Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Ha valaki huszonegy-két...

Ha valaki huszonegy-két évesen kezd el sakkozni, meddig juthat el?

Figyelt kérdés

márc. 8. 12:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Általában mester szint jó esetben.
márc. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 NTBS ***** válasza:
100%

Szerintem bármeddig.

Sakkozni 70-80 évesen is lehet, ha szellemileg bírod.

márc. 8. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Baluba ***** válasza:
100%
Szerintem IM cím és 2400 élő körül lehet a mximum, ameddig eljuthat valaki, ha tehetésges, de csak 20 évesen kezd el komolyabban játszani.
márc. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Volt már ehhez hasonló kérdés:

https://www.gyakorikerdesek.hu/sport-mozgas__egyeb-kerdesek_..

5-ös választ én írtam.

Majd holnap írok még, most nem érek rá.

márc. 20. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Szóval.

El lehet jutni akármeddig, csak sokkal nehezebb én ezt a saját példámon tudom. Felnőttkorban már nem annyira fogékony az agy. Ez különösen fontos a sakknál, mert a sakk egy rettenetesen összetett játék. Felnőttként sokkal több energiát kell belefektetni, a sakkelveket sokkal nehezebben érted meg, a motívumokat nehezebben találod meg, a mintázatokat nehezebben ismered fel. És már annak az elsajátítása is nehezebben megy, hogy ezeket hogyan ismerd fel, hogyan tudsz fejlődni. Egyszerűen lassabband dolgozod fel, lassabban sajátítod el a tanultakat és mégnehezebben tudod előhívni parti közben. Mutatok majd erre példát.


A sakk nem egyszerű dolog. Kicsit jobban játszom azóta, ahogy a 4-es válaszomban linkelt kérdésre adtam az 5. választ.

Tulajdonképpen nem sokkal több minden változott, csak annyi, hogy jobban odafigyelek az elvekre.

Igen, a sakkot sakkelvek szerint játsszák. Alapvetően 3 szakasza van a sakkjátéknak, megnyitás, középjáték és végjáték. Mind a háromban más elvek érvényesek. Több féle megnyitás van, többféle középjáték van és mondhatjuk azt, hogy csak egyféle végjáték van, mert a végjátékban már nagyon kevés figura van, korlátozódnak a lehetőségek, a jó vagy rossz lépések. Alapvetően igaz mind a három szakaszra, hogy a gyalogok helyzete, száma és pozíciója határozza meg azt, hogy az adott állásban éppen milyen sakkelvek érvényesek mert a sakkelvek nem minden állásban ugyan azok. De szinte a gyalogok mindig tudnak támaszpontot adni. Sok sakkelv mindig minden állásban ugyan az, nyitásban, középjátékban és végjátékban.

De haladjunk sorjában.

A megynyitásban a legfontosabb hogy foglald el a centrumot. A centrum a tábla közepén lévő 4 mező. Ez azt jelenti, hogy az első 8-10 lépésben arra kell törekedni, hogy elfoglald a centrumot. Tehát a gyalogokat oda rakod, e4-d4, a huszárokat is oda fejleszted - Hf3-Hc3 és elsáncolsz.

A megnyitás addig tart, ameddig minden tiszttel ki nem fejlődtél!!

Alapvetően 3 féle megnyitás van: zárt, félig nyílt és nyílt.

0-1 gyalog van becserélve, az állás zárt, alapvetően a huszárok jobb figurák mint a futók, az ilyen állásokban a bástya csak 4-et ér.

2-3 gyalog van becserélve, az állás félig nyílt, a huszárok szerepe csökken, futóké erősödik, bástyák 4.5-et érnek.

3-nál több gyalog van becserélve: az állás nyílt és taktikus, a futók szerepe nagyon megnő, bástyáké is, bástyák itt már 5-öt érnek.

