Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kinek van érdeke a szelektív...

Kinek van érdeke a szelektív hulladékgyűjtés blöffben?

Figyelt kérdés

A szelektíven gyűjtött műanyagok kb. fele ugyanúgy a lerakóba/égetőbe kerül, csak kerülőúton viszik oda (ami szén-dioxid kibocsátással jár). Az volt a 2000-es évek közepén az állítás, hogy idővel nőni fog az újrahasznosított műanyagok aránya. Ha betiltanák a PET palackokat, akkor az újrahasznosított műanyagok aránya kb. 0 százalékra csökkenne le (mert most szinte csak azok vannak újrahasznosítva).

Mióta házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés van, azóta egy ember másfélszer annyi szemetet termelhet, mint előtte. Ezt sokan ki is használják arra, hogy belerakják a zöldhulladékot a kukába, mert elfér benne.

Arról se igazán tudni, hogy mi történik az újrahasznosított szeméttel. Én nagyon ritkán vásárolok olyan terméket, amire rá lenne írva, hogy újrahasznosított műanyagból készült.


2020. júl. 6. 19:41
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
Annak, hogy bizonyos típusú műanyagokat nem hasznosítanak újra, egyáltalán nincs semmi köze a politikához. Egyszerűen nincs értelme ezt feltételezni, ebből sehogyan sem tudnak sikkasztani.
2020. júl. 6. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 cro-minyon ***** válasza:
Arra vonatkozóan vannak számítások, adatok, hogy azokban az országokban, ahol jól csinálják a szelektív hulladékgyűjtést, ott ennek milyenpozitívumai vannak? Kevesebb szén-diaoxid kibocsátás, kevesebb új műanyag legyártása, jobb papír-újrahasznosítás? Én nem tudom, ezt a kérdést nem ismerem. Ellenben azt gyanítom, hogy a valóban fontos indikátorokra (például szén-dioxid, aztán persze ezt is sokan másképpen értelmezik) nem igazán gyakorol ez hatást. Valójában a hulladékképződésnél és a klímaterhelésnél is a fogyasztás mérséklése lenne a gyógyír, ami ugye sok profitrédeket sért. Nekem ez a meglátásom.
2020. júl. 6. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:

Teljesen jó a meglátásod. Nem a műanyagokat kéne betiltani, hanem a műanyagokban lévő termékeket.


Én se tudok számokat, de szerintem se ér sokat az újrahasznosítás. Egy jól működő újrahasznosítási rendszert mégis előremutatónak találnék, ha már a fogyasztást mérsékelni nem lehet.

2020. júl. 6. 21:27
 14/27 anonim ***** válasza:
0%

#Kérdező:


Az még a jobbik eset lenne, ha kerülőúton vinnék el.


Én a Pöttyös utca elejében laktam 1 évvel ezelőttig. Akkor még ott voltak a nagy szelektívek. Jött a kocsi, szépen egymás után felemelte mind az 5-öt (papír, műanyag/fém, színes üveg, fehér üveg, egy kommunális) és beöntötte egy helyre.

De a munkahelyemen is, ahol kézi kukák vannak. Szépen jön egy azaz egy darab autó és mind a 2 napon, mikor ki kell rakni papírforma szerint a két szelektív kukánkat (papír, műanyag), a 3 kommunális vegyes hulladékkal együtt emelik. Sokszor még csak nem is elsőként vagy utolsóként, hanem felraknak 1 vagy 2 kommunálist, utána a szelektívet, utána újra 1-2 kommunálist. Még a látszatra sem figyelnek, hogy legalább első vagy utolsó legyen a szelektív.

2020. júl. 7. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Nem tudok mit mondani erre, egy ideig én is elhittem, hogy a kukásautónak lehet több rekesze is, de ma már azon se lepődnék meg, ha tényleg összeöntenék.
2020. júl. 7. 03:03
 16/27 Salx Narval ***** válasza:
Nagyobb környezeti kárt okozunk a műanyag dobozok, flakonok elmosásával mint amennyi környezetkímélő hatást elérhetünk az újrahasznosítással. A tisztított vizet e célra pazarolni egyszerűen környezetszennyező tevékenység. Sajnos a legjobb szándék mögött is nagy a tájékozatlanság. Egyértelművé kellene tenni és országos reklámkampánnyal meg kellene támogatni a szelektív hulladékgyűjtés mikéntjét. Ha már csináljuk akkor legalább kárt ne okozzunk vele.
2020. aug. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:

Még a tájékoztatókampányokban is hazudnak. https://www.youtube.com/watch?v=eHIMAPoMT0s


1:17: "Elég elöblíteni a dobozokat vagy betenni a mosogatógépbe"

Elöblítéstől ritkán lesz tiszta a doboz és még vízpazarló is. A mosogató gépbe tevés csak vízpazarló (meg árampazarló). Helyesen azt kéne mondani, hogy használt mosogató vagy fürdővízzel kitisztítani.

1:40: Azt sugallja, hogy a PP és LDPE újrahasznosításra is kerül.

2:12: A tejfölös doboznak se az alja, se a teteje nem kerül újrahasznosításra. És még azt szeretné, hogy kapargassam a fémet a doboz tetejéről a semmiért.

2:55: Teljesen mindegy milyen műanyag tojástartóról van szó, nem hasznosítják újra őket. Még ha PET van ráírva, akkor sem.

2020. aug. 18. 13:21
 18/27 anonim ***** válasza:
Mi haszna ebből a kommunális szolgáltatónak? Hisz a szelektívet ingyen viszik, amit a szemetesembe dobok azt meg én fizetem. Itt vonalkód van a kukán és ürítésenként kell fizetni.
2020. aug. 18. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:

A szelektívet azért viszik ingyen, mert EU-s pályázaton nyerték a házhoz menő szelektívgyűjtésre a pénzt.


Az újrahasznosítás pedig azért nem történik meg, mert nincs meg hozzá az infrastruktúra. Gondolom nagyon sok idő míg gazdaságossá válik, és az állam nem ad támogatást.


Egyébként itt egy cikk arról, hogy miként sumákolnak a cégek az újrahasznosítással kapcsolatban. Illetve az is kiderül, hogy a tejesdobozokat Lengyelországig utaztatják, hogy legyen belőle valami.

[link]

2020. aug. 18. 16:18
 20/27 anonim ***** válasza:
Itt nem jönnek házhoz, nekem kell odavinni a szelektív gyűjtőbe, de a papírt pl. a lomudvarban is ingyen átveszik.
2020. aug. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!