Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocializmusban lazább volt...

A szocializmusban lazább volt a munkamorál?

Figyelt kérdés
Én még nem éltem akkor, de így mások visszaemlékezéseit hallottam és ők azt mondják persze hivatalosan nem volt munkanélküliség, de azért sokan csak lébecoltak a munkahelyen és olyan érdemi nagy teljesítmény nem volt. Vannak erről dokumentumfilmek is, hogy sokan inkább szüneten voltak és ott piálgattak, pletykáltak, elütötték az időt. Aztán persze biztos voltak olyanok is, akik lelkiismeretesen dolgoztak, de úgy tűnik a stressz jóval kevesebb volt, nem hajtották annyira az embereket.

márc. 7. 10:37
1 2
 1/16 hypno ***** válasza:
100%

Nem volt mindegy, hogy teljesítmény- vagy órabéres állásod volt.


Az órabéres bizonyos határokon belül úgy lébecolt ahogy akart, de ahol "normára" dolgoztak, vagyis mondjuk azért fizettek darabonként, hogy hány ingre varrod fel a gallért, ott azért volt hajtás.


Meg a gyárnak azért teljesítenie kellett a tervet, mert különben megszexuálták a főnököt, az meg a melóst.

márc. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

A rendszerváltás előtt mindenkinek kötelező volt dolgoznia, a munkakerülést büntették. Így valahova mindenkit fel kellett venni, akár szükség volt rá, akár nem. A másik, hogy mivel minden a nagy közösbe ment, a munkavállalóknak nem volt motivációjuk.

Ha van egy saját boltod, nyilván udvarias vagy a vevőkkel, jó termékeket próbálsz beszerezni, reklámozol, mert ezektől nő a bevételed. Ha viszont alkalmazott vagy, ahol fix fizetésed van, minek törd magad, nem igaz?

márc. 7. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Sokkal lazább volt a munkatempó.Nehéz is volt a rendszerváltás után váltani,mert utána megkövetelték.
márc. 7. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
71%
8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás.
márc. 7. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

#2

Ez vállalkozók esetén abszolút igaz, de alkalmazottaknál most sem érdemes annyira törni magad. Fizetésemelést úgyis akkor adnak jobbat, ha váltasz.

márc. 7. 10:59
 6/16 anonim ***** válasza:
86%
Lazább volt a munkatempó. Ha egy üzemben ma 12-en dolgoznak akkoriban ugyanerre a mennyiségű munkára voltak 45-en. Sok helyen elnézték ha reggel bevertél néhány felest. Nem volt a cégek között versenyhelyzet, nem törekedtek nyereségre. Nagyjából mindenki szart mindenre.
márc. 7. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
30%
Mert ma mi van az irodistákkal? belibben 10-re, kv 1 óra, aztán facebook délig, ebédelés 2 ig ,kv pletyi, kamumeeting nyitott szemmel alvás, újra face insta, online rendelések, 3 email megírása ctrl c-v, és juj már fél 4 indulás haza :D Most van igazán léhűtés és kamu posztok garmadája.
márc. 7. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 hypno ***** válasza:
77%

#7


Ez így látszik a gödörből, a lapát mellől?

márc. 7. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

A hatosnál a pont.

Apámék öreg otthonban dolgoztak. 100 lakója volt, erre jutott 20 nővér meg 6 sofőr.

Ebből egy sofőr kellett az igazgatónak, a másik 5 közül egy reggel bevitte az öregeket a vizsgálatokra, majd visszavitte. A másik 4 bent döglött, ittak.

Karbantartó ugyan ez, volt 4, kb szart se csináltak, max füvet nyírtak.


Aztán ma ugyan ezen a helyen, se sofőr, se karbantartó, hanem egy mindenes van, az viszi reggel az öregeket, majd mikor végzett délben, áll neki füvet nyírni stb.

Nővér meg a 20 helyett kb van 6.


Na ez a nem mindegy.

márc. 7. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, honnan nézzük. Szerintem egyetlen paraméter alapján összehasonlítani két korszakot biztosan téves következtetésre visz.


A szüleim korosztálya egy lassú, kiszámítható, biztonságos, tervezhető, de alacsony életszínvonalban nőtt fel. Cserébe a megélhetésért biztosan csinált valamit mellette is. Szóval pl apósom lehúzta a 8 óráját a munkahelyen, de utána hajnalig még építette a házát, vagy nevelte a háztájit plusz pénzért, hogy valahogy boldoguljon.


Nekünk ma minden adott, ami nekik nem, de az élet egy masszív rohanás, állandó logisztika, és fullos kiszámíthatatlanság, ami már reggelire megeszi az embert. Egyszerűen sehová sem érek oda, és olyan agyhalott vagyok estére, hogy este tudatosan tennem kell azért, hogy valahogy összeszedjem magam reggelre.


Nem lehet a kettőt összehasonlítani. Az a munka, amit apósomék kőkeményen robotoltak még munka után, az most nekem rekreációs hobbi. De az, ahogy ő csinálja 70 évesen, azt a tempót én 20 évesen sem tudtam csinálni. De amit én csinálok, azt meg ő nem tudná csinálni, még értelmezni sem, amikor elmesélem neki.

márc. 7. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!