Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A liberálisoknak vagy a...

A liberálisoknak vagy a genetikusoknak lehet igaza az intelligencia-genetika, örökletesség vitában?

Figyelt kérdés

[link]


Vannak tudósok, akik akár a kirekesztés, egzisztenciális megsemmisítés ellenére is szembe mennek az elvárt politikai korrektséggel és felvállalják azt az álláspontot, hogy az intelligencia, szellemi teljesítőképesség nagyrészt genetikailag determinált tulajdonság és a rasszok között tapasztalható, mérhető különbség ezen genetikai különbségek miatt van. Általában számszerűsítésnél az IQ tesztekre hivatkoznak és az ottani eltérésekre (átlagos IQ érték kelet-ázsiaiaknál 105, európaiaknál 99, amerikai indiánoknál 90, araboknál 84, négereknél és dél-ázsiaiaknál, indoidoknál 70-80, sanoknál, ausztraloidoknál 60-70).

A politikában a jobboldal szerint ezek a különbségek a szellemi, értelmi teljesítőképességben gazdasági, anyagi különbséget is eredményeznek a különböző népek, etnikumok között. Tehát úgy vélik, hogy a gazdagabb, fejlettebb csoportok azért sikeresebbek, mert okosabbak, míg a szegényebbek, elmaradottabbak butábbak lehetnek.


A liberálisok szerint ez nem igaz. Úgy vélik az intelligencia, szellemi teljesítőképesség nem mérhető és nincs is értelme összehasonlítani a különböző népeket, etnikumokat, mivel a kulturális különbségek ezt nem teszik lehetővé. Ha el is fogadnánk a rasszok között tapasztalható intelligencia különbséget, az sem jelenti azt, hogy ennek genetikai okai vannak. A liberális, baloldali társadalomtudósok szerint nem a szülőktől öröklött genetikai tulajdonságok, hanem a környezeti hatások, anyagi körülmények és az iskolarendszer, ami meghatározza a gyermekek, ifjak, felnőttek intelligenciáját, szellemi teljesítőképességét. Tehát nem az alacsony intelligencia, gyengébb szellemi teljesítőképesség okozza a szegénységet, hanem pont fordítva.



2019. jan. 3. 23:33
1 2 3 4 5 6
 11/51 anonim ***** válasza:
86%
Hallottam már olyan tanulmányról is, mely azt kapta eredményül, hogy a nyugati társadalmak (valsz. az USA-ról volt szó, csak köntörfalazva) 10 évente + 3 IQ ponttal okosodnak (mármint az új generációk). Ha ez igaz, akkor feltételezem, hogy az országonkénti IQ különbségek, csupán a lemaradást tükrözik, nem pedig a valós biológiai különbségeket.
2019. jan. 4. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/51 anonim ***** válasza:
82%

De ha azt is vesszük alapul, hogy egy európaiakból álló társadalom átlag 100IQ-val rendelkezik és egy feketékből álló pedig 80-nal, attól még egyáltalán nem biztos, hogy ez raciális különbség, mert még így is simán lehet szociológiai és kulturális alapú ez a differencia.

Mi van akkor, ha az adott fekete közösségen belül elvesszük a gyerekeket a szülőktől, hogy minimalizáljuk a szülői hatást és magas szintű oktatásnak vetjük őket alá, ezzel felhozva a gyerekeket európai szintre? Ebben az esetben kikapcsolnánk a faji tényezőt?

2019. jan. 4. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/51 anonim ***** válasza:
62%

"a genetikusoknak"

Miért hazudsz? Nem állítják a genetikusok en bloc azt, amit te el akarsz adni.


"Vannak tudósok, akik akár a kirekesztés, egzisztenciális megsemmisítés ellenére is szembe mennek az elvárt politikai korrektséggel"

Te jóisten ez milyen röhejes, kicsit se palástolt propaganda. Ha valamit őszintén akarsz mondani, és hiszel benne hogy tényleg igazad van, akkor miért úgy fogalmazol, mint egy origós újságíró, akinek soros/óra alapján kalkulálják a bérét? Tudod honnan vannak azok a statisztikák, amiket később felhozol? Tudósok kimérték őket. Aztán nem lett semmi bajuk tőle. Ezek kutatott témák, amiket valós tudósok kutatnak, és a tudományos közösség ezt elfogadja. Szó nincs arról, hogy ez valami tabu lenne, amit csak teljes titoktartás mellett lehet vizsgálni.


