Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » "Lejárt" felmondással a tulaj...

"Lejárt" felmondással a tulaj kidobhatja őket így az utcára?

Figyelt kérdés

A barátomék bérletét eladta a tulajdonos, nevetségesen kevés időt adott nekik a kiköltözésre. Hosszas huzavona után írt egy felmondást, de nem volt a jogszabályoknak megfelelő, mert nem a Ptk-ban szereplő 15 napos határidőt írta bele, hanem kevesebb, mint tíz napot.


A bérleti szerződésük szóban köttetett, mert a tulajdonos nem akart fizetni a bérleti díjuk után a NAV-nak, viszont van hangfelvételük, ami igazolja, hogy minden hónapban fizettek neki, szomszédok is tudják, akik hajlandóak kiállni mellettük.


A gond az, hogy pár napja a tulaj kihívta a rendőröket a tulaj, hogy tegyék ki őket. Ők azt mondták, a felmondás teljesen rendben van úgy, ahogy ő megcsinálta, csak nem akkor jár le, mikor kihívta őket, hanem néhány nappal később. Akkor azt mondták, hogy néhány nappal később megint kijönnek és ők dobják ki őket.


A családfő bement a rendőrségre, hogy ez mennyire jogszerű jogerős bírósági végzés nélkül az ő részükről, többször is lekoptatták, ma azonban beismerték, hogy tényleg nem rakhatják ők ki. DE hozzátették, hogy X napon akkor is ki fognak jönni és nem fognak közbeavatkozni, ha a tulaj és az ismerősei megragadják és kivágják őket a lépcsőházba a cuccaikkal együtt, ami meg ugye a tulaj részéről önbíráskodás...


Azt nem tudom, minek minősül, ha önbíráskodást tétlenül néz a rendőrség/közreműködik benne....


Így megtörténhet a kirakásuk?


(Jó lenne, ha olyanok válaszolnának, akik értenek az eljáráshoz, és nem olyanok, akik csak ítélkeznek. Amióta be lett jelentve, hogy menniük kell, őrülten keresik az új lakást, én és más ismerősök is keressük nekik, de egyszerűen pang a piac ebben a térségben, csak a rengeteg kereső van.)



2018. jún. 17. 11:13
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:

Maga az eladási folyamat is zavaros volt.


Elkezdte egy időben hirdetni, jött is jó néhány ember, de végül egyiket se érdekelte a lakás, mert a tömbben halmozott fizetéselmaradás miatt nincsen fűtő gáz, csak elektromos fűtés, magában a lakásban meg olyan rosszak a vezetékek, hogy nem mehet egyszerre mit tudom én.. egy laptop töltője, egy kávéfőző meg egy mosógép, mert lecsapja őket.


Az apám is megközelítőleg négy éve árulja a remek állapotban lévő, keresett környéken lévő házát, és a mai napig nem adta el, így főleg a visszajelzések után, nem aggódtak.

A tulaj pár hónapja mondta is, hogy elege van ebből a sok finnyás háznézőből, így abba is hagyja a hirdetést, nem kell neki ennyi nyűg vele. Aztán nemrég közölte, hogy mégis eladta.


Mondtam az ismerősöméknek én is, hogy vegyék fel a kapcsolatot az új tulajjal, de ezt se a mostani tulaj, se a tulaj ügyvédje nem akarja engedni - ez a része is zavaros, de ha minden igaz, akkor az ügyvéd vette meg az új tulajnak ezt a lakást azért cserébe, hogy neki meg odaadja a sajátját, ahová ő nagyon menni akar építkezni, így nem akar semmilyen bonyodalmat engedni :/

2018. jún. 17. 12:02
 22/32 kovpet ***** válasza:
76%

Tehát minden zavaros, de te simán elhiszel neki egy ilyet:


"ki fognak jönni és nem fognak közbeavatkozni, ha a tulaj és az ismerősei megragadják és kivágják őket a lépcsőházba a cuccaikkal együtt".


Én az ilyen ismerős minden szavát fenntartással kezelném. Még a kérdéseit is.

2018. jún. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 A kérdező kommentje:

Azért írtam, hogy zavaros volt a vétel folyamata, mert úgy gondoltam, akkor se fogtok többet tudni segíteni, ha rászólok, hogy mondja el napra pontosan lebontva. Csak az ide vágóan irreleváns részleteken lovagoltok (tisztelet a kivételnek) és rosszindulatúan köpködtök.


