Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Numerus Clausus miért lett...

Numerus Clausus miért lett volna igazságtalan?

Figyelt kérdés

Azért mert kvázi nemzetiségnek tekintete a zsidóságot? Vagy azért mert egyelőséget, próbált teremteni a nemzetiségek között legalább a felsőoktatásban? Most nem ugyan úgy szeretnék támogatni, például a cigányok népesség arányos felsőoktatásba jutását?


"A numerus clausus (latinul: zárt szám) az 1920. évi XXV. törvénycikk közkeletű elnevezése. A törvény alapján a "magyarországi nemzetiségek és népfajok" tagjai csak a formálisan kimutatható számarányuknak megfelelő mértékben vehettek részt a felsőoktatásban."


2010. dec. 14. 19:39
1 2 3
 1/25 anonim válasza:
"És hol volt demokratikus az, hogy ha egy 10% alatti kisebbség tölte ki protekciói miatt, egyes becslések szerint a felsőoktatás több mint 75%-át hazánkban a Bolognai folyamat bevezetése megelőző több mint harminc évben? Egyesek szerint azért volt fontos bevezetni a felső oktatási bővítéseket, hogy minden e kisebbségbe tartózó érettségiző fiatal bejuthasson a felső oktatásába."
2010. dec. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:

"Most nem ugyan úgy szeretnék támogatni, például a cigányok népesség arányos felsőoktatásba jutását?"


nem.

a mai rendszer alulról korlátos. "legalább ennyit jó lenne, ha felvennétek (ha van annyi jelentkező)"

az a rendszer felülről volt korlátos. "maximum ennyit vehettek fel, hiába van több jelentkező"

2010. dec. 14. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Az a rendszer a Pozitív diszkriminációra épült. És működöt, mert a felszabadult helyekre így csak kénytelenek voltak a hátrányos(abb) helyzetűeket felvenni. Ugyan úgy működne, ha a mai Cigányoknak is fenntartanák a népesség arányosan rájuk jutó keretet a felsőoktatásban.
2010. dec. 14. 20:03
 4/25 anonim ***** válasza:
33%

Mindenképpen igazságtalan, ha én csak azért nem tanulhatok tovább, mert egy etnikumhoz tartozok, vagy ha csak ezért nem lehetek újságíró, ügyvéd, ezért nem vehetek házat valahol stb. Mondják azt, hogy nem vagyok alkalmas rá, nem sikerült a felvételim, de ha sikerült, és netán jobb vagyok nálad, akkor milyen alapon mondod te vagy bárki, hogy én ki vagyok zárva?


Értem persze a kérdésedet, meg értem a korabeli és a mai antiszemitákat is, és még csak azt se mondom, hogy nem jogosak az esélyegyenlőséget firtató kérdéseik. Csak szerintem esélyegyenlőséget nem úgy kell teremteni, hogy korlátozok, kirekesztek másokat, hanem úgy, hogy megerősítem, támogatom a hátrányos csoportokat. (A többség is lehet hátrányos helyzetű bizonyos területeken.) Lehetnek erre állami intézkedések is, amik előmozdítják azt, hogy pl. ügyvéd vagy közjegyző ne csak ügyvéd vagy közjegyző gyereke lehessen, hogy ne csak az tanulhasson tovább, akinek a szülei meg tudják ehhez teremteni a feltételeket, de az állami oktatásügy is tartson felzárkóztató képzést, egyebeket.


És van ennek egy társadalmi vetülete is. Nem csak sírni-ríni kell, de támogatni is egymást egyszerű hétköznapi emberi szinten, megosztani az információkat, segíteni, együttműködni, ahol lehet.


De ha elkezdel kirekeszteni, az morális züllésbe megy át mindig, és a vége bizony logikusan egy csúnya irtóhadjárat is lehet.

2010. dec. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
Olyan nincs, hogy pozitív diszkrimináció. Ha valakivel szemben pozitív, az mással szemben negatív.
2010. dec. 14. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:
Pozitív diszkrimináció "nem mindig a diszkrimináció úgymond pozitív változata akar lenni", hanem elvben a diszkimináció ellen tettje. Elméletileg így a diszkrimináció ellehetetlenítése a cél. Csak hát ez hazánkban nem volt cél az elmúlt ötven évben.
2010. dec. 14. 21:03
 7/25 A kérdező kommentje:

Azon az alapon utasítattak el sokakat jogosan a Numerus Clausus szerint, mert a saját vagy szüleik kapcsolat rendszere miatt jutottak csak, oda hogy bekerülhetek, volna eredetileg a felsőoktatásba. Bár igaz a németekkel szemben ez a rendszer túlzottan kedvező volt. - ez volt talán az egyetlen hibája.

Óriási kirekesztés volt a 70-es 80-as és 90-es években a teljes többségi társadalommal szemben a felsőoktatásban. Ha valakinek nem volt protekciója jobb egyetemre vagy népszerű főiskolákra be sem kerülhetett.

2010. dec. 14. 21:13
 8/25 A kérdező kommentje:
Saját pénzeden külföldön szabadon tovább tanulhattál volna.
2010. dec. 14. 21:16
 9/25 anonim ***** válasza:
Igazságtalan,mivel egyike az első zsidó ellenes megnyilvánulásoknak(az adott korban).
2010. dec. 14. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

Hol támogatják a zsidók a többségi társadalmat? Amikor nem egy helyen személyes tapasztalatom szerint a három felvételi követelmény közül az egyik a protekcó a másik a zsidó származás. A származási feltételből lehet sejteni, hogy milyen protekciója lehet az embernek. Megjegyzem, nem egyszer felvetek, mert sok okból kifolyólag zsidónak gondoltak. De ebből is elegem lett. Én a rendszer haszon élvezője ként elégeltem meg azt.


Amúgy meg "Ne zsidózunk emberek!" - Kern András

2010. dec. 14. 21:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!