Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ki volt szerinted Magyarország...

Ki volt szerinted Magyarország legjobb uralkodója a történelmünk során? Többet is mondhattok.

Figyelt kérdés
2010. máj. 7. 18:54
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:
94%

"Aki Mátyást írta az ugye tisztában van azzal, hogy mátyás külpolitikájának volt köszönhető a 150 éves török megszállás... Talán nem megszállni kellett volna a környező kisebb országokat, hanem szövetkezni vele... Talán nem kellett volna fölöslegesen katonai tartalékokat bevetni Bécs ellen, hogy német-római császár legyen... erre mondják azt, hogy abszurd egoizmis... "


Mátyást nem lehet hibáztatni a török uralomért. Ő pontosan tudta, hogy a török ellen Magyarország önmagában már kevés, ezért akart egy nagyobb egységet kialakítani, Ausztria, Szilézia és Csehország hódoltatásával. Hátha így nagyobb eséllyel vehetné fel a harcot a török ellen. Ami persze ugyanúgy kudarcra volt ítélve, mint ha nekiment volna nyíltan az oszmánoknak. Nem volt akkor már jó választás.


"Aki Horthyit szidja annak nincsenek reális történelmi ismeretei... vagy a kommunista tanulmányaira emlékszik..."


Horthy egy gyenge akaratú, szenilis öregember volt már a második vh. idején, aki sajnos teljesen alkalmatlannak bizonyult az ország vezetésére egy ilyen vészterhes időszakban. Az oroszok természetesen nem miatta jöttek be, de az, hogy Magyarország olyan irtózatos vereséggel és az 1938-1941 között visszaszerzett területek újbóli teljes elvesztésével került ki a konfliktusból, az jelentős részben az ő hibája is.


Kérdésre válaszolva:


Szent István, Szent László, Könyves Kálmán, III. Béla, IV. Béla, Károly Róbert, Luxemburgi Zsigmond, Hunyadi Mátyás. Erdélyi fejedelemként pedig: Báthory István, Bethlen Gábor, I. Rákóczi György.

2010. máj. 8. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:
30%

Horthy: "Belevitte az országot a II.világháborúba,miatta halt meg nagyon sok magyar,beengedte a nácikat,akik szintén sok magyart elvittek."


Látom valakit nagyon rászedtek...

2010. máj. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:
92%

"A kisebbik fiát tartóztatták le,és azért adta át a hatalmat Szálasinak,hogy a fiát szabadon emgedjék. Nem az ország érdekeit nézte,hanem a gyereke életét féltette."


Idézet Horthy-tól:

"Bizonyos idő múlva egy német tiszt jött be és jelentette, hogy "a miniszterelnök" kér kihallgatást. Nagy csodálkozásomra a másik szobában Szálasi Ferenc állott előtem.

Hitleri köszöntéssel tisztelgett és megkért, hogy nevezzem ki miniszterelnökké! Hogy valaki a saját kinevezését kérje, még nem fordult elő életemben.

Azt ajánlottam neki, neveztesse ki magát a németek által, ha ez ugyan már amúgyis meg nem történt. Aztán hozzáfűztem: "én itt fogoly vagyok, tehát semmiféle

hivatalos működést nem fejthetek ki. Különben is ön volna az utolsó, akinek kinevezésére hajlandó lennék!" Ez a kijelentésem sem gátolta meg a nyilaskeresztesek

"Führerjét", hogy szemérmetlen kívánságával délután ismét előálljon; ekkor természetesen ugyanazt a választ kapta.

[…]

Még a fürdőszobában tartózkodtam, ahová három géppisztolyos őr kísért, midőn váratlanul betoppant Lakatos miniszterelnök, aki Veesenmayerrel együtt érkezett a várpalotába. Lakatos papírlapot nyújtott át, amely német nyelven lemondó nyilatkozatomat és Szálasi miniszterelnöki kinevezését tartalmazta.

Átfutottam a géppel írt lapot, amelyen a német szöveg alatt – ugyancsak gépelve – ez volt olvasható: „gez. Horthy” vagyis „Horthy s. k.”. Visszaadtam és megkérdeztem: „Mit jelentsen ez? Írjam ezt alá?” Lakatos igenlően válaszolt, mire csodálkozva emlékeztettem, hogy Szálasi a nap folyamán már kétszer is kérte a kinevezését és hogy ő tanúja volt annak, hogy én mindkét esetben elutasítottam a kérését.

A dolgot ezennel befejezettnek tekintettem és folytattam a csomagolást, Lakatos azomban tétovázva, továbbra is ott maradt. Észrevettem határozatlanságát, mintha nem értené magatartásomat, megkérdeztem tehát, mi oka van arra, hogy aláírásomat kérje. Hiszen neki, mint miniszterelnöknek, éppen az elutasításra kéne tanácsot adnia. Ekkor olyan célzást tett, amelyből megértettem, hogy Miklós fiam életéről van szó.