Nem tudom, mi ez a dilije a magyaroknak, hogy ha nem értenek valamihez, nem tudnak vagy nem akarnak segíteni, akkor is leállnak hőbörögni és osztani az észt arról, amivel nincsenek előrébb. -.-

2018. jún. 17. 15:10
 24/32 A kérdező kommentje:
Könyörgök, ha vannak itt még néhány válaszolón kívül értelmes emberek, akkor ne bíráskodjatok meg kötekedjetek, hanem ha tudtok, valami okosat, AMI A FELTETT KÉRDÉSRE VÁLASZ, akkor írjátok >.<
2018. jún. 17. 15:12
 25/32 anonim ***** válasza:
59%

Jogalap nélkül laknak az ismerőseid, szerződés nincsen.

Még a rendőrök is kipakolhatják így simán őket, illegális lakásfoglalók szerződés nélkül.

Utána ha nem tetszik a rendszer, lehet menni nektek a bíróságra, a "hangfelvétellel", és a "szóbeli szerződéssel".

2018. jún. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
65%

"De bírósági végzés nélkül mióta jogszerű egy kilakoltatás?"


Te nagyon el vagy tévedve! Szerződés, jogalap nélkül mióta legális más tulajdonába élni, a tulajdonos beleegyezése nélkül?! S ő már kifejezte nemtetszését. Az eszem megáll, te ülsz fordítva a pacin, és még neked áll feljebb!

2018. jún. 17. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
50%

Kedves Kérdező!

Ragozhatjuk ezt jobbra-balra, jól, vagy zökkenőmentesen nem fog a barátod kijönni ebből.

Azonnali hatályú, vagy 10 napos kiköltöztetés jogtalan.

Még ha csak szóbeli szerződés volt, akkor is, mert a szóbeli szerződés is szerződés, különösen, ha annak létrejöttét indifferens emberek(szomszédok) igazolják.

A szerződést létét a több éves ráutaló magatartás is (ott lakás) igazolja.

Bírósági végzés nélküli kilakoltatás jogtalan.

A rendőrség nem lakoltat ki, csak végrehajtó, aki legfeljebb igénybe veszi a rendőrség segítségét.

Tovább ezt kár boncolgatni, ha a tulaj zsebében vannak a rendőrök és asszisztálnak a tulaj jogtalan magatartásához, vagy meg akarják félemlíteni a bérlőt, akkor ahogy már írtam is a területileg illetékes felettes szervükhöz kell fordulni és panaszbejelentést kell tenni.

A hajcibálós, kihajigáló tulajt ugyanott feljelenteni.

Mást út nincs!

2018. jún. 17. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:

Félelmetes, hogy mennyi hülyeséget irkáltak már itt megint össze-vissza, holott alapfogalmakkal sincsenek tisztában néhányan. :(


Az "illegális lakásfoglaló" nem létező fogalom, itt kezdődik. Van az "önkényes lakásfoglaló", de az meg teljesen más kategória: az az, aki a tulajdonos tudta és beleegyezése nélkül költözik be egy ingatlanba; jellemzően üresen álló lakásokba szoktak így beköltözni. És még őket is csak bírósági úton lehet kirakni, csak ilyen esetben sokkal gyorsabb az eljárás, 8 napon belül meghozza a végzést a bíróság, és akkor már azonnal mehet a végrehajtó a rendőrökkel.


A jogi kavart meg hagyjuk, a törvény szerint kötelező az írásos szerződés, itt pedig csak szóbeli megállapodás történt, de ettől sem lesz senki önkényes lakásfoglaló stb. A rendőr meg nem segédkezhet a tulajdonos jogellenes magatartását támogatandó azért, mert "elegük van". Odamehetnek, felszólíthatják a bent lakókat a távozásra, de ha a bent lakók nem akarnak elmenni, akkor nem kényszeríthetik őket semmilyen módon. Lehet elsétálni a bíróságra, polgári peres eljárásban kérni a lakás kiürítését.

Szóval az utolsó válaszolóra hallgass, és menjen a panasz a rendőr(ök) ellen a felettes szervükhöz. Akár előzetesen is, nem kell megvárni, amíg megint kimennek.

A másik meg, amit már szintén írtam: birtokvédelmi eljárás kezdeményezése a helyi jegyzőnél. Holnap korán reggel séta az önkormányzathoz, nyomtatvány kitölt (pontosan!), tanúk felsorolva (név, cím, elérhetőség), jelezve, hogy hangfelvétellel bizonyítható, hogy régebb óta _bérelik_ a lakást, és rendesen fizettek is mindig. A benyújtott kérelem másolatát pedig lehet lobogtatni a rendőröknek is akár.