Középjáték tervek: tulajdonképpen itt kel először állást értékelned. Első a király ha gyengének látszik a királyállás, akkor támadást lehet indítani. Első: javíts a figurák helyzetén. Cserék: igyekezz a rosszabb figurákat az ellenfél jobb figuráira cserélni. HAsonlítsd össze a figurákat! Ha másképp nem megy, a matek segít. Egyszerűen számold meg, hogy az egyes tisztjeid hány olyan helyre léphetnek, ahol nem ütik le. Ugyan ezt megteszed az ellenfélnél is, ha azt látod, van olyan futója mondjuk ami több helyre tud lépni mint a tied, akkor annak a cseréjére játszol rá.

Stratágiát a gyalogok helyzete adja: ott játssza, ahol gyalogtöbbleted van! Mondjuk a vezérszárnyon van 3 gyalogod, az ellenfélnek kettő, akkor ott játssz! Vigyázni kell, mert ilyenkor az ellenfélnek általában a centrumban van gyalogtöbblete ő akkor ott fog játszani!

Van egy olyan sakkelv is, hogy a centrumjáték általában erősebb mint valamelyik szárnyi!

Ha nem tudsz felülkerekedni az ellenfeleden a középjátékban, akkor jön a végjáték.

A vágjáték egy teljesen más tészta először azt kell megérteni, minél kevesebb a figura annál értékesebbek a gyalogok!

Például: minőséghátrányt kompenzálja ha van mellette egy gyalogod pluszban.

A futópár nagyon erős a végjátékban.

A kedvezőtlen anyagi elosztások gyalogelőnnyel általában jók.

Például: B+H+2 gyalog veri a vezért.

H vagy F 1 gyaloggal könnyen veri a bástyát.

De a személyes kedvencem: 2 futó 2 összekötött gyaloggal veri a 2 bástyát. Tehát dupla minőségáldozat 1-1 gyalogért. Csak akkor jó, ha az ellenfélnek nem maradt gyalogja!

Vannak sakkelvek amik mindig érvényesek:

huszárral a tábla szélére nem lépek.

Tiszttel hátra nem lépek

Motívumból kilépek előre.

Nem hagyok védtelen tisztet

Ha 2 huszár egymást védi általában nem jó, mert egyiket megtámadják, másikkal el kell lépni és lesz egy védtelen tiszted.

Még sok ezer példa lenne rá.


Gyakorlati példák: például nemrég döntetlent játszottam egy fide mesterrel sötéttel játszottam a Benkő cselt, ez jó példa az "ott játszom, ahol előnyöm van" elvre:

[link]


Egy másik példa arra, hogy a futópár nagyon erős a vágjátékban és 2 gyaloggal simán megéri a minőséget.

Itt is sötéttel voltam.

[link]


Harmadik példa a végjátékban minőségáldozattal, ez kicsit nehezebb mint az előző:

Itt világossal voltam:

[link]

Láthatod, itt az ellenfélnek is meg volt a kettő gyalogja csak az enyéim sokkal előrébb voltak és simán megérte a minőséget.


Kezdésnek legyen elég ennyi példa :D

márc. 22. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Ja, a 3 játszmában közös az, hogy mindegyik klasszikus, azaz 1,5-1,5 óra van fejenként és lépésenként 30 másodper.

És még azt elfelejtettem, hogy minden lépésnél számolni kell 2-3 lépést előre elkerülendő a taktikai csapásokat! És ez az igazán fárasztó a sakkban.

Még egy negyedik példa, itt világossal voltam. Ez jó példa arra, hogy 2-3 lépést mindig számolni kell előre. De jó példa az "ott játszom, ahol előnyöm van"-ra is, a figurák cseréjére is - rossz figurát jóra. Az ellenfél lépett 1-2 "elv elleneset" például a huszárral a tábla szélének közelébe lépett "nem lépek a huszárral a tábla szélére" "tiszttel hátra nem lépek" ugye ugye.. Meg is volt neki a baja vele, ha megnézed a játszmát, az a huszár nem nagyon játszott a játék során.

Jó példa ez még a bástyákra is, bástyás elv az, hogy bástyák a nyílt vagy félig nyílt vonalakat szeretik. Ez is klasszikus.

[link]

márc. 22. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

6

Az Ivanchuk-Kasparov Linares 1991-es parti nagy kedvencem. Mutatja a kivételt, amikor a futók és a futópár fabatkát sem ért. Megmosolyogtató, ahogyan a megnyitásban mindkét futóját lecseréli Kasparov huszárjaira.