Szóltam, hogy hívják Veesenmayert, aki a fürdőszoba ajtaja előtt állt és nyomban megerősítette, hogy fiam élete és szabadonbocsátása valóban az én aláírásomtól függ. Fel kellett tételeznem, hogy akár aláírom a szöveget, akár nem, mindenképpen azt fogják közölni majd a nyilvánossággal, hogy lemondtam és Szálasit kineveztem. Ezt a szándékot elárulta és bizonyítja a lapra előre rávezetett „Horthy s. k.”. Úgy láttam, hogy aláírásom megtagadásával már semmit sem segíthetek, viszont, ha megadom az aláírást, talán megmenthetem Miklós fiamnak, most már egyetlen gyermekemnek életét. […]

Erre kijelentettem előtte, hogy én sem le nem mondok, sem Szálasit miniszterelnökké ki nem nevezem, és hogy aláírásommal csakis a fiam életét akarom megmenteni. Géppisztolyok fenyegetése közben kizsarolt aláírásnak nem lehet és nincs is alkotmányjogi érvénye."

2010. máj. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:
83%
A szovjetek elleni háborúba eleve nem kellett volna Horthynak 1941-ben belevinnie Magyarországot, azt semmiféle magyar érdekkel nem lehetett indokolni. De ha már belevitte, akkor legalább 1944 márciusában, a német megszálláskor ki kellett volna ugrani. A két bécsi döntés által visszatért területek akkor ma is a mieink lennének, hiszen M.o. jóval a románok és a szlovákok előtt tudott volna átállni. Ráadásul az országban akkor állomásozó magyar csapatok jelentős fölényben voltak Hitler ellenünk bevethető erőihez képest.
2010. máj. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:
60%
Szent István, I. Mátyás
2010. máj. 8. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 anonim ***** válasza:
81%
Szent István - Nagy Lajos - Hunyadi Mátyás
2010. máj. 9. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 BlackSword ***** válasza:
90%

tegnap 15:58!

Inkább nem fejtem ki a véleményemet a Horthyrol alkotott véleményedről... (nem bírná a nyomdafesték)... Sok butaságot hordtál össze...

Először is nem hiszem hogy attol jó egy államfő, hogy mindennel kotnyeleskedik... Amire Te azt mondod, hogy gyenge jellem, arra már többen mondták, hogy csak hagyta hogy megtörténjenek a dolgok, ahogy azoknak meg kell törénniük...

A németektől meg függtünk már akkor is gazdaságilag... Tehát politikailag is függöttünk tőle... És ebben a helyzetben mi mást lehetett volna tenni.... Széllel szemben nem lehet pisilni... Vagyis lehet, de tudjuk mi lesz a vége.... Az meg senkinek sem hiányzik...

2010. máj. 9. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 anonim ***** válasza:
89%
Horthy szimbolikus államfőnek volt jó. Amíg olyan tehetséges politikusok álltak mellette, mint Bethlen vagy Teleki, addig kiválóan megfelelt a kormányzói szerepkörnek. Amikor azonban egyedül maradt, meg a Bárdossyhoz hasonló senkiházi alakok tanácsaira hallgatott, teljesen alkalmatlannak bizonyult az ország vezetésére, pláne egy olyan súlyos időszakban, ami 1941 után következett. A németek pedig nem kérték az 1941-es SZU elleni hadbalépést, ezt tudhatnád. 1944-ben pedig már mindenki tudta, hogy a németek elvesztették a háborút és azokra is iszonyú sors vár, akik kitartanak mellettük. Ennek ellenére Horthy többször is képtelen volt helyesen cselekedni és egy normálisan megszervezett kiugrással legalább a területi kérdésben kedvező pozíciót biztosítani Magyarországnak a háború után. Mindenki meg tudta csinálni a kiugrást, az olaszok, a románok, a szlovákok, a finnek, csak éppen Horthy nem. A szovjet megszállás elkerülhetetlen volt, a határok kérdése nyitott volt még. Nekem jobban tetszene, ha Kassa vagy Kolozsvár ma Magyarországhoz tartozna. Az, hogy ez nem így van, nagyrészt Horthy gyávaságának és vezetői alkalmatlanságának a következménye. Ezt jobboldaliként is kénytelen vagyok elismerni.
2010. máj. 9. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 anonim ***** válasza:
100%

Törökverő Hunyadi és Széchenyi!!


nameg Ez a fazon


http://www.youtube.com/watch?v=FAafYWAA9t0&feature=related

2010. máj. 12. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 anonim ***** válasza:

Ferenc Ferdinánd: Ha több esélye lett volna nagyobb hatalomra szert tenni, és nem ölték volna meg, remek reformokat vezetett volna be, létrehozta volna USA mintára a "Nagy-Ausztriai Egyesült Államokat" és számos más nagyon haladó gondolkodású demokratikus ötlete volt, Közép-Európa jövőjére nézve. Kár, hogy nem ő lett a császárunk.



Kun Béla: Hatalmas ujító és lázadó volt, nyíltan megbuktatta a régi hagyományokat és megalapozta a világ második kommunista kormányát. Szeretjük, nem szeretjük a kommunizmust, ez azért teljesítmény.

2010. máj. 12. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!