"felvállalják azt az álláspontot, hogy az intelligencia, szellemi teljesítőképesség nagyrészt genetikailag determinált tulajdonság és a rasszok között tapasztalható, mérhető különbség ezen genetikai különbségek miatt van."

Ez nem "felvállalás", hanem tudományos vita tárgya. Egyáltalán nincsen egyértelmű konszenzus a témában. A Flynn-effektus is bizonyítja, hogy az IQ nem valami alapvető belső tulajdonság, hanem összefügg a képzettséggel, informáltsággal, általában a kulturális helyzettel. A szülők IQ-ja a legjobb előrejelzője annak, hogy mennyi lesz a gyerek IQ-ja. DE hogy ez mennyiben vezethető vissza genetikára, mennyire társadalmi osztályra, nevelésre, stb. az nagyon is kérdéses.


"Általában számszerűsítésnél az IQ tesztekre hivatkoznak és az ottani eltérésekre (átlagos IQ érték kelet-ázsiaiaknál 105, európaiaknál 99, amerikai indiánoknál 90, araboknál 84, négereknél és dél-ázsiaiaknál, indoidoknál 70-80, sanoknál, ausztraloidoknál 60-70)."

Az átlagos IQ minden populációnál 100, mert úgy van kalibrálva.

Úgy érted, hogy ha egy angolokra kalibrált IQ tesztet odaadsz más csoportoknak, akkor ezeket fogják produkálni. Ami máris felfedi a problémát. Máshogy kell másmilyen csoportokra kalibrálni teszteket. Az, hogy az angolok IQ tesztjét odaadod másoknak azt méri, hogy azok a csoportok hogyan különböznek az angoloktól.

Meg azt kényelmesen kihagytad, hogy hatalmas különbség van a rasszokon belül is. Ha két fekete populáció közt lehet 30 pont eltérés, és a fehérek és feketék között van 20 pont eltérés, akkor miért is olyan biztos, hogy az egész a bőrszín miatt van?


"A politikában a jobboldal szerint ezek a különbségek a szellemi, értelmi teljesítőképességben gazdasági, anyagi különbséget is eredményeznek a különböző népek, etnikumok között. Tehát úgy vélik, hogy a gazdagabb, fejlettebb csoportok azért sikeresebbek, mert okosabbak, míg a szegényebbek, elmaradottabbak butábbak lehetnek."

Wow, ezt azért ritkán szokták ilyen nyíltan kimondani 1945 óta. De legalább felvállalod, hogy rasszista vagy.


"A liberálisok szerint ez nem igaz."

Meg a történészek szerint se. Attól függően, hogy mikor vagyunk a történelemben, teljesen más csoportok voltak a legfejlettebbek. Pl. a korai ókorban az araboké (vagyis olyan népeké, amiket ma arabnak tekintenénk) volt a világ, a középkorban a kínaiak magasan vertek mindenkit, most meg a nyugati világ az uralkodó.


"Úgy vélik az intelligencia, szellemi teljesítőképesség nem mérhető"

Ez nem igaz. Úgy vélem bizonyos elemei mérhetőek, de sokkal bonyolultabb a kapcsolat az IQ (vagy más mért adatok) és a valós életben használható "okosság" között, mint azt te gondolod. A probléma soha nem az, hogy mérhető-e valami. Persze hogy mérhető. A probléma az, hogy a mért adat mit mond nekünk a valóságról. Ez az, ami nehéz.


"és nincs is értelme összehasonlítani a különböző népeket, etnikumokat, mivel a kulturális különbségek ezt nem teszik lehetővé."

