem kellene a diplomás ismerősömnek is vidéki bugrisnak lennie?

2019. jan. 4. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/51 anonim ***** válasza:
84%

Mojjoval értek egyet.


Polkorrektségtől függetlenül a tudományos módszertant kell vizsgálni ezesetben.


Azt pedig minden tudományos területen tevékenykedő ember, vagy érdeklődő tudja, hogy a genetika szerepét a komplex intelligencia esetén szinte lehetetlen artifaktoktól mentesen vizsgálni.


Hitelesen egy hatalmas emberkísérlettel lehetne kizárva a környezet hatásait.

2019. jan. 4. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/51 anonim ***** válasza:
88%

Amúgy most hasraütött számokkal:

Tegyük fel bizonyos rassz, pl a négerek átlag IQ-ja alacsonyabb, mint az europid embereké.

Legyen az europidoknál 100, a négereknél 80.

Ha ez így igaz az még közel nem jelenti azt, hogy minden néger kevésbé intelligens, mint az europidok. Hiszen ettől még simán léteznek europidok 50-es IQ-val és négerek 150-essel.

És szerintem ennyi lenne a lényeg: nem mondhatod azt, hogy nem akarsz együtt dolgozni egy négerrel, csak azért mert ő néger, mert simán lehet, hogy az összes jelentkező közül ő a legalkalmasabb, adott esetben a legintelligensebb, akkor is ha esetleg az átlag nem ezt diktálja.

2019. jan. 4. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!