Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Más is érzékeli, hogy változot...

Más is érzékeli, hogy változott a testépítés? Már a személyi edzők sem izmosak?

Figyelt kérdés

Nagyjából 15 éve járok terembe, de volt egy 5 éves megszakításom, amikor külföldön éltem, majd hazajőve nem ez volt a prioritás, kb nyár óta járok megint, azóta 3 budapesti teremben fordultam meg, előtte anno pedig elég sokban vidéken budán vegyesen.


15 éve, amikor elkezdtem edzeni, egy kisváros nagy, központi termében mindössze 1 személyi edző volt, egy valódi old school testépítő faszi hatalmas tömeggel, de off szezonban is viszonylag szálkásan, a kérdés miatt ránéztem, mai szemmel is nagyon ki volt gyúrva.


Pár éve rá a kétezer tizes évek közepén nyílt egy új terem, átmentem én is, ott sok személyi edző volt, fiatalok, ők már inkább ezt a beach body vonalat vitték, jóval kisebb tömeggel, de gyönyörűen kidolgozott testekkel, és nyilván egy átlagemberhez képest ők is baromi izmosak voltak, ez a görög szobor vonal, vagy annál talán azért nagyobb.


Eltelt pár év, most nyár óta megint itthon járok kondizni, párhuzamosan két terembe is, plusz kipróbáltam még 1-2 másikat is, és észrevettem hogy a mai személyi edzők konkrétan nem is izmosak.

A két teremben, ahova napi szinten járok, összesen 8-10 edzőt látok, ebből a srácok közül 1-nek van tisztességes formája, illetve van egy nagyon top versenyző nőci, de a többiről túlzás nélkül nem is mondanám meg, hogy eddz, és mivel többségében nagyon fiatalok, ilyen max 25-27 éves arcok, nem hinném, hogy már leeresztettek, egyszerűen látszik rajtuk, hogy soha sem voltak kigyúrva, soha sem guggoltak, húztak föl nagy súllyal vagy toltak le egy versenyformát.


Miért megy valaki ilyen edzőhöz? Hogy hiteles az ilyen? Mi történt az egésszel? Olyan fura. Nem ebben szocializálódtam.



jan. 19. 16:41
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja igen, és a kérdés második fele lemaradt, de a edző vendégek között sem látok már annyi tényleg kigyúrt arcot. Sokan izmosak, jól össze vannak rakva, de tényleg erős izmos arcokat alig látok már.
jan. 19. 16:42
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sokféleképpen meglehet közelíteni ezt a kérdést.

Egyrészt egyet is értek veled, meg nem is.


Miért értek egyet?

Manapság már mindenki lehet személyi edző. Elég felmenned egy közösségi oldalra, és minden 5. edzéssel foglalkozó embernek (legyen az izmos, vagy nem izmos) bele lesz írva a nevébe, vagy a leírásába, hogy "Personal Trainer" "Személyi edző" stb.

Ilyen tekintetben igazad van, mert Dunát lehetne rekeszteni már az ilyen emberekkel.


A dolog másik része pedig:

Miért ne lehetne egy 70-80kgos akár 20% testzsírral lévő ember hozzáértő? Miért ne érthetne hozzá? Oké, hitelét veszti, ha nem vagy izmos és úgy oktatsz, de ilyen alapon rengeteg profi testépítő edzője is hitelét veszti, mert a legtöbb profinak egyáltalán nem izmos az edzője, azonban több száz testépítőnek segített már profi kártyát szerezni. (Pl.: Patrick Tuor)


Akinek van esze, az nem fizikum alapján fog edzőt választani. Ékes példa: Jenei István, többszörös bajnok és mindenkinek sablon edzéstervet ad jobb esetben. Rosszabb esetben pedig messenger hangüzenetben mondja el az edzéstervet, (ismerősöm bedőlt neki sajnos, így első kézből tudom ezeket) pl.: 4x25 guggolás és hasonló okosságok, semmi intenzitás és RPE-RIR skálát megadva. Olyanról is hallottam már, hogy valakinek azt mondta, hogy 4 szett 100kg guggolás, a probléma itt csak azzal volt, hogy a kliens közel sem tudott 100kg-mal guggolni, a válasza pedig erre az volt: "Nem baj, majd beleerősödsz, csináld, amit írtam.". Most akkor miről is beszélünk? :D


Ne fizikum alapján döntsünk, mert attól, hogy valakiben egy fél gyógyszertár ott van, még nem biztos, hogy ért hozzá. Márpedig tapasztalataim alapján az oldschool testépítők/edzők nem hajlandók tanulni és képezni magukat, emiatt pedig még mindig hisznek az anabolikus ablakban, hogy sokkolni kell az izmot és hasonló tévhitek.


A gyakorlatban pedig egy hobbista no name gyerek, aki egy kicsit is komolyan veszi az edzést és hajlandó tanulni, az fényévekkel több tudásra fog szert tenni, mint az ilyen emberek. Egy különbség van: Az előbbihez emberek százai mennek (pedig nem kapnak többet egy sablon edzéstervnél), az utóbbihoz pedig senki csak azért, mert nem kokszos testépítő, pedig valójában ért az edzésprogramozáshoz és tudna segíteni.

jan. 19. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Valamikor a 2010-es évek elején megszaporodtak az OKJ-s személyi edzők varázsütésre, és egy szempillantás alatt tele lett a piac olyan "coachokkal", akik hagyján, hogy se nem erősek, se nem izmosak, de szaktudásban is nullák. A személyi edzők szaktudása a 2010-es évek előtt is nulla volt, de akkoriban tényleg az volt az elvár, hogy egy coach legyen izmos. Gondolom erre a kontrasztra lettél figyelmes, kedves kérdező.

Egyébként a szaktudás tényleg nem fizikum függvénye. Rengeteg kigyúrt ember hülye az edzéshez és a táplálkozáshoz, ahogy rengeteg gyenge formájú ember ért az edzéshez és a táplálkozáshoz (bár Magyarországon inkább senki nem ért egyikhez se). Ismerek olyan magyar edzőket, akiknek vagy kicsit szar, vagy rohadt szar a fizikuma, mégis mindent tudnak a testépítésről.

jan. 19. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
igazad van de kár ezen rágódni kit érdekel,leakasztanak egy kis lekvart aztán eltűnnek,aki meg fejben egyben van egyben lesz testven is,és nem érdekli ezek a papírkutyák,nálunk is sok ilyen van de pont leszarom hogy néznek ki.Sok ember amúgy is megijed egy komolyab formájú személyi edzőtől és inkább nem mennek hozzá
jan. 20. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Zizizabalo ***** válasza:

Ki mit ért az alatt, hogy szar a fizikuma, de ért a testépítéshez? Egy random gyúrós srác, aki jól néz ki, de még életében nem nyomott ki 100kilót, nyilván tud segíteni egy dagadt fiatalnak. El tudja mondani, hogy egyen kevesebbet, mint ahogy eddig is kellett volna, mozogjon valamit, bármit, ahogy eddig is kellett volna, megtanítgatja ímmel ámmal az edzésre, de ennyi, érdemi tudása, de tapasztalata nincs.


Versenyszerű testépítéshez, vagy erőemeléshez semmi közük sincs.


Mégis erre vágyik az átlag ember, érts tömegek, mert a mai modern világban irl félnek az emberek a szteroidos emberektől. Csak egyet felejtenek el, hogy a filmekben a jóképű és izmos férfi színészek mind szúrnak valamit, hogy úgy nézzenek ki. Saját magunkat verjük át a média fogyasztással, és a kevés reális tudással.

jan. 27. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!