Nem is csak ezért nincs értelme, bár ez is igaz. Alapvetően azért nincs értelme, mert nincs semmi értelme. Mind itt vagyunk ezen a Földön, meg kell osztoznunk rajta. Ha úgy állsz a másik emberhez, hogy ő is egy ember, akkor ezt meg lehet tenni. Ha úgy állsz hozzá, hogy én ateista fehér férfi vagyok, ő meg keresztény kínai transznemű, tehát a CSOPORTJAIM alapján nekem statisztikailag átlagosan 3,6-tal nagyobb az IQ-m, akkor pont az ember veszik el a nagy méricskélésben. Végső soron semmi haszna nincsen ennek az egésznek. Végső soron ha egy fekete IQ-ja 140, akkor tök mindegy, hogy a feketék átlagos IQ-ja mennyi. Az számít, hogy neki mennyi. Sőt, nem is az számít, hogy mennyi az IQ-ja, hanem hogy milyen "okos", amibe más tényezők is belejátszanak. Ő számít, a teljes ember. A csoportokra osztás és csoport-átlagok számítása nagyon természetes emberi ösztön, de egyáltalán nem hasznos.


"Ha el is fogadnánk a rasszok között tapasztalható intelligencia különbséget, az sem jelenti azt, hogy ennek genetikai okai vannak."

Ez sarkítás. Biztosan vannak genetikai és társadalmi okai is. A tudományos kérdés a kettő aránya és kapcsolata.


"A liberális, baloldali társadalomtudósok szerint"

Ha a keresztény-konzervatív matematikusok és az anarcho-kommunista genetikusok más TÉNYEKRE jutnak a világról, mint a "liberális, baloldali társadalomtudósok", akkor ott valami baj van. A tudomány ideológia független. Ha a társadalomtudósok erre jutottak, akkor két utad van. Vagy a tudományos metodikájukat kritizálhatod, vagy elfogadhatod hogy így van. De a tudományos eredményükbe belekeverni hogy most éppen anarcho-kapitalisták vagy anarcho-szindikalisták, az gáz.


"nem a szülőktől öröklött genetikai tulajdonságok, hanem a környezeti hatások, anyagi körülmények és az iskolarendszer, ami meghatározza a gyermekek, ifjak, felnőttek intelligenciáját, szellemi teljesítőképességét. Tehát nem az alacsony intelligencia, gyengébb szellemi teljesítőképesség okozza a szegénységet, hanem pont fordítva."

Teljesen egyértelmű, hogy a környezeti hatások és a genetika is befolyásolják a teljesítőképességet. Ez egy nagyon-nagyon extrém sarkítás. Olyan, mintha azt mondanád, hogy az amerikaiak csakis mekis hamburgert esznek, a magyarok meg kizárólag paprikás krumplit. Látom, hogy honnan jössz, de ez így nem csak nem igaz, de röhejes mértékben nem igaz, annyira extrém módon sarkít és torzít.

2019. jan. 4. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/51 anonim ***** válasza:
28%
Épp manapság olvasgattam az intelligenciáról. Arról, hogy sajnos a globális növekedés megállt, és elkezdett csökkenni az emberiség IQ-ja (mivel az intelligensebbek kevesebb gyereket vállalnak). Szerintem nagyrészt genetika, nagyrészt nem. Egy liberális ebben nem fog igazat mondani, őket nem érdekli a tudomány, ha a matematika zavarja őket, azt is ignorálják, rasszistázzák. Arról is mélyen hallgatnak, hogy az afrikaiak iq-ja nagyon alacsony, az afroamerikaiaké is sokkal alacsonyabb. Arról is hallgatnak, hogy rengeteg tulajdonság valójában öröklődik, még népekre, rasszokra jellemző belső tulajdonságok is. (Ezért depis annyi magyar pl.)
2019. jan. 4. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/51 Tom Benko ***** válasza:
Kezdjük azzal, hogy az IQ egy elég furcsa dolog, nagyban függ attól is, hogy ki, mikor, milyen állapotban, milyen körülmények között tölti ki a tesztet. A másik befolyásoló tényező a kulturalitás. Ha a teszt absztrakt ábrákkal, sorozatokkal dolgozik, akkor azt a figuralitáshoz szokott afrikaiaknak például nehezebb lesz értelmezni, lassabban dolgoznak, ami az IQ mérésekor az eredményt rontja, mivel az időt is figyelik.
2019. jan. 4. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/51 Tom Benko ***** válasza:
38%
Viszont úgy látom, egyeseknek komoly ismereti zavaraik vannak a liberalizmussal kapcsolatban...
2019. jan. 4. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/51 anonim ***** válasza:
41%

"Nem véletlen, hogy Fekete-Afrikában a gyarmatosítás előtt még bunkókkal ütötték egymást az emberek"


Aham, Mansza Muszáról és a Mali Birodalomról hallottál már? Esetleg az Etióp Császárságról? És ez most csak pár példa, ami hirtelen eszembe jutott.