Ja, és ha mindezek megvannak, akkor el lehet cseverészni kicsit a NAV-val is.

2018. jún. 17. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 Pipas Pisti válasza:

A hangfelvétellel óvatosan bánjanak, mert annak készítését a jog nem mindenki számára teszi lehetővé. Illetve nem minden esetben teszi lehetővé annak bizonyítékként való felhasználását. Ami meg majdnem biztos: ha már valahol leírva kerül, hogy van, vagy átadásra/bemutatásra kerül a hangfelvétel, akkor a sértett indíthatja meg az eljárást, mert a hangfelvétel személyes adat. Azután majd a bíróság dönt, hogy mi lesz a hangfelvétel készítőjével, mit sértett meg vagy jogosan készítette-e, illetve a készítés és a felhasználás módja, annak tárolása stb. jogszerűen történt-e.


A független tanúkkal is hasonlóan kell bánni: addig nagyon kedvesen ígérik, hogy majd ők... de amikor majd tanúzni kell, és kiderül, hogy be kell menni a rendőrségre, esetleg több alkalommal a bíróságra, meg írásba is kell adni... Na akkor elgondolkodnak, hogy mégsem biztos, hogy ez nekik megéri.


Én ahogy olvasom a több kérdését a kérdezőnek azt sejtem, hogy a tulaj nem volt korrekt, de ez nem fogja megakadályozni abban, hogy kirakja, mert ha nagyon ki akarja rakni, akkor felmond, majd az utolsó nap besétál a jegyzőhöz és kéri a birtokvédelmet, és indítja a végrehajtást, és a polgári pert, és az összes kellemetlenséget... Ebből nem jön ki jól egy bérlő sem, mert egyrészt nem is bérlő (arról lenne szerződés), másrészt még ha szívességi lakáshasználó (legyünk jóhiszeműek) akkor is fel lehet nekik mondani és kiköltöztetni a tulajdonból.


Amúgy meg ahogy olvasom hosszabban megy a palaver már, érdemes lett volna elköltözni. Amin szintén el kell gondolkozni, hogy ha kapott 10? napot, akkor mennyivel jobban járt volna vagy nem, ha a szabályos felmondással kap valamennyivel többet? Ha tíz nap alatt nem talál, akkor párral több alatt talált más megoldást? Ér-e annyit neki, hogy pld. elmenjen a jegyzőhöz birtokvédelemért, amit vagy megkap, vagy nem, odamenjen pár markos emberrel az új tulaj és beköltözzön a saját tulajdonába stb. ha pedig nem tud, akkor fogja (nem a hangfelvételt és a tanúk névsorát stb.) hanem a tulajdoni lapot és besétál a jegyzőhöz, hogy bocsi, de... kréek egy védelmet, mert valakik ott laknak, és nekem nincs szerződésem, de a volt tulajnak sem... Azután majd meg a huzavona, hogy milyen jogon van benne nem is bérlő, de nem is szívességi használó, hanem az, aki benne van...

Azaz át kell gondolni, hogy van-e értelme ebbe belemenni, vagy az ilyen energiát arra fordítani, hogy új lakhatást keressen magának.

Átérzem, hogy az igazságérzete a bent lakónak azt diktálja, hogy ez amit leírtam nem túl írtam, de az főleg nem lenne igazságos, ha most huzavona után esetleg az lenne a bíróság véleménye, hogy nem neki van igaza.

2018. jún. 18. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 Pipas Pisti válasza:

"hogy vegyék fel a kapcsolatot az új tulajjal, de ezt se a mostani tulaj, se a tulaj ügyvédje nem akarja engedni"


na és? Attól még megkeresheti, és beszélhet vele. Amúgy meg az ügyvédnek nem is szabad kiadni neki semmit, mert nem rá tartozik, mármint a "bérlőre". Ha meg nem tudja a tulaj nevét, címét, akkor azt a földhivatalban meg tudja nézni. Vagy ha van ügyfélkapuja, akkor ott is.


" - ez a része is zavaros, de ha minden igaz..., " irreleváns, hogy ki miért és miképp élt a tulajdonhoz való jogával vagy mik a későbbi tervei azzal. Ami talán relevánsabb, hogy a régi tulajnak és vélhetően az újnak is van ügyvédje. A bérlőnek is jobb lenne, ha lenne. Ő majd jobban eligazítja abban, hogy mihez van joga és mihez nincs. Ne kerüljön abba a kínos helyzetbe, hogy azét kerül hátrányba, mert az itt elhangzott sok félinformáció miatt más csinál, mint amit ilyenkor kellene.

2018. jún. 18. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!