Még talán Barcza magyar nagymester volt, akinek a huszárjaitól mindenki félt. Azt hiszem Karpov indított azzal, hogy lecserélte inkább a futóit Barcza huszárjaiért. Biztos, ami biztos. :)

https://www.youtube.com/watch?v=e3E40CKXSII

márc. 25. 08:52
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Persze, van olyan, hogy jó huszár rossz futó. Sőt olyan is van, hogy a huszárpár megveri a futópárt, de ez eggyel magasabb szintű megértése a sakknak.
márc. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Például ezt egy állás egy partiból, amit Tavaly Pozsonyban játszottam:

[link]

Hxg6 komoly hiba lenne hiába venném ki a futópárt. fxg6-al kiegyenesítené a gyalogláncot. Hf5+ a jó lépés.

Ebben az állásban mind a kettő futó rossz.

Mitől lehet rossz egy futó a huszárral szemben? Alapvetően kettő ok lehet.

Egyik: a gyalogjaid az ellenfél futójának színével ellentétes mezőkön vannak rögzítve (rögzítés alatt azt értem, hogy van előtte egy ellenséges gyalog). Ekkor a futóval egy gyalogodat se tudja támadni semmilyen módon.

A második mód egy kicsit "veszélyesebb" akkor épp az ellenkezője történik: az ellenség futójának színére tolod a gyalogokat, de a futónak a behatolási pontjait tudod fogni. Ez csak rövidtávú megoldás, hosszabb távon itt is érdemes a gyalogokat eltolni a másik színre.

Az ábraállásban Hf5+ után a sötét futó azért rossz, mert:

a sötéten álló gyalogok akadályozzák a mozgásban és nincsen behatolási pontja.

Világos futója azért rossz, mert a saját gyalogjai állják el az utat és egyszerűen nem tud játékba lendülni, már itt az ábraállásban a számítógép nagy előnyt úgy +3 egységet ad. Hf5+ után logikus lenne a rosszabb futót- a világost leadni (hiszen nem nagyon tud játékba lendülni)

Tehát Hf5+ Fxf5 nem segít sötéten (ez történt a játszmában) mert arra nagyon könnyen meg lehet csinálni a jó huszár rossz futó végjátékot (személyes kedvencem). Tehát 1.Hf5+ Fxf5 2.gxf6 után a gép már +7 egységet ad - nem véletlenül. Túl sok a gyaloggyengeség sötét állásában, a gyalogokat el lehet tolni világos színre és a gyaloggyengeségekre rá támadni. Történt ez a játszmában, 5 lépés alatt gyalogot nyertem, kb 10-12 lépés múlva még egyet mire feladta.

A kezdőállásban az sem segít, ha nem Fxf6 van hanem ellép a király. Ebben az esetben a huszárpár verné a futópárt, mert a rossz sötét futója még mindig ott van, a világos futója meg be van ragadva. És ugyan úgy rá lehet játszani a gyaloggyengeségekre.

márc. 25. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:

Szerintem aki azt írja, hogy akár IM szintig, az nem teljesen van tisztában azzal, hogy mennyivel fogékonyabb az agy a mintázatoknak a megtanulására fiatal (10-12 év alatti) korban. Szerintem az IM szint akkor is nagyon necces, ha egy Carlsen, vagy Kaszparov kaliberről beszélünk. 1800-1900 FIDE ELO reális lehet egy olyan embernek akinek azért van fogékonysága a játékra. Mondjuk 2200, vagy talán-talán FM szint ha tényleg rendkivüli tehetségről van szó.

A másik probléma ugye a pénz. Nagyon kevés embernek van arra esélye, hogy felnőttként napi 6-8 órát egy olyan hobbinak szenteljen, amiből garantáltan soha nem fog megélni. Szemben egy jó eredményeket elérő 10 évessel, akit a szülei simán beírathatnak magániskolába, aztán ha mégse lesz belőle nagy karrier még mindig megvan az esély 18 évesen egyetemre menni, vagy akármi mással foglalkozni.

ápr. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!