2019. jan. 4. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/51 anonim ***** válasza:
30%
Sem a maliak, sem az etiópok nem 100%-ban négerek, ezért tudtak annak idején többé-kevésbé civilizált birodalmakat létrehozni. Afrika belsejében viszont sem a gyarmatosítás előtt, sem azóta nem létezett civilizáció.
2019. jan. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/51 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Tudom, hogy ez kényes téma és megosztó, ezért voltam kíváncsi a véleményekre.

Természetesen itt átlag értékekről beszéltünk, amit nem lehet minden egyénre rávetíteni, de ez nem is cél, az átlagérték a sok elemből álló különböző csoportok összehasonlítására szolgál a statisztikában.


Az összehasonlítás során a csoportok leszűkítése, homogenizálása, "zavaró tényezők kizárása" véleményem szerint hibás, félrevezető módszer, minél nagyobb mintát vizsgálunk, annál pontosabb képet kapunk. Ha például kikötjük, hogy a Kaliforniában, évi 200-500 ezer dollár jövedelmű családokban élő, felsőfokú végzettségű szülőktől származó europid, afro, indoid, mongoloid fiatalok eredményeit hasonlítjuk össze, abból a mesterséges szelekció miatt nem vonnák le általános következtetéseket a rasszok közti különbségekről, nagy lenne a torzítás.


Azt is figyelembe kellene venni, hogy nem csak a környezet hat az egyénre, csoportra, hanem az egyének, csoportok is alakítják a környezetüket. A korrelációk kapcsán a baloldaliak, liberálisok ezt figyelmen kívül hagyják.


Úgy látom ebben a témában is baloldali túlsúly alakult ki az oldalon és a többség úgy véli a genetikának, öröklött tulajdonságoknak kisebb szerepe van és a környezeti tényezők a döntően meghatározók az egyén, csoport eredményeiben.


Én magam úgy vélem hogy az intelligencia, szellemi teljesítőképesség hasonlóan az erőhöz, fizikai teljesítőképességhez egyaránt függ környezeti tényezőktől és öröklött tulajdonságoktól is, de utóbbi a fontosabb, döntőbb, meghatározóbb tényező, tehát, hogy kinek milyenek voltak a felmenői, milyen genetikát örökölt. De természetesen a genetika nem határoz meg mindent, a környezeti tényezők is fontosak. Ha valaki butábbnak vagy fizikailag gyengébbnek születik, akkor is lehet jelentős előrelépést elérni a fiataloknál megfelelő oktatással, pedagógiai fejlesztéssel vagy pedig fizikai edzésprogramokkal. És lehet, hogy valaki remek tulajdonságokat örökölt, de nem fejlesztik, nem érik kihívások, akkor az elért, elérhető teszteredmények, gyakorlati eredmények az életben is szerényebbek lesznek.

2019. jan. 4. 19:56
 20/51 anonim ***** válasza:
19%
Hozzáteszem, hogy ha valaki genetikusan adott intelligenciát örökölt, azon már talán nem vagy nehezen lehet radikálisan változtatni. Sokak szerint a környezet is fontos. Sokak szerint azért is nőtt idáig az emberiség iq-ja (és magassága!), mert sokkal jobb körülmények között élünk, sokkal jobb a táplálkozás és más tényezők is, mint pár száz éve. (Ezért is állt meg, mert elértük a maximumot, amit a környezet kihozott, genetikailag viszont megkezdődött a csökkenés.) Egyébként egyes emberek iq-ja állítólag felnőtt korban is jelentősen növelhető.
2019. jan. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!